23η αγωνιστική - Euroleague 2020/21

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 28, 2021 6:42 pm

Η Κιμκι γελοιοποιει τη διοργανωση.

Η Φενερ εχει 29/33 2ποντα αυτη τη στιγμη κοντρα σε αυτο το τσιρκο.

Θα τερματισει με 2-32 μαλλον.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 28, 2021 6:51 pm

Υπάρχει αμφιβολία οτι ο Σβεντ είναι ο χειρότερος παίχτης στην διοργάνωση;; Και, προφανώς, δεν μιλάω για ικανότητες. Μιλάω για την θέληση του να ακολουθήσει τα βασικά ενός αθλήματος που, σημειωτέον, είναι ομαδικό. Η ομάδα του τρώει τριαντάρες κάθε εβδομάδα και αυτός σουτάρει, και σουτάρει, και σουτάρει...μέχρι να βάλει 25 πόντους και να γράψει νούμερα. Στην άμυνα δε όχι μόνο κοιτάζει του ςαντιπάλους, βάζει χέρι και στους συμπαίχτες του οτι δεν μαρκάρουν καλά. Και στα τάιμ άουτ, γελάκια και αδιαφορία. Πραγματικά είναι οτι χειρότερο να παρακολουθείς.

Η Χίμκι είναι για κλάματα και αυτό σε μεγάλο βαθμό είναι απόρροια του γεγονότος οτι ο Σβεντ είναι ο αρχηγός της ομάδας μέσα κι έξω απο το παρκέ. Όλα σχεδιάζονται με βάση αυτόν, με το τι μπάσκετ προτιμά να παίζει αυτός.

Δεν ξέρω, παρόλο που δεν έχω καμιά ιδιαίτερη έγνοια για την Χίμκι, απόψε με εκνεύρισε πολύ η αγωνιστική της συμπεριφορά. Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, με τέτοιες ομάδες γελοιοποιείται η διοργάνωση.

JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 29, 2021 12:28 am

Μετα και τη σημερινή αγωνιστική θα χώριζα τις ομάδες της διοργάνωσης σε 5 κατηγορίες.

1.Μπαρτσα

2.Τσσκα
3.Αρμανι
4.Ζενιτ
5.Ρεαλ

6.Εφες
7.Ζαλγκιρις
8.Φενερ
9.Μπαγερν
10.Βαλενθια
11.Ολυμπιακός
12.Μακαμπι

13.Μπασκονια
14.Παναθηναικος
15.Αλμπα
16.Βιλερμπαν
17.Ερυθρος

18.Χιμκι


1η Κατηγορία : Το ακλόνητο φαβορί, η Μπαρτσελόνα , που θα απειλούταν για τη πρωτιά στη regular μονο απτη Τσσκα, ωστοσο μετα τα επεισόδια με τον Τζειμς, ειτε αυτος φυγει ειτε μεινει, νομιζω θα μεινει πίσω στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Οχι πως την νοιάζει και πολυ βεβαια, αλλο είναι το ζητούμενο για τους Ρώσους.

2η Κατηγορία : Οι ομαδες που εχουν κλειδώσει την 8αδα εδω και κάποιες αγωνιστικές και ουσιαστικά ανταγωνιζονται μεταξυ τους για το πλεονέκτημα έδρας. Ουσιαστικά ο στόχος ομως και των τεσσάρων αυτών ομάδων είναι το τι μπασκετ θα παίξουν στα πλειοφ. Εδω νομίζω η μεγάλη έκπληξη ειναι η Ζενιτ που θα αφήσει εκτος πλεονεκτηματος έδρας την ελλιπή Ρεαλ , στην αρχη τη σεζον περίμενα Ζενιτ και Εφες σε αντιστροφες θεσεις, μπραβο στους Ρώσους!

3η Κατηγορία : Οι ομαδες που με νύχια και με δόντια θα παλέψουν για τις τρεις εναπομειναντες θέσεις στα πλειοφ. Το κριτήριο κατεμε για το ποιες ομαδες οντως αξίζουν τις θέσεις αυτές είναι το ποιες θα είναι πραγματικά ανταγωνιστικες σε μια σειρά αγώνων και ισως να έβγαζαν νοκαουτ καποιο φαβορί. Τέτοιες ομαδες νομίζω πως είναι η Εφες και η Φενερ που έμειναν πισω στην αρχη της σεζόν αλλα πλεον εχουν πατησει το γκάζι!! Και τελος περιμένω μια από τις 2 μεγαλύτερες εκπλήξεις τη σεζον που ενω ειχαν μπατζετ για να ανήκουν στη 4η κατηγορια κι όμως παλεύουν κι αυτές για την 8αδα. Μιλάω για τις Ζαλγκιρις και Μπαγερν, οι Λιθουανοι εχουν ενα προβάδισμα , οι Γερμανοί ξεκίνησαν απίστευτα τη σεζον αλλα λογικό κι επόμενο να σκάσουν. Ολυμπιακός, Βαλένθια και Μακάμπι φυσικα και θα το παλέψουν μεχρι τέλους αλλα με βαση τη τωρινή τους εικόνα δεν τους δίνω πολλες πιθανότητες.

4η Κατηγορία : Οι φτωχές πλην τίμιες ομαδες της λίγκας που ομως κινήθηκαν στα προβλεπόμενα πλαίσια απόδοσης τους και δεν μπορούν να ελπίζουν για το κατι παραπάνω πλεον , παραμονο για σποραδικά καλα ματσάκια ίσα ίσα για το κοινό τους. Η Μπασκονια δεν θα έπρεπε να ανήκει σε αυτή τη κατηγορία αλλα στη παραπάνω ωστοσο μετα το χθεσινό της κάζο και τους παιχτες της κατακοπους δεν της δίνω πιθανότητες για 8αδα.

5η Κατηγορία : Το τσίρκο της διοργάνωσης, η Χιμκι που θα εκπλαγώ αν κατάφερει να κάνει 3η νίκη φετος... Προσωπικά μου χαλάει την αισθητική της πιο όμορφης και ανταγωνιστικης regular season διαχρονικα στην ευρωλιγκα νομίζω. Δεν θεωρώ πως θα βρίσκεται εντός διοργάνωσης του χρονου, κρίμα τα λεφτα τους.



ΥΓ. Οπως καταλαβαίνετε το ταβάνι του παναθηναικου για φετος ειναι η 14η θέση και το πάτωμα του η 17η (ναναι καλα Σβεντ και Κουρτιναιτις) και συνεπώς θεωρώ πως πρέπει να κοιτάμε και την επόμενη σεζόν σιγα σιγα. Κρίμα μόνο που δεν συμμετέχουμε σε αυτή τη σκυλομαχια που γίνεται για μια θέση στην 8αδα, όπως κάνει (και μπραβο του) ο Ολυμπιακός.

ΥΓ1. Νομίζω πως το θέαμα σε πλειοφ θα ναι εξισου καλο και ανταγωνιστικο, όπως και αυτό στο φαιναλ 4. Λειπει πολυ ο κόσμος!!!

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6045
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 29, 2021 6:52 pm

Αυτό που καταθέτει η Bayern στο παρκέ, δεν το βλέπεις από καμμία από τις διεκδικήτριες της οκτάδας. Από εμένα, ναι για play-offs :bball:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SARAS1989

 a1greece
Reactions: 223
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2020 4:23 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Saras, Nash
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 5

Παρ Ιαν 29, 2021 7:00 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Ιαν 29, 2021 6:52 pm
Αυτό που καταθέτει η Bayern στο παρκέ, δεν το βλέπεις από καμμία από τις διεκδικήτριες της οκτάδας. Από εμένα, ναι για play-offs :bball:
H τσσκα χωρίς τον τζειμς έχει τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση. Από εκεί που σκόραρε τους περισσότερους πόντους στη διοργάνωση έχει πέσει στους 70-75π. Αν δεν παρακαλέσουν τον τζειμς να γυρίσει πίσω πολύ δύσκολα θα πάνε στο φαιναλ φορ εφέτος

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 29, 2021 9:06 pm

SARAS1989 έγραψε:
Παρ Ιαν 29, 2021 7:00 pm
ssoulliss έγραψε:
Παρ Ιαν 29, 2021 6:52 pm
Αυτό που καταθέτει η Bayern στο παρκέ, δεν το βλέπεις από καμμία από τις διεκδικήτριες της οκτάδας. Από εμένα, ναι για play-offs :bball:
H τσσκα χωρίς τον τζειμς έχει τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση. Από εκεί που σκόραρε τους περισσότερους πόντους στη διοργάνωση έχει πέσει στους 70-75π. Αν δεν παρακαλέσουν τον τζειμς να γυρίσει πίσω πολύ δύσκολα θα πάνε στο φαιναλ φορ εφέτος
Πάντως με το Τζέημς μέσα έκαναν 3 ήττες στα 4 τελευταία παιχνίδια του, εκεί έκαναν τις ήττες που τους αποκαθήλωσαν από την πρώτη θέση (και με τις 2 ήττες από τη Μπαρτσελόνα μάλλον ξεχνάνε την πρωτιά).

Τρομερά δυνατές άμυνες σήμερα, πολλή δύναμη κι επιτέλους και ατμόσφαιρα που θύμιζε μπάσκετ.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6045
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 29, 2021 10:27 pm

Κοίταζα το πρόγραμμα της Baskonia και μου φαίνεται κουτί για μεγάλο come-back :twisted: . Αν ειδικά γίνει το "συνήθες" διπλό στη Μαδρίτη :P μετά μπορεί το σερί να τραβήξει αρκετά. Σήμερα επιτέλους έκανε καλό ματς ο Vildoza ενώ ο Peters παρότι άστοχος από μακρυά έκανε ένα ακόμη γεμάτο παιχνίδι. Τα προβλήματα τους είναι δύο: η "χαράδρα" στο 5 και ένα πιθανό black-out του Ivanovic.

Όσο για τη Valencia, την οποία συμπαθώ ιδιαίτερα, η εικόνα της ήταν θλιβερή και σήμερα. Ο Williams βαριέται, ο Marinkovic είναι παίκτης που παίζει για τον εαυτό του, ενώ ο Ponsornau δεν δείχνει να παίρνει το μέγιστο από κανέναν σχεδόν παίκτη. Νομίζω πως το Copa Del Rey θα είναι η τελευταία του ευκαιρία.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 29, 2021 10:40 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Ιαν 29, 2021 10:27 pm
Κοίταζα το πρόγραμμα της Baskonia και μου φαίνεται κουτί για μεγάλο come-back :twisted: . Αν ειδικά γίνει το "συνήθες" διπλό στη Μαδρίτη :P μετά μπορεί το σερί να τραβήξει αρκετά. Σήμερα επιτέλους έκανε καλό ματς ο Vildoza ενώ ο Peters παρότι άστοχος από μακρυά έκανε ένα ακόμη γεμάτο παιχνίδι. Τα προβλήματα τους είναι δύο: η "χαράδρα" στο 5 και ένα πιθανό black-out του Ivanovic.

Όσο για τη Valencia, την οποία συμπαθώ ιδιαίτερα, η εικόνα της ήταν θλιβερή και σήμερα. Ο Williams βαριέται, ο Marinkovic είναι παίκτης που παίζει για τον εαυτό του, ενώ ο Ponsornau δεν δείχνει να παίρνει το μέγιστο από κανέναν σχεδόν παίκτη. Νομίζω πως το Copa Del Rey θα είναι η τελευταία του ευκαιρία.
Όντως έχει καλό πρόγραμμα, αλλά μιλάμε για ομάδα που την προηγούμενη αγωνιστική έχασε εντός από την Άλμπα και την προπροηγούμενη από τη Βιλερμπάν. Τρελοκομείο είναι, δεν εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη, είναι ικανοί να κάνουν διπλό στη Βαρκελώνη και να φάνε 25 εντός από τους Σέρβους. Κρίμα γιατί το υλικό τους δεν είναι καθόλου κακό. Γραφόταν ότι αν έχαναν σήμερα ο Κερεχέτα θα έπαιρνε το κεφάλι του τρελοκοτσιδά λοχία, ειδικά η 20άρα στο κεφάλι από τη Βαλένθια για την ACB (όπου είναι πιθανόν να μείνουν εκτός τετράδας) του είχε ανάψει τα λαμπάκια.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 29, 2021 11:19 pm

Νομίζω ότι η Ζαλγκίρις θα πρέπει να λογίζεται ως φαβορί για την οκτάδα, κι ας έχασε. Πέραν της πολύ καλής εικόνας, έχει έυκολο πρόγραμμα και λογικά θα φτάσει τις 18 νίκες, πιστεύω πως μπορεί και 19 ή 20.

Αυτή που έχει πλάκα είναι ο Ολυμπιακός, κάνει κάτι τρελά σερί: έχει κάνει από 2 φορές 3 νίκες σερί και μία φορά 4. Και τις ήττες πάντως κολλητά τις κάνει, αυτή τη στιγμή μετράει 4 σερί, ενώ έχει κάνει κι άλλες 3 και δυο δυάδες (μιλάω πάντα με τη σειρά που έπρεπε να γίνουν τα ματς κι όχι όπως έγιναν τα εξ αναβολής). Πάντως χαμένος από χέρι δεν είναι σε καμία περίπτωση, στο χέρι του είναι να κάνει τις 7 νίκες που θέλει, πχ 5 εντός με ΠΑΟ, Ερυθρό, ΤΣΣΚΑ, Ζενίτ, Χίμκι, Φενέρ κι εκτός με 2 νίκες σε οποιοδήποτε εκ των Εφές, Μπασκόνια, Άλμπα, Βαλένθια, με τα 2 τελευταία να είναι απολύτως εφικτά.

Αυτή που δε μου βγαίνουν τα κουκιά είναι η Μακάμπι, 8 νίκες δε βλέπω να κάνει, ακόμη κι 7 είναι δύσκολο.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 30, 2021 2:02 am

yorgos έγραψε:
Παρ Ιαν 29, 2021 11:19 pm
Νομίζω ότι η Ζαλγκίρις θα πρέπει να λογίζεται ως φαβορί για την οκτάδα, κι ας έχασε. Πέραν της πολύ καλής εικόνας, έχει έυκολο πρόγραμμα και λογικά θα φτάσει τις 18 νίκες, πιστεύω πως μπορεί και 19 ή 20.

Αυτή που έχει πλάκα είναι ο Ολυμπιακός, κάνει κάτι τρελά σερί: έχει κάνει από 2 φορές 3 νίκες σερί και μία φορά 4. Και τις ήττες πάντως κολλητά τις κάνει, αυτή τη στιγμή μετράει 4 σερί, ενώ έχει κάνει κι άλλες 3 και δυο δυάδες (μιλάω πάντα με τη σειρά που έπρεπε να γίνουν τα ματς κι όχι όπως έγιναν τα εξ αναβολής). Πάντως χαμένος από χέρι δεν είναι σε καμία περίπτωση, στο χέρι του είναι να κάνει τις 7 νίκες που θέλει, πχ 5 εντός με ΠΑΟ, Ερυθρό, ΤΣΣΚΑ, Ζενίτ, Χίμκι, Φενέρ κι εκτός με 2 νίκες σε οποιοδήποτε εκ των Εφές, Μπασκόνια, Άλμπα, Βαλένθια, με τα 2 τελευταία να είναι απολύτως εφικτά.

Αυτή που δε μου βγαίνουν τα κουκιά είναι η Μακάμπι, 8 νίκες δε βλέπω να κάνει, ακόμη κι 7 είναι δύσκολο.
Λεμε για 2-3-4 σερι νικες και η Αρμανι εχει...6 σερι ενω η. Φενερ εχει...8.
Ο Ολυμπιακος αν θελει να εχει ελπιδες 8αδας πρεπει να νικησει τις 2 τουρκικες, ισως και τη Ζενιτ. Δεν αποκλειω να το κανει, αλλα εξισου πιθανο ειναι και να καταφερει να χασει απο καμια απιθανη τυπου Αλμπα, Αστερα, οπως ειδαμε με τη Βιλερμπαν.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Neondreamer

 a1greece
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Δευ Απρ 09, 2012 11:01 pm
Τοποθεσία: Ν. Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Big Al
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 30, 2021 3:23 pm

Τι έγινε το Μακαμπι-Εφες, οεο;

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 30, 2021 3:45 pm

Neondreamer έγραψε:
Σάβ Ιαν 30, 2021 3:23 pm
Τι έγινε το Μακαμπι-Εφες, οεο;
H πτήση της Εφές δεν πήρε άδεια προσγείωσης στο Τελ Αβίβ.
https://www.eurohoops.net/en/euroleague ... suspended/

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2020-2021”