Ποδόσφαιρο

Συντονιστής: Captains

Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 21, 2021 7:27 pm

Μακάρι να γίνει μελλοντικά το super league.

Έτσι ίσως υπάρξει ελπίδα να δημιουργηθεί κάτι πιο μαζικό ημιεπαγγελματικου τύπου

@soulisss το αθλητικό efficiency έχει σκοτώσει το άθλημα. Ο τελευταίος μάγος μη υπεραθλητης ήταν ο Ροναλντινιο. Αντε και ο μεσι σχετικά. Αλλά πλέον μια τριπλα ένα τσαλιμι χάνει σε αξία αφού οι 100ρηδες αμυντικοί θα σε φτάσουν.

Επειδή βέβαια αυτό το efficiency δεν πάει χωρίς κόστος βλέπουμε διαφορά απρόοπτα
Το να παίζεις πχ ΝΒΑ είναι πιο επικίνδυνο απτό να κάνεις εμβόλιο Άστρα Ζενεκα (μπος, τελετοβιτς, ινγκραμ)/ βασικά για αθλητές nba το ντόπινγκ είναι μάλλον πιο επικίνδυνο και απτήν πανδημία.

Κατά ταλλα ο επαγγ. αθλητισμός αντικατροπτιζει αρκετά καλά την κοινωνική πραγματικότητα.

Ο παγκοσμιοποιημενος άνθρωπος που ιδανικά είναι πολίτης του κόσμου στην πραγματικότητα είναι μόνιμα σένα λιμπο χωρίς ρίζες και σταθερές στη ζωή του. (οκ παντού πλέον έχει malls και δυτικές αηδίες)

Το ίδιο συμβαίνει πλέον και με τις ομάδες μπάσκετ ποδοσφαίρου όπου σε βάθος 3ετιας έχει αλλάξει το 60-80% των παιχτών. Πως να ταυτιστείς με μια ομάδα έτσι;

Μακάρι σούπερ λιγκ λοιπόν με θεατές Κινέζους και άραβες που κάνουν τουριστικό ζάπινγκ και χορηγούς την κινεζική κόκα κόλα τους φονταμενταλιστες άραβες και τις διαφορες μαφιες του στοιχήματος μήπως και βρεθεί χώρος για κάτι πιο ανθρώπινο και αξιοπρεπές.

#againstpostmodernworld

0
Άβαταρ μέλους
irving

 euroleague
Reactions: 109
Δημοσιεύσεις: 1680
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2014 9:35 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 21, 2021 10:06 pm

το προβλημα στη super league, η ετσι οπως γινεται σιγα σιγα το champions league, ειναι οτι μεγαλωνει το φασμα αναμεσα στις μεγαλες και στις μεσαιες ομαδες. γι αυτο και διαφωνω. ολα τα υπολοιπα ειναι ρομαντικες ανοησιες. ποιος δεν θελει παραπανω λεφτα? οι παιχτες? οι προεδροι? οι προπονητες? οποιος πει οτι δεν θελει, λεει ψεμματα (η κλασσικα θα αρχισει τις υπερβολες λες και πουλαει τη μανα του και τον πατερα του για λεφτα).
οι οπαδοι το παιζουν ρομαντικοι, δεν γουσταρουν ασιατες, δεν γουσταρουν πολλους χορηγους, θελουν τσαμπα εισιτηρια, αλλα ολοι θελουν να εχουν τους ακριβους παιχταραδες, τον μαγκα προεδρο που τα σκαει.

ευτυχως το ποδοσφαιρο εχει ξεφυγει σε αθλητικο επιπεδο, σε τακτικο και σε ταχυτητα. παλια εβλεπες σε slow motion και τωρα βλεπεις σε fast forward.

καλως η καως, εχει γινει μπιζνα δισεκατομμυριων, και οποιος το βλεπει πλεον ρομαντικα, βρισκεται εκτος πραγματηκοτητας.

0
germany96

 euroleague
Reactions: 99
Δημοσιεύσεις: 1091
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 7:55 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 21, 2021 11:24 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Απρ 21, 2021 6:09 am
...88% μη Ευρωπαίοι είναι κι επειδή μιλάμε για στοιχεία του 2018, οι Βρετανοί μετρανε ως Ευρωπαίοι ακόμη. Οι Ρώσοι όχι, αλλά δεν είναι κανένας τρομερός αριθμός...

...Προσωπική παρατήρηση είναι, δεν έχω στοιχεία. Σε ματς αδιάφορα πάντως (πχ Μάλαγα που πήγα εγώ) , είχε πέσει και με Κινεζικές διακοπές ήταν περισσότεροι οι Ασιάτες...
Προ πανδημίας η Barcelona είχε 85.000 κατόχους διαρκείας. Για να φτάσουμε το 50% είναι σα να λέμε ότι ξεπουλήθηκαν τα υπόλοιπα 15.000 εισιτήρια αποκλειστικά σε Ασιάτες και από τα διαρκείας της Barca είναι 35.000 κάτοχοι ασιατικής καταγωγής ή τους τα δανείσαν/νοικιάσαν. Τι να πω ρε Γιώργο, μπορεί και να έπεσες στην περίπτωση που το γήπεδο ήταν σχεδόν άδειο και σκάσαν μόνο τουρίστες αλλά είναι κομμάτι υπερβολικά τα νούμερα ακόμα και για ένα ματς, πόσο μάλλον για πολλά που είχες αναφέρει αρχικά.

Το 88% στο μουσείο της ομάδας να είναι επισκέπτες εκτός Ισπανίας, συνολικά Ε.Ε. και Η.Β. είναι επίσης εξαιρετικά δύσκολο. Δεν είναι κάποια τουριστική ατραξιόν με την οποία συνεργάζονται αποκλειστικά τα μη ευρωπαϊκά ταξιδιωτικά πρακτορεία, είναι το δεύτερο σε επισκεψιμότητα μουσείο μιας εξαιρετικά τουριστικής πόλης που δέχεται εκατομμύρια Ευρωπαίους κάθε χρόνο (και με σημαντικό εγχώριο τουρισμό επίσης, παραπάνω από οποιαδήποτε άλλη εθνικότητα τουριστών).

Κι άντε πες ότι το νούμερο ισχύει (που προσωπικά δυσκολεύομαι πολύ να το πιστέψω, πιο πιθανό μου φαίνεται να σου μετέφερε κάτι λάθος ο φίλος σου ή να σε έχει προδώσει η μνήμη σου) αλλά να είναι η μερίδα του λέοντος Ασιάτες είναι και μαθηματικά αδύνατο. Το 88% που λες σε απόλυτα νούμερα μεταφράζεται σε πάνω από ένα εκατομμύρια επισκέπτες τον χρόνο. Ανάθεμα κι αν επισκέπτονται τόσοι Ασιάτες συνολικά την Βαρκελώνη κάθε χρόνο, το μόνο σχετικό που βρήκα εγώ ήταν αυτό:
Εικόνα


0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 22, 2021 8:44 am

Προ πανδημίας η Barcelona είχε 85.000 κατόχους διαρκείας.

Έτσι είναι, σωστά.

Για να φτάσουμε το 50% είναι σα να λέμε ότι ξεπουλήθηκαν τα υπόλοιπα 15.000 εισιτήρια αποκλειστικά σε Ασιάτες
Ο φίλος μου μου είπε προχτές ότι τα λίγα εισιτήρια που μένουν στα εκδοτήρια όλα πάνε σε αλλοδαπούς, πας στα εκδοτήρια κι έναν Ισπανό δε βλέπεις, σε αυτά της φυσικής παρουσίας. Δεν το ξέρω γιατί κι εγώ από socios τα πήρα όσες φορές πήγα, αλλά ναι, ρεαλιστικότατο μου φαίνεται.
και από τα διαρκείας της Barca είναι 35.000 κάτοχοι ασιατικής καταγωγής ή τους τα δανείσαν/νοικιάσαν.

Δηλαδή σε αδιάφορο ματς οι μισοί socios να μην πήγαν και να προτίμησαν να τα τσεπώσουν, όπως κάνουν συστηματικά.
Τι να πω ρε Γιώργο, μπορεί και να έπεσες στην περίπτωση που το γήπεδο ήταν σχεδόν άδειο και σκάσαν μόνο τουρίστες αλλά είναι κομμάτι υπερβολικά τα νούμερα ακόμα και για ένα ματς, πόσο μάλλον για πολλά που είχες αναφέρει αρχικά.
Τα αδιάφορα ματς είναι πολλά, δεν είναι ένα και δύο. Επί λέξει από το whatsapp "Ε ναι με τη Ράγιο Βαγιεκάνο και την Αλαβές πάνε μόνο οι πολύ πιστοί, προσωπικά στη λίγκα πάω σε 8-10 ματς και τα υπόλοιπα τα δίνω στο Viatges, Φλεβάρη που πλακώνουν οι Κινέζοι τους δίνω και για τα μεγάλα ματς, φαντάσου ότι είναι τόσοι την Κινέζικη Πρωτοχρονιά που όλες οι διαφημίσεις είναι στα κινέζικα, πέρυσι μέχρι και τα ονόματα στις φανέλες έβαλαν στα Κινέζικα κι έπαιζαν βίντεο με τους παίκτες να μιλάνε κινεζικά για το Σινικό Τείχος. T;vra sτα μεγάλα ματς πάντως, πάνω από 10-15.000 Ασιάτες δεν έχει γιατί όντως πάνε οι socios, εκτός κι αν είναι βαθμολογικά αδιάφορο, πχ Τσάμπιονς με μικρές ομάδες που ήδη έχουμε προκριθεί ή ξέρω ότι θα ρίξουμε 5άρα, οι περισσότεροι τα πουλάμε. Ο Ινιάκι τα πουλάει σε μια πλατφόρμα, λέει ότι πληρώνουν περισσότερο από το Viatges αλλά δεν έχω ασχοληθεί γιατί είναι με PayPal και δεν ξέρω τι γίνεται με την εφορία".
Το 88% που λες σε απόλυτα νούμερα μεταφράζεται σε πάνω από ένα εκατομμύρια επισκέπτες τον χρόνο. Ανάθεμα κι αν επισκέπτονται τόσοι Ασιάτες συνολικά την Βαρκελώνη κάθε χρόνο, το μόνο σχετικό που βρήκα εγώ ήταν αυτό:
2,5 εκατομμύρια είναι οι Ασιάτες στην Καταλονία και μάλιστα με σταθερή αύξηση 10% ετησίως, είναι περισσότεροι από τους Βρετανούς ήδη και πάνε για να γίνουν διπλάσιοι των Γερμανών (που έχουν και σταθερή πτώση).
https://www.idescat.cat/pub/?id=aec&n=569&lang=es
Το να πηγαίνει το 40% αυτών στο δημοφιλέστερο πια μουσείο της Βαρκελώνης (πάνω κι από το Γκαουντί και το σπίτι του Νταλί είναι!), μου φαίνεται απολύτως λογικό, μη σου πω που μου φαίνεται περίεργο το 60% να μην πηγαίνει και οι 4 φίλοι μου που έχουν airbnb μου λένε ότι η συντριπτική πλειοψηφία μόνο για τη Μπαρτσελόνα και το Γκαουντί ρωτάει. Ο φίλος μου ο Χρήστος κάνει πολιτιστικά τουρ και το έχει ρίξει πια στα pub crowls και τα εισιτήρια της Μπάρτσα γιατί τουρ περί τέχνης και αναρχίας δε θέλει να κάνει κανείς, οι δε Ασιάτες είναι μόνο τουρισμός ίνσταγκραμ "εγώ στη Σαγράδα φαμίλια", "εγώ στη Μπαρτσελονέτα", "εγώ στο Καμπ Νου" κλπ. Φίλη μου που δουλεύει στο συνεδριακό τουρισμό λέει ότι αφήνουν ελεύθερες τις βραδιές που παίζει η Μπαρτσελόνα γιατί οι σύνεδροι δεν πάνε στις διαλέξεις :obey:

Αν κάνεις κλικ εκεί που λέει "gasto turistico" βλέπεις και την τουριστική δαπάνη ανά μέρα κατά εθνικότητα . Ε, οι Ασιάτες είναι στα 363€/μέρα, δηλαδή την υψηλότερη δαπάνη από οποιαδήποτε άλλη ομάδα, ξοδεύοντας 2,5 φορές πάνω από τους Γερμανούς, 3,5 πάνω από τους Γάλλους κλπ.

Και δεν έχει σταματημό αυτό, με τους Ασιάτες να έχουν τη μεγαλύτερη αύξηση εισροής από οποιαδήποτε άλλη ομάδα. Θα ψάξω να βρω και ακριβείς εθνικότητες γιατί έχει ενδιαφέρον (πχ στους Ασιάτες είναι ο Σαουδάραβας, είναι κι ο Πακιστανός), αλλά από τους airbnbάδες που μιλάω (οι δύο έχουν lux homes, ο ένας αποκλειστικά gay friendly) μου λένε ότι δεν είναι μόνο Ιάπωνες, Κορεάτες, Honkies, Κινέζοι που τους περιμέναμε, άντε και καμιά Μαλαισία, αλλά Φιλιππίνες, Μογγολίες, Ινδονησίες, Ταϊλάνδες, Βιετνάμ κλπ σε αριθμούς εντυπωσιακούς (πχ όλοι αυτοί να είναι στο 50% των Κινέζων περίπου).

Ξαναλέω, για τώρα έκλεισε το ESL επειδή έγινε και άτσαλα κι απότομα (δεν καταλαβαίνω το πόσο ερασιτεχνικά ανακοινώθηκε, προφανώς βιάστηκαν λόγω πανδημίας αλλά και πάλι ο ερασιτεχνισμός είναι σοκαριστικός), αλλά η τάση αυτή είναι, θα τα ζήσουμε, αναπόφευκτο είναι. Πολύ μπροστά ο ΔΓ που έτρεχε την ομάδα στην Κίνα για προετοιμασία κι έπαιρνε τον Πινγκ Πονγκ για σέντερ :drunk:

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
germany96

 euroleague
Reactions: 99
Δημοσιεύσεις: 1091
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 7:55 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 22, 2021 4:57 pm

yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 8:44 am
Ξαναλέω, για τώρα έκλεισε το ESL επειδή έγινε και άτσαλα κι απότομα (δεν καταλαβαίνω το πόσο ερασιτεχνικά ανακοινώθηκε, προφανώς βιάστηκαν λόγω πανδημίας αλλά και πάλι ο ερασιτεχνισμός είναι σοκαριστικός), αλλά η τάση αυτή είναι, θα τα ζήσουμε, αναπόφευκτο είναι.
Ότι είναι θέμα χρόνου να επανέλθει το ζήτημα, καμία αντίρρηση δεν έχω αλλά οι άτσαλοι χειρισμοί της φετινής προσπάθειας ίσως πιο πίσω να πηγαίνουν αυτά τα πλάνα παρά πιο κοντά. Θα δείξει..
yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 8:44 am
Και δεν έχει σταματημό αυτό, με τους Ασιάτες να έχουν τη μεγαλύτερη αύξηση εισροής από οποιαδήποτε άλλη ομάδα. Θα ψάξω να βρω και ακριβείς εθνικότητες γιατί έχει ενδιαφέρον
Επίσης καμία αντίρρηση, υπό κανονικές συνθήκες (πλήρη απελευθέρωση μετακινήσεων και χωρίς να προκύψει κάποια απρόβλεπτη κρίση στις ασιατικές οικονομίες) η αυξητική πορεία του αριθμού των επισκεπτών από την Ασία είναι απολύτως αναμενόμενο να συνεχιστεί.
yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 8:44 am
Αν κάνεις κλικ εκεί που λέει "gasto turistico" βλέπεις και την τουριστική δαπάνη ανά μέρα κατά εθνικότητα . Ε, οι Ασιάτες είναι στα 363€/μέρα, δηλαδή την υψηλότερη δαπάνη από οποιαδήποτε άλλη ομάδα, ξοδεύοντας 2,5 φορές πάνω από τους Γερμανούς, 3,5 πάνω από τους Γάλλους κλπ.
Αυτό έχει την εξήγηση ότι για τον μέσο Ασιάτη ένα ταξίδι στην Βαρκελώνη, συνεπάγεται ένα αρκετά σημαντικό κόστος ενώ για το μέσο Ευρωπαίο είναι από αρκετά προσιτό έως ασήμαντο (έχω ταξιδέψει και με αεροπορικό κόστος μία αγγλική πένα στην Βαρκελώνη). Άρα ο μέσος Ασιάτης τουρίστας προέρχεται ως επί το πλείστον από ανώτερα οικονομικά στρώματα ενώ ο μέσος Ευρωπαίος επισκέπτης ανήκει σε μεσαία οικονομικά στρώματα.

Όσο προσεγγίζουν περισσότερο το πλήθος των Ευρωπαίων επισκεπτών (που είναι μια χρονοβόρα διαδικασία), η λογική λέει ότι η αγοραστική δύναμη του μέσου Ασιάτη τουρίστα θα πέφτει ανά κεφάλι καθώς θα ανεβαίνει σε συνολικά νούμερα.
yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 8:44 am
2,5 εκατομμύρια είναι οι Ασιάτες στην Καταλονία και μάλιστα με σταθερή αύξηση 10% ετησίως, είναι περισσότεροι από τους Βρετανούς ήδη και πάνε για να γίνουν διπλάσιοι των Γερμανών (που έχουν και σταθερή πτώση).
https://www.idescat.cat/pub/?id=aec&n=569&lang=es
Το να πηγαίνει το 40% αυτών στο δημοφιλέστερο πια μουσείο της Βαρκελώνης (πάνω κι από το Γκαουντί και το σπίτι του Νταλί είναι!), μου φαίνεται απολύτως λογικό, μη σου πω που μου φαίνεται περίεργο το 60% να μην πηγαίνει
Το 88% επισκεπτών στο μουσείο της Barcelona να είναι κυρίως Ασιάτες ρε Γιώργο δεν βγαίνει όπως και να το δεις. 88% αλλοδαποί που είχες αναφέρει αρχικά είναι πολύ πιο φυσιολογικό νούμερο.

Καλά κάνεις και χρησιμοποιείς πιο πρόσφατα νούμερα (2019) κι άντε να πούμε ότι όλοι οι επισκέπτες της Καταλονίας επισκέπτονται και την πόλη της Βαρκελώνης, άντε να βάλουμε το Resto del mundo ως αποκλειστικά Ασία πάλι βγαίνουν 2,4 εκατομμύρια. Το νούμερο για τους επισκέπτες στο μουσείο που είχα αναφέρει αρχικά ήταν από το 2010 (Wikipedia στην αιχμή των γεγονότων λέμε :lol: ), το πιο πρόσφατα που βρήκα πλέον, είναι από το site της Barcelona για το 2015 και το 88% αυτού του αριθμού αντιστοιχεί σε 1,6 εκατομμύρια.

Είναι σα να λέμε ότι τα 2/3 των Ασιατών τουριστών που επισκέπτεται την Καταλονία, επισκέπτεται και το μουσείο της Barcelona και από τα υπόλοιπα 9,4 εκ Ευρωπαίων και Βρετανών (από την πηγή που έδωσες και δεν μέτρησα ούτε τους Ρώσσους, ούτε την εγχώριο τουρισμό που είναι σίγουρα πάνω από εκατομμύριο οι Ισπανοί τουρίστες) μόνο το 2,2% από αυτούς πραγματοποιεί επίσκεψη στο μουσείο και για κάθε Ευρωπαίο επισκέπτη αντιστοιχούν παραπάνω από 7 Ασιάτες ενώ την περιοχή την επισκέπτονται σχεδόν τετραπλάσιοι σε αριθμό Ευρωπαίοι. Ε δεν στέκουν αυτά τα νούμερα ρε Γιώργη, κάτι λάθος σου μετέφερε ο άνθρωπος.
yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 8:44 am
Τα αδιάφορα ματς είναι πολλά, δεν είναι ένα και δύο. Επί λέξει από το whatsapp "Ε ναι με τη Ράγιο Βαγιεκάνο και την Αλαβές πάνε μόνο οι πολύ πιστοί, προσωπικά στη λίγκα πάω σε 8-10 ματς και τα υπόλοιπα τα δίνω στο Viatges, Φλεβάρη που πλακώνουν οι Κινέζοι τους δίνω και για τα μεγάλα ματς, φαντάσου ότι είναι τόσοι την Κινέζικη Πρωτοχρονιά που όλες οι διαφημίσεις είναι στα κινέζικα, πέρυσι μέχρι και τα ονόματα στις φανέλες έβαλαν στα Κινέζικα κι έπαιζαν βίντεο με τους παίκτες να μιλάνε κινεζικά για το Σινικό Τείχος. T;vra sτα μεγάλα ματς πάντως, πάνω από 10-15.000 Ασιάτες δεν έχει γιατί όντως πάνε οι socios, εκτός κι αν είναι βαθμολογικά αδιάφορο
Πάλι είσαι σε πληθωρική διάθεση με τα νούμερα. Τεσπά αδιαμφισβήτητα ο τουρισμός ενισχύει σημαντικά την προσέλευση στις κερκίδες του Camp Nou και αυτό συμβαίνει εδώ και δεκαετίες, από την εποχή που ήταν στα όρια του στατιστικά ασήμαντου η προσέλευση Ασιατών στην Ισπανία. Και τότε και τώρα, οι τουρίστες βολεύονταν σε αδιάφορα ματς. Τα μέσα τεχνολογίας σαφώς κι έχουν διευκολύνει την γκριζομαύρη αυτή αγορά αλλά είναι άλλο το θα γεμίσω κάποιες από τις άδειες θέσεις στα αδιάφορα ματς με τουρίστες κι άλλο το έρχονται οι Ασιάτες και μας κλέβουν τις θέσεις σήμερα και αύριο θα μας βάλουν να παίζουμε 3 το πρωί γιατί τους βολεύει (θα ξεβολευτούν κι οι Ασιάτες τουρίστες έτσι που μέχρι τότε θα είναι το 88% της κερκίδας :P ).

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 22, 2021 5:47 pm

germany96 έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 4:57 pm
yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 8:44 am
Ξαναλέω, για τώρα έκλεισε το ESL επειδή έγινε και άτσαλα κι απότομα (δεν καταλαβαίνω το πόσο ερασιτεχνικά ανακοινώθηκε, προφανώς βιάστηκαν λόγω πανδημίας αλλά και πάλι ο ερασιτεχνισμός είναι σοκαριστικός), αλλά η τάση αυτή είναι, θα τα ζήσουμε, αναπόφευκτο είναι.
Ότι είναι θέμα χρόνου να επανέλθει το ζήτημα, καμία αντίρρηση δεν έχω αλλά οι άτσαλοι χειρισμοί της φετινής προσπάθειας ίσως πιο πίσω να πηγαίνουν αυτά τα πλάνα παρά πιο κοντά. Θα δείξει..
yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 8:44 am
Και δεν έχει σταματημό αυτό, με τους Ασιάτες να έχουν τη μεγαλύτερη αύξηση εισροής από οποιαδήποτε άλλη ομάδα. Θα ψάξω να βρω και ακριβείς εθνικότητες γιατί έχει ενδιαφέρον
Επίσης καμία αντίρρηση, υπό κανονικές συνθήκες (πλήρη απελευθέρωση μετακινήσεων και χωρίς να προκύψει κάποια απρόβλεπτη κρίση στις ασιατικές οικονομίες) η αυξητική πορεία του αριθμού των επισκεπτών από την Ασία είναι απολύτως αναμενόμενο να συνεχιστεί.
yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 8:44 am
Αν κάνεις κλικ εκεί που λέει "gasto turistico" βλέπεις και την τουριστική δαπάνη ανά μέρα κατά εθνικότητα . Ε, οι Ασιάτες είναι στα 363€/μέρα, δηλαδή την υψηλότερη δαπάνη από οποιαδήποτε άλλη ομάδα, ξοδεύοντας 2,5 φορές πάνω από τους Γερμανούς, 3,5 πάνω από τους Γάλλους κλπ.
Αυτό έχει την εξήγηση ότι για τον μέσο Ασιάτη ένα ταξίδι στην Βαρκελώνη, συνεπάγεται ένα αρκετά σημαντικό κόστος ενώ για το μέσο Ευρωπαίο είναι από αρκετά προσιτό έως ασήμαντο (έχω ταξιδέψει και με αεροπορικό κόστος μία αγγλική πένα στην Βαρκελώνη). Άρα ο μέσος Ασιάτης τουρίστας προέρχεται ως επί το πλείστον από ανώτερα οικονομικά στρώματα ενώ ο μέσος Ευρωπαίος επισκέπτης ανήκει σε μεσαία οικονομικά στρώματα.

Όσο προσεγγίζουν περισσότερο το πλήθος των Ευρωπαίων επισκεπτών (που είναι μια χρονοβόρα διαδικασία), η λογική λέει ότι η αγοραστική δύναμη του μέσου Ασιάτη τουρίστα θα πέφτει ανά κεφάλι καθώς θα ανεβαίνει σε συνολικά νούμερα.
yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 8:44 am
2,5 εκατομμύρια είναι οι Ασιάτες στην Καταλονία και μάλιστα με σταθερή αύξηση 10% ετησίως, είναι περισσότεροι από τους Βρετανούς ήδη και πάνε για να γίνουν διπλάσιοι των Γερμανών (που έχουν και σταθερή πτώση).
https://www.idescat.cat/pub/?id=aec&n=569&lang=es
Το να πηγαίνει το 40% αυτών στο δημοφιλέστερο πια μουσείο της Βαρκελώνης (πάνω κι από το Γκαουντί και το σπίτι του Νταλί είναι!), μου φαίνεται απολύτως λογικό, μη σου πω που μου φαίνεται περίεργο το 60% να μην πηγαίνει
Το 88% επισκεπτών στο μουσείο της Barcelona να είναι κυρίως Ασιάτες ρε Γιώργο δεν βγαίνει όπως και να το δεις. 88% αλλοδαποί που είχες αναφέρει αρχικά είναι πολύ πιο φυσιολογικό νούμερο.

Καλά κάνεις και χρησιμοποιείς πιο πρόσφατα νούμερα (2019) κι άντε να πούμε ότι όλοι οι επισκέπτες της Καταλονίας επισκέπτονται και την πόλη της Βαρκελώνης, άντε να βάλουμε το Resto del mundo ως αποκλειστικά Ασία πάλι βγαίνουν 2,4 εκατομμύρια. Το νούμερο για τους επισκέπτες στο μουσείο που είχα αναφέρει αρχικά ήταν από το 2010 (Wikipedia στην αιχμή των γεγονότων λέμε :lol: ), το πιο πρόσφατα που βρήκα πλέον, είναι από το site της Barcelona για το 2015 και το 88% αυτού του αριθμού αντιστοιχεί σε 1,6 εκατομμύρια.

Είναι σα να λέμε ότι τα 2/3 των Ασιατών τουριστών που επισκέπτεται την Καταλονία, επισκέπτεται και το μουσείο της Barcelona και από τα υπόλοιπα 9,4 εκ Ευρωπαίων και Βρετανών (από την πηγή που έδωσες και δεν μέτρησα ούτε τους Ρώσσους, ούτε την εγχώριο τουρισμό που είναι σίγουρα πάνω από εκατομμύριο οι Ισπανοί τουρίστες) μόνο το 2,2% από αυτούς πραγματοποιεί επίσκεψη στο μουσείο και για κάθε Ευρωπαίο επισκέπτη αντιστοιχούν παραπάνω από 7 Ασιάτες ενώ την περιοχή την επισκέπτονται σχεδόν τετραπλάσιοι σε αριθμό Ευρωπαίοι. Ε δεν στέκουν αυτά τα νούμερα ρε Γιώργη, κάτι λάθος σου μετέφερε ο άνθρωπος.
yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 8:44 am
Τα αδιάφορα ματς είναι πολλά, δεν είναι ένα και δύο. Επί λέξει από το whatsapp "Ε ναι με τη Ράγιο Βαγιεκάνο και την Αλαβές πάνε μόνο οι πολύ πιστοί, προσωπικά στη λίγκα πάω σε 8-10 ματς και τα υπόλοιπα τα δίνω στο Viatges, Φλεβάρη που πλακώνουν οι Κινέζοι τους δίνω και για τα μεγάλα ματς, φαντάσου ότι είναι τόσοι την Κινέζικη Πρωτοχρονιά που όλες οι διαφημίσεις είναι στα κινέζικα, πέρυσι μέχρι και τα ονόματα στις φανέλες έβαλαν στα Κινέζικα κι έπαιζαν βίντεο με τους παίκτες να μιλάνε κινεζικά για το Σινικό Τείχος. T;vra sτα μεγάλα ματς πάντως, πάνω από 10-15.000 Ασιάτες δεν έχει γιατί όντως πάνε οι socios, εκτός κι αν είναι βαθμολογικά αδιάφορο
Πάλι είσαι σε πληθωρική διάθεση με τα νούμερα. Τεσπά αδιαμφισβήτητα ο τουρισμός ενισχύει σημαντικά την προσέλευση στις κερκίδες του Camp Nou και αυτό συμβαίνει εδώ και δεκαετίες, από την εποχή που ήταν στα όρια του στατιστικά ασήμαντου η προσέλευση Ασιατών στην Ισπανία. Και τότε και τώρα, οι τουρίστες βολεύονταν σε αδιάφορα ματς. Τα μέσα τεχνολογίας σαφώς κι έχουν διευκολύνει την γκριζομαύρη αυτή αγορά αλλά είναι άλλο το θα γεμίσω κάποιες από τις άδειες θέσεις στα αδιάφορα ματς με τουρίστες κι άλλο το έρχονται οι Ασιάτες και μας κλέβουν τις θέσεις σήμερα και αύριο θα μας βάλουν να παίζουμε 3 το πρωί γιατί τους βολεύει (θα ξεβολευτούν κι οι Ασιάτες τουρίστες έτσι που μέχρι τότε θα είναι το 88% της κερκίδας :P ).
Λοιπόν το έχω, just in: δεν είναι 88% των επισκεπτών, αλλά 82% (κι όχι 88%) των πωλήσεων σουβενίρ στο μουσείο. Το ξέρουν επειδή εδώ και 3 χρόνια η Ισπανία μείωσε δραστικά το ποσό που πρέπει να δαπανήσει κάποιος πολίτης εκτός ενιαίου οικονομικού χώρου προκειμένου να έχει επιστροφή ΦΠΑ (tax free) κι άρα έχουν διαφορετικό κωδικό για τον όγκο των αγορών αυτών σε σχέση με τους προερχόμενους από τον Ενιαίο Οικονομικό Χώρο (ΕΕ, Ισλανδία, Λιχτενστάιν, Νορβηγία). Επομένως ναι, δεν είναι το 88% των επισκεπτών, αλλά το 82% των αγορών που γίνονται από πολίτες εκτός ΕΕ (κυρίως, τώρα με τη Νορβηγία και το Λιχτενστάιν δεν ασχολούμαστε).

Δεν είπαμε ότι μας κλέβουν τις θέσεις οι Ασιάτες, είπαμε ότι καλώς ήρθαν τα Κορεατάκια τα ζουμπουρλίδικα, υπάρχει πυρετός μεταπώλησης εισιτηρίων και βγάζει ο κόσμος χαρτζιλίκι. Στις 3 το πρωί δε μας βλέπω να παίζουμε ποτέ, αλλά ήδη στα καλά ματς της λίγκας υπάρχει γκρίνια γιατί τους βάζουν να παίζουν καταμεσήμερο για να είναι ελκυστικό το ωράριο για τα ασιατάκια, πχ το φετινό Ελ Κλάσικο έγινε... στις 4 το μεσημέρι (ανήκουστο για ντέρμπι) για να βολευτούν οι Κινέζοι:
https://www.lavanguardia.com/deportes/f ... horas.html

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
germany96

 euroleague
Reactions: 99
Δημοσιεύσεις: 1091
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 7:55 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 22, 2021 6:23 pm

yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 22, 2021 5:47 pm
Λοιπόν το έχω, just in: δεν είναι 88% των επισκεπτών, αλλά 82% (κι όχι 88%) των πωλήσεων σουβενίρ στο μουσείο. Το ξέρουν επειδή εδώ και 3 χρόνια η Ισπανία μείωσε δραστικά το ποσό που πρέπει να δαπανήσει κάποιος πολίτης εκτός ενιαίου οικονομικού χώρου προκειμένου να έχει επιστροφή ΦΠΑ (tax free) κι άρα έχουν διαφορετικό κωδικό για τον όγκο των αγορών αυτών σε σχέση με τους προερχόμενους από τον Ενιαίο Οικονομικό Χώρο (ΕΕ, Ισλανδία, Λιχτενστάιν, Νορβηγία). Επομένως ναι, δεν είναι το 88% των επισκεπτών, αλλά το 82% των αγορών που γίνονται από πολίτες εκτός ΕΕ (κυρίως, τώρα με τη Νορβηγία και το Λιχτενστάιν δεν ασχολούμαστε)...
Αυτό το νούμερο σαφώς και βγάζει περισσότερο νόημα, αντίστοιχη εικόνα έχω κι εγώ από γνωστούς μου για πωλήσεις σε tax free προϊόντα για πολίτες εκτός ΕΕ, σε τουριστικές περιοχές.

Να είναι καλά ο φίλος που μας διαφώτισε, αλλιώς ακόμα θα ξεψαχνίζαμε το τουριστικό προφίλ της Βαρκελώνης :D

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 30, 2021 1:15 am

Είπαμε μπασκετικοί, αλλά να βλέπουμε που και που λίγο ποδόσφαιρο. Μετά τις ματσάρες στους ημιτελικούς του F4 και πριν το αυριανό κλείσιμο του F4, είχε Manchester City-Chelsea στον τελικό του Champions League. Δεν υποστηρίζω καμία από τις δύο ομάδες, αλλά εδώ και χρόνια δεν έχω χάσει τελικό (μόνο το πρώτο ημίχρονο του Real-Liverpool που το άκουγα στο ραδιόφωνο στη σκοπιά, το δεύτερο το είδα στο ΚΨΜ :D ), οπότε μπορούσα να μη με νοιάζει ποιος θα χάσει και ποιος θα κερδίσει.

Βέβαια ήθελα λίγο πιο πολύ την Chelsea, αρχικά για τον Tuchel που πήγε μέσα στη χρονιά και άλλαξε τον τρόπο παιχνιδιού και κυρίως για τον Kante που βγήκε και Man of the Match κάνοντας ένα εκπληκτικό παιχνίδι για άλλη μια φορά. Μου αρέσει πολύ αυτός ο παίκτης, το πόσους χώρους καλύπτει, το πως μοιράζει μπάλα, πως κόβει κάθε επίθεση, είναι απόλαυση. Γενικά η Chelsea αμυντικά ήταν πάρα πολύ καλή και κλείδωσε τη City, ενώ στο γκολ η μπαλιά του Mount είναι μαγική.

Τα τελευταία χρόνια δε μου άρεσαν οι τελικοί, αλλά ο συγκεκριμένος ήταν ωραίο ματς με πολύ καλό ρυθμό, μπράβο στην Chelsea και ειδικά στον Kante που του λείπει ένα Euro πλέον για να τα έχει πάρει όλα.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 30, 2021 2:22 am

Εχω μια θεωρια για ενα στιλ παικτων στο ποδοσφαιρο, που συνηθως ειναι εξτρεμ (αλλα μερικες φορες ειναι και πλαγιοι μπακ ή φορ).

Η επιτομη αυτου του στιλ ειναι ο Ραχιμ Στερλινγκ.

Pace merchants. 90% του παιχνιδιου της ειναι η εκμεταλλευση των φυσικων προσοντων τους (τυπου στιβου), δηλαδη της εκρηξης και της ταχυτητας τους. Απο ποδοσφαιρο μετρια πραγματα, απο μυαλο συνηθως ελαχιστα εως μηδεν.

Για τους φαν της Σουπερ Λιγκ, ο Μπρουμα του Ολυμπιακου ειναι ακριβως τετοια περιπτωση (σε πιο χαμηλο επιπεδο προφανως).

Αυτους τους παικτες τους θεωρω το ποδοσφαιρκο αναλογο του "Αμερικανος σεντερ με μουσκουλα και υψος" που ολο το παιχνιδι τους ειναι τα φυσικα προσοντα τους, να μοιρασουν μερικα μπλοκ, και σκοραρουν μονο με καρφωμα και ριχνουν 50% βολες.

Αντιθετως παικτες σαν τον Μαουντ και τον Κάι (που οι πανεξυπνοι Αγγλοι τον ειχαν βγαλει παλτο επειδη δεν επαιζε καλα εκτος θεσης με τον γκουρου Φρανκ Λαμπαρντ να κανει τον προπονητη, και επειδη δε του αρεσει το physical game και ειναι λιγο soft) ειναι πολυ πιο ομορφοι στο ματι. Οπως ειναι ο Ντε Μπρουιν απο τη Σιτι.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 30, 2021 8:46 am

nikolas12 έγραψε:
Κυρ Μάιος 30, 2021 1:15 am
Δεν υποστηρίζω καμία από τις δύο ομάδες, αλλά εδώ και χρόνια δεν έχω χάσει τελικό (μόνο το πρώτο ημίχρονο του Real-Liverpool που το άκουγα στο ραδιόφωνο στη σκοπιά, το δεύτερο το είδα στο ΚΨΜ :D ), οπότε μπορούσα να μη με νοιάζει ποιος θα χάσει και ποιος θα κερδίσει.
Έχω μια σοβαρή απορία :P , από πότε το σκοπέτο 10-12 έγινε 10-11 φίλε nikolas12; Τι μας κρύβεις; Τι δεν μας λένε; :D :P
nikolas12 έγραψε:
Κυρ Μάιος 30, 2021 1:15 am
Τα τελευταία χρόνια δε μου άρεσαν οι τελικοί, αλλά ο συγκεκριμένος ήταν ωραίο ματς με πολύ καλό ρυθμό, μπράβο στην Chelsea και ειδικά στον Kante που του λείπει ένα Euro πλέον για να τα έχει πάρει όλα.
Έχεις προλάβει τον Makelele; :!: Αν όχι είναι ο πρώτος μεγάλος παίκτης του ιδίου στυλ. Κοινό στοιχείο ότι και αυτός ήταν στην Chelsea.

Το ποδόσφαιρο άλλαξε όταν "έφυγε" ο δεύτερος επιθετικός από την περιοχή και αυξήθηκαν οι ανασταλτικοί μέσοι ή οι μέσοι που έχουν τρεξίματα. Επειδή πλέον παρακολουθώ μόνο Mundial σαν παράδοση, αυτή η αλλαγή έγινε το 2002, αλλά ουσιαστικά η πρώτη ομάδα που το εφήρμοσε ήταν η Γαλλία του 1998 με κέντρο τους Deschamps, Vieira και Petit ενώ επιθετικό είχαν έναν τύπο που μάρκαρε σαν τρελός αλλά δε σκόραρε ούτε με αίτηση (τον Guivarc'h). Μετά βέβαια οι ομάδες φρόντισαν να βρουν επιθετικούς που έκαναν αυτή τη δουλειά.

Πάντως το επιθετικό δίδυμο Ronaldo-Vieri της Inter τότε, τώρα δε θα ήταν λειτουργικό. :bblove:

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 30, 2021 9:00 am

Που τον θυμήθηκες τον Γκιβάρς; Τρομερή η Γαλλία τότε.
Στο κέντρο της ομώς ξέχασες τον τεράστιο Ζιντάν και τον σβούρα Τζοργκαέφ που στην τοτινή Ίντερ έπαιζε εξτρεμάκι.
Ζούσα Ιταλία (μεγάλη χρονιά τότε ο Ρονάλντο με την Ίντερ, ενώ στο μπάσκετ κυριαρχούσε η επική μπολονιέζικη κόντρα) τότε κι είχαν σκυλιάσει με τους Γάλλους.
Τους έχουν και προσωνύμιο " con la puzza :D sotto il naso". " Με την μπόχα κάτω από τη μύτη", αλλιώς και υπερόπτες.

Από το μουντιάλ του 2002 και μετά όντως άλλαξαν πολλά. Ας όψεται το Τσάμπιονς λιγκ. Όλα πια, γύρω από αυτό γυρνάνε.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 30, 2021 9:08 am

basket72 έγραψε:
Κυρ Μάιος 30, 2021 9:00 am
Που τον θυμήθηκες τον Γκιβάρς; Τρομερή η Γαλλία τότε.
Στο κέντρο της ομώς ξέχασες τον τεράστιο Ζιντάν και τον σβούρα Τζοργκαέφ που στην τοτινή Ίντερ έπαιζε εξτρεμάκι.
Ζούσα Ιταλία (μεγάλη χρονιά τότε ο Ρονάλντο με την Ίντερ, ενώ στο μπάσκετ κυριαρχούσε η επική μπολονιέζικη κόντρα) τότε κι είχαν σκυλιάσει με τους Γάλλους.
Τους έχουν και προσωνύμιο " con la puzza :D sotto il naso". " Με την μπόχα κάτω από τη μύτη", αλλιώς και υπερόπτες.

Από το μουντιάλ του 2002 και μετά όντως άλλαξαν πολλά. Ας όψεται το Τσάμπιονς λιγκ. Όλα πια, γύρω από αυτό γυρνάνε.
Ο συγκεκριμμένος είναι σαν τον Bosman στο μυαλό μου. Άλλαξε στο ποδόσφαιρο τη θέση του επιθετικού :banghead: .

Ανέφερα μόνο τους ανασταλτικούς μέσους της Γαλλίας τότε. Φυσικά και θυμάμαι και τους δύο παικταράδες της Γαλλίας. Πολύ μεγάλη ομάδα η τότε Γαλλία. Σε εκείνο το Mundial eκτός της Γερμανίας οι περισσότερες εθνικές ομάδες τότε ήταν στα πάνω τους. :bblove:

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 30, 2021 10:22 am

Το ποδόσφαιρο έχει γίνει πάρα πολύ βαρετό, χθες προσπάθησα να δω τον τελικό του Ch.L και στο μισάωρο πήγε να με πάρει ο ύπνος.

Πλεον το ποδόσφαιρο είναι 22 σπρίντερ που τρέχουν πάνω κάτω και κάνουν πασούλες στα 3 μέτρα. Για να μπει δε γκολ πρέπει να γίνει πλασέ από το 1 μέτρο.

Γενικά από τότε που σταμάτησαν να έχουν ρόλο τα 10ρια το άθλημα έγινε αποκρουστικό. Που είναι οι αρτίστες της μπάλας;

Ροναλντίνιο, Ζιντάν, Μπατζιο, Τοτι, Ντελ Πιερο, Ρουι Κοστα, Φιγκο, Βερόν, Κακα, Γκασκοιν, για να μην πάμε πιο πίσω.

Ο συμπαθητικά μέτριος Λε Τισιερ θέλει έναν Νειμαρ για πρωινό




O tempora o mores

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 30, 2021 10:29 am

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Μάιος 30, 2021 9:08 am

Ο συγκεκριμμένος είναι σαν τον Bosman στο μυαλό μου. Άλλαξε στο ποδόσφαιρο τη θέση του επιθετικού :banghead: .

Ανέφερα μόνο τους ανασταλτικούς μέσους της Γαλλίας τότε. Φυσικά και θυμάμαι και τους δύο παικταράδες της Γαλλίας. Πολύ μεγάλη ομάδα η τότε Γαλλία. Σε εκείνο το Mundial eκτός της Γερμανίας οι περισσότερες εθνικές ομάδες τότε ήταν στα πάνω τους. :bblove:
Πάντως έπαιζε και σε δίδυμο με τον Ανρί που τότε ως πιτσρικάς έπαιζε σέντερ φορ. Ήταν κι ο Καρεμπέ-ς βασικός και καταλυτικός.
Στην επίθεση είχε και Τρεζεγκέ, Ντουγκαρί (ο οποίος μάλιστα είχε πάει και πολύ καλά) και δεν είμαι σίγουρος αν είχε και Ανελκά. :roll:

vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 30, 2021 10:47 am

shtarkws έγραψε:
Κυρ Μάιος 30, 2021 10:22 am
Το ποδόσφαιρο έχει γίνει πάρα πολύ βαρετό, χθες προσπάθησα να δω τον τελικό του Ch.L και στο μισάωρο πήγε να με πάρει ο ύπνος.

Πλεον το ποδόσφαιρο είναι 22 σπρίντερ που τρέχουν πάνω κάτω και κάνουν πασούλες στα 3 μέτρα. Για να μπει δε γκολ πρέπει να γίνει πλασέ από το 1 μέτρο.

Γενικά από τότε που σταμάτησαν να έχουν ρόλο τα 10ρια το άθλημα έγινε αποκρουστικό. Που είναι οι αρτίστες της μπάλας;

Ροναλντίνιο, Ζιντάν, Μπατζιο, Τοτι, Ντελ Πιερο, Ρουι Κοστα, Φιγκο, Βερόν, Κακα, Γκασκοιν, για να μην πάμε πιο πίσω.

Ο συμπαθητικά μέτριος Λε Τισιερ θέλει έναν Νειμαρ για πρωινό




O tempora o mores
Ίσως ο χειρότερος τελικός champions league όλων των εποχών,που μου θύμισε τα ντέρμπι της premier league, παιχνίδια με ρυθμό αλλά φτάνουν έξω από την περιοχή και ο συνωστισμός δεν επιτρέπει κάτι άλλο περαν από πασούλες.

Πάντως με τα σχόλια που διαβάζω παραπάνω, αδικείται πολύ η αλλαγή που έχει συντελεστεί και το μπάσκετ (ειδικά το Ευρωπαϊκό) δεν μπορεί να ακολουθήσει: η Σίτι εφάρμοσε για πρώτη φορά στα χρονικά του ποδοσφαίρου το 2-5-3, ο Γκουαρντιολα παλιότερα το 4-3-3 το έκανε 3-2-2-3 (ερχόταν πίσω το κεντρικό χαφ και ανέβαιναν τα μπακ), ακόμα πιο πίσω η επιτομή του 3-4-3 με την Μπαγερν του Χιτσφελντ, σε μικρότερο βαθμό η Μπιλμπάο του Μπιελσα με το βαρύ φορ (Γιορεντες) να παίζει πλάτη και να μοιράζει μπάλα (κάτι που είδαμε μετά από χρόνια στην Μπαγερν Μονάχου). Και πόσα άλλα.

Για κάποιον που δεν βλέπει ποδόσφαιρο συχνά, το χθεσινό ματς ήταν σούπα. Αλλά σε αυτό φταίει η ξεροκεφαλιά του Πεπ, που θέλει να κερδίζει μόνο με τον τρόπο που θέλει αυτός. Αν άφηνε το "Ολλανδικό" του σύστημα, με το 8αρι να πατάει περιοχή, πιστεύω θα ήταν διαφορετικό παιχνίδι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”