30η Αγωνιστική-Euroleague 2020-2021

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 19, 2021 6:00 pm

yorgos έγραψε:
Πέμ Μαρ 18, 2021 8:00 pm
O Tσάβι την έχει.

Σε όλο το ματς η Ζενίτ ήταν καλύτερη και τακτικά και ως απόδοση, στο τέλος έγιναν απίθανα πράγματα με παιδαριώδη λάθη αλλά και συνεχή καλάθια και φάουλ, καραμπόλες κλπ. Η Μπασκόνια είναι κλασική ομάδα Ιβάνοβιτς: λίγα πράγματα από τακτική, αλλά πολλή ψυχή και πείσμα.
Δε νομίζω ότι θα μείνει εκτός οκτάδας η Ζενίτ, της απομένουν τα ευκολότερα ματς της χρονιάς.
Συμφωνώ με αυτά που λες, νομίζω πως ήταν λάθος που η Ζενίτ δεν πήρε αναπληρωματικό PG.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Neondreamer

 a1greece
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:01 pm
Τοποθεσία: Ν. Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Big Al
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 19, 2021 9:53 pm

Ισοβαθμία Ζενιτ -- Βαλένθια την έχουν οι taronjas, σωστά;

Άτυχος μες στην τύχη του χθες ο λοχαγός που δεν πήρε το +7 ελέω Ριβερς, πιθανώς θα του κοστίσει

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 19, 2021 10:11 pm

Πολυ ενδιαφέρον παιχτης ο Γουειλερ-Μπαμπ στο μεταξυ, όταν έχεις 1/8 σουτ και σε κρατάει ο κοουτς μεσα 25 λεπτα μαλλον θα κάνεις όλα τα αλλα πολυ καλα. Στο μεταξυ σήμερα ειχε 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ταπες.

0
Άβαταρ μέλους
A.CAB II

senior
Reactions: 322
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2020 5:31 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 19, 2021 10:15 pm

Επικό ντου Αταμάν στους δαιτητές. Δεν το πήρε καλά το στοπ από Τρινκιέρι. Μαγκιά της Μπάγερν και μεγάλη νίκη. Θα μπει 8άδα απ' ότι φαίνεται και μπράβο τους.

Η Μπαρτσελόνα την ισοπέδωσε την Αρμάνι. Ανάσα δεν πήραν οι Ιταλοί.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 19, 2021 11:04 pm

JohnnyPao έγραψε:
Παρ Μαρ 19, 2021 10:11 pm
Πολυ ενδιαφέρον παιχτης ο Γουειλερ-Μπαμπ στο μεταξυ, όταν έχεις 1/8 σουτ και σε κρατάει ο κοουτς μεσα 25 λεπτα μαλλον θα κάνεις όλα τα αλλα πολυ καλα. Στο μεταξυ σήμερα ειχε 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ταπες.
Toν έχω σταμπάρει από την αρχή και τα έχω ξαναγράψει: εξαιρετικός μηχανισμός σουτ, πολύ καλός αμυντικός, έξυπνος παίκτης που ποτέ δεν κάνει βλακείες, η επτιομή της σοβαρότητας που από σκόρερ σε μικρότερη διοργάνωση έκανε πολύ καλά τη μετάβαση στην Ευρωλίγκα, αλλάζοντας ρόλο. Σε κλεψιματα ανά λεπτό είναι από τους κορυφαίους και σίγουρα θα σουτάρει και καλύτερα στο μέλλον. Πολύ καλός παρτενέρ δίπλα στον απρόβλεπτο Ουεστμπρουκ/Μπάλντγουιν.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 19, 2021 11:09 pm

mixalisgate7 έγραψε:
Παρ Μαρ 19, 2021 6:00 pm
yorgos έγραψε:
Πέμ Μαρ 18, 2021 8:00 pm
O Tσάβι την έχει.

Σε όλο το ματς η Ζενίτ ήταν καλύτερη και τακτικά και ως απόδοση, στο τέλος έγιναν απίθανα πράγματα με παιδαριώδη λάθη αλλά και συνεχή καλάθια και φάουλ, καραμπόλες κλπ. Η Μπασκόνια είναι κλασική ομάδα Ιβάνοβιτς: λίγα πράγματα από τακτική, αλλά πολλή ψυχή και πείσμα.
Δε νομίζω ότι θα μείνει εκτός οκτάδας η Ζενίτ, της απομένουν τα ευκολότερα ματς της χρονιάς.
Συμφωνώ με αυτά που λες, νομίζω πως ήταν λάθος που η Ζενίτ δεν πήρε αναπληρωματικό PG.
Έχει παίξει ελάχιστα ο Κοστόβ λόγω τραυματισμών πάντως. Αλλά ναι, το κενό είναι μεγάλο, το θέμα είναι πως έχουν ήδη 9 αλλοδαπούς, λόγω χαμηλής ποιότητας γηγενών.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Neondreamer

 a1greece
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:01 pm
Τοποθεσία: Ν. Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Big Al
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 19, 2021 11:44 pm

Πόσο πιθανό είναι το σενάριο 3πλής ισοβαθμίας Ζεν-Βασκ-Βαλ στην όγδοη θέση;

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Neondreamer την Παρ Μαρ 19, 2021 11:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 19, 2021 11:50 pm

Neondreamer έγραψε:
Παρ Μαρ 19, 2021 11:44 pm
Πόσο πιθανό είναι το σενάριο ισοβαθμίας Ζενιτ-Μπασκ-Βαλε στην όγδοη θέση;
Μήπως ξεχνάς και τη Ζαλγκίρις; Δεν είναι καθόλου απίθανο να φτάσει τις 19 με το πρόγραμμα που έχει... Αριθμό που μπορεί να μη φτάσει ούτε η Ρεάλ :twisted:

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 12:16 am

Έχουμε και λέμε:
Ρεάλ, 17 : Βιλερμπάν*, Εφές, Ολυμπιακός, Φενέρ*
Αν χάσει στη Λιόν έχει σοβαρό πρόβλημα, η νίκη επί του Ολυμπιακού από μόνη της δεν αρκεί, απέναντι στις τούρκικες δε νομίζω πως κατεβαίνει ως φαβορί με τα χάλια που έχει.

Ζενίτ, 16: Χίμκι*, ΤΣΣΚΑ, Βιλερμπάν, Μακάμπι και μπόνους κανονάκι τον ΠΑΟ εντός, όταν όλοι οι άλλοι θα έχουν τελειώσει, σε εξ' αναβολής. Ε λογικά δεν πέφτει κάτω από 19, πιθανόν πάει για 20.

Μπασκόνια, 16: Aρμάνι, ΠΑΟ*, Εφές, Βαλένθια*

Βαλένθια 16: Μπάγερν Ολυμπιακό, Άλμπα*, Μπασκόνια

Ζαλγκίρις 15: Μακάμπι, Άλμπα, Μπάγερν*, ΠΑΟ

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 1:22 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Μαρ 20, 2021 12:16 am
Έχουμε και λέμε:
Ρεάλ, 17 : Βιλερμπάν*, Εφές, Ολυμπιακός, Φενέρ*
Αν χάσει στη Λιόν έχει σοβαρό πρόβλημα, η νίκη επί του Ολυμπιακού από μόνη της δεν αρκεί, απέναντι στις τούρκικες δε νομίζω πως κατεβαίνει ως φαβορί με τα χάλια που έχει.

Ζενίτ, 16: Χίμκι*, ΤΣΣΚΑ, Βιλερμπάν, Μακάμπι και μπόνους κανονάκι τον ΠΑΟ εντός, όταν όλοι οι άλλοι θα έχουν τελειώσει, σε εξ' αναβολής. Ε λογικά δεν πέφτει κάτω από 19, πιθανόν πάει για 20.

Μπασκόνια, 16: Aρμάνι, ΠΑΟ*, Εφές, Βαλένθια*

Βαλένθια 16: Μπάγερν Ολυμπιακό, Άλμπα*, Μπασκόνια

Ζαλγκίρις 15: Μακάμπι, Άλμπα, Μπάγερν*, ΠΑΟ
Όπως το βλέπω η μόνη που μπορει να κλέψει αυτή τη στιγμη μια θέση στην 8αδα απο μια εκ των Ζενιτ/Ρεαλ ειναι η Βαλένθια. Η Μπαγερν παίρνει τρομερο boost μετα τη σημερινή νίκη και τα παιχνίδια που έχει με Βαλένθια και Ζαλγκιρις θα κρίνουν πολλά, όπως πολλά θα κρίνει και το τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής μεταξυ Μπασκονια-Βαλενθια. Η Ζαλγκιρις μαξ φτάνει τις 18 νίκες οπως κι η Μπασκονια, η Βαλένθια μπορει να φτασει και τις 19. Η Ζενιτ μπορει να φτασει τις 20, αν όμως γκελαρει ποιος έχει την ισοβαθμία στο Ζενιτ/Βαλένθια? Επίσης η Ρεαλ πιστεύω θα φτάσει στις 19 νίκες και ισως στις 20 αν νικήσει και τη φενερ οποτε θα βλεπα και τριπλή ισοβαθμία με Ρεαλ/Ζενιτ/Βαλένθια.

ΥΓ. Μιας και λεω για Βαλένθια κάνει απίστευτη σεζον ο Καλινιτς αν και αθόρυβα.
ΥΓ1. Ο ασταθμητος παράγοντας που θα κρίνει και την 8αδα νομίζω είναι η Μπασκονια, απο όλους τους άλλους πάνω κάτω ξέρεις τι να περιμένεις.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 9:00 am

Για να αποκλειστεί η Ζενίτ πρέπει να παρουσιάσει τάσεις αυτοχειρίας.
Η Ρεάλ πάλι όπως πάει κινδυνεύει σοβαρά, αλλά ούτε η Φενέρ είναι ότι έχει ξεμπερδέψει με τα τρία τελευταία παιχνίδια της να είναι με Μπάγερν, Μπάρτσα, Ρεάλ.
Μπορεί όπως πάει να κριθούν προκρίσεις στην τελευταία αγωνιστική με το Βαλένθια-Μπασκόνια και το Φενέρ-Ρεάλ.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 10:43 am

Να προσθέσω στα παραπάνω ότι η Fener έχει 18 νίκες και έχει : Ολυμπιακό*, Bayern*, Barcelona και Real. Αν ηττηθεί από τον Ολυμπιακό θα ψάχνει 2 νίκες σε τρία πολύ-πολύ δύσκολα παιχνίδια.

Νομίζω πως αρχικά η πρώτη θέση κρίθηκε και πάιε στη Barcelona, οι υπόλοιπες τέσσερις θα παλέψουν για το ποια θα μείνει...πέμπτη όπως και ποιο θα είναι το ζευγάρι του 4-5. Η "Αρκούδα" είναι πιο κοντά στη δεύτερη θέση, η Efes στην τρίτη και από εκεί και μετά ίσως δούμε ματσάρισμα στα play-offs Milano-Bayern.

H Bayern νομίζω πως είναι η ομάδα που δεν θα ήθελε καμμία από τις μεγάλες να την βρει σε σειρά play-offs. Ομάδα με "μέταλλο".



1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 1:06 pm

Η Ζαλγκίρις δεν ξέρω γιατί να λέμε ότι μπορεί να φτάξει μάξιμουμ τις 18 νίκες. Έχει εντός Μακάμπι, Άλμπα, Παναθηναϊκό, στα οποία κατεβαίνει ως φαβορί. Ε τι της μένει; Το ματς της χρονιάς στο Μόναχο την προτελευταία αγωνιστική και στον πρώτο γύρο στον πόντο είχε παιχτεί, θα κατέβουν ως καμικάζι.

Η Βαλένθια έχει πολύ εύκολο πρόγραμμα αλλά δεν την πιστεύω κι εχτές απέναντι στη Χίμκι που δυσκολεύτηκε να συμπληρώσει δεκάδα κι έπαιζε με έναν ψηλό, της βγήκε η πίστη.

Για τη Μπασκόνια, είναι πολύ δύσκολο το πρόγραμμα, δυο εκτός και εντός έχει Αρμάνι κι Εφές, δύσκολο να πιστέψεις πως δε θα κάνει ήττα. Είναι ικανοί βέβαια να ρίξουν 10π στην Εφές και να φάνε 20π στο ΟΑΚΑ, με τον τρελοκοτσιδά δεν ξέρεις ποτέ.

Η παρατήρηση για τη Φενέρ είναι σωστή κι αν κάνει 19 νίκες και ισοβαθμίσει με καμιά Ζαλγκίρις με το επικό -37 παίζει και να έχουμε κηδείες. Αλλά από την ώρα που είναι πλήρεις παίζουν εκπληκτικά. Σίγουρα μετά το ματς στο ΣΕΦ θα έχουμε πλήρη εικόνα, αλλά θεωρώ πως θα κερδίσουν και με σχετική άνεση.

Εγώ τη Μπάγερν δε θα τη φοβόμουν στα πλέι οφ περισσότερο από τη Φενέρ. Της λείπει εμπειρία και ο Μπόλντγουιν παρά τη φοβερή σεζόν του έχει πρόβλημα στις κρίσιμες στιγμές και σε σειρά πλέι οφ... όλες κρίσιμες είναι. Τη Ζενίτ θα τη φοβόμουν λιγότερο. Τώρα υπάρχουν μεγάλα ονόματα που θα πάνε με μειονέκτημα μάλλον, πχ Ρεάλ. Βέβαια με άσους τον Αλοθέν (γνωστός και ως Λαθοσέν), το Αλλοπροσαλοβιτόλα και τον Αμπάλδε (φάση Σαντ Ροος, εδώ με βάλανε τι να κάνω) είναι περίεργα τα πράγματα, αλλά εμένα δε θα μου άρεσε να παίω όλη τη χρονιά για πλεονέκτημα και να βρω μπροστά μου το Λιουλ, τον Κάρολ και τον Ταβάρες, ειδικά αν είμαι καμία Αρμάνι που μέσα στη ρακέτα παίζει με πόκεμον κι έναν πορτιέρη από κλαμπ της Υπερδνειστερίας.

Ναι, όποιος πέσει με τη Μπασκόνια παίζει με τον άγνωστο Χ κι είναι ομάδα που μπορεί να ματσάρει τη Μπαρτσελόνα πιο έυκολα από καμιά Ζαλγκίρις ή Βαλένθια. Κι όποιος πέσει με την Εφές, στην κατάσταση που είναι οι Τούρκοι, πάει για σκούπα. Αν και το ενδιαφέρον θα είναι κανένα Εφές-Φενέρ, οπότε θα γίνει του Ερντογάν το κάγκελο, πεθαίνω για Αταμάν σε εμφύλιο. :obey:

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 2:31 pm

Κοιτώντας λίγο το πρόγραμμα, παρατηρώ πως από τους αδιάφορους η Maccabi με τον Ολυμπιακό είναι οι ρυθμιστές. Αν οι μακκαβαίοι κερδίσουν μια εκ των Zalgiris-Zenit εκτός έδρααας, αυτομάτως τους αποκλείουν. Ο Ολυμπιακός αν κερδίσει τη Fener μεθαύριο ή θυμηθεί την πολύ καλή παράδοση που έχει στην Ισπανία με τη Valencia θα βάλει πολλά πρέπει στους Τούρκους και θα αποκλείσει τους Ισπανούς.

Η Zenit έχει ένα τοπικό ντέρμπι με τη CSKA που θα θέλει να σιγουρέψει τη δεύτερη θέση και δύο πονηρά παιχνίδια με τις ASVEL και τον Παναθηναϊκό. Κρατάει την τύχη με το μέρος της παρόλο που αν χάσει κάποιο εντός από αυτά θα χαιρετήσει.

Επίσης πιστεύω πως όποια από τις δύο ισπανικές (Valencia-Baskonia) καταφέρει να κάνει το 4/4 θα περάσει. Για τους Βάσκους συμφωνώ με τον yorgos, μπορεί να κερδίσουν την Efes και να χάσουν από τον Παναθηναϊκό. H Valencia έχει δύο πλεονεκτήματα που δεν τα διαθέτει άλλη ομάδα από αυτές που καίγονται. Καλό πρόγραμμα και υπεροπλία στις ισοβαθμίες. Ειδικά στις πολλαπλές.

Η φόρμα πάντως λέει πως οι ομάδες είναι 7 και ψάχνουμε τον όγδοο. Αν η Zenit κωλοκάτσει στις επόμενες αγωνιστικεές, θα περάσει η νικήτρια του ισπανικού ντέρμπι τελευταία αγωνιστική, αλλιώς τσάμπα παιδευόμαστε η οκτάδα είναι γνωστή εδώ και εβδομάδες. :D :P

Μακάρι να υπάρξουν γκέλες και ήττες που δεν περιμένουμε γιατί αλλιώς θα είναι πολύ νερόβραστο το φετεινό φινάλε.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2020-2021”