Mundial 2022 Qatar

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1728
Δημοσιεύσεις: 3916
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Δεκ 07, 2022 11:05 am

Η Μαροκινή ομοσπονδία έδιωξε λίγους μήνες πριν το Παγκόσμιο Κύπελλο τον Halilhodžić για να επιστρέψουν οι Ziyech και Mazraoui στην ομάδα και τελικά δικαιώθηκε για την επιλογή της.

Εν τω μεταξύ, σε αντιδιαστολή με όσα ισχύουν στη FIBA και τα οποία έχουμε αναφέρει αναλυτικά στο τόπικ σχετικά με τους νατουραλιζέ, στη χθεσινή 11άδα του Μαρόκου βρίσκονταν 9 παίκτες που έχουν γεννηθεί (η πλειοψηφία έχει μαροκινούς και τους δύο γονείς) και έχουν μάθει ποδόσφαιρο εκτός Μαρόκου.

Τροφή για σκέψη :roll:

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 09, 2022 5:55 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Δεκ 06, 2022 10:36 pm
Η Κροατία έφτασε το ταβάνι της και επειδή δεν είναι ούτε στο 50% του Βελγίου το 2018, δεν βλέπω πως θα γλυτώσει την ήττα κόντρα στη Βραζιλία.
Κουβάς! :mrgreen:

Νομίζω ότι τα στιχάκια που γραφόντουσαν για τη γερμανική "τύχη", θα αλλάξουν σε κρόατικη μορφή πλέον. :P Ο τερματοφύλακας της Κροατίας αναβιώνει το θρύλο του Αργεντίνου Goycochea, στο Μουντιάλ του 1990, και η Κροατία κάνει καρμπόν τουρνουά με το τότε της Αργεντινής. Άντε να δούμε και την Αργεντινή να περνάει το βράδυ με τον ημιτελικό να μας προϊδεάζει για το μεγαλύτερο αγωνιστικό χασμουρητό σε Μουντιάλ :P .

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 09, 2022 6:07 pm

3 ευρωπαϊκές ομάδες στους 4 του μουντιάλ. Όπως έβλεπα το ματς οι βραζιλιάνοι έχουν πολύ καλούς παίκτες αλλά κάτι δεν μου άρεσε στο τρόπο που έπαιζαν

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 09, 2022 6:12 pm

tarp7 έγραψε:
Παρ Δεκ 09, 2022 6:07 pm
3 ευρωπαϊκές ομάδες στους 4 του μουντιάλ. Όπως έβλεπα το ματς οι βραζιλιάνοι έχουν πολύ καλούς παίκτες αλλά κάτι δεν μου άρεσε στο τρόπο που έπαιζαν
Κάτσε να δούμε μην είναι μόνο 2 στο τέλος :D . Η Βραζιλία για δεύτερο Μουντιάλ παίζει μια χαρά (δεν είμαι φίλος του ποδοσφαίρου τους), το πρόβλημα είναι ότι στους 2 προημιτελικούς (το 2018 και σήμερα) εμφανίστηκε εναντίον της η "ομορφιά του ποδοσφαίρου" που λενε και οι σπήκερ :P . Η Κροατία από την άλλη δεν έχει καμμία δουλειά να βρίσκεται στην τετράδα, ειδικά σε αυτό το Μουντιάλ.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 09, 2022 6:20 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Δεκ 09, 2022 6:12 pm
tarp7 έγραψε:
Παρ Δεκ 09, 2022 6:07 pm
3 ευρωπαϊκές ομάδες στους 4 του μουντιάλ. Όπως έβλεπα το ματς οι βραζιλιάνοι έχουν πολύ καλούς παίκτες αλλά κάτι δεν μου άρεσε στο τρόπο που έπαιζαν
Κάτσε να δούμε μην είναι μόνο 2 στο τέλος :D . Η Βραζιλία για δεύτερο Μουντιάλ παίζει μια χαρά (δεν είμαι φίλος του ποδοσφαίρου τους), το πρόβλημα είναι ότι στους 2 προημιτελικούς (το 2018 και σήμερα) εμφανίστηκε εναντίον της η "ομορφιά του ποδοσφαίρου" που λενε και οι σπήκερ :P . Η Κροατία από την άλλη δεν έχει καμμία δουλειά να βρίσκεται στην τετράδα, ειδικά σε αυτό το Μουντιάλ.
Παλιά τους συμπαθούσα πολύ τους βραζιλιάνους μέχρι το 1994, μετά που άλλαξαν κι αυτοί στιλ μου είναι αδιάφοροι. Σ αυτό το μουντιάλ είναι το μόνο ματς που είδα τη βραζιλία , στην άμυνα ήταν απρσπέλαστοι, αλλά στην επίθεση ίσως έπρεπε να έπαιζαν πιο γρήγορα, δεν ξέρω κάτι δεν μου κόλαγε όπως έπαιζαν στην επίθεση σήμερα.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 09, 2022 6:31 pm

tarp7 έγραψε:
Παρ Δεκ 09, 2022 6:20 pm
ssoulliss έγραψε:
Παρ Δεκ 09, 2022 6:12 pm


Κάτσε να δούμε μην είναι μόνο 2 στο τέλος :D . Η Βραζιλία για δεύτερο Μουντιάλ παίζει μια χαρά (δεν είμαι φίλος του ποδοσφαίρου τους), το πρόβλημα είναι ότι στους 2 προημιτελικούς (το 2018 και σήμερα) εμφανίστηκε εναντίον της η "ομορφιά του ποδοσφαίρου" που λενε και οι σπήκερ :P . Η Κροατία από την άλλη δεν έχει καμμία δουλειά να βρίσκεται στην τετράδα, ειδικά σε αυτό το Μουντιάλ.
Παλιά τους συμπαθούσα πολύ τους βραζιλιάνους μέχρι το 1994, μετά που άλλαξαν κι αυτοί στιλ μου είναι αδιάφοροι. Σ αυτό το μουντιάλ είναι το μόνο ματς που είδα τη βραζιλία , στην άμυνα ήταν απρσπέλαστοι, αλλά στην επίθεση ίσως έπρεπε να έπαιζαν πιο γρήγορα, δεν ξέρω κάτι δεν μου κόλαγε όπως έπαιζαν στην επίθεση σήμερα.
Δεν έχεις άδικο ότι και αυτοί άλλαξαν στυλ, ωστόσο σήμερα έκαναν ένα λάθος και αποκλείστηκαν. Η Κροατία από το δεύτερο ημίχρονο και μέχρι την ισοφάριση δεν έκανε τίποτα στο να κερδίσει. Τα ίδια έγιναν με το Βέλγιο πριν 10 ημέρες όπου σχεδόν δεν υπήρχαν στο παιχνίδι και όμως προκρίθηκαν στο τέλος. Οι φίλοι του σπορ το λένε ομορφιά του ποδοσφαίρου ή ψυχικά αποθέματα, εγώ που πλέον παρακολυθώ μόνο Μουντιάλ και Euro το λέω κάπως άλλιώς (με εννοείς φαντάζομαι :D ).

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Leo_98

 a1greece
Reactions: 271
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 09, 2022 6:39 pm

Προσωπικά μου έβγαζε μια κάποια έπαρση η φετινή Βραζιλία (είναι έτσι και το στυλ τους βέβαια) και είχα κάνει την πρόβλεψη, πριν ξεκινήσει το Μουντιάλ, ότι ομάδα με ηγέτη Νεϊμάρ δεν βλέπω να σηκώνει τρόπαιο.

Αλλά ομολογώ ότι αγωνιστικά η φετινή Βραζιλία μου αρέσε αρκετά γιατί εκτός από ποιότητα και φαντεζί ενέργειες ήταν και σοβαρή αμυντικά.

Οι Κροάτες πραγματικά αποδεικνύονται εφτάψυχοι και παρόλο που αγωνιστικά δεν άξιζαν να βρίσκονται στην τετράδα, δείχνουν μέταλλο και πλέον κανείς δεν μπορεί να τους ξεγράψει.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 09, 2022 6:50 pm

Leo_98 έγραψε:
Παρ Δεκ 09, 2022 6:39 pm
Προσωπικά μου έβγαζε μια κάποια έπαρση η φετινή Βραζιλία (είναι έτσι και το στυλ τους βέβαια) και είχα κάνει την πρόβλεψη, πριν ξεκινήσει το Μουντιάλ, ότι ομάδα με ηγέτη Νεϊμάρ δεν βλέπω να σηκώνει τρόπαιο.

Αλλά ομολογώ ότι αγωνιστικά η φετινή Βραζιλία μου αρέσε αρκετά γιατί εκτός από ποιότητα και φαντεζί ενέργειες ήταν και σοβαρή αμυντικά.
Και πλέον θα πάνε με ένα τεράστιο ΠΡΕΠΕΙ στο επόμενο Μουντιάλ, ανάλογο του 1994 όταν και το κατέκτησαν. Δεν είναι και λίγα τα 24 χρόνια χωρίς τίτλο και το βάρος θα είναι ασήκωτο στη λογικά μετά-Neymar εποχή.

1
1 Εικόνα
jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 09, 2022 9:39 pm

Εχει χασει 4 φοβερές ευκαιριες η Αργεντινή στην παράταση. Δεν μυριζει προκριση Ολλανδίας;;;

Leo_98

 a1greece
Reactions: 271
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 09, 2022 10:02 pm

Μεγάλη ματσάρα το Αργεντινή - Ολλανδία!
Φοβερή κομπίνα των Ολλανδών στο...buzzer beater γκολ ισοφάρισης στην κανονική διάρκεια, αλλά εν τέλει νομίζω δίκαιη πρόκριση της Αργεντινής.
ΥΓ: χορτάσαμε πέναλτι σήμερα εμείς οι funs της συγκεκριμένης διαδικασίας :D

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 09, 2022 10:09 pm

Τι μέρα και η σημερινή .
Προσαγωγή της Εύας Καϊλή έγινε σύλληψη για υπόθεση διαφθοράς με το Κατάρ η οποία είχε δηλώσει (με 6500 θανάτους εργατών στη κατασκευή γηπέδων για το μουντιάλ) ότι το κατάρ είναι πρωτοπόρο στα εργασιακά δικαιώματα(εντάξει δεν τούς είχαν δεμένους μ αλυσίδες όπως έκαναν παλιά ξέρω γω).
Η Βραζιλία αποκλείστηκε από τη Κροατία και η Αργεντινή απέκλεισε την Ολλανδία στα πέναλτι
Ο Ολυμπιακός με εξωπραγματική εμφάνιση ισοπέδωσε τη βίρτους και η Βιλερμπάν κέρδισε μέσα στη Βαρκελώνη σε ματς θριλερ

1
1 Εικόνα
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1693
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 09, 2022 11:10 pm

tarp7 έγραψε:
Παρ Δεκ 09, 2022 10:09 pm
Τι μέρα και η σημερινή .
Προσαγωγή της Εύας Καϊλή έγινε σύλληψη για υπόθεση διαφθοράς με το Κατάρ η οποία είχε δηλώσει (με 6500 θανάτους εργατών στη κατασκευή γηπέδων για το μουντιάλ) ότι το κατάρ είναι πρωτοπόρο στα εργασιακά δικαιώματα(εντάξει δεν τούς είχαν δεμένους μ αλυσίδες όπως έκαναν παλιά ξέρω γω).
Η Βραζιλία αποκλείστηκε από τη Κροατία και η Αργεντινή απέκλεισε την Ολλανδία στα πέναλτι
Ο Ολυμπιακός με εξωπραγματική εμφάνιση ισοπέδωσε τη βίρτους και η Βιλερμπάν κέρδισε μέσα στη Βαρκελώνη σε ματς θριλερ
Φταίει ο πλανήτης Αρης για όλα αυτα.
Σε άλλη συνθήκη τίποτα δεν θα συνέβαινε :roofl: :roofl: :roofl: :roofl: :roofl:

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 10, 2022 4:06 pm

Για το χθεσινοβραδυνό νομίζω ότι προκρίθηκε δίκαια η Αργεντινή. Η Ολλανδία είχε ένα δεκαπεντάλεπτο που πίεσε με αρκετά παλαιομοδίτικο τρόπο, ωστόσο και στην παράταση δεν δικαιολόγησαν το 2-2.

* Η κομπίνα στο τέλος των Ολλανδών ήταν εξαιρετική.
* Η Αργεντινή μόλις γίνεται ροντεό το παιχνίδι χάνει την αυτοσυγκέντρωση της και κινδυνεύει. Το ίδιο έγινε με τους Αυστραλούς, το ίδιο εχθές το ίδιο και στην πρεμιέρα.
* Η κόντρα των δύο εθνικών ομάδων αρχίζει από το 1978 και τον τελικό στο Μπουένος Άίρες όπου έγινε υπό την "αιγίδα" του καθεστώτος Βιντέλα. Νομίζω όμως ότι σε γενικές γραμμές οι Αργεντίνοι τους έχουν πάρει τον αέρα, όπως και εχθές.
* Το περίεργο της υπόθεσης αφορά την επιλογή του διαιτητη. Βάλανε Ισπανό-ομόγλωσσο δηλαδή- να σφυρίξει την Αργεντινή. Ο οποίος τα έκανε σαλάτα, κατάφερε να μην δείξει κόκκινη μετά από σύρραξη παικτών και πάγκων ενώ όλη την ώρα είχε ψιλοκουβεντούλα με τον Messi και όχι μόνο. Κάπου καταλαβαίνω τους Ολλανδούς που θεωρούν ότι αυτό ήταν λίγο unfair σαν επιλογή.
* Το Μαρόκο πάει καλά, κερδάμε :D :P 1-0 την άνευ Ronaldo πάλι Πορτογαλία.

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 10, 2022 4:49 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Δεκ 10, 2022 4:06 pm
Για το χθεσινοβραδυνό νομίζω ότι προκρίθηκε δίκαια η Αργεντινή. Η Ολλανδία είχε ένα δεκαπεντάλεπτο που πίεσε με αρκετά παλαιομοδίτικο τρόπο, ωστόσο και στην παράταση δεν δικαιολόγησαν το 2-2.

* Η κομπίνα στο τέλος των Ολλανδών ήταν εξαιρετική.
* Η Αργεντινή μόλις γίνεται ροντεό το παιχνίδι χάνει την αυτοσυγκέντρωση της και κινδυνεύει. Το ίδιο έγινε με τους Αυστραλούς, το ίδιο εχθές το ίδιο και στην πρεμιέρα.
* Η κόντρα των δύο εθνικών ομάδων αρχίζει από το 1978 και τον τελικό στο Μπουένος Άίρες όπου έγινε υπό την "αιγίδα" του καθεστώτος Βιντέλα. Νομίζω όμως ότι σε γενικές γραμμές οι Αργεντίνοι τους έχουν πάρει τον αέρα, όπως και εχθές.
* Το περίεργο της υπόθεσης αφορά την επιλογή του διαιτητη. Βάλανε Ισπανό-ομόγλωσσο δηλαδή- να σφυρίξει την Αργεντινή. Ο οποίος τα έκανε σαλάτα, κατάφερε να μην δείξει κόκκινη μετά από σύρραξη παικτών και πάγκων ενώ όλη την ώρα είχε ψιλοκουβεντούλα με τον Messi και όχι μόνο. Κάπου καταλαβαίνω τους Ολλανδούς που θεωρούν ότι αυτό ήταν λίγο unfair σαν επιλογή.
* Το Μαρόκο πάει καλά, κερδάμε :D :P 1-0 την άνευ Ronaldo πάλι Πορτογαλία.
Κλασσικές εικονογραφημενες τουλίπες. Δείχνουν ότι μπορούν το κάτι παραπάνω αλλά τελικά οχι

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 10, 2022 5:02 pm

Ο Santos τελικά δικαιώθηκε ή όχι με τις επιλογές του; :P

Το Μαρόκο γίνεται η πρώτη αφρικανική και αραβική ομάδα που θα παιξει στα ημιτελικά.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”