Euroleague 2021-22, 5η Αγωνιστική

Συντονιστής: Captains

jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 7:28 pm

Ματσάρα στην Μπασκονια. Νομιζω οτι το αποτέλεσμα ίσως δειξει λιγο πρόωρα τα όρια και τις δυνατοτητες των δυο ομάδων για φέτος.

Πάντως η Μονακο ίσως είναι η fun to watch ομαδα για φέτος.

Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 7:37 pm

Eφιαλτικες στιγμες περναει η Ζενιτ στο Παλαου Μπλαουγκρανα,εχει τρακαρει πανω σε παγοβουνο.Ο Σαρας στοχευσε και πετυχε να ανυψωσει την ψυχολογια και του Hayes!

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 8:06 pm

Γιατι τον κραταει μεσα τον Τζειμς ο Μιτροβιτς??Τοσο πολυ θελει να χασει??

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 8:08 pm

Εγώ προτίμησα Μπασκόνια- Μονακό. Φέτος ψηφίζω Γάλλους.
Έχουμε Τζέιμς εναντίον Μπάλντγουιν. Τα πάντα όλα. Πως λέμε κοινοκτημοσύνη, κοινό καλό, ένας για όλους και όλοι για έναν; :P :P

Τον Ντόντα τον Χολ μου τον γλωσσοφάγατε μερικοί- μερικοί.

Πάλι καλά που παίζουν 2 ακόμα συμπάθειες μου, ο Μπουτσιελέ και ο Φαλ- Φαϊ.
Την άλλη τη συμπάθεια μου τον Πάρις Λι τον έφαγε ο Τζέιμς με τη μετακόμισή του στο Γαλλικό νότο.

Καινούργιος σπόνσορας για την ομάδα με τα χίλια ονόματα, Μπασκόνια.

Ο Κοστέλο τον οποίό για το μπάσκετ που κουβαλάει και τη μαχητικότητά του, τον έχω ξεχωρίσει από τότε που έπαιζε στην Αβελίνο ( Ρεξόνα για τους παλιότερους :P ) δεν τα πάει καλά στη Βιτόρια κι ο λόγος δεν είναι η ελλιπής προετοιμασία με την ομάδα του. Δεν μπορεί να παίξει ομαδική άμυνα με τίποτε. Δεν τα πιάνει. :roll: Μακάρι να αλλάξει αυτή η συνθήκη για τον ωραίο αυτόν παίκτη.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 8:14 pm

Τα λέγαμε για την Μπασκόνια (και τις Φενέρ, Έφες). ΘΑ πάρουν μπροστά.
Συνεχίζω να μην τη δίνω φαβορί για 8αδα (λόγω του άσσοδυο) αλλά θα το παλέψει και κανείς δνε μπορεί να την αποκλείσει. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που τής λείπει ένας από τους 3 καλύτερους της παίκτες, ο Πίτερς. Οι άλλοι 2 κατ' εμέ, είναι οι Γκεντράιτις και Φοντέκιο. Ενδιαφέρον θα έχει να τους δούμε μαζί στην πεντάδα. Ίσως η πιο "σουτέρικη" ομάδα στην Ευρωλίγκα στις θέσεις αυτές.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 8:21 pm

Τι έβαλε ο "καπουτσίνο¨Λαπροβίτολα;
Και πόσο καλά παίζει φέτος.
Μαζί με τον Σβεντ έχουν βάλει τα γυαλιά σε αρκετούς από εμάς.
Σε μένα σίγουρα. :oops:

* Τα εύσημα στους ίδιους και τους σπουδαίους προπονητές τους, επίσης.
Και για να είμαστε δίκαιοι, του έκανε καλό η 2ετια στη Ρεάλ. ΄Στη Ρεάλ όχι και τόσο :P . Αλλά στον ίδιο, σίγουρα, ήδη από πέρσι τον χειμώνα και μετά, βλέπαμε βελτίωση/προσαρμογή στο Λασό-μπάσκετ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Παρ Οκτ 22, 2021 8:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 8:32 pm

Κουζμινσκας δεν βλεπω να τον υπολογιζει καθολου ο Πασκουαλ.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 8:43 pm

gspara έγραψε:
Παρ Οκτ 22, 2021 8:32 pm
Κουζμινσκας δεν βλεπω να τον υπολογιζει καθολου ο Πασκουαλ.
Όντως, απόψε βγάζει μάτι το σχεδόν DNP του Λιθουανού.
Δεν τον είχαμε και για να κάνει τη διαφορά στη Ζενίτ, αλλά με τέτοια "κατηφόρα" από νωρίς στο Παλάου, έπρεπε να μπει. Κι ο Καράσεφ, είναι περίεργο που δεν παίρνει καθόλου χρόνο.

Επίσης περίεργο είναι ότι κανείς παίκτης της Ζενίτ, δεν πέρασε τους 10 πόντους. Και μιλάμε για παίκτες που πέρσι ήταν στην πρώτη πεντάδα των σκόρερς, όπως οι Λόιντ και Μίκι. :shock:

* Το λέγαμε και στην παρουσίαση της Μπαρτσελόνα. Χωρίς τον Μίροτιτς να παίζει κοντά στις πραγματικές του δυνατότητες, η καταλανική ομάδα θα δυσκολευτεί πολύ να κάνει το κάτι παραπάνω- που προφανώς μεταφράζεται σε κούπα.
Με τέτοιον Μίροτιτς, ίσως πρέπει ν' αναθεωρήσω για το ότι βλέπω την ΤΣΣΚΑ αδιαφιλονίκητο φαβορί. Είναι κι η η Μπαρτσελόνα στην ίδια ευθεία- αρκεί να παραμείνει ο Νίκο το ίδιο συγκεντρωμένος/ορεξάτος.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 8:53 pm

gspara έγραψε:
Παρ Οκτ 22, 2021 8:32 pm
Κουζμινσκας δεν βλεπω να τον υπολογιζει καθολου ο Πασκουαλ.
O Kουζμίνσκας είναι παίκτης για ομάδα Κουρτινάιτις: άχρωμος, χωρίς κίνητρο, έβλεπε τα τρένα να περνούν. Ελπίζω να έχει κι άλλο χόμπι, εκτός του μπάσκετ.

Ο Ντόντα Χολ δεν έπαιξε σήμερα γιατί του είπαν ότι είναι κοντά η Βαρκελώνη και μπορεί να εμφανιστεί ο Ντέηβις :D . Χαχα, απλώς πειράζω τον φίλο μου τον basket72.

Δεινοπάθησε σήμερα η Ζενίτ, αλλά δεν είναι αυτές οι δυνατότητές της. Έτσι όπως πάει το πράγμα, πρόωρα -5η αγωνιστική- θα έλεγα ότι έχουμε τα εξής:
1η ταχύτητα (στόχος η 4άδα) : Μπαρτσελόνα - ΤΣΣΚΑ - Μιλάνο -Ρεάλ και θεωρητικά και η Εφές
2η ταχύτητα (δεν αποκλείω να τρυπώσω και τετράδα, αλλά αν είμαι εκτός οκτάδας απέτυχα, στα πλέι οφ θα φτύσει αίμα όποιος πέσει μαζί μου) : Ολυμπιακός- Φενέρ
3η ταχύτητα (σκοτωμός για την 8η θέση) : Μπασκόνια- Βιλερμπάν (ω ναι) - Ζενίτ - Μακάμπι
4η ταχύτητα (περαστικός είμαι από εδώ, να μη βγω κάτω από 14ος να πάρω τα 250 χιλιάρικα): Μονακό- Ουνίξ- Ερυθρός- Μπάγερν
5η ταχύτητα (άντε και του χρόνου, βρε καλώς τα τα παιδιά 3-0, για τη συμμετοχή ήρθα, να πάρω εμπειρίες, να πάρω και καμιά φανέλα σουβενίρ από το Μίροτιτς) : Παναθηναϊκός - Άλμπα - Ζαλγκίρις

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1104
Δημοσιεύσεις: 11174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 9:09 pm

Τελικα ισως την Ζενιτ περισσοτερο την πληγωσει η απωλεια Will Thomas παρα του Pangos.Και εγω συμφωνω με yorgos,θα ανεβει με επιστροφη Napier και εμφανιση του γνωστου Mickey.Θα την εβαζα στη 2η ταχυτητα.

Μπαρτσα οπως τα λεει ο basket72.Μπηκε δυνατα και ο Sanli,ξερουμε για Abrines αν καθυστερει πολυ ακομα?

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 9:25 pm

Ναι κι εγώ τη Ζενίτ τη βάζω πιο πάνω από εκεί που την βάζει ο "κομπάδρε" Yorgos.
Βασικά τη βάζω πιο πάνω από εμάς.

Εμάς μάς βάζω στην δευτεροτρίτη ταχύτητα βασικά. :)
Μαζί μ Φενέρ. Και λίγο πιο κάτω τη Βιλερμπάν. Σπουδαία δουλειά εκεί στη Λιόν και σε επίπεδο στελέχωσης και σ΄επίπεδο προπονητικής δουλειάς.

Αν γίνει κανά περίεργο με τον Τζέιμς και μείνει εκτός Μονακό, τότε βάζω και τη Μονακό μαζί με τη Βιλερμπάν.
Μα τι λέω ο τρελός by Κώστας Χατζής ο ευγενής τροβαδούρος.

Μπασκόνια, ΜΑκάμπι δεν μπορεί ποτέ και κανένας να τους ξεγράψει. Αν και δύσκολο με τέτοιους κοντούς που έχουν μαζέψει αμφότερες. :roll:
Ενδεχομένως και την Μπάγερν, τώρα που γύρισε ο Λούτσιτς. Αρκεί να πάρει μπρος ο Χάντερ (μεγαλώνει κι αυτός κι ίσως να μην πάρει ξανά μπρος- έστω όπως πέρσι) και να γυρίσει ο Τσίπσερ σχετικά νωρίς. Πολλά "αρκεί" έβαλα- το ξέρω- γι' αυτό την ξαναβάζω εκεί που την έβαλε ο Yorgos. :)

* πολύ σωστή η αναφορά στον Γ.Τόμας. Ήταν καταπληκτικός πέρσι. Όπως ήταν κι όταν έπαιζε με τα "πορτοκάλια" τόσα χρόνια. Η επιτομή του 4ριου στο σύγρονο ευρωπαϊκό μπάσκετ.
ΘΑ δούμε για τον Μίκι. Με τον Σίνγκλετον του βγήκε του Τσάβι η μονιμοποίηση του στο 4. Για τον Μίκι δεν ξέρω. Μιας κι είναι πιο αλτικός κι έχει μεγάλο άνοιγμα χεριών και θα μπορούσε να παίζει στο 5. Βέβαια στο 5 είναι οκ με τους άλλους 2 η Ζενίτ. Δεν ξέρω ειλικρικά αν είναι η σωστή κίνηση. Μπορεί να διαψευστώ βέβαια και να σαρώσει ο Μίκι-ς.
Κακώς δεν πήγε για τον Πολονάρα ο Τσάβι. Σε άλλη βάση θα μιλούσαμε τώρα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Παρ Οκτ 22, 2021 9:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 9:32 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Οκτ 22, 2021 8:53 pm
Δεινοπάθησε σήμερα η Ζενίτ, αλλά δεν είναι αυτές οι δυνατότητές της. Έτσι όπως πάει το πράγμα, πρόωρα -5η αγωνιστική- θα έλεγα ότι έχουμε τα εξής:
1η ταχύτητα (στόχος η 4άδα) : Μπαρτσελόνα - ΤΣΣΚΑ - Μιλάνο -Ρεάλ και θεωρητικά και η Εφές
2η ταχύτητα (δεν αποκλείω να τρυπώσω και τετράδα, αλλά αν είμαι εκτός οκτάδας απέτυχα, στα πλέι οφ θα φτύσει αίμα όποιος πέσει μαζί μου) : Ολυμπιακός- Φενέρ
Η Φενερ οσο εχει Τζορτζεβιτς στον παγκο θα δεινοπαθησει να μπει 8αδα. Αν τον διωξει νωρις, τοτε ναι. Ο Ολυμπιακος επιφυλασσομαι να δω τι θα κανει μολις εχει 1-2 τραυματισμους, που ειναι συνηθως η φαση που αρχιζουν τα "ποσο ατυχη αυτη η ομαδα, ανακατευτηκαν οι ρολοι κλπ" καθε χρονο.
yorgos έγραψε:
Παρ Οκτ 22, 2021 8:53 pm
3η ταχύτητα (σκοτωμός για την 8η θέση) : Μπασκόνια- Βιλερμπάν (ω ναι) - Ζενίτ - Μακάμπι
4η ταχύτητα (περαστικός είμαι από εδώ, να μη βγω κάτω από 14ος να πάρω τα 250 χιλιάρικα): Μονακό- Ουνίξ- Ερυθρός- Μπάγερν
5η ταχύτητα (άντε και του χρόνου, βρε καλώς τα τα παιδιά 3-0, για τη συμμετοχή ήρθα, να πάρω εμπειρίες, να πάρω και καμιά φανέλα σουβενίρ από το Μίροτιτς) : Παναθηναϊκός - Άλμπα - Ζαλγκίρις
Η Αλμπα μοιαζει καλυτερη απο Αστερα και Ουνιξ τωρα. Βασικα η Ουνιξ σε αρκετα ματς θυμιζει το τσιρκο που ηταν και προπερσι, νομιζω ανηκει στο τελευταιο γκρουπ. Και η Ζαλγκιρις δεν ειναι τοοοσο κακη θεωρω.

1
1 Εικόνα
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6461
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 22, 2021 11:42 pm

Sedekerskis η ευχάριστη έκπληξη των Βάσκων φέτος. Από την άλλη ο Baldwin απογοητευτικός προς το παρόν. Η Baskonia πάντως καμία σχέση με την ομάδα του ΣΕΦ. Παιχνίδι με παιχνίδι καλύτερη. Όταν γυρίσει κι ο Peters κι αν ξυπνήσει λίγο κι ο Marinkovic, πιθανότατα θα μπορέσει να επαναλάβει την περσινή πορεία και να κυνηγήσει μέχρι τις τελευταίες αγωνιστικές την πρόκριση. Υστερεί ένα κλικ από τις θεωρητικα όμαδες της οκτάδας, αλλά δείχνει να είναι καλύτερη από τουλάχιστον 6-7 άλλες.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”