Euroleague 2020-2021 off-topic

Συντονιστής: Captains

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 19, 2021 2:12 pm

manj13 έγραψε:
Δευ Απρ 19, 2021 2:04 pm
Μike James στους Νετς....Μα οχι ρε φιλε ζημια που παθανε οι Νετς...κι εκει θα χαλαει τη ''χημεια''.....Αφου χρειαζεται παικτες του ''σκεπτομενου μπασκετ'' πλεον το αθλημα.....Ποιο σκοραρισμα τωρα...ποια επαφη με το καλαθι....αυτα ειναι παλιομοδιτικα....
πες μου εστω εναν που εχει πει τον Τζειμς κακο παικτη ή που εχει οτι δεν τον θελει στην ομαδα του. Εστω εναν

Κατα τα αλλα θεωρω οτι αφου παει και το ποδοσφαιρο σε ολοκλειστη λιγκα, θα παρουν θαρρος και οι Ευρωλιγκαιοι και θα συνεχισουν ετσι. απλως το θεμα ειναι να υπαρχει μια μεγαλυτερη συνδεση εστω μεσω Eurocup.

Ας πανε δηλαδη στις 20 ομαδες ευρωλιγκα και 6-7 θεσεις ας ειναι ανοικτες καποιες μεσω Eurocup, καποιες μεσω Wild Card και καποιες μεσω πρωταθληματων (π.χ 3η θεση Ελλαδας ή Ιταλιας ή Ρωσιας, 1η θεση αδριατικη κλπ).

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 19, 2021 3:09 pm

Αυτη την στιγμη εκτός 2 ομάδων όλες οι υπόλοιπες που συμμετέχουν ατην Ευρωλίγκα μπαίνουν μέσα οικονομικά. Για πόσο καιρό θα μπορεί να συνεχιστεί αυτό;

Για να έχει μέλλον το μπάσκετ πρέπει fiba και euroleague να ενωθούν σε μια λίγκα με συνέπεια να ανέβουν τα έσοδα της.

Να δίνεται θέση στην λίγκα σε ομάδες που θα προκύπτουν από την κατάταξη των εθνικών πρωταθλημάτων ώστε να ενισχυθεί το ενδιαφέρον για το πρωτάθλημα και το άθλημα στην χώρα, προσελκύοντας περισσότερα έσοδα.

Όλα αυτά για να έχει περισσότερα κέρδη η λίγκα και οι ομάδες να γίνουν βιώσιμες και υγιείς.

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 19, 2021 3:44 pm

shtarkws έγραψε:
Δευ Απρ 19, 2021 3:09 pm
Αυτη την στιγμη εκτός 2 ομάδων όλες οι υπόλοιπες που συμμετέχουν ατην Ευρωλίγκα μπαίνουν μέσα οικονομικά. Για πόσο καιρό θα μπορεί να συνεχιστεί αυτό;

Για να έχει μέλλον το μπάσκετ πρέπει fiba και euroleague να ενωθούν σε μια λίγκα με συνέπεια να ανέβουν τα έσοδα της.

Να δίνεται θέση στην λίγκα σε ομάδες που θα προκύπτουν από την κατάταξη των εθνικών πρωταθλημάτων ώστε να ενισχυθεί το ενδιαφέρον για το πρωτάθλημα και το άθλημα στην χώρα, προσελκύοντας περισσότερα έσοδα.

Όλα αυτά για να έχει περισσότερα κέρδη η λίγκα και οι ομάδες να γίνουν βιώσιμες και υγιείς.
Από τη δεκαετία του ΄80 μέσα έμπαιναν οι ευρωπαικές ομάδες, δεν ήταν κερδοφόρες, δεν είμαι σίγουρος αν θα βοηθήσει οικονομικά η ένωση φιμπα και ευρωλίγκας. θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχουν 2 διοργανωσεις μια ευρωλίγκα με κλειστα συμβόλαια και 2 ομάδες να προέρχονται από την δεύτερη σε τάξη διοργάνωση που θα είναι υπο τη σκέπη της φιμπα

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 19, 2021 4:20 pm

manj13 έγραψε:
Δευ Απρ 19, 2021 2:04 pm
Μike James στους Νετς....Μα οχι ρε φιλε ζημια που παθανε οι Νετς...κι εκει θα χαλαει τη ''χημεια''.....Αφου χρειαζεται παικτες του ''σκεπτομενου μπασκετ'' πλεον το αθλημα.....Ποιο σκοραρισμα τωρα...ποια επαφη με το καλαθι....αυτα ειναι παλιομοδιτικα....
Βέβαια για να καλύψει κάνα κενό τώρα που έχουν τραυματίες και για 13-15ο παίκτη όταν επιστρέψουν οι απόντες τον παίρνουν και τον πληρώνουν όχι για σταρ.
Αν αρχίσει τα τσαλιμάκια όπως στον Μεσίνα και τον Ιτούδη ούτε θα περιμένουν να λήξει η σεζόν όπως ο Μεσίνα ούτε θα τον στείλουν με την τρίτη όπως ο Ιτούδης. Θα φύγει αεροπλανικώς όπως από τους Suns που τον έδιωξαν μάλιστα λίγες μέρες αφού υπέγραψε πολυετές.

Ο Τζέιμς είναι τέλειος αν δεν χρειάζεται να βασιστείς πάνω του

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 19, 2021 5:52 pm

pan24 έγραψε:
Δευ Απρ 19, 2021 4:20 pm
manj13 έγραψε:
Δευ Απρ 19, 2021 2:04 pm
Μike James στους Νετς....Μα οχι ρε φιλε ζημια που παθανε οι Νετς...κι εκει θα χαλαει τη ''χημεια''.....Αφου χρειαζεται παικτες του ''σκεπτομενου μπασκετ'' πλεον το αθλημα.....Ποιο σκοραρισμα τωρα...ποια επαφη με το καλαθι....αυτα ειναι παλιομοδιτικα....
Βέβαια για να καλύψει κάνα κενό τώρα που έχουν τραυματίες και για 13-15ο παίκτη όταν επιστρέψουν οι απόντες τον παίρνουν και τον πληρώνουν όχι για σταρ.
Αν αρχίσει τα τσαλιμάκια όπως στον Μεσίνα και τον Ιτούδη ούτε θα περιμένουν να λήξει η σεζόν όπως ο Μεσίνα ούτε θα τον στείλουν με την τρίτη όπως ο Ιτούδης. Θα φύγει αεροπλανικώς όπως από τους Suns που τον έδιωξαν μάλιστα λίγες μέρες αφού υπέγραψε πολυετές.

Ο Τζέιμς είναι τέλειος αν δεν χρειάζεται να βασιστείς πάνω του
Νομιζω ειναι ο ορισμος του παικτη που πυροβολαει τα ποδια του.Ενω μπασκετικα και σωματικα εχει πολλα προσοντα, με τα οποια θα μπορουσε να ειναι απο Superstar στην Ευρωπη μεχρι και ενας καλος bench player στο Νba, το κεφαλι του και η συμπεριφορα του, τον κανει να κατεβαζει την καριερα του ανευ λογου και αιτιας.Σε οποια ομαδα παει λες ''Για να δουμε ποσο θα του παρει να βγαλει τα ψυχολογικα του''. Νομιζω ενα 3μηνο στους μοναχους στο Θιβετ να κανει λιγο Ται Τσι θα ηταν καλη λυση :mrgreen:

2
2 Εικόνα
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 19, 2021 6:56 pm

Toν Τζέημς τον έδιωξαν από τους Σανς με μόνιμο συμβόλαιο (λέγεται ότι έφτυσε βοηθό προπονητή) σε λίγκα που δε διώχνουν παίκτες που κάνουν αντισημιτικά σχόλια, κυκλοφορούν με όπλα sta apodyt;hria, ντοπάρονται, δε σκάνε μύτη στην προπόνηση, πουλάνε ναρκωτικά, σκοτώνουν τον προπονητή τους στο ξύλο, συλλαμβάνονται για ληστεία και άμα λάχει σκοτώνουν και τη μάνα τους.

Δεν τον έστειλε η ΤΣΣΚΑ σπίτι του επειδή δεν έπαιζε σκεπτόμενο μπάσκετ, αλλά επειδή είναι προβληματικός και δεν ήθελε να τον βλέπει κανείς ούτε στα αποδυτήρια.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5134
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 7:50 am

Πάντως δεν είναι τελείως σωστή η σύγκριση Ποδοσφαίρου-Μπάσκετ.
Το ποδόσφαιρο είναι διαδεδομένο και δημοφιλές σε όλες τις χώρες και θα συνεχίσει να είναι.
Οι ΕυρωπαΪκές ομάδες στο ποδόσφαιρο δεν έχουν σε γενικές γραμμές πρόβλημα βιωσιμότητας σε αντίθεση με τις ομάδες της Euroleague.
Στο ποδόσφαιρο μιλάμε για τις ομάδες του κορυφαίου επιπέδου όταν η Euroleague είναι πολύ πίσω από το NBA, ενώ χάνει παίκτες και από την Κίνα.

Το κοινό στοιχείο είναι ότι και η καινούρια ένωση στο ποδόσφαιρο και η Euroleague έχουν σαν κίνητρο τα αυξημένα κέρδη αλλά ως εκεί.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
manj13

allstar
Reactions: 728
Δημοσιεύσεις: 3268
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 8:59 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: MJ,Bodiroga,Διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 3

Τρί Απρ 20, 2021 8:15 am

pan24 έγραψε:
Δευ Απρ 19, 2021 4:20 pm
manj13 έγραψε:
Δευ Απρ 19, 2021 2:04 pm
Μike James στους Νετς....Μα οχι ρε φιλε ζημια που παθανε οι Νετς...κι εκει θα χαλαει τη ''χημεια''.....Αφου χρειαζεται παικτες του ''σκεπτομενου μπασκετ'' πλεον το αθλημα.....Ποιο σκοραρισμα τωρα...ποια επαφη με το καλαθι....αυτα ειναι παλιομοδιτικα....
Βέβαια για να καλύψει κάνα κενό τώρα που έχουν τραυματίες και για 13-15ο παίκτη όταν επιστρέψουν οι απόντες τον παίρνουν και τον πληρώνουν όχι για σταρ.
Αν αρχίσει τα τσαλιμάκια όπως στον Μεσίνα και τον Ιτούδη ούτε θα περιμένουν να λήξει η σεζόν όπως ο Μεσίνα ούτε θα τον στείλουν με την τρίτη όπως ο Ιτούδης. Θα φύγει αεροπλανικώς όπως από τους Suns που τον έδιωξαν μάλιστα λίγες μέρες αφού υπέγραψε πολυετές.

Ο Τζέιμς είναι τέλειος αν δεν χρειάζεται να βασιστείς πάνω του
Κι ο Ντανιλοβιτς ηταν ''κακος''...κι ο Τζορτζεβιτς...κι ο σχωρεμενος ο Ντραζεν..κι ο Ρουντι....και ...και...Αν στα 2021 ψαχνουμε πλεον για γαμπρους κι οχι για μπασκετμπολιστες, να ενημερωθουμε απο τους συγχρονους κοουτς να εχουμε για σταρ τον Σαντ Ρος και τον Μποχωριδη....Οταν ο Λεμπρον εστειλε ακλαυτο τον Μπλατ σπιτι του,ολοι ελεγαν οτι ειναι Κυριακη κι ο ασχετος ο Ισραηλινος που δεν μπαινει στην νοοτροπια του Νουμπουα....Οταν ο Φιλ Τζακσον πηρε εναν κακην κακως διωγμενο απο παντου Ντενις Ροντμαν και τον εκανε ''λυδια λιθο'' στην δυναστεια των Μπουλς ειδαμε πως επαιζε στο παρκε ο παικτης....Ο Ιτουδης ουτε ηταν ..ουτε ειναι ...ουτε θα γινει ποτε Ομπραντοβιτς......απλα επειδη παλευει για να γινει.....Ο Ομπραντοβιτς κατορθωσε να ασπαζονται οι παικτες τα καντηλια του γιατι ασπαστηκαν το ΑΔΙΑΜΦΗΣΒΗΤΗΤΟ του κοουτς που τους προπονει λογω ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ..Στα οποια ΜΟΝΟ ο Λασο μπορει να τον πλησιασει....Ο Ιτουδης μαλλον εδω και τουλαχιστον 2 χρονιες βρισκεται στο μεταιχμιο της απολυσης και γλιτωνει επειδη κανει το νταμπλ στη Ρωσια που παιζει μονος του....και εχοντας 50 μυρια μπατζετ μαλλον αυτο δεν λογιζεται και ωςε επιτευγμα....Τωρα αν δεν παρει ΚΑΙ την φετινη....

0
“I own the guy guarding me.”...Μichael Jordan....The G.O.A.T.
Weekendman

 champion
Reactions: 407
Δημοσιεύσεις: 5755
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 12:22 pm

Για τον Μαικ Τζεημς ασφαλώς είναι παίκτης που είναι πολυτέλεια για το τωρινό επίπεδο των Ελληνικών ομάδων ,αλλά είναι ταυτόχρονα μπασκετμπολίστας που παρά την κλάση του δεν μπορεί να πείσει ότι είναι πραγματικά στους διαχρονικά κορυφαίους παίκτες.

Μετά την σύντομη θητεία του στον Κολοσσό, που του άνοιξε τον δρόμο για τα ευρωπαϊκά σαλόνια. Αυτό που θα δούμε είναι αρχικά μια πρώτη χρονιά στην Baskonia, με μέτρια ομαδικά αποτελέσματα για την ομάδα των Βάσκων, και την εκπληκτική σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο season του 2015-16, που έφτασε εντελώς αναπάντεχα, με την μεγάλη συμπαράσταση των Adams και Μπουρούση, στο F4 του Βερολίνου. Ακολούθησαν 2 χρόνια στον Παναθηναϊκό που, αν και απέτυχε στην Euroleague, και αποκλείστηκε μια φορά στο Κύπελλο από ΑΕΚ πήρε 2 πρωταθλήματα, όπου το 2017 πριν φτάσει στον θριαμβευτικό πέμπτο τελικό απέναντι σε έναν Ολυμπιακό χωρίς δυνάμεις, ο τρόπος παιχνιδιού με αιχμή τον James δεν απείχε πολύ από το να κερδίσει ο Ολυμπιακός τη σειρά με 3-0, παρά το γεγονός το ότι ο Σπανούλης είχε ίωση και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο τελικό, ο Green τραυματίστηκε και αποχώρησε νωρίς στον τρίτο, και υπήρχαν και από πολύ νωρίτερα δεδομένες απουσίες των Lojeski και Hackett, που δεν αναπληρώθηκαν σε καμία περίπτωση από τον Waters.

Και μετά τον Παναθηναϊκό η αμφιλεγόμενη πορεία του James συνεχίστηκε στην Armani, που δεν πέτυχε απολύτως τίποτα σε Ευρώπη και Ιταλία, αντιθέτως σκουπίστηκε από την Sassari, στα ημιτελικά του ιταλικού πρωταθλήματος. Και τελικά πήρε την μεταγραφή στην CSKA που στην πρώτη χρονιά του η ρωσική ομάδα πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες πορείες της από το 2003 και μετά, ρισκάροντας να μείνει εκτός Final 4, σε μια ενδεχόμενη σειρά προημιτελικών με την Maccabi. Και κατάφερε το επικό σε 2 έτη στην ΤΣΣΚΑ να μην προλάβει ούτε Φάιναλ Φορ Ευρωλίγκας, ούτε πρωτάθλημα VTB ούτε καν πλεονέκτημα έδρας στην VTB αφού πριν διακοπεί η περσινή VTB η Χίμκι βρισκόταν μπροστά στην βαθμολογία.

Σίγουρα κατάφερε να ξεπεράσει όλες τις αρνητικές προσδοκίες και τρέχοντας σχεδόν μόνος του να βγει δεύτερος κάνοντας τον Ιτούδη που στήριξε πολλά πάνω του να θέλει να τον διώξει. Ιστορικά πάντως έχει ξαναυπάρξει ένας Αμερικάνος παίκτης στην ΤΣΣΚΑ που ήταν μπασκετικά άναρχος και έγινε ένας από τους μεγαλύτερους γκαρντ της χρονικής περιόδου 2000-2010. Ο Χόλντεν που ήταν έτοιμοι οι οπαδοί της ΑΕΚ να μπουκάρουν στο γήπεδο στον τρίτο τελικό του 2002 λόγω του εκνευρισμού τους, κατάφερε να βρεθεί σε Τελικό Ευρωλίγκας μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες σε Φάιναλ Φορ. Και ήταν ο καλύτερος παίκτης της Εθνικής μας στον προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ του 2005 Ελλάδα-Ρωσία.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1102
Δημοσιεύσεις: 1632
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 6:39 pm

Tracy Mac έγραψε:
Δευ Απρ 19, 2021 2:12 pm
που εχει οτι δεν τον θελει στην ομαδα του. Εστω εναν
Παρών

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024: 🏆
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 21, 2021 8:28 pm

Με καθυστερηση αλλα εστω οτι δεν ξερω τι εγινε στα πρωτα ματς
Εφες- Ρεαλ 3-0
Τσσκα- Φενερ 3-2 αν δεν γυρισει ο Βεσελι για 3 ματς τουλαχιστον. Αν γυρισει 2-3 φενερ

Αρμανι-Μπαγερν 2-3 (ζορισε αυτο)
Μπαρτσα Ζενιτ 3-1 Παμε Τσαβι παρε εκδικηση

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 25, 2021 8:49 am

Δεν ήξερα αν ήθελα να παίξω ξανά στο NBA. Πληρωνόμουν καλά. Μου αρέσει να παίζω πολύ και να είμαι ο σταρ. Μεγαλώνοντας, όμως, δεν θέλω να έχω τόσες πολλές ευθύνες στους ώμους μου κάθε βράδυ.

Το να παίζω 21 λεπτά ανά παιχνίδι και να βοηθάω την ομάδα μου είναι καλύτερο για μένα, από να είμαι το κεντρικό πρόσωπο στον βαθμό που ήμουν. Νομίζω πως μπορώ να τα πάω πολύ καλά αν μου δοθεί η ευκαιρία
Δηλώσεις Τζέιμς.
Τι απότομη αλλαγή ήταν αυτή, να λέει ότι προτιμάει ρολίστας; :shock:
30 χρονών είναι κιόλας, όχι 35.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 25, 2021 1:19 pm

pan24 έγραψε:
Κυρ Απρ 25, 2021 8:49 am
Δεν ήξερα αν ήθελα να παίξω ξανά στο NBA. Πληρωνόμουν καλά. Μου αρέσει να παίζω πολύ και να είμαι ο σταρ. Μεγαλώνοντας, όμως, δεν θέλω να έχω τόσες πολλές ευθύνες στους ώμους μου κάθε βράδυ.

Το να παίζω 21 λεπτά ανά παιχνίδι και να βοηθάω την ομάδα μου είναι καλύτερο για μένα, από να είμαι το κεντρικό πρόσωπο στον βαθμό που ήμουν. Νομίζω πως μπορώ να τα πάω πολύ καλά αν μου δοθεί η ευκαιρία
Δηλώσεις Τζέιμς.
Τι απότομη αλλαγή ήταν αυτή, να λέει ότι προτιμάει ρολίστας; :shock:
30 χρονών είναι κιόλας, όχι 35.
Πρόπερσι είχε ένα τουίτ που έγραφε ότι το ΝΒΑ τελείωσε οριστικά γι' αυτόν.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 25, 2021 2:03 pm

yorgos έγραψε:
Κυρ Απρ 25, 2021 1:19 pm
[

Πρόπερσι είχε ένα τουίτ που έγραφε ότι το ΝΒΑ τελείωσε οριστικά γι' αυτόν.
Καλά κι εgώ δήλωσα δις ότι τέλος το basketforum.
Έτσι είμαστε εμείς οι μεγάλοι άντρες. Τι τα θες και τα ψάχνεις; Άστο σου λέω. :P

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 25, 2021 5:15 pm

"Μάικ Τζέιμς, έργα κι ημέραι" κεφάλαιο 5ο, 6ο ή 7ο;; :)
Να και το μέηλ που έστειλε ο Μεσίνα στον Μάικ Τζέιμς ανακοινώνοντάς του το τέλος της συνεργασίας του:

«Ως ένδειξη σεβασμού, θέλω να σου γνωστοποιήσω προσωπικά την απόφασή μου. Μετά από επιλογή μου, δεν θα έχεις ρόλο στην ομάδα την επόμενη σεζόν. Όπως σου είπα στις τηλεφωνικές μας συνομιλίες, όταν ανέλαβα την Ολίμπια τον Ιούνιο, έχω απόλυτο σεβασμό για το ταλέντο σου, αλλά με ανησυχούν οι πολλές παραβάσεις ομαδικών κανόνων που είχες την περασμένη σεζόν.

Σε ρώτησα ευθέως αν πιστεύεις ότι μπορείς να εγγυηθείς ότι θα τηρήσεις τον εσωτερικό κανονισμό εντός και εκτός του γηπέδου από εδώ και πέρα. Δεν είχα κάποια προφορική δέσμευση γι’ αυτό. Το γεγονός ότι κανείς στην ομάδα, σε οποιοδήποτε επίπεδο, δεν σου επέβαλε πρόστιμο για τη συμπεριφορά σου, είναι εντελώς άσχετο για μένα. Το μόνο που έχει σημασία είναι ότι αυτές οι συμπεριφορές δεν θα γίνουν ποτέ ανεκτές υπό την καθοδήγησή μου, από τώρα και στο εξής, από κάθε άτομο της ομάδας.

Μετά τις τηλεφωνικές μας συνομιλίες, μίλησα με μέλη του Παναθηναϊκού, των Φοίνιξ Σανς, ακόμη και με τους προπονητές που είχε σε νεαρή ηλικία. Αυτές οι συνομιλίες ενίσχυσαν τις πεποιθήσεις μου. Πιστεύω ότι, παρά το απίστευτο ταλέντο σου, σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να παραβιάσεις τους κανόνες και να γίνεις πρόβλημα για την ομάδα, παρά πλεονέκτημα.

Δεν είμαι πρόθυμος να πάρω αυτό το ρίσκο ότι αυτές οι συμπεριφορές θα μπορούσαν να συμβούν κατά τη διάρκεια της σεζόν. Αν συνέβαινε αυτό, θα έπρεπε να λάβω υπερβολικά μέτρα, όταν θα ήταν πια πολύ αργά. Και θα ήταν άδικο για την ομάδα, τους ιδιοκτήτες και τους οπαδούς της Ολίμπια»


Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2020-2021”