MMA (Μικτές Πολεμικές Τέχνες)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4152
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Ιούλ 03, 2022 10:49 am

mixalisgate7 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 03, 2022 8:04 am
Σχολιασμός για το UFC 276:

Israel Adesanya vs Jared Cannonier: Ο Israel Adesanya ήταν ξεκάθαρα ανώτερος και με έξυπνη στρατηγική. Δεν απειλήθηκε ιδιαιτέρα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα του Jared Cannonier ήταν το reach του Izzy και δεν μπορούσε να κλείσει την απόσταση.

Alexander Volkanovski vs Max Holloway: Φανταστική εμφάνιση από τον Alexander Volkanovski και αποδεικνύεται πως είναι ο κρυπτονίτης του Max Holloway στην Featherweight κατηγορία. Λογικά επόμενος αντίπαλος του θα είναι ο Ortega αν κερδίσει το επόμενο του αγώνα.
ο ιζι κυριαρχησε και νικησε ευκολα παρολο που δεν πηρε το νοκ αουτ,αναμενομενο νομιζω

ο μαξ ενω κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερος αθλητης απτον σκοπιανο για καποιο λογο οταν παιζει μαζι του χανει,3η φορα σερι οποτε θα περασει ξανα καιρος για να το προσπαθησει ο μαξ

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 31, 2022 8:19 am

UFC 277

Amanda Nunes vs Julianna Pena: Με εξαίρεση τον πρώτη γύρο που ήταν μοιρασμένος, στον υπόλοιπο αγώνα κυριάρχησε η Amanda Nunes, η οποία ήταν σε καλή κατάσταση. Μόνο κινδύνευσε σ' ένα καλό armbar που είχε η Julianna Pena. Μπράβο στην Pena που πήγε μέχρι το τέλος, δεν της το είχα μετά το τρίτο knockdown.

Brandon Moreno vs Kai Kara France: Ο Brandon Moreno ήταν ανώτερος και νομίζω τον βοήθησε πως είχε εμπειρία σε ματς για ζώνη.

Sergei Pavlovich vs Derrick Lewis: Πήρε τη νίκη ο Sergei Pavlovich αλλά ευνοήθηκε από την πρώιμη διακοπή του διαιτητή, ο Lewis δεν είχε δεχτεί τόσα πολλά χτυπήματα.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 21, 2022 8:56 am

UFC 278

Kamaru Usman vs Leon Edwards: Wow, εκεί που όλα έδειχναν πως ο Leon θα έχανε εύκολα το ματς, πήρε τη νίκη και τη ζώνη μ' ένα εντυπωσιακό head kick.Λογικά θα δούμε και τρίτο Usman vs Edwards γιατί ο Edwards ήταν πίσω άνετα 3-1 γύρους πριν πετύχει το νοκ άουτ.

Paulo Costa vs Luke Rockhold: Κακός αγώνας, ο Costa έπρεπε να είχε κερδίσει με KO/TKO και να είναι πιο επιθετικός από τη στιγμή που ο Rockhold δεν είχε cardio μετά από τον πρώτο γύρο.

Merab Dvalishvili vs Jose Aldo: Ωραίο ματσάκι, αν και περίμενα περισσότερα από τον Aldo,. Μεγάλη νίκη για τον Merab Dvalishvili.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 13, 2022 9:07 pm

Έφυγε από τη ζωή ο Anthony “Rumble” Johnson. Δεύτερη απώλεια για το άθλημα μετά τον ελληνικής καταγωγής Ηλία Θεοδώρου.



0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 31, 2022 9:01 pm

Προσωπικά ξεχώρισα κατά τη σειρά τα εξής τελειώματα:

1) Leon Edwards.
2) Molly McCann.
3) Michael Chandler.



0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 07, 2023 12:13 pm

Απίστευτο spin kick KO από τον πιτσιρικά.



0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 19, 2023 12:26 am

Ας σχολιάσω μετά από καιρό τους πιο σημαντικούς αγώνες ppv.

UFC 286:

Το main event είχε πολύ τακτική και από τους δυο μαχητές, ήταν λες και έβλεπες αγώνα σκακιού και όχι MMA. Το πλάνο του Leon Edwards ήταν καλύτερο, στόχευσε τα πόδια του Usman, πέρασε περισσότερα σημαντικά χτυπήματα και αμύνθηκε σχεδόν άψογα στα takedowns. Ο Kamaru είχε τον έλεγχο του οκταγώνου, πίεζε τον Leon αλλά δεν ήταν όσο επιθετικός θα έπρεπε για να πάρει τη ζώνη πίσω. Δεν δούλεψε καθόλου στα τέσσερα takedowns που πέρασε, ο Edwards του ξέφυγε σχεδόν σε όλα εύκολα. Στο co-main το περίμενα slug fest αλλά ήταν αρκετά διασκεδαστικό ματς, ο Justin Gaethje εντύπωση μου έκανε που μετά το καλό uppercut που πέρασε δεν κυνήγησε το νοκ άουτ. Τέλος ο Gunnar Nelson κυριάρχησε απόλυτα του Bryan Barberena και πήρε εύκολα τη νίκη.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 09, 2023 3:06 pm

UFC 287:

Ξεκινάω με το main event, ο Israel Adesanya εμφανίστηκε ανανεωμένος και πιο πεινασμένος σε σχέση με το πρώτο ματς. Η στρατηγική του ήταν εξαιρετική και ο τρόπος που έβγαλε τον Alex Pereira ήταν εντυπωσιακός. Λογικά θα δούμε και τρίτο αγώνα. Ο Gilbert Burns κέρδισε εύκολα τον Jorge Masvidal, ο οποίος και πάλι ήταν αγνώριστος και δεν μου έκανε εντύπωση που ανακοίνωσε ότι αποσύρεται.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 12, 2023 2:24 pm

Ολοκληρώθηκε και επίσημα η συγχώνευση του WWE και του UFC.





0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 12, 2023 7:03 pm

Θα είμαι λίγο εκτός πνεύματος. Έχει ανέβει στο netflix ένα ντοκιμαντέρ για τον Κόνορ ΜακΓκρέγκορ. Νομίζω ότι πρόκειται για προσπάθεια του ιδίου (δεν ξέρω αν είναι δική του παραγωγή, αλλά τα συνηθίζουν αυτά τα PRιλίκια οι αθλητές τελευταία) να δείξει ένα κάπως πιο εξευγενισμένο πρόσωπο. Έχει πολύ ενδιαφέρον όχι για την προσωπικότητά του (εμετική) αλλά για την εσωτερική ματιά σε προετοιμασία, καθημερινότητα, mindset. Ακόμη και για ανθρώπους που δεν έχουν ειδικές γνώσεις περί του αθλήματος (παρών! :+1: ) αλλά τους ιντριγκάρει, είναι καλογυρισμένο. Δεν ήξερα και τι είχε απογίνει ο συγκεκριμένος μετά το βρωμόξυλο από το Χαμπίμπ, οπότε είχε κι ένα ενδιαφέρον ως προς την έκβαση.

Και ίσως το πιο βασανιστικό ερώτημα είναι: γιατί συνεχίζεις ρε φίλε; Η απάντηση πέρα από τα "for the love of the sport", "για τον ανταγωνισμό, την πρόκληση" κλπ νομίζω ότι είναι ένα πολύ πιο κενό "γιατί δεν ξέρω να κάνω τίποτε άλλο στη ζωή μου".

Νομίζω είναι ο δεύτερος πιο αντιπαθής αθλητής, μετά τον υπερμαλάκιστο Floyd Mayweather.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 12, 2023 7:24 pm

Την έχω δει την σειρά , βλέπεται πολύ ευχάριστα.

Ο Conor μια χαρά το είχε πιάσει το νόημα ότι όλα είναι business, show και λεφτά και πούλαγε το παπατζιλίκι του. Πήγε έπαιξε και το μποξάκι του με τον Floyd (παρωδία) κονόμησε και τώρα αράζει και πίνει το Proper twelve του και βλέπει τον λογαριασμό του να μεγαλώνει. Πιστεύω ότι έπαιζε αρκετό θέατρο.

Σαν χαρακτήρας για μένα ρισπέκτ ότι παντρεύτηκε την κοπέλα που ήταν μαζί και τον στήριξε από όταν ζούσαν με το επίδομα ανεργίας του. Έβγαλε εκκατομύρια μετά θα μπορούσε να έχει όσες θέλει.

Conor = $$$&$$$$ , το είχε καταλάβει και ο Dana και στις καλές εποχές του, έκλεινε παιχνίδια τίτλου το ένα μετά το άλλο σε διαφορετικές κατηγορίες.

Πρέπει να του αναγνωρίσουμε ότι είχε work ethic και έφτασε με την αξία του ψηλά. Απλά έφτιαξε ένα image love it or hate και fake σε ένα βαθμό κατά την άποψη μου που πουλάει τρελά. Κάποια στιγμή πήραν και τα μυαλά του πολύ αέρα σίγουρα. Το μέγιστο καραγκιοζιλίκι ήταν με το βανάκι του khabib που υπήρχε κίνδυνος να τραυματιστεί κάποιος πολύ πιο σοβαρά.

Τώρα από τεχνικής άποψης δεν είμαι κ ο πιο αρμόδιος να τον κρίνω. Στο έδαφος ήταν σίγουρα πολύ πίσω για αυτό κ ο khabib του έκανε πλάκα. Μεγάλη έκπληξη για μένα ήταν η ήττα από τον Nate (τα αδέρφια Diaz από τους αγαπημένους - ειδικά ο Nick) Σαν striker θεωρούταν elite.

Θα ήθελα να ακούσω και την άποψη ενός πιο μυημένου σε αυτό το θέμα.

ΥΓ1: «We are not here to take part. We are here to take over”

ΥΓ2: Μια που είπες για Floyd, να άνοιγε κάνα thread να τα λέγαμε για μποξάκι;

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 12, 2023 7:44 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 7:24 pm

ΥΓ2: Μια που είπες για Floyd, να άνοιγε κάνα thread να τα λέγαμε για μποξάκι;
Υπάρχει thread.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 12, 2023 7:52 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 7:03 pm
Θα είμαι λίγο εκτός πνεύματος. Έχει ανέβει στο netflix ένα ντοκιμαντέρ για τον Κόνορ ΜακΓκρέγκορ. Νομίζω ότι πρόκειται για προσπάθεια του ιδίου (δεν ξέρω αν είναι δική του παραγωγή, αλλά τα συνηθίζουν αυτά τα PRιλίκια οι αθλητές τελευταία) να δείξει ένα κάπως πιο εξευγενισμένο πρόσωπο. Έχει πολύ ενδιαφέρον όχι για την προσωπικότητά του (εμετική) αλλά για την εσωτερική ματιά σε προετοιμασία, καθημερινότητα, mindset. Ακόμη και για ανθρώπους που δεν έχουν ειδικές γνώσεις περί του αθλήματος (παρών! :+1: ) αλλά τους ιντριγκάρει, είναι καλογυρισμένο. Δεν ήξερα και τι είχε απογίνει ο συγκεκριμένος μετά το βρωμόξυλο από το Χαμπίμπ, οπότε είχε κι ένα ενδιαφέρον ως προς την έκβαση.

Και ίσως το πιο βασανιστικό ερώτημα είναι: γιατί συνεχίζεις ρε φίλε; Η απάντηση πέρα από τα "for the love of the sport", "για τον ανταγωνισμό, την πρόκληση" κλπ νομίζω ότι είναι ένα πολύ πιο κενό "γιατί δεν ξέρω να κάνω τίποτε άλλο στη ζωή μου".

Νομίζω είναι ο δεύτερος πιο αντιπαθής αθλητής, μετά τον υπερμαλάκιστο Floyd Mayweather.
Δυο ντοκιμαντέρ έχει. Μία ταινία το Conor McGregor: Notorious της Universal και τη σειρά McGregor Forever. Εγώ έχω δει μόνο το πρώτο. Ο McGregor έχει αντιγράψει την περσόνα του Ric Flair. Ο λόγος που συνεχίζει είναι τα χρήματα που είναι πάμπολλα.

0
basket72

senior
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 402
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 8:20 pm
Τοποθεσία: Lost in space
Αγαπημένος παίκτης: A.Sabonis/C. Scurry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Σεπ 12, 2023 8:13 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 7:03 pm
Θα είμαι λίγο εκτός πνεύματος. Έχει ανέβει στο netflix ένα ντοκιμαντέρ για τον Κόνορ ΜακΓκρέγκορ. Νομίζω ότι πρόκειται για προσπάθεια του ιδίου (δεν ξέρω αν είναι δική του παραγωγή, αλλά τα συνηθίζουν αυτά τα PRιλίκια οι αθλητές τελευταία) να δείξει ένα κάπως πιο εξευγενισμένο πρόσωπο. Έχει πολύ ενδιαφέρον όχι για την προσωπικότητά του (εμετική) αλλά για την εσωτερική ματιά σε προετοιμασία, καθημερινότητα, mindset. Ακόμη και για ανθρώπους που δεν έχουν ειδικές γνώσεις περί του αθλήματος (παρών! :+1: ) αλλά τους ιντριγκάρει, είναι καλογυρισμένο. Δεν ήξερα και τι είχε απογίνει ο συγκεκριμένος μετά το βρωμόξυλο από το Χαμπίμπ, οπότε είχε κι ένα ενδιαφέρον ως προς την έκβαση.

Και ίσως το πιο βασανιστικό ερώτημα είναι: γιατί συνεχίζεις ρε φίλε; Η απάντηση πέρα από τα "for the love of the sport", "για τον ανταγωνισμό, την πρόκληση" κλπ νομίζω ότι είναι ένα πολύ πιο κενό "γιατί δεν ξέρω να κάνω τίποτε άλλο στη ζωή μου".

Νομίζω είναι ο δεύτερος πιο αντιπαθής αθλητής, μετά τον υπερμαλάκιστο Floyd Mayweather.
Είμαι στον χώρο των πολεμικών τεχνών από το 83 ή το 84 με ελάχιστα διαλλείματα.
Η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο και το ΜΜΑ είναι μέρος του προβλήματος αυτού αλλά όχι η αιτία που είναι το χρήμα που κάνει τον κόσμο να γυρίζει όπως θα έλεγε κι ο Βαγγέλας ο Ιωάννου.
Όσοι μπαίνουν απ] ευθείας στο ΜΜΑ χωρίς πέρασμα από το μπραζίλιαν ή άλλα παλαιστικά που είναι ο κύριος τροφοδότης των ΜΜΑ, δεν φημίζονται για το αθλητικό τους πνέυμα. Ο κόνορ είναι καραγκιόζης και καθίκι (χειρότερος του Φλόιντ- ο τύπος έχει βιάσει, έχει δείρει άσχετους, έχει τραμπουκίσει) αλλά ήταν καταπληκτικός στο κλουβί. Παρόλα αυτά δεν μπορεί και να συγκριθεί με τον Φλόιντ (απίστευτος πυγμάχος μέσα στους 5 καλύτερους διαχρονικά) όπως δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Χαμπίμπ ή και άλλους Νταγκεστανούς.

Δεν έχω πατήσει σε κλουβί αλλά έχω ανέβει σε ρινγκ κι έχω παίξει και σε τατάμι. Όποιος έχει κάνει έστω πέρασμα απ΄αυτά τα 2 (κι έχει περάσει την πρώτη ναυτία εκεί πέρα, το πρώτο χτύπημα ή την πρώτη ρίψη) μπορεί να καταλάβει το πόσο σκληρό είναι το κλουβί.
Τρομεροί μαχητές, με ατελείωτη " ξυλοχωρητικότητα" αλλά καμία σχέση με αθλητιμό ή με το " Μπουσίντο¨.

Παρεμπιπτόντως, έχω ξεκινήσει τζούντο εδώ κι έναν χρόνο μετά από δεκαετίες σε άλλα συστήματα και το έχω αγαπήσει το παλαιστικό. Σε βαθμό που πια το προτείνω περισσότερο από αυτό που κάνω εγώ.
ΘΑ πρότεινα πρώτα πάλη και μετά Τζούντο ή Σουάι Τζιάο ή Μπραζίλιαν και μετά όλα τα άλλα.

0
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Σεπ 12, 2023 9:23 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 8:13 pm
yorgos έγραψε:
Τρί Σεπ 12, 2023 7:03 pm
Θα είμαι λίγο εκτός πνεύματος. Έχει ανέβει στο netflix ένα ντοκιμαντέρ για τον Κόνορ ΜακΓκρέγκορ. Νομίζω ότι πρόκειται για προσπάθεια του ιδίου (δεν ξέρω αν είναι δική του παραγωγή, αλλά τα συνηθίζουν αυτά τα PRιλίκια οι αθλητές τελευταία) να δείξει ένα κάπως πιο εξευγενισμένο πρόσωπο. Έχει πολύ ενδιαφέρον όχι για την προσωπικότητά του (εμετική) αλλά για την εσωτερική ματιά σε προετοιμασία, καθημερινότητα, mindset. Ακόμη και για ανθρώπους που δεν έχουν ειδικές γνώσεις περί του αθλήματος (παρών! :+1: ) αλλά τους ιντριγκάρει, είναι καλογυρισμένο. Δεν ήξερα και τι είχε απογίνει ο συγκεκριμένος μετά το βρωμόξυλο από το Χαμπίμπ, οπότε είχε κι ένα ενδιαφέρον ως προς την έκβαση.

Και ίσως το πιο βασανιστικό ερώτημα είναι: γιατί συνεχίζεις ρε φίλε; Η απάντηση πέρα από τα "for the love of the sport", "για τον ανταγωνισμό, την πρόκληση" κλπ νομίζω ότι είναι ένα πολύ πιο κενό "γιατί δεν ξέρω να κάνω τίποτε άλλο στη ζωή μου".

Νομίζω είναι ο δεύτερος πιο αντιπαθής αθλητής, μετά τον υπερμαλάκιστο Floyd Mayweather.
Είμαι στον χώρο των πολεμικών τεχνών από το 83 ή το 84 με ελάχιστα διαλλείματα.
Η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο και το ΜΜΑ είναι μέρος του προβλήματος αυτού αλλά όχι η αιτία που είναι το χρήμα που κάνει τον κόσμο να γυρίζει όπως θα έλεγε κι ο Βαγγέλας ο Ιωάννου.
Όσοι μπαίνουν απ] ευθείας στο ΜΜΑ χωρίς πέρασμα από το μπραζίλιαν ή άλλα παλαιστικά που είναι ο κύριος τροφοδότης των ΜΜΑ, δεν φημίζονται για το αθλητικό τους πνέυμα. Ο κόνορ είναι καραγκιόζης και καθίκι (χειρότερος του Φλόιντ- ο τύπος έχει βιάσει, έχει δείρει άσχετους, έχει τραμπουκίσει) αλλά ήταν καταπληκτικός στο κλουβί. Παρόλα αυτά δεν μπορεί και να συγκριθεί με τον Φλόιντ (απίστευτος πυγμάχος μέσα στους 5 καλύτερους διαχρονικά) όπως δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Χαμπίμπ ή και άλλους Νταγκεστανούς.

Δεν έχω πατήσει σε κλουβί αλλά έχω ανέβει σε ρινγκ κι έχω παίξει και σε τατάμι. Όποιος έχει κάνει έστω πέρασμα απ΄αυτά τα 2 (κι έχει περάσει την πρώτη ναυτία εκεί πέρα, το πρώτο χτύπημα ή την πρώτη ρίψη) μπορεί να καταλάβει το πόσο σκληρό είναι το κλουβί.
Τρομεροί μαχητές, με ατελείωτη " ξυλοχωρητικότητα" αλλά καμία σχέση με αθλητιμό ή με το " Μπουσίντο¨.

Παρεμπιπτόντως, έχω ξεκινήσει τζούντο εδώ κι έναν χρόνο μετά από δεκαετίες σε άλλα συστήματα και το έχω αγαπήσει το παλαιστικό. Σε βαθμό που πια το προτείνω περισσότερο από αυτό που κάνω εγώ.
ΘΑ πρότεινα πρώτα πάλη και μετά Τζούντο ή Σουάι Τζιάο ή Μπραζίλιαν και μετά όλα τα άλλα.
Αν είναι καθίκι ο μακρεγκορ, το κάθαρμα ο Χαμπίμπ τι να πει;

Πάντως τρομεροί mma αθλητές και οι δυο.
Δεν φτάνουν για μένα τον τρομερό Pierre.

Και αυτός ο βολκανοφσκι μου αρέσει πολύ, παρεπιπτόντως είναι μίσος Έλληνας και μίσος σκοπιανος και έχει γεννηθεί στην Αυστραλία.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”