Euroleague 2021-2022 off-topic

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Crash95

 a1greece
Reactions: 228
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2016 1:56 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LynnGreer,Printezis,Scola
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Πάνθηρες Καβάλας,Ολυμπιακός,ΣικάγοΜπουλς
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 22, 2022 3:29 pm

Επίσημα πλέον αποβλήθηκαν οι ρωσικές ομάδες από Ευρωλίγκα και Γιούροκαπ και δεν θα μετρήσει κανένα αποτέλεσμα τους στις φετινές βαθμολογίες.

https://www.gazzetta.gr/basketball/euro ... NedJrjb224

1
1 Εικόνα
Εκτός απ'τον Crash Bandicoot που αγαπώ όπως καταλάβατε, λατρεύω και το μπασκετ!!!Αγαπημένες ομάδες ΕΚ Καβάλας, Ολυμπιακός, Σικάγο Μπουλς, Εθνική Ελλάδος και Εθνική Αργεντινής (μεγάλη καψούρα με τους γκαούτσος, Vamo Vamo Argentina, Vamo Vamo a ganar)!!!
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 22, 2022 5:48 pm

Επομένως το ρεκόρ του Καλάθη στις ασίστ που έγινε, μεταφέρεται (λέω εγώ) για την επόμενη αγωνιστική (ή τη μεθεπόμενη); :drunk:

Τα στατιστικά των παικτών και των ομάδων θα πρέπει να ανανεωθούν και αυτά, σωστά; :drunk:

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6462
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 26, 2022 9:54 am

Είδα λίγο από τα ματς Προμηθέα και Ολυμπιακού στο Next Gen της Πάτρας αυτές τις μέρες. Είναι απίστευτο (δυστυχώς) πόσο υστερούν οι τωρινές φουρνιές Ελλήνων σε σχέση με τους συνομηλίκους τους από τις άλλες χώρες/ομάδες. Και δεν μιλάω μόνο για αθλητικά ή σωματικά προσόντα που έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν ήταν το φόρτε μας, αλλά και αγωνιστικά, που έδιναν την εντύπωση σαν να έπαιζαν με αντιπάλους 2 και 3 χρόνια μεγαλύτερους τους.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 26, 2022 3:26 pm


Παρόλο που εδώ δεν έχει και πολλές συμπάθειες εδώ στο φορουμ εμένα μου αρέσει :dribble: :dribble:

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 26, 2022 4:01 pm

tarp7 έγραψε:
Σάβ Μαρ 26, 2022 3:26 pm

Παρόλο που εδώ δεν έχει και πολλές συμπάθειες εδώ στο φορουμ εμένα μου αρέσει :dribble: :dribble:
Εγώ έχω ξαναπεί ότι ως τύπος μου είναι πολύ συμπαθής κι εκτιμητέος.
Ως παίκτης κι ως αθλητής είναι αξιοθαύμαστος- από τους πλέον ταλαντούχους που έχουν περάσει από την Ευρωλίγκα την τελευταία 10ετιά- στο χαλαρό κιόλας.
Δεν θα τον ήθελα όμως στην ομάδα μου.

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν η Μονακό δεν κατάφερνε τα ίδια και χωρίς αυτόν. Έχει πολύ καλό υλικό σε όλες τις γραμμές.

tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 06, 2022 10:04 pm

https://www.gazzetta.gr/basketball/2105 ... oyrkia-kai
«Σχέδιο Βατούτιν για νέα ευρωπαϊκή λίγκα με ομάδες από Ρωσία, Ελλάδα, Τουρκία και... άφθονο χρήμα»

Βλέποντας τα σχόλια για το παραπάνω σε διάφορα φόρουμ, είναι εντυπωσιακό μετά από 12 χρόνια κρίσης και μνημονίου πόσο εύκολα τρώμε το σανό που μας σερβίρουν διάφοροι.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 07, 2022 11:27 am

H Εuroleague Basketball δημιούργησε νέα εφαρμογή για τα κινητά, δίνοντας νέες δυνατότητες στους fans της.
Πλέον τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα για τους fans της Euroleague και του Eurocup, αφού η Euroleague Basketball λανσάρει νέα εφαρμογή για τα κινητά σε iOS και Android.

Oι λάτρεις της Euroleague, του Eurocup και του Next Generation Tournament θα μπορούν να δουν τις πιο συναρπαστικές στιγμές, φωτογραφίες και ιστορίες από όλα ματς κατευθείαν στα... χέρια τους

H νέα εφαρμογή έχει καινούριο δυναμικό design, περισσότερα features για τους fans και μια καινούρια εμπειρία για τα live των παιχνιδιών με real-time stats και videos από τις κορυφαίες φάσεις.

Bρείτε την εφαρμογή στο App Store και το Google Play και κατεβάστε την για να ζήσετε τη μοναδική εμπειρία.

https://www.gazzetta.gr/basketball/euro ... -ta-kinita

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 14, 2022 3:15 pm

Η ανακοίνωση της ELPA
Η Ένωση Παικτών της EuroLeague (ELPA) ανακοινώνει σήμερα πως έπειτα από πολύμηνες διαπραγματεύσεις με την EuroLeague Basketball, ολοκλήρωσε επιτυχώς την τροποποίηση του πλαισίου εργασίας, το οποίο θα εφαρμόζεται και θα λειτουργεί ως υποχρεωτικό, καθορίζοντας τις σχέσεις μεταξύ των παικτών και των συλλόγων της EuroLeague.

Οι διαπραγματεύσεις μεταξύ της ELPA και της Euroleague υποστηρίχθηκαν από την άμεση εμπλοκή των συλλόγων της EuroLeague και μιας συλλογικότητας που σχηματίστηκε από πολλά εξέχοντα πρακτορεία παικτών, αυξάνοντας τη συνολική αποδοχή της EFA και της SPC μεταξύ των σχετικών φορέων.


Η τρέχουσα σύμβαση εργασίας θα διαρκέσει μέχρι το τέλος της σεζόν 2023/24, εκτός εάν ανανεωθεί πριν από τη λήξη της. Η Ένωση Παικτών πέτυχε σημαντικές βελτιώσεις και υψηλά πρότυπα για όλους τους παίκτες της EuroLeague. Εκτός από τις συνθήκες εργασίας στο πλαίσιο της υφιστάμενης EFA, ορισμένες από τις νέες βελτιώσεις περιλαμβάνουν:

- Ασφάλιση για τις οικογένειες των παικτών.
- Ενοποιημένη μέγιστη διάρκεια της preseason.
- Αυξημένο όριο στα μπόνους απόδοσης
- Εφαρμογή ενός τεστ σωματικής απόδοσης πριν από τη σεζόν για όλους τους συλλόγους που θα χρησιμεύσει ως τυποποιημένη αξιολόγηση της φυσικής κατάστασης των παικτών πριν από την έναρξη των δραστηριοτήτων.
- Ένα καθορισμένο πρωτόκολλο για την επιλογή του θεράποντος ιατρού σε περίπτωση χειρουργικής επέμβασης του παίκτη, συμπεριλαμβανομένου του ρόλου του Ιατρικού Λειτουργού,
- Σε περίπτωση διαφωνίας παίκτη/συλλόγου, ο ενάγων μπορεί να επιλέξει να προσφύγει στο EBDRC ή το BAT
- Διευκρίνιση σχετικά με τη διάρκεια των προσωρινών συμβολαίων (ελάχιστη διάρκεια 30 ημερών με ημερομηνία λήξης πριν από το τέλος της σεζόν).

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 15, 2022 2:53 pm

Σημαντικές εξελίξεις. Διαβάστε όλο το νήμα γιατί το ζουμί είναι πιο κάτω.



0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6462
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 15, 2022 3:12 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 2:53 pm
Σημαντικές εξελίξεις. Διαβάστε όλο το νήμα γιατί το ζουμί είναι πιο κάτω.

Κάτι τέτοια θα διάβασε και ο κύριος Δημήτρης πέρι ρήτρας τουλάχιστον 10 εκατομμυρίων ευρώ πριν 2-3 χρόνια και δεν πήρε τελικά τον ΠΑΟ από την Euroleague να τον πάει στο BCL.

Στην τελική νομίζω πάντως δύσκολα θα πετάξουν έξω την ΤΣΣΚΑ. Ίσως της επιβάλλουν να παίζει μόνο εκτός Ρωσίας, αλλά όντως δεν είναι τόσο απλή υπόθεση νομικά να την διώξουν.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 15, 2022 3:22 pm



:wave:

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 15, 2022 3:25 pm

kojito έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 3:12 pm
yorgos έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 2:53 pm
Σημαντικές εξελίξεις. Διαβάστε όλο το νήμα γιατί το ζουμί είναι πιο κάτω.

Κάτι τέτοια θα διάβασε και ο κύριος Δημήτρης πέρι ρήτρας τουλάχιστον 10 εκατομμυρίων ευρώ πριν 2-3 χρόνια και δεν πήρε τελικά τον ΠΑΟ από την Euroleague να τον πάει στο BCL.

Στην τελική νομίζω πάντως δύσκολα θα πετάξουν έξω την ΤΣΣΚΑ. Ίσως της επιβάλλουν να παίζει μόνο εκτός Ρωσίας, αλλά όντως δεν είναι τόσο απλή υπόθεση νομικά να την διώξουν.
Δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσουν οι κυρώσεις (που για μένα σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να περιλαμβάνουν πολιτισμό κι αθλητισμό αλλά πάμε παρακατω) αλλά υπάρχουν και πρακτικά θέματα: από το νέο καθεστώς βίζας μέχρι ότι πια οι πτήσεις προς Ρωσία θα έχουν άπειρα προβλήματα. Μακάρι να συνεχίσουν οι ομάδες, αλλά αν συνεχιστούν οι παρούσες συνθήκες δεν το βλέπω.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 15, 2022 5:21 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 3:25 pm
kojito έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 3:12 pm

Κάτι τέτοια θα διάβασε και ο κύριος Δημήτρης πέρι ρήτρας τουλάχιστον 10 εκατομμυρίων ευρώ πριν 2-3 χρόνια και δεν πήρε τελικά τον ΠΑΟ από την Euroleague να τον πάει στο BCL.

Στην τελική νομίζω πάντως δύσκολα θα πετάξουν έξω την ΤΣΣΚΑ. Ίσως της επιβάλλουν να παίζει μόνο εκτός Ρωσίας, αλλά όντως δεν είναι τόσο απλή υπόθεση νομικά να την διώξουν.
Δεν ξέρουμε πόσο θα κρατήσουν οι κυρώσεις (που για μένα σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να περιλαμβάνουν πολιτισμό κι αθλητισμό αλλά πάμε παρακατω) αλλά υπάρχουν και πρακτικά θέματα: από το νέο καθεστώς βίζας μέχρι ότι πια οι πτήσεις προς Ρωσία θα έχουν άπειρα προβλήματα. Μακάρι να συνεχίσουν οι ομάδες, αλλά αν συνεχιστούν οι παρούσες συνθήκες δεν το βλέπω.
Εγω νομίζω η τσσκα θα είναι του χρόνου στην ευρωλίγκα. Θυμίζω ότι ο πρόεδρος της τσσκα δεν υπόκεινται σε κυρώσεις(αμερικανοί παίκτες συνεχίζουν να παίζουν κανονικά σε ρώσικες ομάδες)


0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 16, 2022 9:52 pm

Τις περασμένες μέρες μου ετέθη το ερώτημα " αν ξέρω κανέναν με 3ετες συμβόλαιο" στην Ευρωλίγκα. Ανάμεσα σε άλλα, το ξέχασα και το θυμήθηκα τώρα που τσέκαρα να δω τι σμβόλαιο έχει ο Τζέιλιν Σμιθ ώστε να τον πρότεινα πακέτο με τον Νέιτ Γουόλτερς για το 1 του Παναθηναϊκού της επόμενης χρονιάς (αν δεν του κάτσουν καλύτεροι άσσοι, τύπου Γ. Γκος).
Είδα λοιπόν ότι κι ο Τ. Σμιθ έχει 3ετές, οπότε μου έσκασε.


Έτσι από μνήμης λοιπόν να παραθέσω το 5ετές του Ταβάρες, το 3τές του Γιαμπουσέλε, του Ράντολφ, το 5ετές του Αλοθέν (αυτό το τσέκαρα μόλις στο ψαχτήριον, όπως και 3τες, του Αμπάλδε) το 3ετές του Χάνγκα, το 3τές του Πουαριέ- Πουαρώ.

H Mπαρτσελόνα έχει με 3τές τους Χίγκινς, Μίροτιτς, Καλάθη, με 3ετές ή 5ετες τους Αμπρίνες και Σέρχι Μαρτίνεθ.

Η ΤΣΣΚΑ τον Μίλου, τον Σενγκέλια.

Η Ζενίτ τον Πονίτκα.

Η Μιλάνο τον Μέλι, τον Τσάτσο, τον Ντιλέινι με 3τη αλλά και τον Ντατόμε (με ψαχτήρι κ αυτόν τον τσέκαρα).

Η Αλμπα τους Τίμαν, Σμιθ και Ντα Σίλβα και τον Ζούσμαν (επίσης με ψαχτήρι αοτούς).

Η Εφές τον Μίτσιτς.

Και κάπου εδώ σταματάω γιατί πρέπει να είμαι συνέχεια στο ψακτήρι από δω και πέρα. :dribble:

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 17, 2022 2:18 am

basket72 έγραψε:
Σάβ Απρ 16, 2022 9:52 pm
Τις περασμένες μέρες μου ετέθη το ερώτημα " αν ξέρω κανέναν με 3ετες συμβόλαιο" στην Ευρωλίγκα.
Όχι, η ερώτηση δεν ήταν αν ξέρεις "κανεναν" ,που θα υποδηλωνε ότι μάλλον δεν υπάρχει κανείς, αλλά η ακριβής διατύπωση ηταν:
Τι ποσοστό παικτων στην Ευρωλίγκα έχει 3ετές; 5%

Στο οποίο η απάντηση είναι "περίπου ναι". Σε έρευνα του Palco, η Ευρωλιγκα ήταν η ευρωπαϊκή λίγκα με το μεγαλυτερο ποσοστό μονοετων συμβολαίων σε όλα τα ομαδικά αθλήματα, ενώ ήταν εντυπωσιακό και το ποσοστό αυτών που είχαν διετές και δε συνέχιζαν. Μετά την πρωτομαγιά να το ψάξω να βρω το άρθρο γιατί είχε και αριθμούς (του 2017 ήταν αν θυμάμαι καλά αλλά δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι). Τα περισσότερα πολυετή όντως τα είχαν οι μεγάλες ομάδες για σταρ, λογικό. Για τους μη Ταβαρες και Μιροτιτς αυτού του κόσμου, το τριετές είναι σπανιότατα, το μονοετές συνηθέστερο.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”