Euroleague 2021-2022 off-topic

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1213
Δημοσιεύσεις: 5402
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 14, 2021 10:14 am

Έγινε γνωστό το πρόγραμμα της νέας σεζόν.



3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
No Center-No Party

senior
Reactions: 189
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 8:59 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D-Larry-Kukoc
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 14, 2021 10:17 am

Το πρόγραμμα μας στο ξεκίνημα είναι :banghead:

0
Εγώ καλά σου τα'λεγα και τ'ακουγες παράλογα!
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 14, 2021 3:00 pm

Πολύ κακό πρόγραμμα στην αρχή για τον Ολυμπιακό. Δε θα έχει βρει ρυθμό και η ομάδα ακόμα, δε θα έχει δέσει σωστά και μπορεί να χάσει και τα 1-2 εύκολα παιχνίδια. Μπορεί όμως να ελπίζει αν τα πάρει αυτά και κάνει και 1-2 εκπλήξεις-κηδείες σε δυνατούς αντίπαλους. Θα δούμε τις δυνατότητες όταν κλείσει οριστικά το ρόστερ.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1213
Δημοσιεύσεις: 5402
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 10:48 am

Περιμένω ποστ του Γιώργου.



0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 3:14 pm

mixalisgate7 έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 10:48 am
Περιμένω ποστ του Γιώργου.

Πάντως από τότε που ανέλαβε ο ντιπιτζης έχει και αύξηση 1900% στα έσοδα από πρόστιμα, ο Θεός να του κόβει πρόστιμα και να μας δίνει καλές μαγνητικές τομογραφίες.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 3:39 pm

mixalisgate7 έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 10:48 am
Περιμένω ποστ του Γιώργου.

Μεγάλη αύξηση και σε χώρες που είναι μεγάλες αγορές να δούμε αν θα φέρει και αύξηση στα έσοδα των ομάδων που είναι λογικό αν και είναι περίεργη εποχή

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 09, 2021 10:33 pm

Σοβαρή πιθανότητα να μην υπάρχει μικρός τελικός στο F4 την ερχόμενη σεζόν και να αντικατασταθεί στο προγραμμα με τον τελικό του Eurocup!

Ο τελικός της παρηγοριάς έχει νόημα σε αγώνες εθνικών ως μια μάχη για το χάλκινο μετάλλιο, αλλά στο συλλογικό μπάσκετ μοιάζει πάντα λίγο άχρηστος, στο ποδόσφαιρο πχ η στο ΝΒΑ δεν έχει μικρό τελικό.

Μαλλον λογική κίνηση από άποψη κόστους/κερδών/τηλεθέασης.

Πιο πολύ θα είχε νόημα να σταματήσει το Φ4 και να γίνεται σαν το ΝΒΑ, αλλά μετά θα περιοριστούν πολύ οι εκπλήξεις με τις διάφορες των μπατζετ.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 12:36 am

Το οτι ανεβηκε στη Γαλλια και τη Γερμανια δεν ξερω αν ειναι καλο για τις Ελληνικες ομαδες.

Θα ακουμε σε 5 χρονια "κοιτα τι εσοδα εχουν οι Γαλλοι και οι Γερμανοι, τηλεοπτικα συμβολαια, εισητηρια, merchandise, τι οικονομιες εχονυ οι χωρες τους, που να παλεψουμε εμεις το μπατζετ τους".

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 8:24 am

Pointgod έγραψε:
Τρί Αύγ 10, 2021 8:20 am
Conan1982 έγραψε:
Τρί Αύγ 10, 2021 8:04 am
Η Ουνίξ από που προκύπτει ότι μπορεί να δώσει τόσα χρήματα; Έχει δώσει βέβαια αρκετά αλλά δεν είναι ότι έχει κάνει και πάταγο με πρωτοκλασάτα ονόματα. Αν ο αντίπαλος μας είναι η Ουνίξ και οι Αφοί τον θέλουν πραγματικά μπορούν να τον πάρουν, δεν νομίζω η Ουνίξ να φτάσει να δίνει 1,5 εκατομμύριο.
Σε Χεζονια έδωσε 1.5εκ πάντως πρόσφατα. Τζεκιρι-Λ.Μπραουν-Τομας τους κόστισαν κοντά στο 1εκ σίγουρα για να τους φέρουν στο Καζαν, ενώ κράτησαν Κανααν-Μπραουν με αύξηση και ακούγεται ότι θέλουν Μ. Τζειμς αν γυρίσει Ευρώπη. Φτηνό βασικό 2αρι δεν νομίζω ότι θα πάρουν.

Πιο πολύ τους ταιριάζει ο Χολινς πάντως. Ήδη με Χεζονια-Κάνααν στην άμυνα θα πρέπει να τους κρύψουν. Δεν ξέρουμε βέβαια αν ενδιαφέρονται καν για Τομας και αν ναι, τι προσφέρουν. Αν δίνουν 1εκ και εμείς 800, μαλλον έχουμε προβάδισμα. Αν του δίνουν όμως1.5εκ είναι μεγάλη η διαφορα και εγώ στο Καζαν θα πήγαινα.
δεν νομιζω να πηρε τοσα πολλα ο Μαριο, για 1,2-1,3 τον κοβω. Επισης αμυνα ο Χεζονια ειναι πολυ καλος γιατι να τον κρυψει?

Η αληθεια ειναι οτι ο Τομας ταιριαζει πολυ στην Ουνιξ, βεβαια δεν ξερουμε ποσα ζηταει, αν τον θελουν κλπ...

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 8:35 am

1.1 συν την ρήτρα ακούστηκε ότι πήρε εκεί. 600 συν ρήτρα του έδινε ο ΠΑΟ, δεν νομίζω ότι πήγε για 100-200 παραπάνω στο Καζαν. Όλα πιθανά είναι βέβαια.

Άμυνα όσο τον είδα φετος μου φανηκε πολύ κακός, μπορεί να έφταιγε και η συνολική εικόνα της ομάδας βέβαια, αλλά μου φανηκε πολύ άναρχος παίκτης και με το μυαλό κυριως στην επίθεση.

0
Punksnotdead

 sophomore
Reactions: 31
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 31, 2021 4:58 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Αύγ 10, 2021 9:47 am

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Αύγ 10, 2021 8:24 am
Pointgod έγραψε:
Τρί Αύγ 10, 2021 8:20 am


Σε Χεζονια έδωσε 1.5εκ πάντως πρόσφατα. Τζεκιρι-Λ.Μπραουν-Τομας τους κόστισαν κοντά στο 1εκ σίγουρα για να τους φέρουν στο Καζαν, ενώ κράτησαν Κανααν-Μπραουν με αύξηση και ακούγεται ότι θέλουν Μ. Τζειμς αν γυρίσει Ευρώπη. Φτηνό βασικό 2αρι δεν νομίζω ότι θα πάρουν.

Πιο πολύ τους ταιριάζει ο Χολινς πάντως. Ήδη με Χεζονια-Κάνααν στην άμυνα θα πρέπει να τους κρύψουν. Δεν ξέρουμε βέβαια αν ενδιαφέρονται καν για Τομας και αν ναι, τι προσφέρουν. Αν δίνουν 1εκ και εμείς 800, μαλλον έχουμε προβάδισμα. Αν του δίνουν όμως1.5εκ είναι μεγάλη η διαφορα και εγώ στο Καζαν θα πήγαινα.
δεν νομιζω να πηρε τοσα πολλα ο Μαριο, για 1,2-1,3 τον κοβω. Επισης αμυνα ο Χεζονια ειναι πολυ καλος γιατι να τον κρυψει?

Η αληθεια ειναι οτι ο Τομας ταιριαζει πολυ στην Ουνιξ, βεβαια δεν ξερουμε ποσα ζηταει, αν τον θελουν κλπ...
Ε όχι και καλός στην άμυνα ο Χεζόνια αδερφέ μου. Παίζει άμυνα σαν όλους τους επιθετικούς παίχτες, μόνο κλέψιμο και κόψιμο. Στο αμυντικό ροτέισον αν δεν είναι αδιάφορος είναι απλά κακός.

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 10:48 am

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρουμε. Μπορεί να έφταιγε η ομάδα, ο προπονητης ή απλα ο παίκτης να ήθελε να γράψει νούμερα στην επίθεση (λογικό στη φάση που ήταν). Το δείγμα είναι μικρό. Σωματικά είναι προφανώς θηρίο για 3αρι, ίσως να μας διαψεύσει στο Καζαν.

Αλλά και εμένα δεν μου φανηκε ότι αμυντικά στην Ευρωλίγκα είναι πάνω από τον μέσο όρο, μαλλον το αντίθετο. Πολύ καλός επιθετικά αν και άναρχος, μηδέν αντίληψη/προσπάθεια στην άμυνα, ειδικά στην ομαδική.

Είναι κάτι που το βλέπουμε σε πολλούς παίκτες. Άλλο πράγμα να μπορείς να παίξεις θεωρητικά καλή άμυνα και άλλο να το κανείς πραγματικά.

0
Punksnotdead

 sophomore
Reactions: 31
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 31, 2021 4:58 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Αύγ 10, 2021 11:04 am

Pointgod έγραψε:
Τρί Αύγ 10, 2021 10:48 am
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρουμε. Μπορεί να έφταιγε η ομάδα, ο προπονητης ή απλα ο παίκτης να ήθελε να γράψει νούμερα στην επίθεση (λογικό στη φάση που ήταν). Το δείγμα είναι μικρό. Σωματικά είναι προφανώς θηρίο για 3αρι, ίσως να μας διαψεύσει στο Καζαν.

Αλλά και εμένα δεν μου φανηκε ότι αμυντικά στην Ευρωλίγκα είναι πάνω από τον μέσο όρο, μαλλον το αντίθετο. Πολύ καλός επιθετικά αν και άναρχος, μηδέν αντίληψη/προσπάθεια στην άμυνα, ειδικά στην ομαδική.

Είναι κάτι που το βλέπουμε σε πολλούς παίκτες. Άλλο πράγμα να μπορείς να παίξεις θεωρητικά καλή άμυνα και άλλο να το κανείς πραγματικά.
Αθλητικά είναι εξαιρετικός, δεν μπαίνει θέμα. Μπάσκετ ξέρει το παιδί, δεν το συζητάμε. Λένε οι προπονητές πως η άμυνα είναι πρώτα θέμα διάθεσης. Οι περισσότεροι επιθιτικογενεις παίχτες παίζουν άμυνα στην μπάλα. Βιάζονται να τελειώσει η άμυνα και να πάνε στην επίθεση. Για αυτό παίζουν άμυνα για κλέψιμο ή για κόψιμο. Επίθεση και στην άμυνα με λίγα λόγια. Η ομαδική άμυνα θέλει υπομονή, αλληλεγγύη και εξυπνάδα. Δεν αμφισβητώ την εξυπνάδα του, αλλά δεν έχει δείξει ούτε υπομονή ούτε αλληλεγγύη. Στο χέρι του είναι να αλλάξει Τσιπακι στην άμυνα. Προσόντα έχει.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1213
Δημοσιεύσεις: 5402
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 26, 2021 12:14 pm

Top 10 με τους πιο ακριβοπληρωμένους παίκτες.



0
tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 26, 2021 4:11 pm

Reaper έγραψε:
Τρί Αύγ 10, 2021 12:36 am
Το οτι ανεβηκε στη Γαλλια και τη Γερμανια δεν ξερω αν ειναι καλο για τις Ελληνικες ομαδες.

Θα ακουμε σε 5 χρονια "κοιτα τι εσοδα εχουν οι Γαλλοι και οι Γερμανοι, τηλεοπτικα συμβολαια, εισητηρια, merchandise, τι οικονομιες εχονυ οι χωρες τους, που να παλεψουμε εμεις το μπατζετ τους".
μπορεί να είναι κακό για τις ελληνικές ομάδες αλλά είναι καλό για το ευρωπαικό μπάσκετ, πρόκειται για μεγάλες αγορές που μπορούν να αυξήσουν πολύ τα έσοδα της ευρωλίγκας γενικότερα, αν και πιστέυω ότι οι ελληνικές ομάδες θα είναι πάντα καλές

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”