Pro Wrestling

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 19, 2022 2:34 am

Όντως το παρατήσαμε, εδώ και καιρό θέλω να ετοιμάσω ένα μαζικό ποστ με μίνι reviews απ' ότι είδα μέχρι στιγμής φέτος, αλλά το παρατάω. Θέλω σίγουρα να τελειώσει πριν τη WM. Long story short το Ospreay vs Okada πρέπει να γίνει κάτι απίστευτο για να ξεπεραστεί, αλλά ποτέ μη λες ποτέ γιατί το ίδιο είπα πέρυσι για το White vs Ibushi και NXT, AEW και NJPW είπαν χαχα πολύ αστείο ας δώσουμε από ένα καλύτερο :D Όσο για τον Hall λυπήθηκα πολύ, τεράστια απώλεια πραγματικά για το pro wrestling.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 01, 2022 12:12 am

Μιας και το καλεντάρι του Απριλίου έχει τις πρώτες τρεις ημέρες, πέντε βραδιές pro wrestling, είπα πριν τις δω όλες εκείνες, να πω μερικά πράγματα για το wrestling που έχω δει έως τώρα. Όλα τα events θα πάνε χρονολογικά:

WWE Day 1

Τίποτα το εξαιρετικό για το πολυδιαφημισμένο ppv, ειδικά και μετά την ακύρωση του 200ου Lesnar vs Reigns. Το tag team match μεταξύ Usos και New Day ήταν συμπαθητικό (αλλά πραγματικά έχω βαρεθεί να τους βλέπω πλέον σαν δίδυμο, ωραία ματς, αλλά φτωχή division και αναγκάζονται συνέχεια να έχουν κόντρες χωρίς να φτάνουν εκείνη την εξαιρετική το 2017 με το εκπληκτικό HIAC). Και το άλλο tag team συμπαθητικό. Από εκεί και πέρα τίποτα το σπουδαίο, μεγάλα ματς σε διάρκεια, αλλά κάπου ήμαρτον με τα πολλά false finishers (κάντε το σωστά έστω, βλέπε Takeovers) και με τη νίκη Lesnar να με κάνει να απογοητεύομαι και να βλέπω πως θα πάει το πράγμα για τη WM. 5/10

NXT: New Year's Evil

Αν και σπέσιαλ επεισόδιο, να πω δυο πράγματα. Σίγουρα καλύτερη κάρτα από το πολύ κακό Wargames, απλά είναι κρίμα που το NXT δεν είναι πλέον κάτι τόσο σπουδαίο και must watch όσο παλιά. Τα σπέσιαλ επεισόδια του είναι καλά, αλλά τίποτα παραπάνω. Καλύτερο ματς το six man tag team. 6/10

Wrestle Kingdom 16

Δύο βραδιές NJPW και μια NJPW vs NOAH. Απογοητεύτηκα με την ήττα του Ishii (ποιος EVIL τώρα; ) και του Takahashi, μου άρεσαν οι νίκες Naito και SANADA τη δεύτερη βραδιά. Καλό ήταν και το tag team main event της τρίτης βραδιάς όπου είδαμε επιτέλους Kiyomiya vs Okada. Όμως το μέχρι τώρα ματς της χρονιάς είναι το Okada vs Ospreay. Βέβαια αφού κέρδισε ο Okada, δε βρίσκω κανένα λόγο για τη νίκη του πέρυσι, πέρυσι βασικά έπρεπε να κερδίσει ξανά ο Ospreay μιας και μεγάλο μέρος του 2021 το πέρασε ως πρωταθλητής ενώ ο Okada βολόδερνε. Όπως και να 'χει, αυτό το ματς δεν είναι απλά καλό, είναι ασύλληπτα όμορφο, είναι εκπληκτικά δομημένο, είναι NJPW at its best και δύσκολα θα ξεπεραστεί. Α και έπαθα πλάκα με τα κορίτσια του STARDOM. Απίστευτες. 7/10

AEW Battle of the Belts I

Απογοήτευσις. Περίμενα κάτι παραπάνω από μια ώρα και τρία ματς με μέτριες επιλογές. Συν λάθος όνομα. Πάντως το Guevara vs Dustin Rhodes είχε ωραίες στιγμούλες. Από εκεί και μετά τίποτα. 3/10

Impact Hard To Kill

Μέτρια πραγματάκια. Θετική η είσοδος του Gresham και η επάνοδος του Josh Alexander αλλά από εκεί και μετά δε σε κρατάει σε κανένα σημείο ιδιαίτερα, ενώ η Mickie James έπρεπε να χάσει, αλλά κράτησε τη ζώνη λόγω της επικείμενης εμφάνισης στο RR. Το πρώτο event του Impact εδώ και καιρό που δε μου έκανε κλικ. 5/10

The Wrld on GCW

Μακράν η απογοήτευση της χρονιάς έως τώρα. Ρε GCW είσαι red hot promotion, μου κλείνεις Hammerstein Ballroom και μου φέρνεις αυτό; Μια κάκιστη παραγωγή, με ελάχιστη βία, ένα main event tag team match 5 λεπτών, το Mox vs Homicide να μην έχει stipulation και να κρατάει 11 λεπτά; Πραγματικά μόνο ο Cardona έσωσε λίγο μια βραδιά με πολύ hype, αλλά απίστευτη απογοήτευση. 4/10

MLW Blood & Thunder

Μετά το ιδιαίτερο Azteca, τη μίνι σειρά στο Youtube περίμενα τα επεισόδια του Fusion από τα tapings του Blood & Thunder. Δεν είναι κάτι το απίστευτο πάντως το Jacob Fatu vs Mads Krügger και TJP vs Buddy Matthews ήταν αρκετά κομπλέ. 6/10

AEW Beach Break

Αυτό το Beach Break Γενάρη μήνα πάντα με κριντζάρει. Όπως και να 'χει τελευταίο ματς Cody στο AEW και έφυγε με ματσάρα ο άτιμος και ας τον έχω βαρεθεί από το 2020 και μετά (γενικά από τότε που έσπασε με Elite o Cody με τσάντισε πολύ και γιατί είχε κακές ιστορίες με κάτι Ogogo και για νίκες επί Sammy, Andrade, Black), πάντως ήταν πολύ καλό farewell match. Τα υπόλοιπα ματς όμως δεν ήταν τίποτα το φοβερό. 5/10

Royal Rumble

Το πρώτο event του WWE που είδα live εδώ και πάρα πολύ καιρό. Μου άρεσε πολύ η εισαγωγή του Rollins με Shield, το ματς ήταν οκ, απλά αν ήταν να έχεις τέτοιο beatdown έπρεπε να έχεις μια έκπληξη. Γενικά λόγω της Mickie είχαμε πολύ cringe στα σόσιαλ από wwe fanboys ότι τώρα σπάει το forbidden door και ενώ ήξερα ότι απλώς την φώναξαν για να επανορθώσουν για τη βλακεία που έκαναν με τα ρούχα και γιατί δεν είχαν αρκετές γυναίκες, εκείνη τη στιγμή τσίμπησα σαν χαζός και περίμενα Mox. Αμ δε. Το γυναικείο Rumble επίσης ήταν εξαιρετικά κακό και η έλευση Rousey δε μου έφερε ενθουσιασμό, αφού η τύπισσα φαινόταν και στο βλέμμα ότι είναι εκεί απλά για το τσεκ και δε γουστάρει αυτό που κάνει.

Το Lashley vs Lesnar ήταν μια απίστευτη απογοήτευση, οκ για κάποιους dream match, αλλά δεν είχε ούτε μισό moment να θυμάσαι, ενώ πχ με Goldberg είχαμε τέτοια. Με το που έχασε ο Lesnar, κατάλαβα πως θα πάει το Rumble και το έκλεισα. Μια ακόμα φορά που όλα περιστρέφονται γύρω από δύο wrestlers και έτσι σε δυο μήνες ο Lesnar κερδίζει ζώνη, κερδίζει Rumble, προκαλεί για άλλη ζώνη και ξανακερδίζει την πρώτη. Τι να πεις ειλικρινά... 4,5/10

NWA PowerrrTrip

Ενδιαφέρον ήταν αυτό, δεν είχε μεγάλες ματσάρες, αλλά η νίκη Cardona το έκανε πραγματικά ιδιαίτερο. Ο άνθρωπος είναι από τα πιο ενδιαφέροντα acts αυτή τη στιγμή στο Impact και την indie σκηνή. 6/10

NXT Vengeance Day

Το πρώτο event του NXT μετά το rebranding που θύμιζε όντως wrestling και όχι λαμπρό σόου Nickelodeon. Μου άρεσε η απόφαση για νίκη του Dunne επί του απίστευτα υπερτιμημένου D' Angelo όπως και το main event, θεωρώ ότι ο Breakker πρέπει να ψηθεί μέσα από ματς με καλούς και τεχνικούς wrestlers. Θα μπορέσει έτσι να φτάσει σε ένα επίπεδο καλού wrestler (για WWE μιλάμε πάντα, δε θα γίνει Styles) αν μάθει πως να παίζει με αντιπάλους διαφορετικούς από αυτόν. 6/10

WWE Elimination Chamber

Αποφεύγω τα blood money shows όπως ο διάολος το λιβάνι, αλλά δε μπορώ να μη σχολιάσω ότι και τα δύο Elimination Chamber matches που τα είδα, βλεπόντουσαν με το ζόρι. Ειδικά το τσακ μπαμ του Lesnar που δείχνει αυτό που λέω και πιο πάνω ότι μόνο αυτός και ο Reigns να κερδάνε και άσε Styles, Rollins, Riddle να κάνουν τους κομπάρσους στα σόου. 3/10

Impact No Surrender

Επιστροφή Impact στα καλά events. Jay White κάνει την έκπληξη με την επανένταξη των Gallows και Anderson στο Bullet Club, Edwards προδίδει το promotion του για το ROH που κάνει εισβολή, Cardona ξανά εξαιρετικός, λίγο το world championship με τους δύο γίγαντες δε με ενθουσίασε. Δεν είναι όμως κακό event. 6,5/10

NJPW 50th Anniversary Show

Περίμενα κάτι περισσότερο από tag team matches να πω την αλήθεια. 5/10

Impact Sacrifice

Roller coaster το Impact φέτος. Ξανά μέτριο event με μόνο πάρα πολύ καλό ματς το Jay White vs Alex Shelley, μέντορας εναντίον δασκάλου που άνοιξε το δρόμο και για επιστροφή των Motor City Machine Guns. Αλλά με contender για το μεγάλο πρωτάθλημα τον Heath δεν πας πουθενά. Άντε να δούμε στο Rebellion επιτέλους το Moose vs Alexander. 4,5/10

AEW Revolution

Το AEW δεν κάνει συχνά PPVs. Ακόμα και στα σπέσιαλ επεισόδια συχνά έχει botches. Αλλά όταν θέλει να κάνει PPVs, σου δίνει κάτι εκπληκτικό πίσω. Η κάρτα είχα πει ότι δε μου άρεσε πριν το event, τη θεωρούσα αδύναμη. Τελικά με αποστόμωσαν. Το pre show είναι ίσως το καλύτερο που έχω δει. Και το six man tag team και οι εμφανίσεις Hirsch, Hook ήταν αυτό που χρειαζόμασταν. Τι να πω για Jericho vs Kingston; Παρά την κακή φυσική κατάσταση του τελευταίου, ήταν πολύ ωραίο ματς.

Τι να πω για το tag team triple threat; Young Bucks και Red Dragon έδωσαν ρέστα και με τη μεταξύ τους ιστορία και γενικά στον αγώνα. Τρομερή χημεία, τρομερά spots. Δε μου άρεσε βέβαια που οι Bucks πήραν την ευκαιρία έναντι εξαιρετικών ομάδων τύπου FTR κτλ. Αλλά στο ρινγκ τα δίνουν όλα. Περίμενα βέβαια να κερδίσουν Fish and O' Reilly. Το ladder match με powerhouses δεν τους βγήκε. Δεν ήταν πολύ καλό. Η νίκη Wardlow όμως ξεκίνησε την ιστορία που όλοι θέλαμε να δούμε και βλέπουμε πλέον.

Τα γυναικεία ήταν μια χαρά, κυρίως το Baker vs Rosa, αλλά με βία λειτουργούν καλύτερα οι δυο τους όπως φάνηκε λίγες μέρες μετά. Στη θέση του six man tag team θα έβαζα το εξαιρετικό triple threat στο Rampage, αλλά ppv είσαι, θες spots. Και πάμε στην εξαιρετική τριάδα. MJF vs CM Punk. Miseria Cantare, old school punk, face turn Wardlow, callbacks, αίμα. Η καλύτερη κόντρα τον τελευταίο χρόνο. Και από promos και από εικόνα και από τα πάντα. Φανταστικό ματς. Φανταστικό.

Jon vs Mox. Και εδώ αίμα. Απίστευτα δυνατές κινήσεις. Ξύλο μετά το ματς και συμφιλίωση με William Regal και έναρξη φατρίας. Ειλικρινά δε θα μπορούσα να βρω booking να μου αρέσει περισσότερο. Αυτό το storyline το λατρεύω ήδη. Εξελίσσεται όμορφα. Και τέλος Page vs Cole, Adam vs Adam. Αυτό το ματς μου θύμισε main event σε Takeover και μου είχε λείψει το όμορφο αυτό αίσθημα. Πάρα πολύ ωραίο ματς, το περίμενα μέτριο, αλλά είχαν χημεία οι δυο τους. Βέβαια θα ήθελα να πάει άλλος contender.

Ένα ήταν το κακό του Revolution. Ότι ονόματα τύπου Ethan Page, Scorpio Sky, FTR, Jay Lethal, Lee Moriarty και πολλοί άλλοι, έμειναν εκτός κάρτας. Ίσως χρειάζεται περισσότερα PPVs και ας μην είναι όλα εξαιρετικά. Γιατί το ρόστερ πλέον είναι τόσο μεγάλο που δεν τους καλύπτει όλους. Βέβαια αυτό μετά την αγορά του ROH ίσως λυθεί λίγο σαν θέμα. Πάντως ποιοτικά ήταν ένα εξαιρετικό event και με έπιασε απροετοίμαστο. 8,5/10

Το επόμενο τριήμερο θα είναι συναρπαστικό, αφού όλα τα promotions μαζεύτηκαν στο Texas μπας και τσιμπήσουν κόσμο από τη Wrestlemania είτε για events είτε για tapings. Θα έχουμε πολύ υλικό λοιπόν.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 776
Δημοσιεύσεις: 2813
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 03, 2022 1:46 pm

Όσον αφορά το AEW Revolution συμφωνώ ότι ήταν πάρα πολύ καλό

Χθες ξενύχτησα ( υπερβολικά :P ) και είδα τη μισή wrestlemania . Δυστυχώς το ξεκίνησα αφού ολοκληρώθηκε το Lynch vs Belair που λένε ότι ήταν σούπερ ....

Έπεσα ακριβώς τη στιγμή που έδειχνε το εισαγωγικό βίντεο του Seth Rollins με τον Vince. Και ξέρουμε όλοι ποιος θα ήταν ο mystery opponent

Χάρηκα για τον Cody , είναι καλός wrestler , ίσως πάσχει από μεγαλομανία ( δεν το γνωρίζω ) αλλά σαν επαγγελματίας είναι αρκετά ενδιαφέρον τύπος

Το ματς ήταν φανταστικό και αποδεικνύει ξανά το ποσό σπουδαίος σε όλα τα επίπεδα είναι ο Seth Rollins που ήταν ιδανικό matchup . Ίσως το δεύτερο καλύτερο για το 2022 μετά το Danielson Hangman Page ..... Πολύ καλός και ο Cody , τον είχα βαρεθεί στο AEW αλλά να δίνει ματσαρες το ξέρει πολύ καλά όταν θέλει

Το φοβόμουν το segment με τον λατρεμένο Stone Cold . Δεν ήθελα για κανένα λόγο να παίξει αγώνα . Όπως δεν ήθελα και για τον HBK , όπως δεν θέλω ποτέ ξανά Taker .... Παρόλα αυτά ο άνθρωπος αυτός είναι ο, τι καλύτερο έχει υπάρξει στο wrestling για μένα και με έπιασε νοσταλγία για τα παιδικά μου χρόνια, αν και δεν το πρόλαβα ιδιαίτερα

Παρα παρά πολύ ωραίο όλο το segment . Δεν υπάρχει λόγος σχολιασμού για το ματς, ήταν απλά feel good nostalgia moment , άξιζε με τα χίλια ήταν διασκεδαστικοτατο είχε και bumps και ξύλο στην αρένα και "γουρούνα" , μπυρονια και stuners . Αναπάντεχα καλό και ευχάριστο

0
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 03, 2022 3:57 pm

Coach Periklis έγραψε:
Κυρ Απρ 03, 2022 1:46 pm
Χθες ξενύχτησα ( υπερβολικά :P ) και είδα τη μισή wrestlemania . Δυστυχώς το ξεκίνησα αφού ολοκληρώθηκε το Lynch vs Belair που λένε ότι ήταν σούπερ ....

Έπεσα ακριβώς τη στιγμή που έδειχνε το εισαγωγικό βίντεο του Seth Rollins με τον Vince. Και ξέρουμε όλοι ποιος θα ήταν ο mystery opponent

Χάρηκα για τον Cody , είναι καλός wrestler , ίσως πάσχει από μεγαλομανία ( δεν το γνωρίζω ) αλλά σαν επαγγελματίας είναι αρκετά ενδιαφέρον τύπος

Το ματς ήταν φανταστικό και αποδεικνύει ξανά το ποσό σπουδαίος σε όλα τα επίπεδα είναι ο Seth Rollins που ήταν ιδανικό matchup . Ίσως το δεύτερο καλύτερο για το 2022 μετά το Danielson Hangman Page ..... Πολύ καλός και ο Cody , τον είχα βαρεθεί στο AEW αλλά να δίνει ματσαρες το ξέρει πολύ καλά όταν θέλει

Το φοβόμουν το segment με τον λατρεμένο Stone Cold . Δεν ήθελα για κανένα λόγο να παίξει αγώνα . Όπως δεν ήθελα και για τον HBK , όπως δεν θέλω ποτέ ξανά Taker .... Παρόλα αυτά ο άνθρωπος αυτός είναι ο, τι καλύτερο έχει υπάρξει στο wrestling για μένα και με έπιασε νοσταλγία για τα παιδικά μου χρόνια, αν και δεν το πρόλαβα ιδιαίτερα

Παρα παρά πολύ ωραίο όλο το segment . Δεν υπάρχει λόγος σχολιασμού για το ματς, ήταν απλά feel good nostalgia moment , άξιζε με τα χίλια ήταν διασκεδαστικοτατο είχε και bumps και ξύλο στην αρένα και "γουρούνα" , μπυρονια και stuners . Αναπάντεχα καλό και ευχάριστο
Όχι μόνο σούπερ. Το καλύτερο ματς της χθεσινής κάρτας γι' εμένα, και ένα από τα υποψήφια ματς της χρονιάς. Και οι δυο τα έδωσαν όλα. Το δεύτερο ήταν του Rollins με τον Cody και μετά της Charlotte με την Rousey. Όσον αφορά τον Steve Austin έγινε για να υπάρχει ένα proper closure μπροστά στο κοινό του Τέξας που κατάγεται. Εγώ είχα σκεφτεί πως εάν γινόταν ματς, θα είναι ένα πολύ γρήγορο όπου θα έκανε 2-3 Stunners.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 03, 2022 11:26 pm

ROH Supercard

Περίμενα πως και πως αυτό το reboot και ειλικρινά είναι πολύ εύκολα στα καλύτερα events που είδα φέτος. Αρκετά ελπιδοφόρο πρώτο ματς, πολύ καλός o Alex Zayne, αλλά ο Swerve είναι εξαιρετικός. Ωραία ιδέα το repackaging του Brian Cage. Πάρα πολύ καλό το Lethal vs Moriarty και μου άρεσε το heel turn του Lethal, δεν το περίμενα. Πιστεύω ότι αν δεν είχε κορονοϊό ο Bandido, έτσι θα πήγαινε η ιστορία με Gresham.

Το γυναικείο ήταν ωραίο, το TV Championship μετριούλι, ενώ το Pure Rules ήταν πολύ καλό και ανεβάζει τον Yuta. Και το main event ήταν πολύ ωραίο ματς, ο Gresham κάνει τρομερή δουλειά και περιμένω να δω που θα πάει η κόντρα με Lethal. Όμως το καλύτερο ματς των ημερών και εύκολα στα καλύτερα της χρονιάς είναι το Briscoes vs FTR. Απίστευτη χημεία, τρομερές κινήσεις, φανταστικό wrestling. Εκπληκτική ματσάρα, απολαυστική σε κάθε της σημείο. Οι FTR ανεβαίνουν πάρα πολύ και πιστεύω ότι θα μας δώσουν άλλο ένα σόου με Young Bucks. Κι ας το περίμενα σε PPV. Απλά δώστε το μου.

Όλα τα ματς ήταν άρτια, μια εξαιρετική wrestling βραδιά. Αρνητικό μεν ότι οι πρωταθλητές του ROH εκτός Gresham έχασαν. Ο Josh Woods πρέπει οπωσδήποτε να συνεχίσει. Από εκεί και μετά το ROH έκλεισε γιατί και το ρόστερ του ήταν λίγο μέτριο. Θέλει προσθήκες, αλλά θα τη βρουν την άκρη. Αυτή η βραδιά πάντως ήταν μοναδική. 8,2/10

NXT Stand and Deliver

Επιστροφή στις μεγάλες αρένες για το NXT με ένα αρκετά λιγότερο ενθουσιασμένο κοινό, ενδεικτικό και της αλλαγής κατεύθυνσης του brand. Αν το έκρινα σαν Takeover, θα ήμουν πολύ αυστηρός. Σαν ανεξάρτητο event που προσπάθησα πολύ να το δω, πέρασα πάρα πολύ καλά! Το ladder match ήταν πάρα πολύ ωραίο και μου αρέσει η επιλογή Grimes. Για Ciampa στεναχωρήθηκα που έφυγε με ήττα, ειδικά απέναντι σε έναν πολύ υπερτιμημένο wrestler χωρίς charisma, αλλά τέλος πάντων. Τσαντίστηκα με την αλλαγή μουσικής στην Imperium, αλλά το triple threat ήταν πάρα πολύ ωραίο ματσάκι.

Το γυναικείο είχε κι αυτό τις στιγμές του, δεν περίμενα να κερδίσει η Mandy. O WALTER (δε θα τον πω ποτέ αλλιώς) έδωσε ωραίο ματς με LA Knight που είναι πανέτοιμος για main roster και τέλος το main event ήταν οκ, δεν περίμενα να κερδίσει ο Dolph. Αν το κρίνεις με βάση το NXT Takeover Dallas ή Brooklyn σε μεγάλες αρένες, θα είσαι αυστηρός. Όμως θεωρώ τον εαυτό μου εξαιρετικά δίκαιο. Βλέποντας το ανεξάρτητα, είναι ένα πολύ καλό event. 7,3/10

Wrestlemania 38 Night 1:

Καιρός για Wrestlemania και η κάρτα της πρώτης βραδιάς φαινόταν πολύ καλή. Το tag team ματς μετριοκακό, ελπίζω ο Boogs να είναι καλά. Το McIntryre vs Corbin δε μου άρεσε, πρέπει ο Drew επιτέλους να πάει σε άλλη κόντρα. Εντελώς ανάξιο λόγου το ματς ενός σελέμπριτι. Το Belair vs Becky μου άρεσε για την εξιλέωση της Belair, αλλά ανά σημεία βαρέθηκα. Το Rousey vs Charlotte ήταν καλό, αλλά δεν περίμενα με τίποτα νίκη Charlotte.

Τώρα το main event. Αυτό δεν ήταν ματς. Ήταν moment. Και πλέον τέτοια θέλει να κάνει το WWE. Αν θέλετε ματς, δείτε NJPW, AEW, NOAH κτλ. Αν θέλεις moments βλέπεις WWE. Είναι ο ίδιος λόγος που οι δύο midcard πρωταθλητές δεν έχουν θέση και ένα καλό storyline ούτε στο pre show της WM, αλλά έχουν part timers, τύποι που δε γουστάρουν το wrestling, σελέμπιριτι κτλ. Το κοινό δεν είμαστε οι φανς, αλλά οι πατατάκηδες που θα μπουν να δουν Logan Paul και θα χαζέψουν και το υπόλοιπο σόου ή Ινδοσαουδάραβες που δεν ξέρουν wrestling.

Το promo ήταν μια χαρά. Μετά απλά κρατάς τα stunners, δεν ήταν αυτό ματς. Ο Owens τον πήγαινε στο barricade και ο Austin περπατούσε. Ήταν σε καλύτερη κατάσταση, αλλά δεν είναι τώρα ο άνθρωπος σε ηλικία να παλεύει. Γι' αυτό και το ματς ήταν αργό με 2 κινήσεις και όχι απογοήτευση όπως η επιστροφή του Michaels (που βέβαια του Michaels του βάλανε αντίπαλους τους Brothers 50 χρονών, ας του βάζανε τον Styles, τον Cole ή τον Bryan και ας μας λέγανε μετά).

Πάμε και για Cody. Τα έχω ξαναπεί. Ο Cody έπρεπε να γυρίσει στο WWE. Στο AEW είχε φτιάξει ένα Codyverse και πάντα είχε το χειρότερο booking και τις χειρότερες ιδέες. Και δε μπορούσε να συνεργαστεί με όσους τα είχε σπάσει. Ε αποτυχία. Στο WWE όμως έχει ένα καινούριο σύνολο αντιπάλων (ακριβώς ότι έλεγα για Punk. Τι να γυρίσει στο WWE να τον ξαναδώ με Reigns; Καινούριοι αντίπαλοι παιδιά, καινούρια ματς).

Ε για αυτά ο Cody έχει μπόλικα. Λάτρεψα την επιστροφή. Ανατρίχιασα με το theme. Δεν περίμενα ποτέ να δω τον American Nightmare στο WWE. Ήταν εκεί και το ματς με τον Rollins ήταν συγκινητικό. Ο λόγος που άρεσε ήταν γιατί εκτός κινήσεων έχει κάτι που λείπει από το WWE. Κάτι που έχει τελειοποιήσει ο Okada, o Ospreay, οι Young Bucks, ο Omega. Είχε storytelling. Είχε λίγο Stardust, είχε callbacks σε παλιότερα ματς, είχε κάτι σπουδαίο. Είναι σίγουρα το καλύτερο ματς φέτος στο WWE main roster μαζί με ένα tag team triple threat στο Raw. Σε καμία περίπτωση δε μπαίνει δίπλα σε Hangman vs Bryan, Mox vs Bryan, CM Punk vs MJF και κυρίως το συγκινητικό Okada vs Ospreay που μου έβγαλε τα μάτια (όπως και 2-3 ματς από το NJC που θα μιλήσω άλλη στιγμή).

Αλλά το WWE είχε καιρό να δει τέτοιο ματς. Ειδικά όταν ένας από τους 2-3 καλύτερους wrestlers της εταιρίας (για μένα μόνο ο Styles δεν ξεπερνιέται) συναντά έναν εκ των καλύτερων characters. Για μένα ο Cody δεν είναι απλά μεγαλομανής όπως ανέφερε ο Περικλής. Ο ίδιος δήλωσε ότι είναι ο καλύτερος στον κόσμο. Δεν είναι. Δεν είναι Bryan, δεν είναι Okada, δεν είναι Styles, δεν είναι Omega, δεν είναι Hangman, δεν είναι Rollins. Είναι όμως the whole package για το επίπεδο του WWE. Μακάρι να συνεχίσει και να πετύχει. Χθες έφτιαξε όλη τη βραδιά. Η οποία γενικά ήταν καλή και με αυτόν έγινε ακόμα καλύτερη. 6,5/10

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 776
Δημοσιεύσεις: 2813
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 05, 2022 10:43 pm

nikolas12 έγραψε:
Κυρ Απρ 03, 2022 11:26 pm
ROH Supercard

Όμως το καλύτερο ματς των ημερών και εύκολα στα καλύτερα της χρονιάς είναι το Briscoes vs FTR. Απίστευτη χημεία, τρομερές κινήσεις, φανταστικό wrestling. Εκπληκτική ματσάρα, απολαυστική σε κάθε της σημείο. Οι FTR ανεβαίνουν πάρα πολύ και πιστεύω ότι θα μας δώσουν άλλο ένα σόου με Young Bucks. Κι ας το περίμενα σε PPV. Απλά δώστε το μου.
Ναιιιιιιιιιιιιιι :mrgreen: . Το είδ ααφού είχα γράψει εδώ για την πρώτη μέρα της Wrestlemania και δεν το ανέφερα. Απίστευτο ματς πραγματικά πολύ δυνατό
nikolas12 έγραψε:
Κυρ Απρ 03, 2022 11:26 pm
Wrestlemania 38 Night 1:

Τώρα το main event. Αυτό δεν ήταν ματς. Ήταν moment. Και πλέον τέτοια θέλει να κάνει το WWE. Αν θέλετε ματς, δείτε NJPW, AEW, NOAH κτλ. Αν θέλεις moments βλέπεις WWE. Είναι ο ίδιος λόγος που οι δύο midcard πρωταθλητές δεν έχουν θέση και ένα καλό storyline ούτε στο pre show της WM, αλλά έχουν part timers, τύποι που δε γουστάρουν το wrestling, σελέμπιριτι κτλ. Το κοινό δεν είμαστε οι φανς, αλλά οι πατατάκηδες που θα μπουν να δουν Logan Paul και θα χαζέψουν και το υπόλοιπο σόου ή Ινδοσαουδάραβες που δεν ξέρουν wrestling.

Το promo ήταν μια χαρά. Μετά απλά κρατάς τα stunners, δεν ήταν αυτό ματς. Ο Owens τον πήγαινε στο barricade και ο Austin περπατούσε. Ήταν σε καλύτερη κατάσταση, αλλά δεν είναι τώρα ο άνθρωπος σε ηλικία να παλεύει. Γι' αυτό και το ματς ήταν αργό με 2 κινήσεις και όχι απογοήτευση όπως η επιστροφή του Michaels (που βέβαια του Michaels του βάλανε αντίπαλους τους Brothers 50 χρονών, ας του βάζανε τον Styles, τον Cole ή τον Bryan και ας μας λέγανε μετά).

Πάμε και για Cody. Τα έχω ξαναπεί. Ο Cody έπρεπε να γυρίσει στο WWE. Στο AEW είχε φτιάξει ένα Codyverse και πάντα είχε το χειρότερο booking και τις χειρότερες ιδέες. Και δε μπορούσε να συνεργαστεί με όσους τα είχε σπάσει. Ε αποτυχία. Στο WWE όμως έχει ένα καινούριο σύνολο αντιπάλων (ακριβώς ότι έλεγα για Punk. Τι να γυρίσει στο WWE να τον ξαναδώ με Reigns; Καινούριοι αντίπαλοι παιδιά, καινούρια ματς).

Ε για αυτά ο Cody έχει μπόλικα. Λάτρεψα την επιστροφή. Ανατρίχιασα με το theme. Δεν περίμενα ποτέ να δω τον American Nightmare στο WWE. Ήταν εκεί και το ματς με τον Rollins ήταν συγκινητικό. Ο λόγος που άρεσε ήταν γιατί εκτός κινήσεων έχει κάτι που λείπει από το WWE. Κάτι που έχει τελειοποιήσει ο Okada, o Ospreay, οι Young Bucks, ο Omega. Είχε storytelling. Είχε λίγο Stardust, είχε callbacks σε παλιότερα ματς, είχε κάτι σπουδαίο. Είναι σίγουρα το καλύτερο ματς φέτος στο WWE main roster μαζί με ένα tag team triple threat στο Raw. Σε καμία περίπτωση δε μπαίνει δίπλα σε Hangman vs Bryan, Mox vs Bryan, CM Punk vs MJF και κυρίως το συγκινητικό Okada vs Ospreay που μου έβγαλε τα μάτια (όπως και 2-3 ματς από το NJC που θα μιλήσω άλλη στιγμή).
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τα περισσότερα αποπάνω

και τα δυο μπολταρισμένα φάνηκαν ακόμα πιο έντονα στην 2η βραδιά που με απογοήτευσε

εξηγούμαι

Είχες δυο απ΄ τους αγαπημένους μου wrestlers , τον Edge εναντίον του AJ Styles . Και τι booking κανονίζεις ;; Κάντε εκεί μωρέ απλά τα βασικά :P . Και δεν μπορώ να πιστέψω ότι φταίνε αυτοί οι δυο θρύλοι . Θα μπορούσε να είναι το ματς της χρόνιας αλλά δεν είναι ούτε του διημέρου . Το κοινό ΨΟΦΙΟ . Για τον Edge και για τον Styles . Ψόφιο τουλαχ. για μένα

και που ήταν έντονα ένθερμο ;; Στον McAffee και στους τύπους από το Jackass ( πλάκα είχε , δεν θα πω ότι δεν γέλασα αρκετά με την καλή έννοια κιόλας . Συμπαθώ Johnny Knoxville )

Ούτε το main event μου άρεσε . Καθόλου . Δεν είχε τίποτα . Αν κατακρίνω το Edge vs AJ Styles για basic ματς επιπέδου RAW μάλλον τους αδικώ συγκριτικά με τους Lesnar & Reigns

Κανένα δεν ήταν κακό , αλλά δεν είχε και τίποτα . Εντελώς basic . Λείπει αυτό το κάτι ρε γαμωτο από το wrestling στο WWE . Είναι το κοινό , είναι κάτι άλλο ;

Για μένα ένας συνδυασμός storytelling και κοινού είναι το θέμα μου . Όταν ο κόσμος είναι στα σχοινιά ανεβαίνουν όλα 2 επίπεδα .....Αρκεί να έχει κάτι να δώσει και το ματς

1
1 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 06, 2022 1:15 am

Wrestlemania 38 Night 2:

Περικλή συμφωνούμε και πάλι. Ειλικρινά αλλάζω τη βαθμολογία της Night 1 σε 7/10. Αυτό το αίσχος της δεύτερης μέρας είναι απερίγραπτο. Η πρώτη μέρα είναι μια πολύ διασκεδαστική wrestling βραδιά. Η δεύτερη είναι WWE at its worst. Το πρώτο ματς είναι ίσως το καλύτερο της βραδιάς. Αν είχε πιο πολύ χρόνο θα μπορούσε να είναι ψηλότερα στις προτιμήσεις μου, αλλά με 11 λεπτά μου φάνηκε ότι όλοι βιαζόντουσαν. O Gable Stevenson έχει ενδιαφέρον σαν prospect πως θα εξελιχθεί, μέχρι τώρα μου φαίνεται πολύ άγουρος και άοσμος.

Τo Lashley vs Omos ανάξιο σχολιασμού. Πάμε μετά στο Johnny Knoxville vs Sami Zayn. Είμαι φαν του Jackass από μικρό παιδί. Τους αγαπάω. Χθες σχεδόν τσαντίστηκα. Το silly wrestling πρέπει να ξέρεις πως να το κάνεις. Ε αυτό ήταν κάκιστο. Το ότι ένας wrestler σαν τον Zayn ασχολείται με τέτοιες αστείες κόντρες ή ότι το (ξαναλέω λατρεμένο μου) cast του Jackass έχει θέση σε ματς στη WM αντί για τον Balor και τον Ricochet που κουβαλάνε και μια ζωνούλα να θυμίσω, λέει πολλά.

Το γυναικείο tag team match τίποτα το ιδιαίτερο, φαινόταν από μακριά τι θα γίνει. Για Edge και Styles τα είπε τέλεια ο Περικλής. Αρνούμαι να πιστέψω ότι είχαν αυτούς τους δύο και τους έβαλαν να κάνουν ένα basic match. Είναι ο Edge! Έστω είναι ο Styles! Έβγαλε καλό ματς από τον Shane. Δηλαδή δε μπορούσε σε τέτοιο dream match να ανταποκριθεί. Απογοητεύτηκα πολύ. Ο Styles τα τελευταία χρόνια όλο και πέφτει. Πέρυσι με Omos, φέτος κακό ματς. Μιλάμε για τον άνθρωπο που ανέστησε το Smackdown και είχε 2 εξαιρετικά reigns με το παγκόσμιο πρωτάθλημα. Τι είναι αυτό το πράγμα τώρα δεν ξέρω...

Το επόμενο ματς που δεν κράτησε καν δύο λεπτά ασχολίαστο. Τώρα για Vince τι να πω; Το ότι πρέπει να θεωρήσω διασκεδαστικό το ότι ένας 76χρονος μπαίνει στο ρινγκ, εννοείται δε μπορεί να δεχθεί κίνηση οπότε απλά νικάει για να έρθει ο Stone Cold με το stunner... Σε εκείνο το σημείο του σόου κατάλαβα πόσο έχω βαρεθεί αυτό το booking. Δηλαδή με κούρασε ακόμα και ο Stone Cold. Ο Stone Cold πρέπει απλά να σκάει σε σόου, να βρίζει σε promo και να ρίχνει stunner. Τα τελευταία χρόνια τον έχω βαρεθεί να μπαίνει, να κάνει stunner στον κολαούζο, μετά το παίζει φίλος με τον Vince/όποιον θα χτυπήσει, μετά πίνουν μπύρα, σταματάει, κάνει stunner, μπαίνει μέσα ο καλός, σταματάει, κάνει stunner. Το ίδιο έγινε και στην 32, το ίδιο γίνεται συνέχεια. Το stunner στον Vince επίσης παίζει να είναι το χειρότερο όλων των εποχών.

Το main event ντάξει κλασικό WWE. Σου υπόσχεται τη ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΤΣΑΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ενώ έχει απλά σπουδαίο διακύβευμα. Μάλλον τελείωσε νωρίτερα λόγω τραυματισμού του Reigns, αλλά και πάλι είναι η 305η φορά που βλέπω το Lesnar vs Reigns, ειλικρινά φτάνει, όχι άλλο, γκώσαμε. Συνολικά λοιπόν πέραν του εναρκτήριου και φυσικά τον θείο Triple H στην αρχή, η βραδιά δεν είναι κανένα σπουδαίο ματς, με το ζόρι μέτρια να χαρακτηριστούν κάποια. Ενώ η πρώτη βραδιά είχε το Cody vs Rollins, είχε τα δύο γυναικεία που ήταν οκ, είχε έστω το segment του Stone Cold. Το χθεσινό ήταν απλά κακό. 4/10

Συνολικά η WM μου άφησε μια μέτρια γεύση, η περσινή ήταν αρκετά πιο τίμια αν και πάλι η πρώτη βραδιά ήταν πολύ ανώτερη της δεύτερης, αλλά η περσινή είχε και ένα Cesaro vs Rollins, ένα Banks vs Belair και το triple threat. Από τη φετινή θα μου μείνει κυρίως το Cody vs Rollins και η είσοδος του πρώτου. To Raw μετά τη WM το περίμενα επίσης, είχαν εξαιρετικό σερί καλών σόου που το έσπασε η πανδημία. Πάλι τίποτα. Εντωμεταξύ τώρα τελειώνει και το brand split και δεν ξέρω τι θα βλέπω, αφού τουλάχιστον το Smackdown το έβλεπα ευχάριστα.

Και μια ράντομ προτασούλα για ματς: Jon Moxley vs Biff Busick GCW Bloodsport

Ο Oney Lorcan φαινόταν stiff, αλλά με Mox το παρακάνανε. 11 λεπτά παίξανε και ματώσανε. Μου άρεσε πολύ ότι ήταν σε ανοιχτή αρένα χωρίς ropes, ώστε να ανταλάσσουν κυρίως χτυπήματα. Επίσης αυτό το attire του Moxley... Γιατί δεν το φοράει στο AEW; Κοντό μαύρο σορτς και παπούτσια. Έτσι τον είδαμε στο (απίστευτο) run του στο G1. Πάντα θυμάμαι εκείνο το ματς με τον Tomohiro Ishii. Γενικά φέρτε NJPW Mox στο AEW. Και δείτε αυτό το ματς. Θα μπορούσε να είναι fight pit στο ΝΧΤ εύκολα. Α και εννοείται ότι περιμένουμε FTR vs Young Bucks 2. Ξαναείδα το πρώτο και παραμένει έπος. Ελπίζω να τα σπάσει το sequel. Και βασικά θα πω από τώρα ότι θέλω μια ισοπαλία και ματς στο Double or Nothing.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 10, 2022 6:02 pm

Πολύ καιρό ανενεργό το τόπικ, πέρασαν και τρεις μήνες, ας δούμε τι μας επεφύλασσε το δεύτερο τρίμηνο του 2022 από wrestling events:

AEW Battle of the Belts II:

Μάλλον το ίδιο το AEW δεν παίρνει σοβαρά το Battle of the Belts μιας και για ακόμα μία φορά το event ήταν μέτριο. Κανένα ματς δε με ενθουσίασε και συνέχισε την πραγματικά άθλια κόντρα μεταξύ Guevara και Scorpio Sky. 3/10

NJPW Windy City Riot

Τα φετινά events του NJPW στην Αμερική ήταν καλύτερα των ιαπωνικών και εδώ αποδεικνύεται. Έχουμε θριαμβευτική επιστροφή Shota Umino. ωραία tag team matches και δύο ματσάρες απευθείας από τη λίστα με τις καλύτερες της φετινής χρονιάς. Tomohiro Ishii vs Minoru Suzuki σε απίστευτο ματς και φυσικά Will Ospreay vs Jon Moxley να κάνουν παπάδες. Πολύ καλό event. 7,8/10

Impact Rebellion

Ή του ύψους ή του βάθους το φετινό impact, ίσως φταίει ότι έχει κάθε μήνα event και για να γεμίσει την κάρτα βάζει πολλά μέτρια ματς. Άρτιοι αγώνες στο Rebellion με το ματς της χρονιάς (για το Impact) να είναι το Moose vs Josh Alexander, ένα πάρα πολύ δυνατό main event που ολοκληρώνει μια καλογραμμένη ιστορία. 7/10

Impact Under Siege

Δεν προλάβαμε να δούμε το Rebellion, δύο εβδομάδες μετά έβαλαν το Under Siege, σαφώς κατώτερο και χωρίς τρομερές ιστορίες, αλλά πάλι ο Josh Alexander κάνει παπάδες στο main event απέναντι στον σταθερά εξαιρετικό Tomohiro Ishii. 5,5/10

WWE WrestleMania Backlash

Αυτό το Wrestlemania δίπλα στο Backlash αχώνευτο το βρίσκω. Είχαμε κυρίως rematches με τους Edge και AJ Styles να μας απογοητεύουν πάλι ενώ οι Rollins και Cody έδωσαν κατώτερο ματς από το πρώτο τους. Ο Reigns πάλι δεν υπερασπίστηκε τον τίτλο του, αλλά το Six man tag team στο main event ήταν σχετικά διασκεδαστικό. 6/10

NJPW Capital Collision

Στη Washington πήγε το New Japan και δύο ματς κλέψανε τη βραδιά. Αναμενόμενα οι Eddie Kingston και Tomohiro Ishii με το δυναμικό τους στυλ και το Four Way main event που δεν περίμενα με τίποτα να κερδίσει ο Juice Robinson αν και ήθελε τον τίτλο μετά το heel turn. Καλό και το Brody King vs Minoru Suzuki. 6,3/10

AEW Double or Nothing

Τα λίγα pay per views ωφελούν πολύ το AEW γιατί το κάθε ένα είναι ξεχωριστό, γεμάτο ματσάρες και αν και το Double or Nothing δεν αποτελεί εξαίρεση νομίζω ότι είναι ίσως το κατώτερο τους τον τελευταίο χρόνο. Το squash του MJF ήταν απολαυστικό, οι Bucks κουβάλησαν πάρα πολύ τους Hardys για αξιοπρεπές ματς, τα περισσότερα γυναικεία τα βρήκα μέτρια εκτός ίσως του Baker vs Soho. Τα ματς ήταν πραγματικά πάρα πολλά και η διάρκεια μεγάλη και κάποιες κόντρες δεν είχαν λόγο ύπαρξης. Μακράν το αγαπημένο μου ήταν το Anarchy in the Arena, πραγματικά Bloodfest. Όπως και να 'χει, παρά τις μέτριες στιγμές, είχε ως επί το πλείστον άρτια ματς η κάρτα, αλλά έλειψε το MOTY που έχουν σχεδόν σε κάθε ppv. 7,8/10

NXT In Your House

Δεν ξέρω αν έχει κατάρα το όνομα αλλά κανένα In your House του NXT δε μου αρέσει. Δεν ξέρω γιατί τελείωσαν τόσο γρήγορα το διασκεδαστικότατο reign του Cameron Grimes και δώσανε πίσω τη ζώνη στον υπερεκτιμημένο Carmelo. Επίσης τελείωσε ευτυχώς η τρισάθλια κόντρα του Breakkker με τον Gacy με ένα ακόμα κακό ματς, ευτυχώς το event έσωσαν όσο μπορούσαν οι Creed Brothers με την ωραία νίκη τους σε ένα πολύ καλό ματς. 5,2/10

WWE Hell in a Cell

Πάλι χωρίς παγκόσμιο πρωταθλητή, πάλι μικρό ppv. Μερικά μέτρια ματς που είδαμε 25η φορά (Corbin vs Madcap), μερικά οκ (το six man tag team), κάποιοι κλασικά να χαραμίζονται (Owens) αλλά τουλάχιστον να περνάμε καλά και επιτέλους ένα καλό HIAC για main event μετά από χρόνια μετριότητας στην κόκκινη παιδική χαρά που έχουν φτιάξει πλέον. Άρτιο event. 6,4/10

NJPW Dominion 6.12 in Osaka-jo Hall

Πάρα πολύ καλό event για το New Japan. Tanahashi vs Goto σταθερά πολύ καλοί, Ospreay vs Sanada μικρό, αλλά συμπαθητικό, όλες οι κόντρες πολύ καλές, αρκετά περίεργο και ενδιαφέρον concept το Takagi vs Taichi. Η πραγματική μαγεία ήταν στο main event όπου Okada και Jay White έκαναν και πάλι τα μαγικά τους σε ένα ματς μαραθώνιο. 7/10

Impact Slammiversary

20 χρόνια Impact με πολλές εμφανίσεις και εκπλήξεις σε ένα πραγματικά απίθανο event. Τρομερά βίαιο το Moose vs Callihan, μου άρεσε πολύ όπως και το Impact Originals vs Honor No More σε ένα πραγματικό ματς γιορτή. Το μόνο που ήταν μέτριο ήταν το main event, δε γίνεται ένα από τα ppv-ναυαρχίδες σου και μάλιστα για τα 20 χρόνια να μην έχει καλύτερο contender από τον Eric Young. Αυτά πάντως σε γενικές γραμμές διασκέδασα πολύ. 7/10

WWE Money in the Bank

Πάλι χωρίς ματς για το παγκόσμιο πρωτάθλημα, πάλι το IC γραμμένο τουλάχιστον είχαμε ladder matches. To γυναικείο ήταν πολύ καλό και χάρηκα για τη Liv όπως και για το cash in. Το ανδρικό επίσης καλό, αλλά έχω βαρεθεί το υπερβολικό push στον Theory, δε φτάνει που μου τη σπάει η βλακόφατσα του πρέπει να μας τον προωθούν και παντού. Πιστεύω ότι θα κάνει cash in σε αυτόν που θα κερδίσει τον Reigns απευθείας. Αν γίνει βέβαια φέτος και δεν κάνει vacate τους τίτλους να πάει να γυρίσει καμία ταινία. 6,2/10

AEW x NJPW: Forbidden Door

Το event της χρονιάς με το theme της χρονιάς. Ακόμα και το γυναικείο που ήταν το χειρότερο της βραδιάς ήταν καλό ματς για δεδομένα AEW. Μπορούσαν να φέρουν κάποια από Stardom. Πάντως όσο καταραμένο κι αν ήταν το event με τραυματισμούς, όλα τα ματς ήταν από πολύ καλά έως εξαιρετικά! Επικό το πρώτο six man tag team, πολύ ωραία η νίκη των FTR και αναμενόμενη αφού σίγουρα τους θέλουν στο NJPW, τα δύο Four Way είχαν πολύ ωραίες στιγμές όπως και το Six Man Tag team των Takagi, Sting, Allin με το Bullet Club.

Τώρα η άχαστη τριάδα ήταν το Castagnoli vs Zack Sabre Jr αν και το ματς δεν είχε τόση τεχνική, αν το γύρισε σε τεχνική ο Zack θα κοιμόμασταν, το Mox vs Tanahashi αναμενόμενα πολύ καλό και φυσικά για μένα το ματς της βραδιάς, ίσως αυτό που απογοητεύτηκα πιο πολύ όταν ανακοινώθηκε αλλά με εξέπληξε ήταν το Orange Cassidy vs Will Ospreay. Φανταστικό ματς με το κοινό invested σε όλη τη διάρκεια του. Άχαστο event, μακάρι να έρθουν κι άλλα. 9/10

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 25, 2022 5:11 pm

Έχοντας καλύψει τα PPVs μέχρι τις αρχές Ιουλίου και με τις σαρωτικές αλλαγές που έχουν γίνει σε WWE και AEW ας κάτσω να πω πέντε πράγματα για το τι είδαμε το καλοκαίρι. Btw στο τέλος της χρονιάς θα βγει κείμενο στο anthem.gr με τα 30 αγαπημένα μου ματς της χρονιάς!

ROH Death Before Dishonor:

Άλλο ένα event ROH που μετά την αγορά του από τον Tony Khan δεν έχει βρει μόνιμη τηλεοπτική στέγη, αλλά τουλάχιστον προσφέρει μια στο τόσο PPVs. Και το δεύτερο φετινό event ήταν πάρα πολύ καλό. Με απογοήτευσε πολύ που το Castagnoli-Gresham κράτησε τόσο λίγο, φανερά ξενερωμένος ο δεύτερος, αλλά το άξιζε ο Claudio. Μου άρεσε πολύ η αδερφική μάχη Rush με Dragon Lee όπως και το Yuta-Garcia με τους δύο να αποδεικνύουν ότι είναι δύο από τα μεγαλύτερα prospects του AEW/ROH. Το γυναικείο, τα tag team και το Joe-Lethal ήταν άρτια (το τελευταίο με κούρασε σαν storyline όμως) και φυσικά το main event ήταν το rematch ενός εκ των καλύτερων ματς της χρονιάς και φυσικά δικαίωσε το hype, ένα ακόμα φανταστικό ματς μεταξύ Briscoes και FTR που θα μνημονεύουμε για πολύ καιρό. 7,5/10

WWE Summerslam:

Μετά την οριστική αποχώρηση του Vince (επιτέλους), πρώτο event με Triple H στο τιμόνι και επιτέλους ένα event αντάξιο της δημοτικότητας του WWE. Bianca και Becky δίνουν πολύ καλό ματς και μετά έρχεται το stable της Bayley που είναι ό,τι καλύτερο σε γυναικείο wrestling τώρα. Ο Logan Paul είναι αρκετά καλός σαν wrestler αλλά τον σιχαίνομαι τόσο που δε μπορώ να τον δω σαν face. Τα tag team matches ήταν λίγο τετριμμένα, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και τέλος για 288η φορά το Lesnar-Reigns με την ανύπαρκτη χημεία των δύο δύσκολα θα εντυπωσίαζε αλλά ο Triple H βρήκε τρόπο και έβαλε μερικά ωραία tropes, εκμεταλλεύτηκε τα θετικά και των δύο και το ματς βγήκε διασκεδαστικότατο. Όχι σούπερ event, σίγουρα καλύτερο απ' ότι άλλο είδαμε μέσα στη χρονιά από το WWE. 7/10

AEW Battle of the Belts III

Θεωρούσα πολύ fillers τα πρώτα δύο Battle for the Belts, αλλά το τρίτο ήταν πραγματικά τρομερά βελτιωμένο. Ήθελα λίγο μεγαλύτερο το Lethal-Wardlow, αλλά ήταν ωραίο όπως και το γυναικείο. Το ματς όμως που έκλεψε την παράσταση και είναι στα αγαπημένα μου φετινά είναι το Castagnoli-Takeshita, πραγματικό strong style που θύμισε κάτι από NJPW, ένα ματς πραγματικό ποίημα. 7/10

Impact Emergence

Πάλι μέτρια πράγματα από το Impact, το main event άξιζε με την πρώτη συνάντηση Josh Alexander και Alex Shelley να είναι όντως εντυπωσιακή. 5,5/10

NXT Heatwave

Αυτό το ανελέητο push σε κάποια πουλέν του NXT δεν το καταλαβαίνω και το special αυτό επεισόδιο ήταν άλλος ένας τρόπος προώθησης με τον εξαιρετικό Giovanni Vinci να χάνει από τον πολύ υπερτιμημένο Carmello, τον πολύ καλό Santos Escobar να χάνει από τον έτερο υπερτιμημένο D' Angelo, τη Zoey Stark από τη Mandy και τον Jordan Devlin (ούτε που θυμάμαι το καινούριο ηλίθιο όνομα που του δώσανε) να χάνει στον πρώτο του αγώνα στην επιστροφή στην Αμερική από τον Breakker. Event ανάξιο σχολιασμού γενικά, αλλά αυτό το πράγμα δε γινόταν να μην το πω. 4,5/10

G1 Climax 32

Δεν το είδα όλο, μιλάμε για 20 βραδιές, αλλά σε αντίθεση με το περσινό, το φετινό G1 είχε φοβερά ματς. Shingo Takagi vs Will Ospreay, Jay White vs Tomohiro Ishii, Yoshi Hashi vs Shingo Takagi ακόμα και το JONAH vs Okada (ναι, ο Bronson Reed που θεωρούσα ατάλαντο), αλλά είναι ο τελικός Okada vs Ospreay που μου έκλεψε την καρδιά, ακόμα καλύτερο από το ματς τους στο Wrestle Kingdom για μένα το ματς της χρονιάς έως τώρα.

Δύο ματσάρες Αυγούστου σε event που δεν ανέφερα είναι το Moxley vs Jericho για το AEW World Championship και το τελευταίο ματς ever στο NXT UK, το Tyler Bate vs Trent Seven, ματσάρα συγκινητική!

WWE Clash at the Castle

Επιτέλους event στο Ηνωμένο Βασίλειο μπροστά σε τοπ κοινό και ξανά ο Triple H δεν απογοήτευσε. Το γυναικείο tag team και ειδικά το Sheamus vs Gunther μας βάλανε πολύ ζεστά στο κλίμα με το δεύτερο να είναι ίσως το καλύτερο φετινό ματς του WWE μαζί με το HIAC των Rhodes-Rollins. Με απογοήτευσε η ήττα της Baszler αν και το ματς ήταν οκ, για το turn του Dominik το θεωρούσα πολύ προβλέψιμο και οκ το παιδί έχει ταλέντο επιπέδου εκπομπής Αννίτας Πάνια στην καλύτερη και κλείνουμε με Rollins vs Riddle που ήταν φοβερή ματσάρα και το απήλαυσα και το Drew vs Roman που ήταν μια από τα ίδια.

Λίγες κινήσεις, πολλά near falls και κλασικά Roman Wins LOL την ίδια ώρα που όλοι εμείς που γουστάρουμε Drew περιμέναμε τη νίκη του ειδικά μετά την επιστροφή του Broken Dreams. Ωραίο event πάντως μετά από καιρό τόσο άρτιο, αλλά ο Triple H πρέπει να συνεχίσει να αλλάζει τα εβδομαδιαία σόου γιατί το Raw χωρίς μεγάλη ζώνη και το Smackdown με λίγα ταλέντα έχουν καταλήξει να αναλώνονται στα ίδια και τα ίδια. Έχει δρόμο ακόμα. 7,5/10

ΝΧΤ Worlds Collide

Τι ωραίος τρόπος να αποχαιρετήσουμε το NXT UK; Μα φυσικά βγάζοντας άχρηστους σχεδόν όλους τους παλαιστές τους απέναντι στα αμερικάνικα πουλέν. Ricochet κουβάλησε τον Carmelo σε σημείο να φαίνεται κάτι παραπάνω από απλός καλός, Pretty Deadly ξανά πρωταθλητές σε ωραίο ματς (μην πει κανείς ότι αυτοί είναι του UK, έχουν πάει στο αμερικάνικο NXT εδώ και καιρό), Mandy ξανά νικήτρια και φυσικά Bron Wins LOL απέναντι στον ίσως πιο ταλαντούχο Ευρωπαίο παλαιστή που έχω δει προσωπικά μαζί με WALTER. Ειλικρινά στείλτε Bron στο main roster και ας πάρουν ευκαιρίες ο Tyler, o Dragunov κτλ, είναι κρίμα να χαραμίζονται έτσι. Εκτός των πρώτων δύο κανένα άλλο ματς δε με κέρδισε, συνολικά το χειρότερο event του τριημέρου και επιτέλους ας τελειώσει η αστειότητα με το 2.0 να δούμε κανονικό wrestling. 5/10

AEW All Out

Αυτό το event ήταν το σημείο καμπής που χρειαζόταν το AEW. Η τοξικότητα είχε κάνει την εμφάνιση της backstage και ήταν προφανές ότι κάτι πάει στραβά, αφού το Dynamite είχε αρχίσει να είναι καλό με αναλαμπές. Το ladder match παρά τους καλούς wrestlers ήταν απλώς πρόφαση για τον MJF, ο τελικός για το Trios Championship ήταν ματσάρα από τις λίγες, τα γυναικεία κλασικά μέτρια, τρομερό πως δε μπορούν να βγάλουν καλό γυναικείο ματς. Το Six Man tag team match του House of Black ήταν καλό, το Six Man των FTR και Wardlow με Lethal και MCMG ήταν πάρα πολύ ωραίο, το ίδιο και το Tag Team championship. Το Danielson-Jericho μου άρεσε πάρα πολύ όπως και το main event που είχαμε την πρώτη καθαρή ήττα του Moxley.

Σίγουρα δεν είναι στο επίπεδο του Double or Nothing ή του Revolution και κρίμα γιατί το All Out πέρυσι ήταν το καλύτερο PPV της χρονιάς. Και φυσικά μετά εξερράγη όλη η τοξικότητα των αποδυτηρίων και έγιναν όσα έγιναν. Πάντως το Dynamite και το Grand Slam χωρίς Elite και Punk ήταν breath of fresh air και μπράβο τους. 7,5/10

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 01, 2023 4:21 pm

Μιας έχουμε WrestleMania 39 με καλή κάρτα, ώρα για προβλέψεις:

Night 1:

Austin Theory (c) vs. John Cena (WWE United States Championship)
ΝΙΚΗΤΗΣ: Austin Theory

Seth Rollins vs. Logan Paul
ΝΙΚΗΤΗΣ: Seth Rollins

Trish Stratus, Lita,& Becky Lynch vs. Damage CTRL (Bayley, Dakota Kai, & Iyo Sky)
ΝΙΚΗΤΡΙΕΣ: Trish Stratus, Lita,& Becky Lynch

Braun Strowman & Ricochet vs. The Street Profits (Angelo Dawkins &Montez Ford) vs. Alpha Academy (Chad Gable & Otis) vs. The Viking Raiders (Erik & Ivar) in a Fatal Four-Way Tag Team Match
ΝΙΚΗΤΕΣ: The Viking Raiders

The Usos (Jey Uso & Jimmy Uso) (c) vs. Kevin Owens & Sami Zayn (Undisputed WWE Tag Team Championships)
ΝΙΚΗΤΕΣ: Kevin Owens & Sami Zayn

Charlotte Flair (c) vs. Rhea Ripley (WWE SmackDown Women's Championship)
ΝΙΚΗΤΡΙΑ: Rhea Ripley

Rey Mysterio vs. Dominik Mysterio
ΝΙΚΗΤΗΣ: Dominik Mysterio


Night 2:

Roman Reigns (c) vs. Cody Rhodes (Undisputed WWE Universal Championship)
ΝΙΚΗΤΗΣ: Cody Rhodes

Brock Lesnar vs. Omos
ΝΙΚΗΤΗΣ: Brock Lesnar

Bianca Belair (c) vs. Asuka (WWE Raw Women's Championship)
ΝΙΚΗΤΡΙΑ: Asuka

Gunther (c) vs. Drew McIntyre vs. Sheamus (WWE Intercontinental Championship)
ΝΙΚΗΤΗΣ: Gunther

Edge vs. "The Demon" Finn Bálor in Hell in a Cell
ΝΙΚΗΤΗΣ: Finn Bálor

Liv Morgan & Raquel Rodriguez vs. Natalya & Shotzi vs. Ronda Rousey & Shayna Baszler vs. Chelsea Green & Sonya Deville in a Fatal Four-Way Tag Team Match
ΝΙΚΗΤΡΙΕΣ: Ronda Rousey & Shayna Baszler

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 02, 2023 10:08 pm

Τεράστια είδηση αν επιβεβαιωθεί:



0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 03, 2023 2:26 pm

Και επίσημα αγόρασε η Endeavor το WWE και θα δημιουργηθεί μια νέα εταιρεία όπου θα ανήκουν το UFC και το WWE. Η αξία της θα είναι πάνω από 21 δις δολάρια. Η Endeavor θα έχει το 51% των μετοχών και το 49% οι μέτοχοι του WWE. Ο Ariel Emanuel, θα είναι ο CEO της εν λόγω εταιρείας, ο Vince McMahon θα έχει χρέη Εκτελεστικού Προέδρου του Συμβουλίου και ο Mark Shapiro θα είναι ο Πρόεδρος και COO. Ο Dana White θα παραμείνει πρόεδρος του UFC και ο Nick Khan θα είναι ο πρόεδρος του WWE.



Πάμε και στην WrestleMania 39. Ο Triple H τα πήγε περίφημα στην πρώτη του Mania, παρά τις παραφωνίες που υπήρξαν. Το ματς που θα ξεχαστεί είναι το Brock Lesnar vs. Omos, δεν νομίζω να είχε κάποιος συγκεκριμένες απαιτήσεις, Τα 10αρια που έβαλα στα ματς: Fatal Four-Way Tag Team Match, The Usos vs. Kevin Owens & Sami Zayn, Gunther vs. Drew McIntyre vs. Sheamus (ήταν τόσο επικό όσο το Benoit vs Triple H vs HBK). Θα έβαζα και το Roman Reigns vs. Cody Rhodes αλλά ξενέρωσα με το booking.
Spoiler!
Ήθελα να κερδίσει το Cody και να έπαιρνε τη ζώνη αλλά ο Triple H αποφάσισε να συνεχίσει το πλάνο με τον Reigns ως πρωταθλητή. Λογικά το έκανε για να ξεπεράσει τις 1.000 ημέρες. Λογικά θα χάσει τις ζώνες είτε στο SummerSlam είτε στην WrestleMania 40. Προτιμώ το πρώτο σενάριο και φυσικά ο Cody να τον εκθρονίσει.


0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 24, 2023 10:42 pm

Τεράστιο σοκ.



0
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 776
Δημοσιεύσεις: 2813
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 25, 2023 12:54 pm

Ε όχι ρ φίλε, 36 χρονών

Αρκετά αγαπητός wrestler και πάρα πολύ χαρισματικός

Του προκλήθηκαν καρδιακά προβλήματα λόγω covid , είχα διαβάσει 😥

0
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
xomitsious

 a1greece
Reactions: 284
Δημοσιεύσεις: 703
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2012 1:27 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Αύγ 25, 2023 1:58 pm

Σοκ.
Έχω χρόνια να δω ρεστλινγκ, αλλά θυμάμαι το επικό ματς που είχε με τον Daniel Bryan στο royal rumble πριν το WM30.

RiP

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”