Euroleague 2021-2022 4η αγωνιστική

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 10:52 pm

Όταν το έγραψα δεν είχα δει τι είχε κάνει ο Ντέιβις που οργιάσε. Λογικά απέναντι στον Μοτεγιούνας. βέβαια.
Όχι, σχεδόν όλους τους πόντους απέναντι στον Χολ τους έβαλε και ήταν σαφής και η πρόθεση του Γιασικεβίτσιους να πηγαίνει εκεί η μπάλα. Βασικά ήταν για λύπηση ο Χολ απέναντι στον Ντέηβις, γιογιό τον έκανε. Δες στατιστική:
Απέναντι στον Μοτεγιούνας ο Ντέηβις είχε 2/5δ και 4π. Απέναντι στο Χολ είχε... 8/9 δίποντα , 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές (που του πήρε και το πέμπτο φάουλ), δηλαδή 21π .Ο Χολ απέναντι στο Ντέηβις έβαλε μόλις 3π. Βασικά το παιχνίδι κρίθηκε στο μπούλινγκ του Ντέηβις απέναντι στον Χολ.

ΤΟν ΧΟλ τον βλέπω καρφί για μεγάλη ομάδα.

Όντως καλός παίκτης, άσχετα αν εκτέθηκε σήμερα, ήταν σεληνιασμένος ο Ντέηβις και όλο το παιχνίδι του Σάρας προσαρμοσμένο πάνω του΄.
* Στο μεταξύ για τον Σβεντ ήταν όπως στα έλεγα. Τον διακόπτη έπρεπε να γυρίσει στο κανονικό μπάσκετ και το έκανε. Αυτή ήταν και η κουβέντα με τον Ιτούδη. " Έλα σε θέλω, να τρέξεις την ομάδα, αλλά να τα αφήσεις αυτό που ήξερες στα περίχωρα. Και μαζί θα σηκώσουμε την Ευρωλίγκα. Ψήνεσαι;"
"Ντα, κανίσνα" του αποκρίθηκε ο Αλεξέι.
Μα κι εγώ το ίδιο έλεγα, απλά στα πρώτα ματς δεν έβρισκε το ρόλο του, φαινόταν αμήχανος όταν δε σούταρε κι αποτύγχανε να πασάρει, σήμερα ήταν όπως πρέπει.
Αν δεν αργήσουν να γυρίσουν οι 2 ψηλοί (και παράλληλα δεν κάνουν καιρό να επανέλθουν εκεί που ήταν προ τραυματισμού) τότε δεν βλέπω πως μπορεί να χάσει την κούπα η ΤΣΣΚΑ.
Θα φορτσάρει και η Εφές κάποια στιγμή, όπως πέρυσι, θα δυναμώσει η Ρεάλ μόλις προσαρμοστούν τα νέα γκαρντ (ο Γκος βασικά, ο Ερτέλ είναι ταμάμ για το Λάσο και ο Χάνγκα φοβερή προσθήκη, δίπλα στον Τέηλοτ βιδώνουν όποια περιφέρεια θέλουν), για τη Μπαρτσελόνα δεν ξέρω, δε μου αρέσει όπως παίζει, από πέρυσι κιόλας, Καλάθης που του βάζουν φρένο στο ανοιχτό γήπεδο. Αλλά ρόστερ έχει. Και σε ένα μονό ματς σε Φ4 η (ακ΄πομη και πλήρης) ΤΣΣΚΑ μπορεί να χάσει και από την πειστική Μιλάνο κι ακόμη κι από έναν Ολυμπιακό, που για μένα με ένα τριάρι της προκοπής είναι για 6άξα, πείθει. Η Φενέρ έχει υλικό, αλλά θέλει πολλή δουλειά, για μένα είναι ένα βήμα πιο πίσω από τις 6 που λέμε προς το παρόν και δε με πείθει και ο πάγκος της.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1089
Δημοσιεύσεις: 11130
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 11:07 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Οκτ 15, 2021 10:19 pm
Πάντως αν μια ομάδα συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε πέρσι, αυτή είναι η Αρμάνι.
Mην ξεχνας ποιος την εχει πονταρει για τροπαιουχο απο την 1η αγωνιστικη κιολας :wink: :)

Εγω ηθελα να δω Μονακο σημερα,ηθελα να δω και Ολυμπιακο,αλλα δεν μου πηγε η καρδια να αφησω τον Ερυθρο Αστερα που εχει γινει η αγαπημενη μου ομαδα(υποσχομαι να το κοιταξω συντομα.....)!!!Σκληρο καρυδι και απεναντι στην Τσσκα,ακομα και με αρνητικο Ηοllins.Πολυ καλοι και οι δυο ασσοι,Wolters-Ivanovic,σπουδαιο ματς απο Kuzmic.Κυριως ομως Ο-Μ-Α-Δ-Α!
Εκεινο το 3ποντο-μπαζερ του Shved στην ληξη του τριτου δεκαλεπτου ηταν μεγαλη μαχαιρια ψυχολογιας.Αντε να επιστρεψουν White-Zirbes και να ανεβασει στροφες ο Dobric.....

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 11:18 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Οκτ 15, 2021 10:52 pm

Όχι, σχεδόν όλους τους πόντους απέναντι στον Χολ τους έβαλε και ήταν σαφής και η πρόθεση του Γιασικεβίτσιους να πηγαίνει εκεί η μπάλα. Βασικά ήταν για λύπηση ο Χολ απέναντι στον Ντέηβις, γιογιό τον έκανε. Δες στατιστική:
Απέναντι στον Μοτεγιούνας ο Ντέηβις είχε 2/5δ και 4π. Απέναντι στο Χολ είχε... 8/9 δίποντα , 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές (που του πήρε και το πέμπτο φάουλ), δηλαδή 21π .Ο Χολ απέναντι στο Ντέηβις έβαλε μόλις 3π. Βασικά το παιχνίδι κρίθηκε στο μπούλινγκ του Ντέηβις απέναντι στον Χολ.
Μπούλινγκ (είσαι κλάσσικ της υπερβολής, όμως :) ) όπως λες κάνει μία φορά μόνο στον Χολ, σε φάση που ο Χολ έχει 4 φάουλ. Τ΄άλλα καλάθια του σούπερ απόψε Ντέιβις( που ξέρει καλά το γήπεδο της Μονακό, αφού εκεί έκανε το μπαμ και τον πήρε η Ζαλγκίρις )είναι απέναντι σε Μοτεγιούνας, σε Φαλ Φαϊ , απέναντι στον.... κανέναν :) και στον Χολ 4-5 δίποντα, που έρχεται μετά από βοήθειες ( ο άνθρωπος έχει απίστευτη εκρηκτικότητα, αίσθηση του παιχνιδιού κι είναι η πρώτη του χρονιά στην Ευρωλίγκα. Δηλαδή τι χρονιά, τα πρώτα 4 παιχνίδια του, στην Ευρωλίγκα. Άλλα καλάθια του Ντέιβις είναι με τιπ ιν μόνος ( όταν ο Χολ ταπώνει ή βγάίνει για τάπα).
Οι Καταλανοί απόψε τον μνημονεύουν τον Χολ, πρέπει να σου πω.
Στην επίθεση του απόψε ο Χολ ήθελε ΚΑλάθη αντί Τζέιμς, ενώ δεν έχει Σάρας να τον εκμεταλεύεται.
Δεν είναι απλά καλός για Ευρωλίγκα. Μπορεί να γίνει από τους κορυφαίους. Και μπρος και πίσω.

Κι επειδή τα έχουν πει οι Κινέζοι με την εικόνα και τις χίλιες λέξεις, παραθέτω και βιδέο καταλάν/i] με τα καλάθια του Ντέιβις.
https://twitter.com/palauresist


basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 11:31 pm

gspara έγραψε:
Παρ Οκτ 15, 2021 11:07 pm

Mην ξεχνας ποιος την εχει πονταρει για τροπαιουχο απο την 1η αγωνιστικη κιολας :wink: :)

Εγω ηθελα να δω Μονακο σημερα,ηθελα να δω και Ολυμπιακο,αλλα δεν μου πηγε η καρδια να αφησω τον Ερυθρο Αστερα που εχει γινει η αγαπημενη μου ομαδα(υποσχομαι να το κοιταξω συντομα.....)!!!Σκληρο καρυδι και απεναντι στην Τσσκα,ακομα και με αρνητικο Ηοllins.Πολυ καλοι και οι δυο ασσοι,Wolters-Ivanovic,σπουδαιο ματς απο Kuzmic.Κυριως ομως Ο-Μ-Α-Δ-Α!
Εκεινο το 3ποντο-μπαζερ του Shved στην ληξη του τριτου δεκαλεπτου ηταν μεγαλη μαχαιρια ψυχολογιας.Αντε να επιστρεψουν White-Zirbes και να ανεβασει στροφες ο Dobric.....
Όντως τα έχεις πει για την Αρμάνι.
Σχετικά με τον Αστέρα πάει όπως περιμέναμε κι έχει και περιθώρια βελτίωσης με Άαρον και Ντόμπριτς και πιθανότατα έναν ακόμα αμερικάνο. Για τον Τσίρμπες δεν είμαι σίγουρος, πάντως. Έχει να παίξει καλό μπάσκετ από την περασμένη φορά που ήταν στο Βελιγράδι.

Γυρνώντας στην Αρμάνι, αξίζει συγχαρητήρια το δίδυμο Μεσίνα- Σταυρόπουλου για τη στελέχωση. Για τα δεδομένα της ομάδας, δεν πήγε σε δαπανηρές μεταγραφές. Βία, ο Μέλι να πήρε 1.2. Οι υπόλοιποι είναι από 400-500χιλ μέχρι 900. ( Χολ, Ρίτσι, Γκραντ, Ντάνιελς,Μήτογλου).
Το ωραίο είναι ότι έχει να βελτιωθεί ακόμα παραπάνω, ενώ πρόσθεσε πολλή μαχητικότητα και μπασκετικό IQ στο καλάθι, με Μέλι, Μήτογλου και Ρίτσι.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 16, 2021 12:11 am

Οι Καταλανοί απόψε τον μνημονεύουν τον Χολ, πρέπει να σου πω.
Ως τι; Θύμα του #MeToo ;
Μπορεί να γίνει από τους κορυφαίους. Και μπρος και πίσω.
Μπορεί.

Κι επειδή τα έχουν πει οι Κινέζοι με την εικόνα και τις χίλιες λέξεις, παραθέτω και βιδέο καταλάν/i] με τα καλάθια του Ντέιβις.
https://twitter.com/palauresist
[/quote]

Ε ναι, τα έγραψα ένα-'ενα πιο πριν, απέναντι στο Μοντεγιούνας έβαλε 2 (σε όλα τα υπόλοιπα καλάθια του Ντέηβις ο Μοτεγιούνας είναι εκτός παιχνιδιού) και απέναντι στο δύσμοιρο το Χολ έκανε πάρτι, το βίντεο που έβαλες τα λέει από μόνο του, σε 2 φάσεις τον πετάει εκτός (τη μία μπορούσε να καρφώσει κιόλας αφου τον έχει στείλει περίπατο, αλλά προτίμησε να τη δώσει έξω για τρίποντο), ακόμη και στις φάσεις που σουτάρουν άλλοι απέξω δες πως αδυνατεί να κάνει ένα μπλοκ άουτ ο Χολ, τον πετάει απέξω.

Για τα υπόλοιπα που λες για τον άνθρωπο είπα συμφωνώ, έχει προσόντα, πολλή προοπτική, αλλά σήμερα ήταν για λύπηση, τον έβαλε μέσα στα καλάθια ο άλλος, αν ήμουν ο μάνατζέρ του θα την έκαιγα την κασέτα. 100% είχε απέναντί του ο Ντέηβις, που έκανε πάρτι. Ξαναλέω 21π άχαστους έβαλε με το Χολ μέσα, άντε να του αφαιρέσω τους 2 του φόλοου. Τραγική αμυντική εμφάνιση, σα να έπαιζε ο Κινγκ Κονγκ με έφηβο ήταν, παρότι μόνο αδύναμο δεν τον λες τον Χολ, σήμερα είχε schooling από τα λίγα.


0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 16, 2021 7:44 am

gspara έγραψε:
Παρ Οκτ 15, 2021 11:07 pm
basket72 έγραψε:
Παρ Οκτ 15, 2021 10:19 pm
Πάντως αν μια ομάδα συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε πέρσι, αυτή είναι η Αρμάνι.
Mην ξεχνας ποιος την εχει πονταρει για τροπαιουχο απο την 1η αγωνιστικη κιολας :wink: :)

Εγω ηθελα να δω Μονακο σημερα,ηθελα να δω και Ολυμπιακο,αλλα δεν μου πηγε η καρδια να αφησω τον Ερυθρο Αστερα που εχει γινει η αγαπημενη μου ομαδα(υποσχομαι να το κοιταξω συντομα.....)!!!Σκληρο καρυδι και απεναντι στην Τσσκα,ακομα και με αρνητικο Ηοllins.Πολυ καλοι και οι δυο ασσοι,Wolters-Ivanovic,σπουδαιο ματς απο Kuzmic.Κυριως ομως Ο-Μ-Α-Δ-Α!
Εκεινο το 3ποντο-μπαζερ του Shved στην ληξη του τριτου δεκαλεπτου ηταν μεγαλη μαχαιρια ψυχολογιας.Αντε να επιστρεψουν White-Zirbes και να ανεβασει στροφες ο Dobric.....
Ο ερυθρός και εμένα μου αρέσει. Το μιλάνο έχει ομαδάρα πλήρες από το 1 μέχρι το 12

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 16, 2021 7:53 am

tarp7 έγραψε:
Σάβ Οκτ 16, 2021 7:44 am

Ο ερυθρός και εμένα μου αρέσει. Το μιλάνο έχει ομαδάρα πλήρες από το 1 μέχρι το 12
Συμφωνώ και στα 2, ενώ το Μιλάνο όντως πρέπει πια να το θεωρούμε μες τα φαβορί για το φάιναλ φορ. Δεν είναι μόνο οι νίκες (άλλωστε κι η Μπάγερν έχει 4 ήττες αλλά δεν παραπέμπει σε εικόνα τέτοιας ομάδας, αντίθετα είναι σαφώς καλύτερη από ομάδες που έχουν π.χ από μία νίκη) αλλά το πως παίζει, οι ρόλοι, το βάθος και κυρίως το πνεύμα που έχει πια εμφυσήσει ο Μεσίνα κι οι γύρω του.

tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 16, 2021 12:05 pm

Μετά το τέλος του αγώνα στο Πριγκιπάτο και τη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Μονακό, ο τεχνικός των Μονεγάσκων... κέρασε σαμπάνια τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους!
Την ώρα που ο Λιθουανός προπονητής των «μπαλουγκράνα» ετοιμαζόταν να κάνει τις καθιερωμένες δηλώσεις μετά το παιχνίδι, είδε να... έρχεται ένα ποτήρι σαμπάνιας!
Εκείνος που τον... κέρασε δεν ήταν άλλος από τον προπονητή της Μονακό, Ζβέζνταν Μίτροβιτς, με τον χαμογελαστό Γιασικεβίτσιους να πίνει στην υγειά του
Πρίγκιπες σε όλα τους οι μονεγάσκοι :D :D :D :D

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 16, 2021 2:19 pm

yorgos έγραψε:
Σάβ Οκτ 16, 2021 12:11 am
Οι Καταλανοί απόψε τον μνημονεύουν τον Χολ, πρέπει να σου πω.
Ως τι; Θύμα του #MeToo ;
Δεν το ακολουθώ αυτό το χιούμορ, κομπάδρε Yorgos. Πάμε παρακάτω. :)
Τα υπόλοιπα τα λέει η εικόνα.
Σου έχουν διαφύγει αρκετά.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 16, 2021 4:10 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Οκτ 16, 2021 2:19 pm
yorgos έγραψε:
Σάβ Οκτ 16, 2021 12:11 am

Ως τι; Θύμα του #MeToo ;
Δεν το ακολουθώ αυτό το χιούμορ, κομπάδρε Yorgos. Πάμε παρακάτω. :)
Τα υπόλοιπα τα λέει η εικόνα.
Σου έχουν διαφύγει αρκετά.
Εγώ πάντως το είδα το ματσάκι και σου ξαναλέω δεν κέρδισε ούτε μία μονομαχία, τέτοιο domination ενός ψηλού σε άλλον είχαμε καιρό να δούμε. Να κι άλλος ένας που το ειδε το ματσάκι, τα λέει λιγο πιο ωμά από μένα:
https://basketballguru.gr/monimes-sthle ... -kyriarxia

Στο δεύτερο παιχνίδι ο κύριος λόγος για την επικράτηση ήταν ο Μπράντον Ντέιβις, ο οποίος μάλλον θίχτηκε που το νέο αγαπημένο παιδί ανάμεσα στους ψηλούς της Ευρωλίγκας είναι ο Ντόντα Χολ και είπε να τον βάλει στα καλάθια.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 16, 2021 5:45 pm

yorgos έγραψε:
Σάβ Οκτ 16, 2021 4:10 pm
ote]

Εγώ πάντως το είδα το ματσάκι και σου ξαναλέω δεν κέρδισε ούτε μία μονομαχία, τέτοιο domination ενός ψηλού σε άλλον είχαμε καιρό να δούμε. Να κι άλλος ένας που το ειδε το ματσάκι, τα λέει λιγο πιο ωμά από μένα:
για να το λες ότι το είδες, θα το είδες. Δεν θα σε βγάλω ψεύτη. Εγώ όχι, αλλά κάθησα να δω τώρα εκτεταμένα στιγμιότυπα ενώ διάβασα και την περίληψη από 3 ισπανικά/καταλανικά Μέσα.

Μήπως όμως ήσουν αφηρημένος ή έκανες άλλα πράγματα; Δεν είμαστε κι όλοι μας Μεγάλοι Ναπολέοντες άλλωστε. :P
Το λοιπόν:
-Δεν είδες 2 δίποντα του Ντέιβις απέναντι σε Φαλ Φαϊ και Μάικ Τζέιμς (στο πρώτο ημίχρονο).;

-Δεν είδες αλλά 3 δίποντα του Ντέιβις εντελώς μόνος του (το ένα με κάρφωμα, και το άλλο από τις βολές και το άλλο το ξέχασα πως μπήκε :P ) όταν ο Χολ έβγαινε για βοήθειες;

- Δεν είδες ότι η μόνη μάχη που τού πήρε στα ίσα ήταν όταν ο Χολ είχε 4 φάουλ στο τελευταίο λεπτό;

- Δεν είδες ότι σχεδόν όλοι οι πόντοι, τα ριμπάουντς και οι τάπες του Χολ ήταν δύσκολοι και εντυπωσιακοί;

-Επιπλέον, στο τρίποντο που τού έδωσε ήταν εντολή Μίτροβιτς (λογικά). Φέτος ο Ντέιβις σουτάρει άσχημα από μακριά και μέσα στη ρακέτα παίζει για τάισμα ο πιο καλός επιθετικός ψηλός στην Ευρώπη.

Επιπλέον, ο Ντέιβις έφαγε στα ίσα καλάθια (αποφεύγω εκφράσεις που παραπέμπουν σε σεξ- τις αφήνω για άλλες στιγμές αυτές) από τον Γουίλ Τόμας, από τον Χολ, τον Φαλ Φαϊ και τον Μοτεγιούνας.

Τέλος το αρχικό μου σχόλιο, ήταν ότι ο Χολ στο τέλος έπαιξε καθοριστικά μπρος και πίσω. Ή μάλλον μπορούσε να αποβεί καθοριστικός αν δεν έπαιζε στην ομάδα του Μάικι του Τζέιμς που κάνει ότι του καπνίσει μπροστά και δη στα κρίσιμα. Αναφέρομαι στα 2 σερί τρίποντα στον αιφνιδιασμό, που και τα 2 τα έχασε αλλά στο δεύτερο πήρε φάουλ για 3, από τις οποίες έβαλε τις 2.

Ο Χολ, εκείνες τις φάσεις, έβγαλε καλή άμυνα στον Ντέιβις (αν και με φάουλ) πήρε 2 ζόρικα ριμπς. πίσω κι ένα πραγματικό κρίσιμο μπροστά που ανανέωσε επίθεση. Ενώ έκανε και την εντυπωσιακότατη τάπα στον Χίγκινς, που έδωσε στην ευκαιρία στον Ντέιβις να βάλει άλλο ένα ανενόχλητο (αλλά κάπως δύσκολο μιας και φόλοου) δίποντο.

Έχω και σχόλια από καταλανούς: " ....el puesto de 5 donde, hoy, Donta Hall ha tenido momentos espectaculares, poniéndonos en apuros con su tremenda explosividad....."

"...El miércoles dije que me llamaba la atención Donta Hall, tras verle contra nosotros lo mantengo, un perfil que, si vamos a seguir con Saras, me parecería muy interesante por sus cualidades físicas (lo bastante rápido para salir, lo bastante saltarín para intimidar en nuestra zona)...."


Σε άλλα νέα, να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε ότι ο Λάπρο έχει ξεκινήσει αρκετά καλά με την Μπαρτσελόνα, ενώ είναι τουλάχιστον αξιοπρεπής και στην άμυνα.

Για τον Καλάθη, τι να πούμε... φέτος είναι ακόμη καλύτερος και δίνει στους ΚΑταλανούς πράγματα που είχαν να δουν πολλά- πολλά χρόνια. Βέβαια του χρόνου λογικά θα σκάσει και Ρούμπιο οπότε θα πάει κάπως πίσω- καιρός του, όμως είναι. Έχει τρέξει άπειρα χιλιόμετρα, έχοντας επιλέξει να παίζει το ίδιο καλά σε άμυνα κι επίθεση. Είναι άξιος θαυμασμού ως αθλητής, γενικότερα.


Για τη Μονακό τα λέμε από τότε που υπέγραψε τον Τζέιμς. Δεν είναι κάποιο θέμα εμμονής. Άλλωστε με τον Λάπρο το βλέπουμε τώρα και του βγάζουμε το καπέλο.
Είναι ότι η Μονακό είχε ήδη ρολάρει σε κάποιον βαθμό, είχε κοντούς για όλες τις δουλειές, ενώ το ίδιο θα έλεγα για τον Μοτεγιούνας. Με Μπουτσιελέ, Χολ αλλά και τον Γ.Τόμας (που χθες ήταν καταπληκτικός με πολύ δύσκολα καλάθια- ριμπς, άμυνες) και τον Φαλ Φαϊ θα ήταν μια χαρά στο 5 και το 4μιση. Ενώ έχει και τον Μότουμ για το 4.
π,χ ο Χολ χθες έπαιξε 18 λεπτά (έναντι 32 ή 33 που έπαιξε ο Μ.Ντέιβις). Για να βγει το ροτέισον του Μίτροβιτς ο Χολ παίζει 18΄μ.ο με 11.5 πόντους, με 75% από το δίποντο, με άμυνα σε κοντούς, με 7 ριμπς και 1.8 κοψίματα.

Ότι ο Ντέιβις είναι ο καλύτερος αμερικάνος σέντερ που παίζει στην Ευρώπη, είναι αδιαμφισβήτητο. Ότι ο Χολ έχει ακόμα δρόμο να διανύσει μέχρι να μάθει το μπάσκετ που παίζεται στην Ευρωλίγκα, επίσης δεν χωράει αμβιβολία. Αλλά είναι σίγουρα μια από τις αποκαλύψεις στ ελάχιστα παιχνίδια που έχουμε δει ως τώρα.
Μαζί με τον συνεπώνυμό του Ντέβον, τον Οκόμπο, και τον Όσκαρ Ντα Σίλβα. Από πρωτοεμφανιζόμενους.
Λίγο πιο πίσω είναι κι ο Νίμπο της Ζαλγκίρις. Ενώ έχει αρκετό ενδιαφέρον κι ο Μπλάζεβιτς, απλώς είναι πιο νέος. Αλλά έχει προοπτικές το παιδί.

* Τον γκουρού που μου πάσαρες δεν τον κατάλαβα. Δηλαδή; Χωρίς λόγο υπάρχει ενδιαφέρον για τον Χολ;
Είναι απότοκο των σόσιαλ; Ότι. τι;
Όποιος λέει τον ευατό του γκουρού (που αν στα σανσκριτικά σημαίνει απλώς, δάσκαλος, έχει καθιερωθεί ως κάτι πέρα από έναν απλό δάσκαλο, έναν σοφό θα λέγαμε... :roll: ) δεν με ψήνει και πολύ να τον πάρω στα σοβαρά και να που το επιβεβαιώνει.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 16, 2021 6:30 pm

Μήπως όμως ήσουν αφηρημένος ή έκανες άλλα πράγματα;
Τσου, έκατσα να δω Μονακό γιατί είχα παίξει και πολλά λεφτά, ορισμένα εκ των οποίων ήταν και στα ατομικά στατιστικά των ψηλών.
-Δεν είδες 2 δίποντα του Ντέιβις απέναντι σε Φαλ Φαϊ και Μάικ Τζέιμς (στο πρώτο ημίχρονο).;

-Δεν είδες αλλά 3 δίποντα του Ντέιβις εντελώς μόνος του (το ένα με κάρφωμα, και το άλλο από τις βολές και το άλλο το ξέχασα πως μπήκε :P ) όταν ο Χολ έβγαινε για βοήθειες;
Σου τα έγραψα τα στατιστικά, μπορείς να τα διαβάσεις και από το στόρι του ματς για επιβεβαίωση: σχεδόν όλους του τους πόντους τους έβαλε ο Ντέηνις όσο έπαιζε ο Χολ. Είχε 8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές που τις πήρε από αυτόν. Αυτά μόνο στα 18 λεπτά ποτ έπαιξε ο Χολ. Απέναντι σε Μοτεγιούνας είχε 2/5 και απέναντι στη ντουλάπα 0/1.
- Δεν είδες ότι η μόνη μάχη που τού πήρε στα ίσα ήταν όταν ο Χολ είχε 4 φάουλ στο τελευταίο λεπτό;
Όχι, πήρε τουλάχιστον 4, στις 2 εκ των οποίων τον πέταξε εκτός γραμμών.
- Δεν είδες ότι σχεδόν όλοι οι πόντοι, τα ριμπάουντς και οι τάπες του Χολ ήταν δύσκολοι και εντυπωσιακοί;
Και εντυπωσιακός και καός παίκτης είναι, δε συζητάμε αυτό. Συζητάμε ότι δεν έκανε τίποτε απέναντι στο Ντέηβις, όσο ήταν ο Ντέηβις στο παρκέ έβαλε 3 θλιβερούς πόντους κι 'εφαγε 21.
-Επιπλέον, στο τρίποντο που τού έδωσε ήταν εντολή Μίτροβιτς (λογικά). Φέτος ο Ντέιβις σουτάρει άσχημα από μακριά και μέσα στη ρακέτα παίζει για τάισμα ο πιο καλός επιθετικός ψηλός στην Ευρώπη.
Δεν ήταν, δες τη φάση αργεί να πάει πάνω του.
Επιπλέον, ο Ντέιβις έφαγε στα ίσα καλάθια (αποφεύγω εκφράσεις που παραπέμπουν σε σεξ- τις αφήνω για άλλες στιγμές αυτές) από τον Γουίλ Τόμας, από τον Χολ, τον Φαλ Φαϊ και τον Μοτεγιούνας.
Στα 30τόσα λεπτά που έπαιξε ναι, δεν έφαγε 0 πόντους. Me 38 αξιολόγηση τελείωσε ο άνθρωπος και τα περισσότερα από όσα έκανε ήταν απέναντι στο Χολ, που δεινοπάθησε. Δεν αφαιρεί αυτό ότι είναι ΠΟΛΥ ενδιαφέρων πάικτης αλλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι η μόνη λέξη που μου έρχεται είναι το bullying.
Τέλος το αρχικό μου σχόλιο, ήταν ότι ο Χολ στο τέλος έπαιξε καθοριστικά μπρος και πίσω.
ΘΑ πρέπει να κάτσω να τα υπολογίσω αλλά είμαι σχεδον σίγουρος ότι όσο έπαιζε ο Χολ έχαναν εύκολα κι όσο ήταν εκτός παρκέ κέρδιζε η Μονακό.
Ή μάλλον μπορούσε να αποβεί καθοριστικός αν δεν έπαιζε στην ομάδα του Μάικι του Τζέιμς που κάνει ότι του καπνίσει μπροστά και δη στα κρίσιμα. Αναφέρομαι στα 2 σερί τρίποντα στον αιφνιδιασμό, που και τα 2 τα έχασε αλλά στο δεύτερο πήρε φάουλ για 3, από τις οποίες έβαλε τις 2.
Στο θέμα του Τζέημς νομίζω συμφωνούμε εδώ και καιρό: τρομακτικά καλό πακέτο, μόνο με ανύπαρκτο μυαλό μπορεί τέτοιος παίκτης να μην είναι στο ΝΒΑ, που είναι ακριβώς αυτό που συμβαίνει στην περίπτωσή του. Και φέτος δεν έχει τα επιθετικά του Μιλουτίνοφ να κρύβουν τις κακές επιλογές του.
Έχω και σχόλια από καταλανούς: " ....el puesto de 5 donde, hoy, Donta Hall ha tenido momentos espectaculares, poniéndonos en apuros con su tremenda explosividad....."

"...El miércoles dije que me llamaba la atención Donta Hall, tras verle contra nosotros lo mantengo, un perfil que, si vamos a seguir con Saras, me parecería muy interesante por sus cualidades físicas (lo bastante rápido para salir, lo bastante saltarín para intimidar en nuestra zona)...."
Σε αυτά απάντησα κι εγώ και παρέθεσα σχόλιο "τον έβαλε στα καλάθια" που είναι ακριβώς η εικόνα που αποκόμισε όποιος είδε το παιχνίδι. Από τις φάσεις που παρέθεσες ξαναλέω υπάρχει μια που συνοψίζει ό,το έγινε στα 18' που ήταν μέσα ο Χολ: πάει να κάνει μποξ άουτ κι έρχεται ο Ντέηβις και τον πετάει έξω. Αυτό ακριβώς γινόταν σχεδόν σε κάθε διεκδίκηση (ακόμη κι όταν η αναπήδηση πήγαινε αλλού), ερχόταν ένας οδοστρωτήρας και πετούσε το Χολ στην κερκίδα.
Σε άλλα νέα, να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε ότι ο Λάπρο έχει ξεκινήσει αρκετά καλά με την Μπαρτσελόνα, ενώ είναι τουλάχιστον αξιοπρεπής και στην άμυνα.
Ισχύει, του έχουν πει να μην παίρνει και πολλές πρωτοβουλίες και είναι συμμαζεμένος. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η τράμπα με Ερτέλ είναι πάντως τρα-γι-κη, ενώ και η απώλεια Χάνγκα που δεν άρεσε στο Σάρας είναι λάθος, λάθος, λάθος να τον χαρίζεις έτσι στο βασικό σου ανταγωνιστή.
Για τον Καλάθη, τι να πούμε... φέτος είναι ακόμη καλύτερος και δίνει στους ΚΑταλανούς πράγματα που είχαν να δουν πολλά- πολλά χρόνια. Βέβαια του χρόνου λογικά θα σκάσει και Ρούμπιο οπότε θα πάει κάπως πίσω- καιρός του, όμως είναι. Έχει τρέξει άπειρα χιλιόμετρα, έχοντας επιλέξει να παίζει το ίδιο καλά σε άμυνα κι επίθεση. Είναι άξιος θαυμασμού ως αθλητής, γενικότερα.
Αυτό με το Ρούμπιο είναι από δική του δήλωση; Για μένα παραείναι σε καλή κατάσταση για να αφήσει το ΝΒΑ.
Ότι ο Ντέιβις είναι ο καλύτερος αμερικάνος σέντερ που παίζει στην Ευρώπη, είναι αδιαμφισβήτητο. Ότι ο Χολ έχει ακόμα δρόμο να διανύσει μέχρι να μάθει το μπάσκετ που παίζεται στην Ευρωλίγκα, επίσης δεν χωράει αμβιβολία. Αλλά είναι σίγουρα μια από τις αποκαλύψεις στ ελάχιστα παιχνίδια που έχουμε δει ως τώρα.
Ξαναλέω ότι δε διαφωνώ σε τίποτε από αυτά. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι που έκατσα να τον δω όλο προσμονή απέναντι στο Ντέηβις, τον λυπήθηκα. Ξαναλέω., δε συνηθίζεται να βλέπουμε παίκτη να τρώει τόσο ξύλο από έναν αντίπαλο play after play.
Ενώ έχει αρκετό ενδιαφέρον κι ο Μπλάζεβιτς, απλώς είναι πιο νέος. Αλλά έχει προοπτικές το παιδί.
Αυτός με εκνευρίζει, για τους άλλους συμφωνώ.
* Τον γκουρού που μου πάσαρες δεν τον κατάλαβα. Δηλαδή; Χωρίς λόγο υπάρχει ενδιαφέρον για τον Χολ;
Είναι απότοκο των σόσιαλ; Ότι. τι;
Τίποτε από αυτά δεν είπε ο άνθρωπος, ίσα ίσα ήδη από την preseason μας έχει φάει -δικαίως- τα αυτιά για την αδυναμία σου το Χολ. Αλλά κι αυτός στο ματς είδε ό,τι είδαμε όλοι: ότι τον έβαλε ο άλλος στα καλάθια και μάλιστα με ένα πάθος πρωτόγνωρο για το Ράμπο.

Όποιος λέει τον ευατό του γκουρού (που αν στα σανσκριτικά σημαίνει απλώς, δάσκαλος, έχει καθιερωθεί ως κάτι πέρα από έναν απλό δάσκαλο, έναν σοφό θα λέγαμε... :roll: ) δεν με ψήνει και πολύ να τον πάρω στα σοβαρά και να που το επιβεβαιώνει.
Δε συνηθίζω να κρίνω τον κόσμο από το όνομα, αλλά από τα γραφόμενά τους. Εδώ είχαμε έναν πολύ ωραίο τύπο που λεγόταν "έπαθα λάστιχο" κλπ κλπ.


Τέλος πάντων, κουράσαμε και τους υπόλοιπους, πάμε παρακάτω. :peace:

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”