Euroleague 2021-2022 4η αγωνιστική

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 14, 2021 8:46 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Πέμ Οκτ 14, 2021 8:39 pm
Όποιος άντεξε να δει το Φενέρ-Ούνιξ μάλλον είδε την χειρότερη εμφάνιση ομάδας στην ιστορία της EL. Η κυκλοφορία της Ούνιξ έκανε την περσινή του Ολυμπιακού να μοιάζει με εκείνη των Σπερς του Πόποβιτς. Απορώ τι θα δούμε μόλις μπει και ο Mayo στην εξίσωση.

Την Μπάγερν νομίζω την αδικεί το 0/4. Παλεύει όλα τα παιχνίδια μέχρι τέλους και αν δεν είχε τις απουσίες κυρίως του Λούσιτς κ μετά του Ζίπσερ μπορεί να ήταν και στο 2-2.
Έχεις απόλυτο δίκιο για την Μπάγερν- που δεν έχει παίξει κι εύκολα παιχνίδια. Με Μακάμπι, Ζενίτ εκτός και με Μπαρτσελόνα εντός έχει παίξει. Με 3 ομάδες που έχουν φτιαχτεί από 8αδα ως και κούπα.

Όσο για την Ούνικς, οκ δεν περιμέναμε 40ρα, αλλά δεν την είχαμε και για πολλά. Ίσως μας έρθει απ΄αλλού η πρώτη απόλυση προπονητή. :wink:

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 14, 2021 8:50 pm

Weekendman έγραψε:
Πέμ Οκτ 14, 2021 8:44 pm

Η Ουνίξ δυστυχώς για την διοργάνωση και ευτυχώς για όσους θέλουν να τρυπώσουν οκτάδα πέταξε εκτός Ευρωλίγκας την Βίρτους.
Έτσι ακριβώς για την Ούνικς. Συμφωνώ.

Από την άλλη χαίρομαι που θα δούμε τέτοιο Ευρωκάπ φέτος.

Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1090
Δημοσιεύσεις: 11131
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 14, 2021 8:51 pm

H σημερινη αναλατη κ σουπατη ημερα(εξαιρεση η Μπαγερν) θα μπορουσε να εχει και τιτλο ''καθε κατεργαρης στον παγκο του''.Πιστευετε οτι τωρα που αρχιζουν και ρολαρουν οι δυνατες ομαδες,θα καταρριφθει ο μυθος οτι ''δεν υπαρχει ευκολος αντιπαλος''???

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 14, 2021 9:03 pm

Έχω αρκετά προβλήματα υγείας, για να μην πω ότι το μόνο που λειτουργεί σωστά τελευταία είναι το πουλί μου και τα μάτια μου. Ε με την Ουνίξ κόντεψα να μείνω μόνο με το πουλί μου (γκαβός μπήχτουλας δηλαδή). :shock: Τι ήντουνα αυτό που είδαμε ωρέ; Σε αντίθεση με τους περισσότερους εγώ από την Ουνίξ περίμενα να κάνει 10-12 νίκες, να είναι ρυθμιστικός παράγοντας, να κάνει νίκες απέναντι και σε μεγάλους αντιπάλους. Και για πρωτάρα δεν πήγε άσχημα: ήττα στον πόντο από τη Ζενίτ, ήττα στην παράταση από τη Μονακό, τσίμπησε τη νίκη της απέναντι στη σκληρή Μπάγερν, το σημερινό τι ήταν; Από ομάδα με τέτοιο ρόστερ κι εμπειρότατο κόουτς ναι, περιμένω να είναι ασύνδετη, ναι περιμένω να κάνει μόνο ατομιστίες, ναι, περιμένω σε κάποια ματς να είναι η προπερσινή Χίμκι του "βάζω 85 και τρώω 100" αλλά 40 πόντους λες και είναι ο ΑΟ Τυφών επί Σκαρδαμπηχτάρη ε όχι.

Επιμένω ότι το υλικό της είναι καλό, έχει αθλητικότητα, έχει κόουτς, έχει σουτ, έχει μέγεθος, ας κάτσουν να τα βρούνε, γιατί το μισό ματς που άντεξα να δω ο άνθρωπας ήταν τσακωμοί, στραβά βλέμματα και χεράκια στη μέση μετά από κάθε καλάθι. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ εικόνα, αν ήταν ομάδα ΔΓ θα γύριζε με ωτοστόπ, όχι λεωφορείο.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 14, 2021 9:04 pm

gspara έγραψε:
Πέμ Οκτ 14, 2021 8:51 pm
H σημερινη αναλατη κ σουπατη ημερα(εξαιρεση η Μπαγερν) θα μπορουσε να εχει και τιτλο ''καθε κατεργαρης στον παγκο του''.Πιστευετε οτι τωρα που αρχιζουν και ρολαρουν οι δυνατες ομαδες,θα καταρριφθει ο μυθος οτι ''δεν υπαρχει ευκολος αντιπαλος''???
Σωστό από τη μία. Κι είναι και κάτι άλλο. Δεν έχουν τελειώσει οι μεταγραφές. Και κάποιες ομάδες που δεν φείδονται χρημάτων μπορούν να κάνουν κάποια κίνηση που θα αλλάξει κάπως τους συσχετισμούς.
Από την άλλη έχουμε τις έδρες. Οπότε έχει λιγότερα διπλά φέτος. Το είδαμε πανηγυρικά στην προηγούμενη αγωνιστική. Σάρωσαν οι γηπεδούχοι.

Εγώ θα τις χώριζα τις ομάδες σε 4 ταχύτητες. Οι ομάδες της τρίτης ταχύτητας(από την 8η θέση μέχρι τη 14η) έχουν βελτιωθεί. Είναι ομάδες που θα ζορίσουν στις έδρες τους κάποιες εκ των ισχυρών ενώ οι ομάδες της δεύτερης ταχύτητας (Αρμάνι, Ζενίτ, Ολυμπιακός κι ίσως και Φενέρ) θα έχουν θέματα απέναντί τους.

Ένα ακόμα αξιοσημείωτο είναι ότι δεν υπάρχει ακόμα κρούσμα. Ούτε σε κοτζάμ αρνήτρια-σαν τη Ρωσία με 3 ομάδες κιόλας.
:!:

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 8:44 am

Πρώτη διπλοβδομάδα της χρονιάς και δεν βλέπω κίνηση.
Να φταεί ο " Μπάλος;" ( Σαββοπουλ-ικός, πρέπει να είναι ο "νονός" της φθινοπωρινής κακοκαιρίας που πρέπει ντε και καλά να την αναγάγουμε σε "τυφώνα").

Πάρτε μια πρώτη 12αδα των 3μιση πρώτων αγωνιστικών:

Γουόλντεν, Οκόμπο, Κ. Τζόουνς, Λόιντ, Ντέβον Χολ, Ντα Σίλβα, Κάλινιτς, Βεζένκοφ, Μίροτιτς. Σενγκέλια, Ντόντα Χολ, Ταβάρες.

Πολύ Χολ έπεσε φέτος, λείπει κι ο Λάνγκστον. ΘΑ τον έβαζα κι αυτόν, γιατί είμαι ευγενικός άνθρωπος.

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 9:15 am

basket72 έγραψε:
Παρ Οκτ 15, 2021 8:44 am

Γουόλντεν, Οκόμπο, Κ. Τζόουνς, Λόιντ, Ντέβον Χολ, Ντα Σίλβα, Κάλινιτς, Βεζένκοφ, Μίροτιτς. Σενγκέλια, Ντόντα Χολ, Ταβάρες.

Πολύ Χολ έπεσε φέτος, λείπει κι ο Λάνγκστον. ΘΑ τον έβαζα κι αυτόν, γιατί είμαι ευγενικός άνθρωπος.
Να βάλουμε μέσα και σαν έκπληξη (δυσάρεστη, ευχάριστη, δεν ξέρω) της Ευρωλίγκα τον Σβεντ; Έχει περιοριστεί εντυπωσιακά το usage του είναι τρίτος σε προσπάθειες και κοντά με τον Λούνμπεργκ ενώ είναι και μόλις 4ος στις ασσίστ.
Ο Μουντάι προς το παρών απογοητεύει να πιάσουμε και τα αρνητικά, ενώ παρά το σκοράρισμα του ψιλοαπογοήτευση είναι και ο Χεζόνια, θα μου πεις έτσι όπως είναι η Ουνίκς...

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 12:32 pm

Conan1982 έγραψε:
Παρ Οκτ 15, 2021 9:15 am


Να βάλουμε μέσα και σαν έκπληξη (δυσάρεστη, ευχάριστη, δεν ξέρω) της Ευρωλίγκα τον Σβεντ; Έχει περιοριστεί εντυπωσιακά το usage του είναι τρίτος σε προσπάθειες και κοντά με τον Λούνμπεργκ ενώ είναι και μόλις 4ος στις ασσίστ.
Ο Μουντάι προς το παρών απογοητεύει να πιάσουμε και τα αρνητικά, ενώ παρά το σκοράρισμα του ψιλοαπογοήτευση είναι και ο Χεζόνια, θα μου πεις έτσι όπως είναι η Ουνίκς...
Πολύ σωστή η αναφορά σου στον Αλεξέι τον μέγα. Λέγαμε το καλοκαίρι ότι το μεγάλο στοίχημα θα είναι αν θα είναι διατεθειμένος να ξαναπαίξει κανονικό μπάσκετ σαν αυτό που είχε παίξει στα νιάτα του, που τον είχε στείλει στο ΝΒΑ.
Φαίνεται ότι προς το παρόν ακόμα :roll: , έχει πειθαρχήσει κι αυτό είναι ένα σπουδαίο νέο για το μεγάλο φαβορί για μένα φέτος.

Παρόλα αυτά δεν θα τον έβαζα ανάμεσα στους Γουόλντεν (είναι σπουδαίος φέτος μπροστά και πίσω, και θυμίζω τι απαξίωση είχε φάει όταν είχε ακουστεί για τον Ολυμπιακό) Οκόμπο και Κ. Τζόουνς.

Για τον Χεζόνια και την Ούνικς που όπως έχασαν από τη Ζενίτ κέρδισαν την Μπάγερν, δεν μου κάνει εντύπωση- πέραν χθεσινού κάζου που σαφώς κανείς μας δεν το περίμενε και δη απέναντι σε μια ομάδα που προβλημάτιζε.
Η Ούνικς έχει φτιαχτεί με τρόπο που παραπέμπει στην Αρμάνι προ Μεσίνα. Αυτό το λέμε και πριν τη δούμε σε επίσημα παιχνίδια. Είναι η περιφέρεια της έτσι φτιαγμένη που ο ένας θα "τρώει" τον άλλον.

Όλα αυτά έχοντας κατά νου ότι 3μιση αγωνιστικές δεν είναι τίποτε. Ούτε καν νωρίς για να βγάζουμε συμπεράσματα. Απλώς μια πρώτη γεύση μπορείς να πάρεις και δη σε ατομικό επίπεδο. Γιατί οι ομάδες είναι και κάπως πιο σύνθετη διαδικασία.
Δεν βλέπω πως οι περισσότεροι παίκτες από την "πειραματική" 12αδα που παρέθεσα πριν, δεν θα κάνουν
καλή χρονιά φέτος.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 6:10 pm

Ο Καλάθης στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι στο Μονακό, έχει 8 ριμπς. Μετά τα 13 που μάζεψε προχθές (τα οποία έστω και με παράταση πρέπει να είναι μες τις κορυφαίες διαχρονικά, επιδόσεις κοντού στον τομέα αυτόν).
Το πάει για πρώτος ριμπάουντερ στην Ευρωλίγκα; :roll:

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 6:55 pm

Ντόντα Χολ καθαρίζει στις τελευταίες φάσεις. :bball:

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 7:07 pm

2 σερί παρατάσεις για την Μπαρτσελόνα, με τον Καλάθη να έχει νταμπλ- νταμπλ, μακάρι να κάνει και τριπλ νταμπλ, το αξίζει.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 9:38 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Οκτ 15, 2021 6:55 pm
Ντόντα Χολ καθαρίζει στις τελευταίες φάσεις. :bball:
Ε καλά πάντως τις περισσότερες μοονομαχίες τις έχασε από τον Ντέηβις.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 10:07 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Οκτ 15, 2021 9:38 pm

Ε καλά πάντως τις περισσότερες μοονομαχίες τις έχασε από τον Ντέηβις.
Όταν το έγραψα δεν είχα δει τι είχε κάνει ο Ντέιβις που οργιάσε. Λογικά απέναντι στον Μοτεγιούνας. βέβαια.
ΑΛλά στις τελευταίες επιθέσεις της κανονικής (που από τότε το έβαλα) ο Χολ είχε 3 σερί ζόρικα ριμπς. (το ένα επιθετικό ήταν κρισιμότατο) και μία τάπα. Τον πρόδωσαν τα φάουλ του τον Χολ απόψε.

ΤΟν ΧΟλ τον βλέπω καρφί για μεγάλη ομάδα. Τον έχω στο μάτι από το καλοκαίρι. :) Αυτόν και τον Γιαν Μαντάρ της Παρτίζαν.

* Στο μεταξύ για τον Σβεντ ήταν όπως στα έλεγα. Τον διακόπτη έπρεπε να γυρίσει στο κανονικό μπάσκετ και το έκανε. Αυτή ήταν και η κουβέντα με τον Ιτούδη. " Έλα σε θέλω, να τρέξεις την ομάδα, αλλά να τα αφήσεις αυτό που ήξερες στα περίχωρα. Και μαζί θα σηκώσουμε την Ευρωλίγκα. Ψήνεσαι;"
"Ντα, κανίσνα" του αποκρίθηκε ο Αλεξέι.
Και να σήμερα που έλειπε το μεγάλο όπλο, ανέλαβε αυτός. Ως τώρα συνειδητά είχε κάνει πίσω. Και κάπως έτσι θα είναι. Δεν θα παίρνει αυτός τις περισσότερες προσπάθειες στην ΤΣΣΚΑ.
Αν δεν αργήσουν να γυρίσουν οι 2 ψηλοί (και παράλληλα δεν κάνουν καιρό να επανέλθουν εκεί που ήταν προ τραυματισμού) τότε δεν βλέπω πως μπορεί να χάσει την κούπα η ΤΣΣΚΑ.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 15, 2021 10:19 pm

Πάντως αν μια ομάδα συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε πέρσι, αυτή είναι η Αρμάνι. Ενώ ακολουθεί η Ζενίτ που αν μπει γρήγορα ο Νέιπιερ σε καλούς ρυθμούς, τότε μπορεί να φτάσει στα περσινά ή και τα ξεπεράσει.
Κι η Μπαρτσελόνα τα πάει καλά, αν και χρειάστηκε στο τέλος της κανονικής να σουτάρει 2 τρίποντα αψυχολόγητα ο Τζέιμς, ενώ την Πέμπτη στο Παλάου, στάθηκε ακόμια πιο τυχερή. Με 2 λόγια θα μπορούσε να είχε χάσει και τα 2. Βέβαι το κοντέρ γράφει 4 στα 4 και περιμένουνε και τον Σανλι και τονν Αμπρίνες (αυτός αργεί βέβαια).

giorgos45

 a1greece
Reactions: 126
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 6:31 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Οκτ 15, 2021 10:31 pm

δε κολλαειι ο παπαπετρου με το ρος στο 3 ασουτοι δε κολλαει ο οκαρο με τον εβανς ασουτοι!στο 5 κλασσικα τα ιδια καθε χρονο βαρεθηκαμε ε κ κ στον ασσο 2 χρονια κ εκει παγκοσμιο φαινομενο του μπασκετ χωρις ασσο!νεντοβιτς περιμενουμε να βρει ρυθμο!ποτε?ποτε θα φτιαξει καποιος μια ομαδα της προκοπης?εσοδα εξοδα κ χανουμε απο το αεροδρομιο?

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”