Euroleague-Κορωνοϊός

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 10:03 am

Η γνώμη μου είναι ότι δεδομένων των αυστηρών μέτρων στην Ευρώπη, τα κρούσματα από (περίπου) την επόμενη βδομάδα θα καταλαγιάσουν και στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ, οπότε προχωράμε όπως έχει και μάλλον λίγο καλύτερ από τις τελευταίες, όντως, τρολο-εβδομάδες με τα συνεχή κρούσματα/αναβολές ή κουτσουρουμένες ομάδες.
Έτσι νομίζω κι εγώ.
Από τα Χριστούγεννα και μετά (κι εφόσον αρθούν τα μέτρα :roll: ) παίζει να έχουμε πάλι έξαρση (πιθανώς να τελείωνει κι η ανοσία κάποιων από αυτούς που τον έχουν κολλήσει, τον περασμένο ένα, ενάμιση μήνα) και τότε βλέπουμε.
Οι πιθανότητες επιμόλυνσης είναι στατιστικά πάρα πολύ μικρές και ήδη συζητήσαμε για την ανοσία μέχρι στιγμής στα επιστημονικά περιοδικά οι έρευνες συντείνουν στο ότι στη συντριπτική περίπτωση των περιπτώσεων είναι
. Το θέμα είναι τι γίνεται με τον ανεξέλεγκτο τουρισμό κι όχι με αποστολές ομάδων (20 ανθρώπων, βία)
Ακριβώς, δεν υπάρχει καν τουρισμός, όχι ανεξέλεγκτος, στα περισσότερα μέρη της Ευρώπης δεν μπορείς να πας καν, δεν υπάρχουν πτήσεις, πρέπει να δέιξεις έγγραφα ότι έχεις σοβαρό λόγο μετάβασης, ξενοδοχεία δε σε δέχονται κλπ. Θεωρώ ότι με τα όποια λοκντάουν (σε όποιο βαθμό αποφασίζουν οι αρχές) γίνονται βήματα προς το σωστό και με δεδομένο ότι όλες οι ομάδες με τσάρτερ πετάνε (με λίαρ τζετ πετούσαν δύο και το κατήργησαν απ' όσο ξέρω), δε βλέπω το λόγο να μη συνεχιστεί η Ευρωλίγκα. Το πιθανότερο είναι να αναβάλλονται όλο και λιγότεροι αγώνες. Το ανησυχητικό είναι αυτό που έγινε με τον Παναθηναϊκό, ότι δηλαδή με μόνο ένα κρούσμα (άντε και το δεύτερο) η ομάδα δεν ταξίδεψε, παρά τα αντιθέτως συμφωνηθέντα με τις ομάδες. Αν είναι στο ένα κρούσμα να ακυρώνονται οι αγώνες ε τότε ας το κλείσουμε κι ας πάμε σε μια φούσκα όταν και όπως. Αυτό βέβαια ούτε αγωνιστικά ούτε οικονομικά είναι ενδιαφέρον.


που τους έχουν ταράξει τα ρουθούνια :mrgreen: στα εβδομαδία- μίνιμουμ- τεστ και είναι απολύτως ελεγχόμενοι πληθυσμοί.
[/quote]

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1956
Δημοσιεύσεις: 5297
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 10:59 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Νοέμ 05, 2020 9:19 am

Για όποιον ενδιαφέρεται για φιλλιπινέζικο μπάσκετ :wink: μες την Αθήνα, παίζει ένα γηπεδάκι στη Μιχαλοκοπούλου απέναντι από το Χίλτον (και διαγώνια, στο ρεύμα ανόδου προς Μεσογειών) που παίζουν Φιλλιπινέζοι σε συντριπτικά ποσοστά. Μανίλα θυμίζει.
Ενώ κάνα χιλιόμετρο πιο πάνω παίζει και Φιλλιπινέζικο εστιατόριο με σούπερ μενού τις Κυριακές.
Επιπλέον αναφορά αξίζει για τις μαζώξεις τους τις Κυριακές όπου πάνε με τα φαγητά τους στα σπίτια των φίλων/δικών τους ανθρώπων και μετά παίζει και Καραόκε.


* Η τελευταία φορά που έπαιξα μαζί τους ήταν πριν καμιά 15ρια χρόνια κι ομολογώ ότι ήταν καλοί. Θα μου πει κανείς, ότι στην Ελλάδα του 90' 00΄ μεγαλώσαν, όπου οι μισοί μπάσκετ παίζαν και κάθε γειτονιά είχε και μπασκέτα.
Σωστό. Πάντως έχουν τρέλα με το μπάσκετ και στη χώρα τους.
Συνεχίζω το off topic αφού μιλάμε όλο και πιο λίγο για μπάσκετ πλέον.
Δεν μαζεύονται πια λίγο πιο κάτω από το Καλλιμάρμαρο πλέον;
Λείπω μερικά χρόνια ( έξι βασικά) από την Αθήνα αλλά εκεί πηγαίνανε, τα Σαββατοκύριακα έκαναν και ολόκληρες μαζώξεις και έπαιζαν και διπλό.
Έχω παίξει κι εγώ μερικές φορές μαζί τους, έχω πιάσει και κουβεντούλα για το μπάσκετ.
Πρώτον ως λαός έχουν τρέλα με το μπάσκετ αν και έχουν χαμηλό μ.ο. ύψους. (αν και έχω παίξει και με ψηλότερους από μένα) Έχουν και μια ιδιομορφία στο πρωτάθλημα τους σχετικά με τους ξένους και το...ύψος τους, ας ψάξει όποιος ενδιαφέρεται.
Αλλά σε καμία περίπτωση δεν τους αρέσει το ..σκεπτόμενο μπάσκετ και γενικότερα προτιμούν το NBA και όχι το ευρωπαϊκό.
Γενικότερα όταν παίζουν τους αρέσουν τα θεαματικά, ντρίμπλες, σταυρωτές, πάσες πίσω από την πλάτη, κάτω από τα πόδια κλπ. ενώ μπορεί να είναι σκληροί και στην άμυνα, αν και δεν μασάω κι εγώ αν χρειαστεί.

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 534
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 12:04 pm

Ναι , και εγώ στα ανοιχτά του Φωκιανου τους θυμάμαι το 92-93. Και αν ήθελες να παίξεις να ετοιμαζόσουν για υπερβολικά σκληρές άμυνες :boxing: .
Είναι αλήθεια ότι αγαπάνε περισσότερο το streetball από το παραδοσιακό μπάσκετ αλλά αυτό αλλάζει σιγά σιγά και προσαρμόζονται μια χαρά αν τους βάλεις να λειτουργήσουν στο κατάλληλο πλαισιο ( κάτι που το βλέπω εδώ πάνω) .
Όσο για το ύψος ας πούμε απλά ότι θεωρούν τον Kai Sotto θεό :dribble:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1247
Δημοσιεύσεις: 5449
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 19, 2020 5:56 pm

Η Ολίμπια Μιλάνο ανακοίνωσε πως δυο μέλη της ομάδας βρέθηκαν θετικά στον Covid-19.



0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1247
Δημοσιεύσεις: 5449
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Δεκ 22, 2020 5:16 pm

Ο Λόιντ είναι θετικός στον Covid-19.



0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”