Barcelona

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 27, 2020 10:39 am

Εικόνα
ΕΔΡΑ: Palau Blaugrana (7585 θεατές)
ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ: Πρωταθλήτρια Euroleague 2002-2003, 2009-2010. Κυπελλούχος Κόρατς,1986-87, 1998-99.

Είναι η ομάδα που θα μονοπωλήσει το ενδιαφέρον στο φόρουμ μας.
Ο λόγος; Ο Νικ Καλάθης φυσικά. :roll: Κάποιοι θα τον περιμένουν στη γωνία και κάποιοι άλλοι αίφνης θα γίνουν Μπαρτσελόνα.

Η Μπαρτσελόνα από πέρσι ήδη, έχει φτιάξει ρόστερ που παραπέμπει στους «γκαλάκτικος» της ποδοσφαιρικής Ρεάλ, πριν μερικά χρόνια.
Φέτος πρόσθεσε και τον κορυφαίο- ανερχόμενο- προπονητή, τον Σάρας, μαζί με έναν εκ των τριών καλύτερων pg των τελευταίων χρόνων, τον δικό μας, Νικ Καλάθη.
Από πέρσι ήδη, λογιζόταν ως ένα από φαβορί για την κατάκτηση της Ευρωλίγκας που όμως δεν έμελλε να ολοκληρωθεί ποτέ.
Εδώ και αρκετά χρόνια είναι στη σκιά της Ρεάλ του Λάσο, έχοντας σηκώσει μονάχα το κύπελλο Ισπανίας 2 διαδοχικές φορές, κάτι που αυξάνει την ήδη συσσωρευμένη πίεση πάνω στην ομάδα- πόσο μάλλον όταν έχει μαζέψει τον αφρό, σε επίπεδο Ευρωλίγκας.
Έχει ξεκάθαρο θέμα στη θέση 5 και λογικά θα περιμένει τα «κοψίματα» του ΝΒΑ για να δει τι μπορεί να ψαρέψει από εκεί, αν και στη Βαρκελώνη, κουβεντιάζεται έντονα ένα γνώριμο… καταλανικό σόι,αυτό των Γκασόλ. Δύσκολο λόγω της πανδημίας με τις συνέπειες της, αλλά όχι απίθανο. Είτε τον Μαρκ είτε τον Πάου να έφερνε θα δυνάμωνε πολύ και θα έφτιαχνε τη δικά της dream team.

Από την άλλη, θα είναι ουσιαστικά παρών ο Αμπρίνες που φαίνεται ότι αφήνει πίσω του για τα καλά το θέμα της ασθένειας του, ενώ κι οι Χίγκινς- Ντέιβις έχουν πολλά περισσότερα να προσφέρουν στον δεύτερο πια χρόνο παρουσίας τους στο Παλάου.
Ο Μίροτιτς θα είναι και φέτος αυτός που θα τραβήξει το κάρο, συνεπικούρουμενος από τον μίστερ ασσίστ, Καλάθη.

ΤΟ ΡΟΣΤΕΡ
#0 Μπράντον Ντέιβις
Ύψος:2.08
Έτος γέννησης: 1991
Εθνικότητα:Ουγκάντας
Θέση:Center
Ομάδα (2019-20):Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:20:06
PPG:9.6
RPG:3.9
APG:1.6

#8 Άνταμ Χάνγκα
Ύψος:2.00
Έτος γέννησης: 1989
Εθνικότητα:Ουγγρική
Θέση:Small Forward
Ομάδα (2019-20):Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:20:15
PPG:5.8
RPG:2.9
APG:0.7

#9 Λεάντρο Μπολμάρο
Ύψος:2.00
Έτος γέννησης: 2000
Εθνικότητα:Ιταλική
Θέση:Guard
Ομάδα (2019-20):Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:9:12
PPG:1.8
RPG:0.8
APG:2.3


#10 Ρόλαντ Σμιτς
Ύψος:2.07
Έτος γέννησης: 1995
Εθνικότητα:Λεττονική
Θέση:Power Forward
Ομάδα (2019-20):Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:9:54
PPG:3.1
RPG:1.8
APG:0.3

#13 Toμά Eρτέλ
Ύψος:1.89
Έτος γέννησης: 1989
Εθνικότητα:Γαλλική
Θέση:Point Guard
Ομάδα (2019-20): Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:13:21
PPG:5.3
RPG:0.3
APG:4.7

#14 Aρτσιόμ Πουστοβόι
Ύψος:2.18
Έτος γέννησης: 1992
Εθνικότητα:Ουκρανική
Θέση: Center
Ομάδα (2019-20): Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:3:44
PPG:0
RPG:1
APG:0

#17 Ίμπου Μπατζί
Ύψος:2.15
Έτος γέννησης: 2002
Εθνικότητα:Σενεγαλέζικη
Θέση:Center
Ομάδα (2019-20): Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:0
PPG:0
RPG:0
APG:0

#18 Πιέρ Οριόλα
Ύψος:2.08
Έτος γέννησης: 1992
Εθνικότητα: Ισπανική
Θέση:Power Forward- Center
Ομάδα (2019-20):Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:14:36
PPG:3.8
RPG:2.1
APG:0.6

#21 Άλεξ Αμπρίνες
Ύψος:1.98
Έτος γέννησης: 1993
Εθνικότητα: Ισπανική
Θέση:Shooting Guard- Small Forward
Ομάδα (2019-20):Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:14:49
PPG:5.2
RPG:2.1
APG:0.4

#22 Κόρι Χίγκινς
Ύψος:1.95
Έτος γέννησης: 1989
Εθνικότητα: Αμερικανική
Θέση:Shooting Guard
Ομάδα (2019-20):Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:26:35
PPG:12.4
RPG:2.1
APG:2.7

#23 Σέρχι Μαρτίνεθ
Ύψος:2.02
Έτος γέννησης: 1999
Εθνικότητα: Ισπανική
Θέση:Small Forward
Ομάδα (2019-20):Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:0
PPG:0
RPG:0
APG:0

#24 Κάιλ Κούρικ
Ύψος:1.93
Έτος γέννησης: 1989
Εθνικότητα: Σλοβακική
Θέση:Shooting Guard
Ομάδα (2019-20):Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:19:22
PPG:9.4
RPG:2.1
APG:0.9

#30 Βίκτορ Κλαβέρ
Ύψος:2.08
Έτος γέννησης: 1988
Εθνικότητα: Ισπανική
Θέση: Small Forward- Power Forward
Ομάδα (2019-20):Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:21:11
PPG:5.7
RPG:3
APG:1.6

#33 Nίκολα Μίροτιτς
Ύψος:2.08
Έτος γέννησης: 1991
Εθνικότητα: Ισπανική
Θέση: Power Forward
Ομάδα (2019-20):Μπαρτσελόνα
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:27:50
PPG:19
RPG:6.9
APG:1.6

#33 Nικ Καλάθης
Ύψος:1.96
Έτος γέννησης: 1989
Εθνικότητα: Ελληνική
Θέση: Point Guard
Ομάδα (2019-20):Παναθηναϊκός
Στατιστικά(Euroleague 2019-2020):
MPG:32:11
PPG:13.3
RPG:4.9
APG:9.1

Προπονητής: Σαρούνας Γιασικεβίτσιους
Έτος γέννησης:1976
Εθνικότητα: Λιθουανική

DEPTH CHART
PG: Καλάθης, Ερτέλ,
SG: Χίγκινς, Κούρικ, Μπολμάρο
SF:Αμπρίνες,Χάνγκα,Κλαβέρ,Μαρτίνεθ
PF:Μίροτιτς, Οριόλα, Σμιτς
C: Ντέιβις, Πουστοβόι, Μπατζί

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
1. Η συσσώρευση απαράμιλλου ταλέντου για το επίπεδο της Ευρωλίγκας. Έχει παίκτες- αστέρια σε όλες τις θέσεις. Επιπλέον διαθέτει τον Μίροτιτς, τον καλύτερο παίκτη στην Ευρώπη, μετά τον Λάρκιν.
2. Έχει ισορροπία ανάμεσα στις 2 γραμμές, με παίκτες που μπορούν να να δημιουργήσουν αλλά και να παράγουν σκορ, αλλά και παίκτες που μπορούν να αμυνθούν στο ψηλότερο επίπεδο.
3. Η έλευση του Σάρας δίνει άλλον αέρα στην ομάδα που επιτέλους βρίσκει έναν προπονητή- δυνητικά- αντάξιο του οργανισμού. Ο Λιθουανός είναι γεμάτος όρεξη και κίνητρο, γνωρίζει τα κατατόπια κι έκανε με την ησυχία του το «αγροτικό του» ώστε να ανέβει την κατάλληλη στιγμή, το σκαλοπάτι.

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
1. Ενδεχομένως να υπάρχει μια συμφόρηση από το 1-3 (και κυρίως στο 2) με τόσα αστέρια μαζεμένα που έχουν συνηθίσει να παίρνουν πολύ χρόνο.
2. Υπάρχει ξεκάθαρο θέμα πίσω/δίπλα από τον Ντέιβις στο 5. Λογικά θα υπάρξει η κατάλληλη κίνηση γιατί βγάζει μάτι το κενό.
3. Οι απουσίες Χίγκινς και Κούρικ (δυο παικτών που παίζουν την ίδια θέση και δίνουν σκορ) θα κοστίσει ενδεχομένως κάποια παιχνίδια στην αρχή- κάτι που ενδεχομένως να φέρει και γκρίνια/άγχος για την ανάκτηση του χαμένου εδάφους.

ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ
Είναι τόσο πολλά που μετά τον Μίροτιτς είναι λίγο δύσκολο να διαλέξεις τον δεύτερο. Εγώ θα πάρω τον Χίγκινς, που λογικά θα είναι καλύτερος από την πρώτη του χρονιά (είχε και θεματάκια με τον Πέσιτς- καθόλου παράξενο, βέβαια :) όταν με το καλό επιστρέψει από τον τραυματισμό του.

Αν βέβαια στο τέλος της χρονιάς σηκώσει Ευρωλίγκα, σημαίνει ότι το αστέρι της ομάδας, ίσως είναι κι ο Σάρας....






ΣΤΟΧΟΣ
Η κορυφή. Και στην Ισπανία (πρωτίστως εκεί) αλλά και στην Ευρώπη. Ούτως ή άλλως σε έναν τέτοιο οργανισμό, περίπου αυτός είναι ο στόχος, πόσο μάλλον με τόσα αστέρια μαζεμένα.

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ
Θα μπορέσει ο Σάρας να ανταπεξέλθει στην πίεση των Culés, του καταλανικού τύπου και τις εν γένει απαιτήσεις που υπάρχουν σε μια ομάδα σαν την Μπαρτσελόνα; Η διαφορά με το μπασκετικά ανέμελο (και «δικό» του) Κάουνας, είναι χαοτικές. Θα καταφέρει να κάνει τους παίκτες να παίζουν και για αυτόν; Ή στο τέλος της αγωνιστικής χρονιάς (μακάρι να τελειώσει αυτή τη φορά…) θα δει παίκτες να ακολουθούν την αντίστροφη πορεία από αυτή που έπαιρναν τα τελευταία χρόνια. Π.χ αντί για Κάουνας- Βαρκελώνη, να δούμε τον Μπ. Ντέιβις να γυρνάει σε καμιά Ζαλγκίρις. :P

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 03, 2020 4:36 pm

Πρώτο κρούσμα για φέτος με το καλημέρα και μάλιστα σε ένα από τα αστέρια της διοργάνωσης. Λέτε να είναι "αρνητής¨ ο Λιθουανός; Να μην μπορεί να αναπνεύσει με τη μάσκα; Γιατί, δεν τον κόβω να χρησιμοποιεί τα ΜΜΜ της Βαρκελώνης, ούτε να συνωστίζεται με φουκαράδες που παίρνουν τη μάσκα της μίας χρήσης και τη μετατρέπουν σε πολλαπλών, έτσι για να μη φάνε πρόστιμο. :oops:

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 03, 2020 6:42 pm

Ας ελπίσουμε να μην πολλαπλασιαστούν τα κρούσματα για να μην στερηθούμε το μπασκετάκι μας

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 03, 2020 10:29 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Οκτ 03, 2020 4:36 pm
Πρώτο κρούσμα για φέτος με το καλημέρα και μάλιστα σε ένα από τα αστέρια της διοργάνωσης. Λέτε να είναι "αρνητής¨ ο Λιθουανός; Να μην μπορεί να αναπνεύσει με τη μάσκα; Γιατί, δεν τον κόβω να χρησιμοποιεί τα ΜΜΜ της Βαρκελώνης, ούτε να συνωστίζεται με φουκαράδες που παίρνουν τη μάσκα της μίας χρήσης και τη μετατρέπουν σε πολλαπλών, έτσι για να μη φάνε πρόστιμο. :oops:
Ε καλά τώρα, άντε να βρεις πού κόλλησε ο καθένας και η μάσκα δεν είναι πανάκεια. Η θεία μου από το Μάρτιο έχει βγει από το σπίτι 3 (ολογράφως ΤΡΕΙΣ) φορές, και οι 3 σε κομμωτήριο με ραντεβού, απολύμανση κλπ. Τα ψώνια της τα παραγγέλνουμε μέσω ίντερνετ και της τα αφήνουν στην πόρτα, όπου τα παραλαμβάνει με γάντια, τα απολυμαίνει ένα-ένα κλλπ. Ε, κόλλησε και μέχρι εχθές ήταν στην εντατική. Φαντάσου ο Σάρας που πάει προπόνηση κάθε μέρα, πιάνει χερούλια, όργανα γυμναστηρίου , που τα έπιασε ο γυμναστής, που πήγε για κούρεμα, που ο κουρέας του είχε πάει σε ένα μπαρ, κλπ κλπ. Δε βγάζεις άκρη, ο οποισδήποτε μπορεί να κολλήσει οπουδήποτε κι ας φοράει και μάσκα.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 04, 2020 7:52 am

Κι άλλο κρούσμα σε μέλος του τιμ της Μπαρτσελόνα κι αναβολή του παιχνιδιού της για την ACB.
Κι όλα αυτά μετά από μόλις μια αγωνιστική.
Δεν ξέρω αν θα τελειώσει η σεζόν αλλά σίγουρα η πορεία πολλών ομάδων θα εξαρτηθεί από το πότε και ποιος θα κολλήσει.
Η Μπαρτσελόνα για παράδειγμα για κανα διβδομαδο θα είναι σε προπονήσεις και αγώνες χωρίς τον προπονητή της και τον πρώτο βοηθό του

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 04, 2020 7:52 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Οκτ 03, 2020 10:29 pm

Ε καλά τώρα, άντε να βρεις πού κόλλησε ο καθένας και η μάσκα δεν είναι πανάκεια. Η θεία μου από το Μάρτιο έχει βγει από το σπίτι 3 (ολογράφως ΤΡΕΙΣ) φορές, και οι 3 σε κομμωτήριο με ραντεβού, απολύμανση κλπ. Τα ψώνια της τα παραγγέλνουμε μέσω ίντερνετ και της τα αφήνουν στην πόρτα, όπου τα παραλαμβάνει με γάντια, τα απολυμαίνει ένα-ένα κλλπ. Ε, κόλλησε και μέχρι εχθές ήταν στην εντατική. Φαντάσου ο Σάρας που πάει προπόνηση κάθε μέρα, πιάνει χερούλια, όργανα γυμναστηρίου , που τα έπιασε ο γυμναστής, που πήγε για κούρεμα, που ο κουρέας του είχε πάει σε ένα μπαρ, κλπ κλπ. Δε βγάζεις άκρη, ο οποισδήποτε μπορεί να κολλήσει οπουδήποτε κι ας φοράει και μάσκα.
Κατ΄αρχάς, καλή ανάρρωση στη θεία σου.

Κατά τ΄άλλα κουφό είναι όπως το περιγράφεις. Τι στο καλό; Αν κολλούσε έτσι, τώρα δεν θα είχαμε 400-500 κρούσματα (για τα τσεκαρισμένα μιλάω) αλλά 4000-5000, στο χαλαρό.

Έπειτα, ο Σάρας δεν έχει τύπο να του απολυμαίνει τα πόμολα; Τι αυτοκράτωρ είναι;, :P
Έχω μια αίσθηση ότι ιδίως στη πρώην Σοβιετία, παίζουν καμπόσοι "αρνητές". Εγώ ως τώρα είχα 3 στα 3 με παλιές φίλες κι έστριψα με τη μία γιατί θα μου έκαιγαν το μυαλό με όσα συνωμοσιολογικά έπιασαν να μου αραδίάζουν.
Η πλάκα είναι ότι όσοι στρέφονται σε συνωμοσιολογίες, παίρνουν κι ύφος ειδήμονος και αφυπνισμένου. :roofl:

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 04, 2020 8:59 am

Κατ΄αρχάς, καλή ανάρρωση στη θεία σου.
Να σαι καλά, ωρέ.
Κατά τ΄άλλα κουφό είναι όπως το περιγράφεις. Τι στο καλό; Αν κολλούσε έτσι, τώρα δεν θα είχαμε 400-500 κρούσματα (για τα τσεκαρισμένα μιλάω) αλλά 4000-5000, στο χαλαρό.
Βασικά δεν ξέρουμε και πολλά για το πώς κολλάει. Το πιο ενδιαφέρον από αυτά που διάβασα πρόσφατα είναι αυτό για τους υπερμεταδότες, υπάρχουν δηλαδή άνθρωποι που μπορεί να μολύνουν δεκάδες ανθρώπους μέσα σε μια ώρα και άλλοι που παρότι έχουν τον ιό σε μια εβδομάδα δε μολύνουν κανέναν. Επειδή δεν ξέρουμε τι σε κατατάσσει στη μία ή την άλλη ομάδα είμαστε στο σκοτάδι. Ένας υπερμεταδότης που πάτησε το ίδιο κουμπί του ασανσέρ με το Σάρας μπορεί να τον κόλλησε πιο πιθανά απ' ό,τι τα παιδιά του που πάνε σχολείο και περνάνε όλο το απόγευμα μαζί του στο σπίτι.
https://www.theatlantic.com/health/arch ... ic/616548/
Έπειτα, ο Σάρας δεν έχει τύπο να του απολυμαίνει τα πόμολα;


Χαχα, δεν είναι και ο αυτοκράτορας των Ίνκα που ό,τι άγγιζε έπρεπε να καεί αμέσως (μαζί και τα ρούχα του) με αποτέλεσμα να έχει ειδικούς ακολούθους που έτρεχαν από πίσω του να βαζουν φωτιές. Επίσης δεν ακουμπούσε και το έδαφος πολύ, τον είχαν κάτι βασταζοι σε φάση Μαζεστίξ, στη δε σφαγή της Καχαμάρκα περιγράφουν οι Ισπανοί πώς είχαν κόψει το χέρι ενός βαστάζου κι αυτός αντί να φύγει συνέχισε να βαστάει τον αυτοκράτορα με το άλλο χέρι. :obey:

Έχω μια αίσθηση ότι ιδίως στη πρώην Σοβιετία, παίζουν καμπόσοι "αρνητές". Εγώ ως τώρα είχα 3 στα 3 με παλιές φίλες κι έστριψα με τη μία γιατί θα μου έκαιγαν το μυαλό με όσα συνωμοσιολογικά έπιασαν να μου αραδίάζουν.
Παγκόσμιο το φαινόμενο πια. Εγώ τσακώθηκα με μια φίλη από την Ισπανία που γνωριζόμαστε 20 χρόνια επειδή μου έστελνε καθημερινά βίντεο από τους "Γιατρούς για την αλήθεια", μια ομάδα 30 παλαβών που κάνουν συνέδρια , βίντεο στο youtoube κλπ και δεν τάσσονται απλά κατά των μέτρων (θεωρώντας τα μάταια, ή αναποτελεσματικά που θα είχε μια βάση συζήτησης) αλλά "τεκμηριώνουν" ότι ο ιός δεν υπάρχει. Μέσα σε όλα τα τρομερά επειχειρήματα είναι ότι δεν έχει γίνει δημοσίευση της έρευνας του ιού σε επιστημονικό περιοδικό. Ε έψαξα, βρήκα τη δημοσίευση, της την έστειλα και απεφάνθη ότι είναι "πλαστά άρθρα". Ε παραιτούμαι. Το χειρότερο είναι ακριβώς αυτό, ότι νομίζουν ότι είναι και σούπερ ενημερωμένοι και οι υπόλοιπι είμαστε πρόβατα. Όσο για τους "Γιατρούς για την Αλήθεια" οι περισσότεροι έχουν παραπεμφθεί σε πειθαρχικά από τους Ιατρικούς τους Συλλόγους ( https://www.infosalus.com/actualidad/no ... 10229.html), κάποιοι συμμετέχουν σε συνωμοσίες για το 5G ακόμη και τους εξωγήινους και ορισμένοι έχουν και προβλήματα με τη δικαιοσύνη.
Η πλάκα είναι ότι όσοι στρέφονται σε συνωμοσιολογίες, παίρνουν κι ύφος ειδήμονος και αφυπνισμένου. :roofl:
:banghead:

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 04, 2020 11:59 am

yorgos έγραψε:
Κυρ Οκτ 04, 2020 8:59 am

Το πιο ενδιαφέρον από αυτά που διάβασα πρόσφατα είναι αυτό για τους υπερμεταδότες, υπάρχουν δηλαδή άνθρωποι που μπορεί να μολύνουν δεκάδες ανθρώπους μέσα σε μια ώρα και άλλοι που παρότι έχουν τον ιό σε μια εβδομάδα δε μολύνουν κανέναν. Επειδή δεν ξέρουμε τι σε κατατάσσει στη μία ή την άλλη ομάδα είμαστε στο σκοτάδι.

Δεν τα ήξερα αυτά με τους υπερματαδότες (ούτε τους υπο-μεταδότες). :oops:


Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 531
Δημοσιεύσεις: 1445
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 24, 2020 11:27 am

αρχισε να παιρνει μπρος η μηχανη της Μπαρτσα...

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1426
Δημοσιεύσεις: 6366
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 26, 2020 8:18 am

Για να δούμε. Σιγά-σιγά παίρνει μπρος αλλά νομίζω προς το παρόν τουλάχιστον δεν φαίνεται άτρωτη. Απλά σε σχέση με τα φαβορί είναι ίσως αυτή που παίζει καλύτερα, χωρίς να έχει πιάσει κιόλας ταβάνι. Το σημαντικό βέβαια είναι να διατηρηθεί ψηλά μέχρι το τέλος

Ακόμα ο Νικ θεωρητικά δεν έχει πιάσει το pick του, ενώ σε κάθε ματς έχει και τουλάχιστον 1-2 απουσίες σημαντικών μελών του rotation. Τους έχει κάτσει λαχείο η άνοδος του Abrines που σε αυτόν τον μήνα θυμίζει τον Abrines πριν πάει στο ΝΒΑ και όχι αυτόν της περσινής σεζόν αλλά και η καλή εικόνα που παρουσιάζει ο Smits. Ακόμα και οι δύο μικροί του ρόστερ, ο Bolmaro και ο Martinez τα πάνε καλά (στην ACB τουλάχιστον που παίρνουν χρόνο) και νομίζω θα τους δώσει και περισσότερες ευκαιρίες μέσα στην χρονιά ο Saras. Μόνο ο Heurtel ίσως ακόμα είναι κατώτερος του αναμενόμενου, αλλά τουλάχιστον στην δημιουργία η Μπαρτσελόνα καλύπτει αυτό το κενό με ολίγον από Higgins και Hanga.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 26, 2020 6:37 pm

Τι να σας πω ρε παιδιά, εγώ ακόμη τους βλέπω πολύ κακούς και στο ισπανικό πρωτάθλημα, απλά οι άλλοι παίζουν χειρότερα. Νομίζω πριν το Δεκέμβριο δε θα δούμε καλό μπάσκετ από τη Μπαρτσελόνα.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 26, 2020 8:02 pm

yorgos έγραψε:
Δευ Οκτ 26, 2020 6:37 pm
Τι να σας πω ρε παιδιά, εγώ ακόμη τους βλέπω πολύ κακούς και στο ισπανικό πρωτάθλημα, απλά οι άλλοι παίζουν χειρότερα. Νομίζω πριν το Δεκέμβριο δε θα δούμε καλό μπάσκετ από τη Μπαρτσελόνα.
Με πολύ αργά βήματα πάνε, είναι αλήθεια. Με μεταπτώσεις στην απόδοσή τους.
Περιμένουν βέβαια και τον Μίροτιτς,* ενώ ο Ερτέλ ακόμα να μπει στο κλίμα "Σάρας". Ο Λιθουανός προπονητής στηρίζει με κλειστά μάτια τον Καλάθη, ενώ με τον Γάλλο είναι πιο αυστηρός.
Ίσως να μην του κάνει, ίσως να βλέπει ότι τού χρειάζεται λίγο "στρίμωγμα".

Περιμένουν επίσης κι ένα καλό πεντάρι. Από Γκασόλ (πιο πιθανά, τον Μαρκ) μέχρι Πουαριέ ή και κάποιον Αμερικάνο. Πάντα από ΝΒΑ μεριά.

Με τόσο πεσμένη Ρεάλ, θα σηκώσουν τη φετινή κούπα στη ACB και θα πάνε και μακριά στην Ευρωλίγκα.
Αν καταφέρει ο Ιτούδης και "στρώσει " τον Τζέιμς, τότε η ΤΣΣΚΑ είναι η μόνη ομάδα που θα έβαζα δίπλα της. Αλλιώς θα είναι η Εφές ( ως αουτσάιντερ όμως απέναντι στους Καταλανούς).

* Εννοώ ν' ανεβάσει ρυθμούς ο Κροατο-Ισπανός.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 26, 2020 10:18 pm

Ξέχασα τον διακαή πόθο του Γιασικέβιτσιους για το 5. Τον Λαντέιλ που αν δεν βρει κάτι ενδιαφέρον στο ΝΒΑ θα τον τσιμπήσει ο μέχρι πριν λίγο καιρό, κόουτς του.
Θα είναι ο δεύτερος πρώην παίκτης του από τη Ζαλγκίρις.
Έχουμε παραλείψει να εξάρουμε τη δουλειά που κάνει με τον Σμιτς (που λίγο πολύ τον περιμέναμε, αλλά και πάλι, είναι σημαντική η διαφορά με τα DNP για 2 συναπτά έτη με Πέσιτς) και με τον Μαρτίνεθ.
Ενώ πήρε μπροστά κι ο Μπολμάρο, που εγώ τουλάχιστον τον έχω να φτάνει ψηλά. :bball:

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Δευ Οκτ 26, 2020 10:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 26, 2020 10:18 pm

Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον yorgos. Ούτε εμένα με ενθουσιάζει μέχρι στιγμής. Νομίζω πως έχουν αγωνιστικά θεματάκια τα οποία φαίνονται και στο πρωτάθλημα (πριν κολλήσει ο Mirotic). Ο Jasikevicius ψάχνεται και εκείνος, πιθανόν να αργήσει να περάσει και αγωνιστικά την φιλοσοφία του (πάντα θα υπάρχει και το ενδέχόμενο να μην τα καταφέρει). Για μένα το πιθανότερο πρόβλημα που μπορεί να παρουσιάσει η ομάδα όταν με το καλό θα είναι κομπλέ, είναι οι ρόλοι και ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι. Εκεί έχω αμφιβολίες και σκέψεις, περί γκρίνιας. Θα δούμε όμως στο παρκέ.

* Ο Mirotic είναι Μαυροβούνιος, φίλε basket72 :) . Άλλωστε αν θυμάμαι καλα΄είχε γίνει θέμα τότε με την επιλογή του να παίξει με την Ισπανία και όχι με το Μαυροβούνιο.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 26, 2020 10:29 pm

ssoulliss έγραψε:
Δευ Οκτ 26, 2020 10:18 pm
Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον yorgos. Ούτε εμένα με ενθουσιάζει μέχρι στιγμής. Νομίζω πως έχουν αγωνιστικά θεματάκια τα οποία φαίνονται και στο πρωτάθλημα (πριν κολλήσει ο Mirotic). Ο Jasikevicius ψάχνεται και εκείνος, πιθανόν να αργήσει να περάσει και αγωνιστικά την φιλοσοφία του (πάντα θα υπάρχει και το ενδέχόμενο να μην τα καταφέρει). Για μένα το πιθανότερο πρόβλημα που μπορεί να παρουσιάσει η ομάδα όταν με το καλό θα είναι κομπλέ, είναι οι ρόλοι και ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι. Εκεί έχω αμφιβολίες και σκέψεις, περί γκρίνιας. Θα δούμε όμως στο παρκέ.

* Ο Mirotic είναι Μαυροβούνιος, φίλε basket72 :) . Άλλωστε αν θυμάμαι καλα΄είχε γίνει θέμα τότε με την επιλογή του να παίξει με την Ισπανία και όχι με το Μαυροβούνιο.
Mα δεν είπε κανείς ότι ενθουσιάζει. Κανέναν δεν ενθουσίαζει, βασικά. Σκαμπανεβάσματα κι άγιος ο θεός.
Γκρίνια δεν πρόκειται όμως να υπάρξει. Μιλάμε για την Μπαρτσελόνα και μιλάμε για τον Γιασικεβίτσιους.

Ότι υπάρχει διαφορά με πέρσι, υπάρχει πάντως, παίδες.
Είναι σαφώς πιο υγιές αυτό που βλέπουμε.
Από κει και πέρα, 2 παίκτες όπως ο Κούρικ κι ο Χίγκινς έχουν ούτε μήνα που μπήκαν στην ομάδα ενώ ο Μίροτις έλειψε για 15 μέρες.
Δεν βοηθάνε όλα αυτά μια τόσο νέα ομάδα όπως η Μπαρτσελόνα.
Κι ας μην έχει αλλάξει πολλούς παίκτες. Νέος κόουτς με εντελώς άλλη νοοτροπία/μυαλά κι νέος άσσος με -επίσης- εντελώς, νέα πρόταση για το πως παίζεται η θέση.

* Γράψε λάθος για τον Μίροτιτς. Τόσα χρόνια τον είχα για Κροάτη. Γηράσκω αεί..κλπ κλπ. :)
** Σίγουρα πάντως, δεν πρόκειται περί βελτίωσης επειδή επικράτησε δικαιότατα επί της προβληματικής όσο δεν πάει Ρεάλ.
Από την πρώτη αγωνιστική στην Ευρωλίγκα, έχουμε πει, ότι οι Μερένγκες θα έχουν δυσκολία να περάσουν (κι αν...) στους 8, αν κάτι δεν αλλάξει δραστικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2020-2021”