1ος Ημιτελικός Final 4 2022 Olympiacos - Efes

Συντονιστής: Captains

Απάντηση

Nικητής

Olympiacos
34
81%
Efes
8
19%
 
Σύνολο ψήφων: 42
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2332
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 06, 2022 11:27 am

Εικόνα

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Crash95

 a1greece
Reactions: 228
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2016 1:56 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LynnGreer,Printezis,Scola
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Πάνθηρες Καβάλας,Ολυμπιακός,ΣικάγοΜπουλς
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 06, 2022 11:49 am

Θα δώσω ένα 60-40 υπέρ του ΟΣΦΠ επειδή η Εφές δεν έπεισε ούτε στα κρίσιμα πλέι οφ και εκμεταλλεύτηκε το νοσοκομείο-Αρμάνι αλλά και την πολύ κακή διαιτησία στο 4ο ματς. Βέβαια ο Ολυμπιακός θα κατέβει λογικά με αρκετές απουσίες (Έμμα, Λάνθιμος, Ντουράντ θα είναι εκτός), αλλά και πάλι στοιχηματίζω υπέρ του :P

3
3 Εικόνα
Εκτός απ'τον Crash Bandicoot που αγαπώ όπως καταλάβατε, λατρεύω και το μπασκετ!!!Αγαπημένες ομάδες ΕΚ Καβάλας, Ολυμπιακός, Σικάγο Μπουλς, Εθνική Ελλάδος και Εθνική Αργεντινής (μεγάλη καψούρα με τους γκαούτσος, Vamo Vamo Argentina, Vamo Vamo a ganar)!!!
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 06, 2022 1:26 pm

Σε σειρα αγωνων δεν τους ηθελα με τιποτα..τωρα ενα παιχνιδι ειναι οποιος ειναι πιο ετοιμος θα το παρει..Αμα λαρκιν μισιτς ειναι στην μερα τους δυσκολα να τους κερδισουμε..αν απο την αλλη εμφανιστουν οπως στα πλει οφ θα παμε τελικο και για μενα θα το σηκωσουμε κιολας..

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 06, 2022 4:29 pm

εμένα το άγχος μου είναι να μην έχει κορονιαστεί κάνας παίκτης μας με το ντου που έγινε την Τετάρτη.

αν είμαστε πλήρεις δε τίθεται θέμα, θρυλική μπαρτζωκική νίκη - πρόκριση θα έχουμε. :wave:

Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 06, 2022 5:45 pm

Πρακτικα θα ειναι εντος εδρας παιχνιδι.

Στο χερι μας ειναι, εντος εδρας τους κερδισαμε φετος ηδη.

1
1 Εικόνα
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 06, 2022 7:16 pm

Reaper έγραψε:
Παρ Μάιος 06, 2022 5:45 pm
Πρακτικα θα ειναι εντος εδρας παιχνιδι.

Στο χερι μας ειναι, εντος εδρας τους κερδισαμε φετος ηδη.

Ποτέ δεν είναι στο χέρι σου όταν παίζεις με την πρωταθλήτρια ευρώπης που έχει φτάσει και την επόμενη χρονιά της κατάκτησης στο f4.

Εξάλλου, νομίζω καλύτερα είναι να κατέβουμε με τη νοοτροπία του απολυτου αουτσάιντερ (που ετσι κι αλλιώς είμαστε).

Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1739
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Μάιος 06, 2022 8:41 pm

Η Εφές φέτος δεν έχει πείσει, ούτε στη regular ούτε στα playoffs.
Ίδρωσε να περάσει την αποδεκατισμένη Αρμάνι, και πιστεύω πως με οποιονδήποτε άλλο αντίπαλο (και με την πλήρη Αρμάνι) δεν θα είχε καμιά τύχη στα playoffs.
Τώρα, όμως, είναι ένας αγώνας, και αυτό (πιστεύω) είναι σε βάρος του Ολυμπιακού.
Αντίθετα με ό,τι λένε πολλοί συμφουρομίτες, εγώ πιστεύω πως σε σειρά 5 αγώνων την είχαμε (και την έχουμε) την Εφές, που μοιάζει κουρασμένη και ξεζουμισμένη.
Τώρα, όμως, σε ένα παιχνίδι, μπορούν οι βεντέτες της να συγκεντρωθούν σε αυτό το ένα παιχνίδι και να μας κάνουν τη ζημιά.
Βέβαια, σε μια τέτοια περίπτωση, αν δηλαδή η Εφές περάσει στον τελικό, εκεί θα γίνει σάκος του μποξ με οποιονδήποτε αντίπαλο.
Με δυό λόγια: ο Ολυμπιακός περνάει με πιθανότητες 70-30 και με επιπλέον πλεονέκτημα το -σχεδόν- εντός έδρας.

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 06, 2022 10:33 pm

jazz thrilos έγραψε:
Παρ Μάιος 06, 2022 7:16 pm


Εξάλλου, νομίζω καλύτερα είναι να κατέβουμε με τη νοοτροπία του απολυτου αουτσάιντερ (που ετσι κι αλλιώς είμαστε).
Η αιωνια εμμονη (και φοβια) του μπασκετικου Ολυμπιακου, οτι μονο αν βλεπει τον εαυτο του ως αουτσαιντερ μπορει να πετυχει.
Διαφωνω με αυτη τη λογικη.
Στα 4 τελευταια final 4 που παιξαμε, εχουμε 6 νικες και 2 ηττες, και οι ηττες ηταν απο τους γηπεδουχους.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 07, 2022 3:38 am

Αν παιξουμε την ασφυκτικη αμυνα που εχουμε δειξει οτι μπορουμε να παιξουμε και με μια στοιχειωδη ευστοχια θα την κερδισουμε την Εφες.Ειναι μεγαλο αβανταζ να εχεις τον περισσοτερο κοσμο σε ουδετερη εδρα και απο τη στιγμη που ο Ολυμπιακος εχει παικτες που παιρνουν boost απο την κερκιδα, ειναι ενα μεγαλο οπλο στη φαρετρα. Ακομη και αν η επιθεση στην αρχη δεν ρολαρει παρολο οτι βγαινουν σωστα σουτ, λογω πιεσης,αγχους,΄΄κακης΄΄ μερας, εφοσον η αμυνα ειναι στα επιπεδα που ξερουμε ,θα μεινουμε κοντα στο σκορ και καποια στιγμη τα σουτ θα μπουν.Αυτη τη στιγμη ο Ολυμπιακος ειναι πολυ φορμαρισμενος και δειχνει απιστευτα φρεσκος, κατι το οποιο φανηκε στα ενεργειακα αποθεματα που ειχαμε με την Μονακο.

Προφανως και παιζω με την πρωταθλητρια Ευρωπης και το διδυμο Λαρκιν-Μιτσιτς σε σκοτωνει στη μερα του, θεωρω ομως οτι θα προετοιμαστουμε καταλληλα , εχουμε και παικτες και προπονητη με παραστασεις , οπως επισης και η φρεσκαδα και η διψα που εχουμε ειναι οι ασσοι στο μανικι μας.Σεβασμος υπαρχει για τις ομαδες που ειναι στο f4 , φοβο δεν νομιζω οτι χρειαζεται να εχουμε.Παμε να παιξουμε το μπασκετ μας , φτανει με τον φοβο, με την γκρινια και με την μιζερια, τα ειχαμε ολη τη χρονια αυτα, καιρος να χαρουμε το φ4 που τοσο μας εχει λειψει και αν ειναι γραφτο να την σηκωσουμε την κουπα, θα την σηκωσουμε.

0
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 906
Δημοσιεύσεις: 4699
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 07, 2022 6:18 pm

Η Εφές δεν με έπεισε πως είναι καλύτερη από τον Ολυμπιακό από όσα παιχνίδια είδα στην σειρά με το Μιλάνο. Λάρκιν - Μισιτς πάνω από την μισή ομάδα. Προλαβαίνουν να κλωνοποιήσουν τον Ουόκαπ εκεί στην ΚΑΕ; Πέρα από αυτούς τους δυο ο μόνος που μου έκανε εντύπωση ήταν ο Πλαις κι αν τραβάει έξω τον Φαλ, ή αρχίσει να τα γράφει από παντού μπορεί να καταστρέψει κάθε αμυντικό πλάνο.

Πρωταθλήτρια η Εφες, και με λίγες αλλαγές αλλά πιστεύω πως τελικά μια ανανέωση την χρειαζόταν. Νομίζω πως θα γίνει αυτό άσχετα με το αν θα το πάρει ή όχι. Φαίνεται να είναι last dance σεζόν. Έχει κερδίσει και καλύτερες ομάδες στον ημιτελικό ο Ολυμπιακός :hoho:

0
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 767
Δημοσιεύσεις: 2801
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 07, 2022 6:43 pm

Σε όλα τα poll ψηφίζω τον Ολυμπιακό γιατί αν δεν παινεψεις το σπίτι σου ..... :mrgreen:

Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος από τη μια . Από την άλλη είμαστε όπως σωστά ειπώθηκε στο άλλο τοπικ, ολίγον τι αγχώδεις φέτος και αν στραβωσει ( που σε μια περίοδο τουλάχιστον εκτιμώ ότι θα κυνηγάμε σκορ ) δεν είναι πάντα των Αγίων Γουοκαπ & Μακισικ

Και δυστυχώς σε Φ4 το να κολλάς στην επίθεση δεν βοηθάει καθόλου και εμείς έχουμε νεκρά διαστήματα

Βέβαια θα μου πείτε τις δύο κούπες της προηγούμενης δεκαετίας έτσι τις πείραμε, στους τελικούς έστω γιατί στον ημιτελικό του 2013 τους πνίξαμε εντελώς . Και δεν τα γυρναγε τα ματς ο Σπανούλης, εκείνος τα σφράγιζε

Και μιας και το μελέτησα. Μια επανάληψη του F4 του Λονδίνου ονειρεύομαι , όχι με τόσο μεγάλη διαφορά . Κάπως έτσι το φαντάζομαι για κάποιο λόγο . Πόθος μάλλον :P

0
“The best teams play for each other, not with each other”
melagis

 sophomore
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2022 8:11 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 07, 2022 7:09 pm

Ομολογω οτι εχω πιασει πολλες φορες να '' υποτιμω '' την ομαδα της καρδιας μου και παντα με διαψευδει... Προσωπικα θεωρω οτι η Εφες θα ειναι ο δυσκολοτερος μας αντιπαλος στο δρομο προς την κορυφη... Θεωρω πως η εξαντλητικη αμυνα σε Μισιτς κυριως με Ουοκαπ, Λαρεντζακη, Παπανικολαου θα κρινει εν πολλοις το αποτελεσμα... Εγω παντως πιστευω οτι ο παραγοντας X της Εφες θα ειναι ο Μπομπουα και απο τον Ολυμπιακο θα ηθελα επιτελους να ξυπνησει ο Ντορσευ.... Ειδωμεν...
Υγ1 Ο Ολυμπιακός απεδειξε φετος οτι εχει επανελθει στο υψηλοτερο επιπεδο.. Το ειδαμε ολη τη χρονια, το ξαναείδαμε με την αξιεπαινη Μονακό... Στηριζουμε την ομαδα οποιο αποτελεσμα και αν φερει....

0
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 777
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Μάιος 09, 2022 11:21 am

Τώρα που έκατσε η σκόνη από τη σειρά με τη Μονακό και αφού είδα ξανά το 5 ματς με την καρδιά στη θέση της να πω και εγώ τις σκέψεις μου τόσο για τα πλέι οφ όσο και για την επικείμενη μάχη με την Εφες. Καταρχάς έτυχε να είμαι Ελλάδα και μπόρεσα να πάω να δω το παιχνίδι στο Σεφ. Θεωρώ ότι ειναι τυχερός οποίος ήταν σε αυτό το παιχνίδι στο γήπεδο. Και ενω γενικά ειμαι χαμηλών τόνων και πήγα μόνος μου στο γήπεδο στο τέλος βρέθηκα αγκαλιά με άκυρους συνγαυρους να χοροπηδάμε σε κάθε καλάθι της ομάδας. Είναι συναισθήματα που ο αθλητισμός μόνο γεννάει. Θεωρώ ότι ο φετινός Οσφπ είναι ένα πραγματικό μπασκετικό αριστούργημα και μακάρι να μπορούσα να πηγαίνω σε όλα τα ματς στο Σεφ. Δεν ξέρω για ποσά χρόνια θα κρατήσει γι αυτό οποίος έχει την ευκαιρία να πηγαίνει να το απολαμβάνει.
Τωρα όσον αφορά την Εφες: το γεγονός ότι η σειρά με την Μονακό ήταν τόσο αμφίρροπη και πήγε τόσο βαθιά έχει διπλή ανάγνωση. Όταν παίζεις πολλά παιχνίδια τόσο σκληρά και ισορροπημένα αναγκάζεσαι να δοκιμάζεις συνεχώς καινουρια πράγματα και να κανείς συνεχώς adjustmens. Η διαδικασία αυτή περνάει στο dna της ομάδας ως δοκιμασμένο ιστορικό προηγούμενο και σε ανάλογη φάση η δυσκολία ανασύρεται και ξανά χρησιμοποιείται. Παράλληλα ισχυροποιείται η πίστη της ομάδας ότι οποία δυσκολία και να προκύψει εμείς θα βρούμε τον τρόπο να την αντιμετωπίσουμε. Αυτό το τελευταίο, η πίστη δηλαδή παίζει να είναι και το σημαντικότερο. Από την άλλη φοβάμαι δυο πράγματα. Το πρώτο είναι το ψυχολογικό άδειασμα που προκαλεί μια τέτοια μάχη. Και το δεύτερο είναι ότι η Εφες έχει όλο το χρόνο να μελετήσει τη σειρά μας με τη Μονακό και να βρει αντίδοτο σε όλες τις αρετές που αναγκαστικά ξεδιπλωσαμε για να περάσουμε. Ελπίζω ο χρόνος που απομένει αφενως να μας ηρεμήσει και να μας καλμάρει ψυχολογικά και αφετέρου να αξιοποιηθεί με τον ίδιο τρόπο από το προπονητικό τιμ αναλύοντας όσο καλύτερα γίνεται την Εφες. Μέχρι τότε όμως έχουμε δυο ωραίες εβδομάδας χωρίς άγχος να απολαύσουμε τα βιντεάκια από τη σειρά με την Μονακό.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
verycoco

 junior
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 11:59 am
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Che
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 09, 2022 12:30 pm

Καταρχάς κουκί σε Ολυμπιακό αν και όχι για καθαρά αγωνιστικούς λόγους.

Nα πω πως η καραμέλα του εντός εδρας (και μάλιστα με το επιφώνημα "επιτέλους") F4 με έχει κουράσει. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν δεδομένο πριν το 5ο παιχνίδι ή άρχισε τώρα να μεγαλώνει. Αναφέρομαι στη ζήτηση των ακριβών εισιτηρίων των τελικών. Πιστεύω οτι πλεον ειναι πάρα πολλοί αυτοι/ες που θέλουν να πάνε Βελιγράδι. Δυστυχώς ένα από τα όνειρά μου ήταν να ξαναζήσω μεγάλες στιγμές F4 αλλά και από κοντά, δύσκολα θα συμβεί και σε μια πόλη που θα ήθελα να επισκεπτω. Για να μην μακρηγορώ θεωρώ ότι η παρουσία του κόσμου μας στις κερκίδες από μόνο του δεν θα παιξει μεγάλο ρόλο στον ημιτελικό. Αντιθέτως πιστευω πως σε ένα τελικό θα είναι μεγάλο boost. Ελπίζω να μην αποτελέσει παράγοντα πίεσης προς την ομάδα και της φόρτισης με "πρεπει". Δεν υπάρχει πρέπει, δεν εισαι το φαβορί ακόμα και αν δικαιουμαστε να έχουμε τις πιθανότητές μας. Μας πιστεύω από την αρχή , έχω πει και μεγάλα λόγια -οχι σε αυτο το φόρουμ- αλλά σαν ομαδα μας κόβεται η ανάσα οταν εχουμε το πρεπει οποτε δεν υπαρχει πρεπει στο game αυτο.

Αυτό που απολαμβάνω, αισθανόμενος και δικαιωμένος, ειναι η αναγνώριση του σκακιστη. Οτι ρε παιδί μου έχει ικανότητες ο ανθρωπος και το ειδαμε με την αποδοση της ομάδας. Αυτό καλλιεργεί και μια φιλοσοφία που έχει ανάγκη ο σύλλογος. Οτι εκτιμάμε και καποιους ανθρωπους που ξερουν/βλεπουν περισσοτερα απο εμας.
Απολαμβάνω τις συνεντεύξεις του και τις σκεψεις του πανω σε αυτα που συζητάει. Πόσο μάλλον για αυτά τα ωραια που κοινοποιεί για την ομαδα

0
μαζί με την ομάδα μεγαλώνουμε και εμεις...
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 09, 2022 7:33 pm

Νομίζω οι δηλώσεις του Αταμάν μόνο καλό μπορούν να κάνουν στον Ολυμπιακό!
Δεν θυμάμαι άλλον προπονητή να βγαίνει και να μιλάει λες και είναι κόουτς καμιάς αμερικάνικης dream team ξέρω γω....Ειδικά σε μονό ματς που μπορούν να συμβούν τα πάντα αν έχεις 1-2 παίκτες σου σημαντικούς, σε μέτρια βραδιά.
Τις τοιχοκολλάς στα αποδυτήρια της Σταρκ αρένα και μπαίνεις με το μαχαίρι στα δόντια

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”