Τελικός FINAL 4 2022- Real Madrid vs Anadolu Efes

Συντονιστής: Captains

Νικητής Euroleague

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Μάιος 23, 2022 11:32 am

Real Madrid
5
45%
Anadolu Efes
6
55%
 
Σύνολο ψήφων: 11
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 10:56 am

Εικόνα
Σάββατο 20:00
Σχόλια για τον Τελικό

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 546
Δημοσιεύσεις: 1489
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 10:57 am

Είμαι με τη Ρεάλ

0
Άβαταρ μέλους
Sokos

 euroleague
Reactions: 262
Δημοσιεύσεις: 1202
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2008 2:24 am
Αγαπημένος παίκτης: Vince Carter
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 11:09 am

Μέχρι πριν λίγες μέρες θα υποστήριζα ξεκάθαρα την Efes. Κάτι όμως η αλαζονεία του Ataman που κούρασε, κάτι τα σχόλια του Micic ότι δεν παίξαμε όμορφο μπασκετ αλλά αποτελεσματικό (ειδικά μετά την φετινή εικόνα της Efes που δεν έβγαλε και μάτια), θα έβλεπα ευχάριστα μια νίκη της Real. Ίσως ένα κύκνειο άσπα του συμπαθή Llull στο τοπ επίπεδο και μια ανταμοιβή του Laso που με σοβαρές ελλείψεις στα guard έφτασε την ομάδα ως εδώ. Αναγκαίο κακό ότι έτσι θα ναι πρωταθλητής και ο αντιπαθέστατος Rudy.

Πιστεύω πάντως ότι τα γερόντια της Real θα ναι σκασμένα και θα ζοριστούν πάρα πολύ. Αν κρατήσουν τα μπόσικα βέβαια η διαφορά ποιότητας στο 3-5 είναι αρκετή για τη νίκη.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 1:01 pm

Κι εγώ με τη Ρεάλ είμαι (όλα αυτά τα χρόνια από μπασκετικής και μόνο πλευράς, είναι η ομάδα που εκτιμώ περισσότερο) αλλά βλέπω καρφί Εφές. Και λόγω ανωτερότητας και λόγω του τρόπου που το πήραν ( θα έχει πάρει τα πάνω του ο Μίτσιτς κι άντε πιάστον) και λόγω της περίπου...κατάρας που συνοδεύει τους ημιτελικούς ανάμεσα σε ομάδες από τα ίδιες χώρες. Πέραν των 2 περιπτώσεων μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού έχουμε τουλάχιστον άλλον 2 ανάλογες περιπτώσεις με Ρεάλ και Μπαρτσελόνα. Σε Λονδίνο και Μιλάνο. Και τότε είχε περάσει η Ρεάλ αλλά τις "'έφαγε" από Ολυμπιακό και Μακάμπι.

Εννοείται, ότι δεν άπτεται μεταφυσικής το όλο ζήτημα, αλλά είναι δεδομένο ότι οι ομάδες ξεφουσκώνουν σε κάτι τέτοιες φάσεις, ενώ το μεθύσι από τον αποκλεισμού του "αιωνίου¨κρατάει λίγο περισσότερο απο΄αυτό που αναλογεί.

Πόσο μάλλον όταν εδώ έχουμε να κάνουμε με τρελό σερί που μέτραγε η Μπαρτσελόνα του Σάρας κόντρα στη Ρεάλ του Λάσο και είναι δεδομένο ότι οι Μερένγκες το χάρηκαν όσο ποτέ τα τελευταία 10 περίπου χρόνια.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 1:09 pm

Δεν αλλάζω άποψη, πίστευα ότι θα το πάρει όποια πάρει το κλάσικο, το ίδιο πιστεύω και τώρα. Η φροντ λάιν των Μαδριλένων προκαλεί τρόμο, αν και χθες δεν είδαμε το Ράντολφ (τραυματίας είναι; δεν ξέρω). Βγήκε ο τρομοκράτης Ταβάρες, μπήκε ο Πουαριέ κι ήταν ακόμη καλύτεροι, ο Γιαμπουσέλε είναι δυναμίτης, εμπειρία έχουν, αλλά κυρίως θα πάρουν τα ριμπάουντ κι άρα θα έχουν περισσότερες κατοχές, είναι ομάδα που έχει την ωριμότητα να πάει τη μπάλα κάτω από το καλάθι κι όχι να σουτάρει κάθε τρεις και λίγο. Ναι, το δίδυμο των γκαρντ της Εφές είναι πυρηνικό, αλλά στη ρακέτα είναι τεράστιο το κενό και γίνεται τεραστιότερο με τη φθορά με φάουλ (κι ο Ολυμπιακός το επιδίωξε και το πέτυχε). Κι οι στοιχηματικές τη Ρεάλ θεωρούν ελαφρύ φαβορί, θα το τιμήσω το 1.80, ευκαιρία μου φαίνεται.

Προσωπικά η Εφές δε μου είναι καθόλου αντιπαθής, είναι ομάδα με τον ίδιο κορμό, πολύ ωραία χημεία, σταθερό κόουτς (λίγο γραφικούλης, αν διαβάσει κανείς για τον Αταμάν, τις ερωμένες, τα μαλλιοτραβήγματα στα εστιατόρια με παρουσιάστριες κλπ έχει την πλάκα του), συμπαθείς προσωπικότητες, αλλά το κενό στη ρακέτα πια κάνει μπαμ. Προφανώς ένα ματς είναι, μπορεί να γίνουν όλα, αλλά η πρόβλεψή μου είναι Ρεάλ, με το γάτο το Λάσο.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 546
Δημοσιεύσεις: 1489
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 1:18 pm

H Ρεάλ είναι σίγουρα πιο ομάδα. Η Εφες βασίζεται στις επιλογές και τη μέρα που θα βρεθούν οι Μίσιτς και Λάρκιν

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 1:19 pm

Τρομοκράτης ο Ταβάρες, δυναμίτης ο Γιαμπουσέλε, πυρηνική η περιφέρεια της Εφές.
Βρε, (ντον)μπας και βλέπεις παράλληλα πολεμικές ανταποκρίσεις; :P

* Παίδες κι η Εφές μια χαρά αυτοματοποιημένο μπάσκετ παίζει και καλή άμυνα παίζει, έχοντας την πολυτέλεια οι 2 παικταράδες της, να μην κλέβουν στον τομέα αυτόν. Είναι καλός ο Αταμάν (κατηγορία Λάσο, ήγουν ταβερνιάρης/καπηλειό) άλλο αν μας κούρασε με την έπαρσή του, αλλά και τα κολλητηλήκια του με τον Ερτογάν. Αλλά τι περιμένεις κοτζάμ Αταμάν- ος, δεν θα ήταν κοντά στον πρόεδρα;

Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 1:25 pm

Κι οι 2 ομάδες κόπωση θα έχουν, στη ρακέτα ο γερο Ντάνστον θα δώσει μάχες αλλά δε θ αντέξει πολύ κόντρα στα άλλα 2 νταμάρια της Ρεάλ....Όσο αντέξουν οι Γιουλ-Κοζέρ θα αντέχει κι η Ρεάλ, όσο μπαίνουν τα τρίποντα του κλασικού δίδυμου θα χει και το πάνω χέρι η Εφές.
Ο Λάσο είναι γάτα βέβαια και θα κανει καλή διαχείριση, θα ψηφίσω Ρεαλ γιατι ήρθε η ώρα να φάει τα μούτρα του ο Αταμάν τα οποία λόγω μπλακ άουτ του αντιπάλου χθες στο τέλος, τα γλίτωσε

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 4:51 pm

Δεν είδα αν έχει ήδη επισημανθεί κι ούτε έχω κοιτάξει κιτάπια και λοιπά ψαχτήρια αλλά πρέπει να μιλάμε για τον τελικό με τον μεγαλύτερο μ.ο ηλικίας.
Γραμματεία Νέας Γενιάς, τσικό- εφηβικά, παμπαίδες.
* Αναφέρομαι σε παίκτες που θα πάρουν τα χοντρά λεπτά.
Ιδίως η περιφέρεια των Μαδριλένων χωρίς Αλοθέν και Γκος, θα έχει Γιουλ, Ρούντι, Κοζέρ, Χάνγκα κι ολίγη από Τέιλορ.
Η Έφές στα ήψη έχει Ντάνστον, Σίνγκλετον, Πλάις, Μοερμάν, όλοι πάνω από 33 με τον Ντάνστον στα 36, ενώ στους κοντούς είναι κι ο 34ρης Μπομπουά.

Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 5:23 pm

Δεν εχω προτιμηση, δεν αντιπαθω καμια απ τις 2 (αν ηταν η Μπαρτσελονα στον τελικο θα στηριζα την Εφες).

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
AlexTsiri13

 a1greece
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 634
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 1:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: James Harden
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 7:46 pm

ο Λάσο άφησε ανοιχτό ενδεχόμενο να παίξει ο Ερτέλ στον τελικό ως αντικαταστάτης του Γκος (να μια πρόταση που δεν περίμενα ποτέ να πω).

Αν και δεν νομίζω να κάνει τέτοια κωλοτούμπα, αν γίνει θα είναι πολύ σημαντικό για τη Ρεάλ που ίσως βρει κάποιες ανάσες στα γκαρντ που χρειάζεται οπωσδήποτε(εξαρτάται και σε τι κατάσταση είναι ο Γαλλος βέβαια).

Κατά τ' άλλα λέμε για τα γερόντια της Ρεάλ, όμως και οι της Εφές εχθές ειδικά στο τέλος έμοιαζαν πτώματα και έβγαλαν μια εικόνα μεγαλύτερης κόπωσης σε σχέση με τους βετεράνους της Ρεαλ.

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 546
Δημοσιεύσεις: 1489
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 9:41 pm

AlexTsiri13 έγραψε:
Παρ Μάιος 20, 2022 7:46 pm
ο Λάσο άφησε ανοιχτό ενδεχόμενο να παίξει ο Ερτέλ στον τελικό ως αντικαταστάτης του Γκος (να μια πρόταση που δεν περίμενα ποτέ να πω).

Αν και δεν νομίζω να κάνει τέτοια κωλοτούμπα, αν γίνει θα είναι πολύ σημαντικό για τη Ρεάλ που ίσως βρει κάποιες ανάσες στα γκαρντ που χρειάζεται οπωσδήποτε(εξαρτάται και σε τι κατάσταση είναι ο Γαλλος βέβαια).

Κατά τ' άλλα λέμε για τα γερόντια της Ρεάλ, όμως και οι της Εφές εχθές ειδικά στο τέλος έμοιαζαν πτώματα και έβγαλαν μια εικόνα μεγαλύτερης κόπωσης σε σχέση με τους βετεράνους της Ρεαλ.
αφου τραυματίστηκε ο Γκος λογικά θα το κάνει

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 10:35 pm

Giwrgos_AEK έγραψε:
Παρ Μάιος 20, 2022 9:41 pm
AlexTsiri13 έγραψε:
Παρ Μάιος 20, 2022 7:46 pm
ο Λάσο άφησε ανοιχτό ενδεχόμενο να παίξει ο Ερτέλ στον τελικό ως αντικαταστάτης του Γκος (να μια πρόταση που δεν περίμενα ποτέ να πω).

Αν και δεν νομίζω να κάνει τέτοια κωλοτούμπα, αν γίνει θα είναι πολύ σημαντικό για τη Ρεάλ που ίσως βρει κάποιες ανάσες στα γκαρντ που χρειάζεται οπωσδήποτε(εξαρτάται και σε τι κατάσταση είναι ο Γαλλος βέβαια).

Κατά τ' άλλα λέμε για τα γερόντια της Ρεάλ, όμως και οι της Εφές εχθές ειδικά στο τέλος έμοιαζαν πτώματα και έβγαλαν μια εικόνα μεγαλύτερης κόπωσης σε σχέση με τους βετεράνους της Ρεαλ.
αφου τραυματίστηκε ο Γκος λογικά θα το κάνει
Νομίζω το πολύ πολύ να τον έχει στον πάγκο αν τραυματιστεί και κανένας άλλος. Αλλά λογικά θα τη βγάλει με ό,τι έχει, Χάνγκα και Σία.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 20, 2022 11:44 pm

η ρεαλ νομιζω θα ειναι πιο κουρασμενη απο την εφες..η μια ομαδα εχει τα καλυτερα γκαρντ και η αλλη τους καλυτερους ψηλους..ενδιαφερον θα χει ποια θα υπερτερησει..αν κρινω παντως απο το ματς του ολυμπιακου που πεταξε την μπαλα σαν βομβα ο ντανστον και μπηκε τριποντο μαλλον ειναι η χρονια της εφες να παρει αυτο που της στερησε ο κοβιντ.ποιος ακουει τον αταμαν αν οντως το παρουν :D

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4151
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Μάιος 21, 2022 2:32 am

εφεσαρα :wave:

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”