Mundial 2022 Qatar

Συντονιστής: Captains

N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Κυρ Δεκ 18, 2022 8:40 pm

BillyPao έγραψε:
Κυρ Δεκ 18, 2022 4:02 pm
Αφού πρέπει σώνει και καλά να το πάρει ο Μέσσι, ας του το έδιναν άνευ αγώνα. :fire:
Μας κοροϊδεύεις ρε φίλε;;; Η ομάδα σου φέτος έχει πάρει σχεδόν ακριβός 2 ίδια πέναλτι και ένα πολύ πιο μούφα αυτό με τον Ολυμπιακό! Αλλά μάλλον εσυ θα είσαι σκληροπυρηνικός μπασκετικός και δεν θα παρακολουθείς την ομάδα σου στο ποδόσφαιρο :roulette:

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1472
Δημοσιεύσεις: 3609
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Δεκ 18, 2022 9:26 pm

N.I.2022 έγραψε:
Κυρ Δεκ 18, 2022 8:40 pm
BillyPao έγραψε:
Κυρ Δεκ 18, 2022 4:02 pm
Αφού πρέπει σώνει και καλά να το πάρει ο Μέσσι, ας του το έδιναν άνευ αγώνα. :fire:
Μας κοροϊδεύεις ρε φίλε;;; Η ομάδα σου φέτος έχει πάρει σχεδόν ακριβός 2 ίδια πέναλτι και ένα πολύ πιο μούφα αυτό με τον Ολυμπιακό! Αλλά μάλλον εσυ θα είσαι σκληροπυρηνικός μπασκετικός και δεν θα παρακολουθείς την ομάδα σου στο ποδόσφαιρο :roulette:
Δεν νομίζω ότι σε παίρνει να μιλάς για διαιτησία στο ποδόσφαιρο, καθως έχουμε δει απίστευτα πράγματα τόσα χρόνια. Το σταματάω εδώ, γιατί είναι ένα ευαίσθητο θέμα.

0
Άβαταρ μέλους
pisto-linas

 a1greece
Reactions: 398
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:08 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: mj,d-rose.span,law iv
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 18, 2022 9:49 pm

BillyPao έγραψε:
Κυρ Δεκ 18, 2022 9:26 pm
N.I.2022 έγραψε:
Κυρ Δεκ 18, 2022 8:40 pm

Μας κοροϊδεύεις ρε φίλε;;; Η ομάδα σου φέτος έχει πάρει σχεδόν ακριβός 2 ίδια πέναλτι και ένα πολύ πιο μούφα αυτό με τον Ολυμπιακό! Αλλά μάλλον εσυ θα είσαι σκληροπυρηνικός μπασκετικός και δεν θα παρακολουθείς την ομάδα σου στο ποδόσφαιρο :roulette:
Δεν νομίζω ότι σε παίρνει να μιλάς για διαιτησία στο ποδόσφαιρο, καθως έχουμε δει απίστευτα πράγματα τόσα χρόνια. Το σταματάω εδώ, γιατί είναι ένα ευαίσθητο θέμα.
Όντως μη το συνεχίζεις γιατί αυτά είναι μπαλάκι και πετάγονται από το ένα άθλημα στο αλλο στο αψε σβήσε :D .

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Κυρ Δεκ 18, 2022 10:36 pm

pisto-linas έγραψε:
Κυρ Δεκ 18, 2022 9:49 pm
BillyPao έγραψε:
Κυρ Δεκ 18, 2022 9:26 pm


Δεν νομίζω ότι σε παίρνει να μιλάς για διαιτησία στο ποδόσφαιρο, καθως έχουμε δει απίστευτα πράγματα τόσα χρόνια. Το σταματάω εδώ, γιατί είναι ένα ευαίσθητο θέμα.
Όντως μη το συνεχίζεις γιατί αυτά είναι μπαλάκι και πετάγονται από το ένα άθλημα στο αλλο στο αψε σβήσε :D .
Δλδ δεν κατάλαβα αν κάποτε πήρε σφυρίγματα η ομάδα μου τώρα αυτό σε νομιμοποιεί να τα κανεις και εσυ ;;; Και τώρα εδώ πάει το μπαλάκι που λεγαμε για το μπάσκετ!! αν είναι έτσι!
Τώρα για το πέναλτι τον βρήκε από πίσω σε κίνηση και τον ανατρέπει (λίγο η πολύ δεν έχει σχέση, έτσι λέγατε στο πέναλτι με τον Αστέρα και τον Άρη αν δεν κάνω λάθος) viva Argentina, viva Mesi !!

0
Άβαταρ μέλους
pisto-linas

 a1greece
Reactions: 398
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:08 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: mj,d-rose.span,law iv
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 18, 2022 11:22 pm

N.I.2022 έγραψε:
Κυρ Δεκ 18, 2022 10:36 pm
pisto-linas έγραψε:
Κυρ Δεκ 18, 2022 9:49 pm


Όντως μη το συνεχίζεις γιατί αυτά είναι μπαλάκι και πετάγονται από το ένα άθλημα στο αλλο στο αψε σβήσε :D .
Δλδ δεν κατάλαβα αν κάποτε πήρε σφυρίγματα η ομάδα μου τώρα αυτό σε νομιμοποιεί να τα κανεις και εσυ ;;; Και τώρα εδώ πάει το μπαλάκι που λεγαμε για το μπάσκετ!! αν είναι έτσι!
Τώρα για το πέναλτι τον βρήκε από πίσω σε κίνηση και τον ανατρέπει (λίγο η πολύ δεν έχει σχέση, έτσι λέγατε στο πέναλτι με τον Αστέρα και τον Άρη αν δεν κάνω λάθος) viva Argentina, viva Mesi !!


0
Άβαταρ μέλους
megapoxy

 a1greece
Reactions: 667
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 5:20 am
Τοποθεσία: Medan , Indonesia
Αγαπημένος παίκτης: Henry Turner
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Sacramento Kings
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Δεκ 19, 2022 7:10 am

Μέχρι το 80' ο τελικός ήταν "σούπα" με την Αργεντινή να δείχνει πως το θέλει παραπάνω, βγάζοντας πάθος δύναμη και ενέργεια και τους Γάλλους να περιμένουν απλά να γίνει ένα λάθος στην άμυνα για να το εκμεταλλευτούν έχοντας ξεμείνει από εμπνεύσεις στο επιθετικό κομμάτι.
Οι αλλαγές των Γάλλων βοήθησαν κάπως αλλά φτάσαμε στο 70τόσο και δεν είχαν καν σουτ στο τέρμα (2 σουτ εκτός στόχου στο ημίχρονο και δεν ξέρω πόσα άλλα μέχρι εκείνη την ώρα), όλα έδειχναν πως θα το πάρουν οι Λατίνοι "στο ρελαντί" και έγιναν όλα αυτά που έγιναν στα τελευταία λεπτά με συνεχόμενη εναλλαγή συναισθημάτων και... "μομέντουμ" μέχρι να φτάσουμε τελικά στα πέναλτι. Μακράν ο πιο συναρπαστικός τελικός που έχω παρακολουθήσει έτσι όπως εξελίχθηκε στα.... 40 τελευταία του λεπτά ειδικά στο τέλος της παράτασης με τα γκολ τις χαμένες ευκαιρίες και την εκπληκτική επέμβαση του Μαρτίνεζ στο τέλος.

Συμφωνώ πως το πέναλτι ήταν αρκετά τραβηγμένο αλλά έτσι όπως κυλούσε το ματς μέχρι εκείνη την ώρα έδειχνε πως η Αργεντινή θα σκόραρε πρώτη και τελικά δεν έκρινε το αποτέλεσμα. Βέβαια δεν ξέρω πως με VAR τόσο αυτό όσο και το αντίστοιχο πέναλτι υπέρ του Ρονάλντο στη φάση των ομίλων, δεν κάλεσαν έστω τον διαιτητή να το τσεκάρει άλλη μία φορά.

Παραδοσιακά πάντα υποστηρίζω τις "μικρές" ομάδες αλλά σχεδόν όπως πάντα στον τελικό συγκρούονται "υπερδυνάμεις", ωστόσο νομίζω όπως κι εγώ πολλοί "ουδέτεροι" χάρηκαν για τον Μέσσι που σε αντίθεση με τον CR7 μοιάζει πολύ πιο προσιτός σαν άτομο, όχι τόσο μεγάλη ντίβα, και κακά τα ψέματα εξακολουθεί να είναι πολύ καλύτερος ποδοσφαιριστής και σε αυτήν την ηλικία και από αυτόν ξεκινάει η ενδεκάδα της Εθνικής σε αντίθεση με τον "αντίζηλό" του που μόνο προβλήματα δημιουργεί τελευταία. Επίσης σχετικά με το "goat debate" το επιχείρημα των Ροναλντικών ήταν πως ο Μέσσι πάντα είχε δίπλα του "παικταράδες" σε αντίθεση με τον Πορτογάλο που οδήγησε μόνος του την Εθνική στο Euro ξέρω γω. Ε μάλλον τα κατάφερε και μόνος του ο Μέσσι αυτή τη φορά.

Όντως δε δείχνει να έχει ιδιαίτερο μέλλον η Αργεντινή με το υπάρχον υλικό (με εξαίρεση τον Άλβαρεζ και τον Φερνάντεζ που πήρε το βραβείο νέου παίκτη) σε αντίθεση πχ με την Γαλλία που έχει σίγουρα τον καλύτερο παίκτη στον κόσμο αυτή τη στιγμή (όχι τον Μπενζεμά, άλλα δράματα και με την δική του υπόθεση) αλλά και πολλούς άλλους που θα πρωταγωνιστούν για αρκετά χρόνια ακόμα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3248
Δημοσιεύσεις: 6067
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 19, 2022 2:22 pm

Το Μουντιάλ και το EuroBasket μας έδειξαν ότι οι ομάδες μιας χρήσης, με χαμηλότερο μεν αγωνιστικό επίπεδο από παλαιότερα που όμως είναι αγαπημένοι και γουστάρουν να παίζουν για την εθνική τους μπορούν να φτάσουν εώς το τέλος.

Θυμάμαι φίλους εδώ στο φόρουμ να δυσανασχετούν με το τρόπαιο της Ισπανίας το Σεπτέμβρη, όπως πιθανότατα τώρα να δυσανασχετούν με το τρόπαιο αυτής της Αργεντινής. Πιθανότατα μια τετράδα με Πορτογαλία-Βραζιλία-Γαλλία και Αγγλία ή Ολλανδία να ήταν πιο φανταχτερή, πιο "τσαμπιονςλιγκάτη" ωστόσο αυτές οι εθνικές αποδείχτηκε πως δεν ήταν έτοιμες.

Με παίκτες στην πλειοψηφία τους από το Basketball Champions Lεague και το Eurocup πήρε το χρυσό η Ισπανία, το ίδιο αντίστοιχα έκανε και εχθές η Αργεντινή. Σε λίγους μήνες η Ισπανία στις Φιλιππίνες θα έχει εντελώς άλλο ρόστερ, πιο ταλαντούχο, πιο παιγμένο όμως θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να επαναλάβει αυτό που έκανε φέτος. Τα ίδια και η Αργεντινή που αν ο Messi αποσυρθεί θα γιγαντωθούν τα κενά που υπάρχουν στο ρόστερ της. Πιθανότατα λοιπόν το 2026 να έχει ένα εντελώς διαφορετικό ρόστερ.

Η Γαλλία από την άλλη, σε λίγα χρόνια θα έχει τον κορυφαίο Ευρωπαίο όλων των εποχών (δεν νομίζω να έχουμε αμφιβολία για αυτό) ενω πέρα 3 παικτών που λογικά θα σταματήσουν, οι υπόλοιποι συν κάποιους απόντες θα βρίσκονται στα επόμενα τουρνουά.

2
2 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Δεκ 19, 2022 4:51 pm

Μα ο Κροϊφ ? (Καποιοι ισως πουν και τον Πορτογαλο με τα botox ή το Ζινταν :mrgreen: )
Εγω παντως βαζω τον Μαρκο τον Βαν Μπαστεν , απο τοτε εχω να ξανασχοληθω με ποδοσφαιρο , ειπαμε η απαντηση ειναι μονο μια
:bblove:

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”