Ολυμπιακοί Αγώνες και Στίβος

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 4:17 pm

Δύο επισημάνσεις:

Αρχικά νομίζω πως το τότε "θέμα" Κεντέρης-Θάνου δεν αποδείχτηκε ποτέ πως ήταν υπόθεση ντόπινγκ. Μπορεί και να ήταν.

Το γεγονός είναι πως από τις τρεις μεγάλες αθλήτριες των σπριντ εκείνης της εποχής, οι δύο πιαστήκαν ντοπέ (Jones και Pintusevic) ενώ η τρίτη η Θάνου δεν εμφανιζόταν σε ελέγχους από τη WADA. Δηλαδή η Θάνου θα έπρεπε να έχει ένα χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο και τρια χρυσά σε παγκόσμια πρωταθλήματα. Τελικά το αργυρό της έμεινε αργυρό και δεν αναβαθμίστηκε σε χρύσο όπως ορίζουν οι κανόνες της IAAF.

Για τον Κεντέρη το γόητρο των ΗΠΑ είχε χτυπηθεί πολύ (ανεπανόρθωτα θα έλεγα) και πιθανότατα ο Κεντέρης το 2004 θα έκανε το μοναδικό τέσσερα στη σειρα (Σίδνευ, Έντμοντον, Μοναχο και Αθήνα). Ίσως αυτό να είναι η αφορμή, μπορεί όμως να είναι και η αιτία. Αυτό που και εμένα με ξενίζει είναι αφενός η σιωπή των αθλητών μας και αφετέρου η τιμωρητική διάθεση της IAAF προς τη Θάνου το 2008, όταν είχε πάρει την πρόκριση κανονικά (με καλούτσικο χρόνο) όμως της απαγορεύτηκε να αγωνιστεί χωρίς να προσδιοριστεί ο λόγος. Νομίζω ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που συνέβει αυτό.

Δεν λέω ότι ήταν άγιοι αλλά δεν παίρνω και όρκο πως ήταν ντοπέ. (Ο Τζέκος είναι άλλη ιστορία και κάπου πιο πριν το επεσήμανε σωστά ο yorgos.)

Η δεύτερη επισήμανση αφορά το μπάσκετ. Και επειδή είμαστε στο basketforum, είμαι ο μόνος που πιστεύω πως το άθλημα αυτό υπάρχει απίστευτη omerta για το θέμα του ντόπινγκ;

Θυμίζω ότι το 1992 ο όρος που έβαλε ο θείος-Stern στη ΔΟΕ ήταν η αμερικανική ομάδα να μην υποστεί έλεγχο ντόπινγκ. Και έκτοτε δεν πρέπει να έχει αλλάξει κάτι, υποψιάζομαι δε πως πλέον σε Ολυμπιακούς Αγώνες όλοι οι αθλητές μπορουν να πιαστούν ντοπέ εκτός από τους μπασκετμπολίστες (είναι πολλοί πλέον οι μη-αμερικανοί στο ΝΒΑ).

Για να το κάνω πιο λιανά οι μπασκετμπολίστες ανα τον κόσμο (το ίδιο και οι ποδοσφιαριστές) δεν εμφανίζονται σχεδόν ποτέ σε υποθέσεις ντόπινγκ. Μπορεί να είναι τυχαίο;

Και φυσικά δεν είναι μόνο το ΝΒΑ, αλλά και στα λημέρια της Ευρώπης που πιθανότατα να έχουν αναπτύξει μηχανισμούς μη ανίχνευσης παράνομων ουσιών. Θυμίζω επίσης πως δεν έχει γραφτεί ή δεν έχει ακουστεί ποτέ (ή σχεδόν ποτέ) για αιφνιδιαστικούς ελέγχους σε ομάδες μπάσκετ (αναφέρομαι στην Ευρώπη).

* Η τελευταία περίπτωση που μου έρχεται στο μυαλό είναι του Καλάθη (ξέρετε τι αδυναμία του έχω σαν παίκτη :) ), που αν δεν κάνω λάθος η υπερασπιστική του γραμμή, ήταν πως έπαιρνε βιταμίνες για την τριχόπτωση (φυσικά τότε η λέξη ντοπέ δεν γραφόταν πουθενά, τζιζ έκανε). Στο ποδόσφαιρο δε ο Ζαγοράκης δήλωσε "προικισμένος" σε τεστοστερόνη λίγα χρόνια νωρίτερα. :lol:

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 5:36 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 4:17 pm
Δύο επισημάνσεις:

Αρχικά νομίζω πως το τότε "θέμα" Κεντέρης-Θάνου δεν αποδείχτηκε ποτέ πως ήταν υπόθεση ντόπινγκ. Μπορεί και να ήταν.

Το γεγονός είναι πως από τις τρεις μεγάλες αθλήτριες των σπριντ εκείνης της εποχής, οι δύο πιαστήκαν ντοπέ (Jones και Pintusevic) ενώ η τρίτη η Θάνου δεν εμφανιζόταν σε ελέγχους από τη WADA. Δηλαδή η Θάνου θα έπρεπε να έχει ένα χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο και τρια χρυσά σε παγκόσμια πρωταθλήματα. Τελικά το αργυρό της έμεινε αργυρό και δεν αναβαθμίστηκε σε χρύσο όπως ορίζουν οι κανόνες της IAAF.

Για τον Κεντέρη το γόητρο των ΗΠΑ είχε χτυπηθεί πολύ (ανεπανόρθωτα θα έλεγα) και πιθανότατα ο Κεντέρης το 2004 θα έκανε το μοναδικό τέσσερα στη σειρα (Σίδνευ, Έντμοντον, Μοναχο και Αθήνα). Ίσως αυτό να είναι η αφορμή, μπορεί όμως να είναι και η αιτία. Αυτό που και εμένα με ξενίζει είναι αφενός η σιωπή των αθλητών μας και αφετέρου η τιμωρητική διάθεση της IAAF προς τη Θάνου το 2008, όταν είχε πάρει την πρόκριση κανονικά (με καλούτσικο χρόνο) όμως της απαγορεύτηκε να αγωνιστεί χωρίς να προσδιοριστεί ο λόγος. Νομίζω ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που συνέβει αυτό.

Δεν λέω ότι ήταν άγιοι αλλά δεν παίρνω και όρκο πως ήταν ντοπέ. (Ο Τζέκος είναι άλλη ιστορία και κάπου πιο πριν το επεσήμανε σωστά ο yorgos.)

Η δεύτερη επισήμανση αφορά το μπάσκετ. Και επειδή είμαστε στο basketforum, είμαι ο μόνος που πιστεύω πως το άθλημα αυτό υπάρχει απίστευτη omerta για το θέμα του ντόπινγκ;

Θυμίζω ότι το 1992 ο όρος που έβαλε ο θείος-Stern στη ΔΟΕ ήταν η αμερικανική ομάδα να μην υποστεί έλεγχο ντόπινγκ. Και έκτοτε δεν πρέπει να έχει αλλάξει κάτι, υποψιάζομαι δε πως πλέον σε Ολυμπιακούς Αγώνες όλοι οι αθλητές μπορουν να πιαστούν ντοπέ εκτός από τους μπασκετμπολίστες (είναι πολλοί πλέον οι μη-αμερικανοί στο ΝΒΑ).

Για να το κάνω πιο λιανά οι μπασκετμπολίστες ανα τον κόσμο (το ίδιο και οι ποδοσφιαριστές) δεν εμφανίζονται σχεδόν ποτέ σε υποθέσεις ντόπινγκ. Μπορεί να είναι τυχαίο;

Και φυσικά δεν είναι μόνο το ΝΒΑ, αλλά και στα λημέρια της Ευρώπης που πιθανότατα να έχουν αναπτύξει μηχανισμούς μη ανίχνευσης παράνομων ουσιών. Θυμίζω επίσης πως δεν έχει γραφτεί ή δεν έχει ακουστεί ποτέ (ή σχεδόν ποτέ) για αιφνιδιαστικούς ελέγχους σε ομάδες μπάσκετ (αναφέρομαι στην Ευρώπη).

* Η τελευταία περίπτωση που μου έρχεται στο μυαλό είναι του Καλάθη (ξέρετε τι αδυναμία του έχω σαν παίκτη :) ), που αν δεν κάνω λάθος η υπερασπιστική του γραμμή, ήταν πως έπαιρνε βιταμίνες για την τριχόπτωση (φυσικά τότε η λέξη ντοπέ δεν γραφόταν πουθενά, τζιζ έκανε). Στο ποδόσφαιρο δε ο Ζαγοράκης δήλωσε "προικισμένος" σε τεστοστερόνη λίγα χρόνια νωρίτερα. :lol:
Αυτό με το Στερν και τους Ολυμπιακούς υπάρχει κάπου ή είναι αστικός μύθος;

Στο ΝΒΑ πιάνουν κάμποσους (εντυπωσιακά λίγους)
κάθε χρόνο για ντοπάρισμα και οι ποινές είναι αστείες αν θυμάμαι καλά κάτι 20ήμερα.

Τώρα για τη Θάνου και τον Κεντέρη διαβάσαμε ένα νομικίστικο κείμενο που στηριζόταν στο αν τους επιδόθηκε στο χέρι η κλήση κι αν απάντησαν το τηλέφωνο. Νομίζω είναι ξεκάθαρο τι έγινε στην υπόθεση, με σκηνοθετημένο ατύχημα και τους αθλητές να αρνούνται να εξεταστούν για να το τρίψουν στη μούρη της WADA.

Η δε Χαλκιά πιάστηκε ντοπέ (έριξε την επίδοσή της κάτι σαν 4,5 δευτερόλεπτα σε 6 μήνες ενώ είχε κόψει τον αθλητισμό, δούλευε στον Τριανταφυλλόπουλο κλπ), έχοντας ως προπονητή το πρωτοπαλίκαρο του Τζέκου και πιάστηκε με την ίδια ουσία που πιάστηκαν πολλοί άλλοι Έλληνες αθλητές, νομίζω οι ενδείξεις παραείναι πολλές to connect the dots.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 6:00 pm

Θα συμφωνησω με τον Yorgos για το οτι η Κινα κανει υποπτα πραγματα, και εχω την εντυπωση οτι την αφηνουν ανενοχλητη οι ομοσπονδιες, γιατι δεν τολμανε με την Κινα να κανουν σαρωτικους ελεγχους οπως κανανε στη Ρωσια που μπορει να επιφερουν τεραστιο σκανδαλο.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 6:02 pm

Αστικός μύθος, αλλά δεν πρέπει να απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

Γενικά όπου υπάρχει επαγγελματικός αθλητισμός ή κυβερνήσεις που κάνουν τις αθλητικές επιτυχίες παντιέρα για να κρύψουν τα χάλια τους, είναι δεδομένο και όσοι ασχολούνται το ξέρουν.

Απλα υπάρχει όλος αυτός ο έλεγχος και οι τιμωρίες για να κρατείται σε ένα επίπεδο, άλλιως θα είχαμε αυτά που γράφτηκαν πιο πάνω για την Κίνα.

https://m.imdb.com/title/tt6333060/

Αξιζει να το δει οποίος ενδιαφέρεται για τπ θέμα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 8:31 pm

Τα μεγάλα τα κονέ και τις μεγάλες τις αγορές τις έχουν οι δυτικές οι χώρες. Αυτές είναι που δίνουν την εμπορική γραμμή στον πρωταθλητισμό- άρα και το οξυγόνο του.
Η Κίνα έχει δεν έχει 10 χρόνια που άρχισε να ενδιαφέρει ως αγορά. ΚΑι πως να μην ενδιαφέρει τη στιγμή που έχει περίπου 400εκ. Κινέζων. μεσοαστική τάξη, που γυροβολάει τον κόσμο, επενδύει, καταναλώνει για 2 δυτικούς ο καθένας τους.
400εκ. επεναλαμβάνω....Μίνιμουμ.
Πιο πριν δεν είχαν να τη φοβηθούν την Κίνα. Τι θα γινόταν δηλαδή; Θα έχαναν την αγορά την τρελή σε μια φάση που δεν είχε ανοίξει καν; Ή θα τους τρόμαζε ο γνωστός κινεζικός ιμπεριαλισμός. :P Που έχει ανοίξει μέτωπα σε όλον τον κόσμο και ξεκινάει πολέμους.
ΟΙ Κινέζοι δεν είναι στη φάση PAx Americana. Το πάνε αλλιώς και καλά. Μέχρι το 2028 θα έχουν φτάσει στο περίπου τη στρατιωτική δύναμη των ΗΠΑ. ΑΛλά ούτε τότε θα τους την ¨ανοίξουν¨(που λέμε και δρομίσια). Φροντίζουν όμως για να έχουν. Στο δικό τους το τεραίν όπως κι οι Ρώσοι άλλωστε. Γιατί ξέρουν ότι αν επιτεθεί κάποιος θα είναι οι Αμερικάνοι και θα γίνει στις θάλλασες τους εκεί που μεταφέρονται πιο οι νέας κοπής πόλεμοι. ΜΕ τεχνητά νησιά, και πολλά άλλα αντίστοιχα.


Τη γαργάρα που κάνουν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί στον δυτικό αθλητισμό- ποδόσφαιρο, μπάσκετ, αμερικάνικο ποδόσφαιρο, ΜΜΑ, πυγμαχία, δεν μπορεί κανείς να τη διανοηθεί.

@ SSoylis, μόνο και μόνο το γελοία σκηνοθετημένο ατύχημα στην περίπτωση των Κεντέρη- Θάνου θα έφτανε για να σε πείσει.
Εκεί στο 2004 είχαμε πράματα και θάματα στην Ελλάδα. Και πολλά στόματα κλειστά. Ήταν τότε που θεμελιωνόταν (με τσιμέντο ενισχυμένο- όχι αστεία ) η λεγόμενη κοινωνική συναίνεση. Η οποία καλά κρατεί-δοσομένων όσων γίνονται σε βάρος των πολλών....

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Παρ Αύγ 06, 2021 8:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 8:38 pm

Pointgod έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 6:02 pm
Αστικός μύθος, αλλά δεν πρέπει να απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

Γενικά όπου υπάρχει επαγγελματικός αθλητισμός ή κυβερνήσεις που κάνουν τις αθλητικές επιτυχίες παντιέρα για να κρύψουν τα χάλια τους, είναι δεδομένο και όσοι ασχολούνται το ξέρουν.

Απλα υπάρχει όλος αυτός ο έλεγχος και οι τιμωρίες για να κρατείται σε ένα επίπεδο, άλλιως θα είχαμε αυτά που γράφτηκαν πιο πάνω για την Κίνα.

https://m.imdb.com/title/tt6333060/

Αξιζει να το δει οποίος ενδιαφέρεται για τπ θέμα.
ΞΕκίνησα να το βλέπω πριν 2 εβδομάδες και αρρώστησα, το σταμάτησα.

Επίσης στο νέτφλιξ έχει το ντοκιμαντέρ για τον Λανς Αρμστρονγκ, ανατριχιαστικό και ταυτόχρονα δείχνει το πόσο εύκολο είναι να εξαπατάς τη WADA επί σειρά ετών. Δε νομίζω ότι η Κίνα απαραίτητα είναι πιο προχώ στη ντόπα από άλλους, η διαφορά έγκειται στο ότι:
α) επιβεβαιωμένα το κάνει από παιδική ηλικία και μαζικά με κρατική αρωγή
β) σε καθεστώτα τύπου Κίνας πολύ απλά δεν υπάρχει ελευθερία Τύπου οπότε είναι πιο δύσκολο να βγουν στον αέρα, δεν υπάρχει δηλαδή εγχώριος δημοσιογράφος που να έχει συμφέρον να βγάλει το σκάνδαλο στον αέρα όπως γίνεται πχ στις ΗΠΑ, όχι αν αγαπάει τη ζωή του

Από κει και πέρα ο μόνος τρόπος να μην υπάρχει ντόπινγκ είναι να γίνουν big brother οι αθλητές, να παρακολουθούνται ασταμάτητα και μονίμως, δε γίνονται αυτά.

Σε ό,τι αφορά το ΝΒΑ ο Τζορτζ Καρλ το λέει ξεκάθαρα, ενώ το ότι έχουν βρεθεί μόλις 13 παίκτες ντοπέ... στην ιστορία της λίγκας είναι το ανέκδοτο του επαγγελματικού αθλητισμού.
https://www.sbnation.com/nba/2019/11/5/ ... substances

Με αστείες ποινές 25 παιχνιδιών βέβαια, θα γελάει ο κόσμος.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 9:26 pm

Ωραίο θρεντ.

Greek doping: ότι ξαφνικά απτό 92 και μετά αρχίσαμε να χουμε μαζικά επιτυχίες (φωτοβολίδες οι περισσότερες) ενώ μέχρι τότε υπήρχαμε μόνο στην ιστιοπλοΐα και λίγο στην πάλη μιλάει από μόνο του. Οκ υπήρξε και το Γκάλης effect και η δανεική εποχή χρυσων αγελάδων.

Δυση: Τα Χαν βγάλει οι Ρώσοι χακερ. Βγάζουν μια διάγνωση "διάσπαση προσοχής" ή άσθμα οπότε μετά πχ τα στεροειδη και οι αμφεταμινες γίνονται νόμιμη αγωγή.


Κομμουνίστρια καθεστώτα : Το μαζικό ντόπινγκ που έπαιζε στα περισσότερα άλλη μια απόδειξη πόσο στρεβλα εξελίχθηκε το πείραμα απελευθέρωσης του ανθρώπου/κοινωνίας. (εκτός Ρωσίας-Γιουγκοσλαβιας βέβαια τα καθεστώτα ήταν τελείως φορετα βέβαια. Μιλώντας για την δύση πάντα)

Κινα: ε λογικά συνδυασμός ντόπινγκ-σκληρής δουλειάς όπως λέει ο basket

@basket_72 μεταξύ δυτικού και κομμουνιστικου μοντέλου νομίζω προφανώς δεν διαλέγουμε κανένα. Μακάρι να εκλείψει ο πρωταθλητισμος. Αντικατοπτρισμος της κοινωνίας είναι βέβαια, οπότε αν αλλάξουν οι κοινωνίες θα ακολουθήσει κι αυτός.

Γενετικό ντόπινγκ. Δεν θα το απεκλεια. Αντε να βρεις αποδείξεις βέβαια.

ΥΓ1 Από ποδοσφαιριστη μικρομεσαίας ομάδας σούπερ λιγκ: κάθε βδομάδα ερχοταν ένα κουτί που είχε μέσα τα εκάστοτε φάρμακα-βοηθήματα του κάθε παίχτη. Δεν ρώταγες απλώς έπαιρνες τα χαπάκια σου. Χωρίς υατα μάλιστα ένιωθες ντεφορμέ και αδυναμος
*Στην σούπερ λιγκ 2 σε άφηναν και χωρίς γενικά πάντως.

ΥΓ2 Ως αντιλεμπρονικος και αντισουπερτιμικος εδώ αγαπημένη pseka θεωρία για λεμπρον και γενετικό ντόπινγκ



ΥΓ3 Η Κίνα πράγματι το πάει αρκετά καλά ως τώρα. Βέβαια και οι ΗΠΑ πχ επί Ρούσβελτ μια χαρά καλα παιδιά ήταν και μετά ριχνανε αχρείαστες μπόμπες στην Ιαπωνία και γενικά προβολή ισχύος στα 2/3 του πλανήτη. Προκύπτει και ένα ερώτημα γιατί φτιάχνουν αεροπλανοφορα οι Κινέζοι εδώ. Ιδεολογικά τουλάχιστον δεν έχουν γαλουχηθει με την φαντασίωση ότι αξίζουν και πρέπει να είναι το νο1, που για την ώρα είναι σχετικά καθησυχηστικο..

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 9:49 pm

Redoctor_33 έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 9:26 pm

@basket_72 μεταξύ δυτικού και κομμουνιστικου μοντέλου νομίζω προφανώς δεν διαλέγουμε κανένα. Μακάρι να εκλείψει ο πρωταθλητισμος. Αντικατοπτρισμος της κοινωνίας είναι βέβαια, οπότε αν αλλάξουν οι κοινωνίες θα ακολουθήσει κι αυτός.

Ωραίο ποστ reddoctor αλλά:
κομμουνιστικό μοντέλο δεν υπήρξε ποτέ. ¨Η μάλλον υπήρξε μέχρι την Κρονστάδη κατά προσέγγιση αλλά κι αυτό είναι υπό σοβαρή συζήτηση και μέσα πάντα από το διαλλεκτικό πρίσμα.
Είναι σαν αυτό που έχω ξαναπεί εδώ. ΣΟβιετική Ένωση δεν υπήρξε ποτέ.


- ΟΙ ΉΠΑ παίζουν επεκτατικά από την εποχή Μονρόε. Δεν εννοώ τη Μέριλυν, :P Πάμε πολύ πίσω, δηλαδή. Στα τέλη του προπερασμένου και με τα επιτεύγματα του εμφυλίου πολέμου ακόμα νωπά, αλλάξαν ρότα, αλλά ήταν πρόσκαιρη, όπως κι τοτινή άνθηση της κουλτούρας, χειραφέτησης, διανόησης, κινημάτως στις ΗΠΑ που ναι, τότε ήταν από τα πιο φωτεινά σημεία του πλανήτη. Πλην νότου και χιλίμπιλιδων βεβαίως- βεβαίως.
Συγγνώμη για το εκτός θέματος. Με παρέσυρε ο κοκκινό-γιατρός. Αυτόν να εκτελέσετε, σύντροφοι της GPU. Πάβλικ Μορόζοφ, εδώ. :P


Ήθελα να κάνω και μια μικρή αναφορά στο άθλημα της σωματικής της διάπλασης. Το γνωστό κι ως μπόντι- ντόπινγκ. Ε, συγγνώμη, μπόντι- μπίλντιγκ ήθελα να πω. Αυτό που στη δύση φοριέται πολύ. Είτε σε επίπεδο πρωταθλητισμού είτε σε επίπεδο αθλητισμού. "πάω γυμναστήριο και παίρνω και κάτι κούτες μαζί". " Μα είναι, εντάξει, έχουν και πιστοποίηση".
"ΆΣε να προλάβουμε και το καλοκαίρι να φορέσουμε κανά κοντομάνικο στενό".

Επιστρέφοντας στα της Κίνας, σπανίως βλέπεις γυμναστηριακό τύπο. Αλλά βλέπεις πολύ πιο πολλούς γυμνασμένους. Απείρως περισσότερο μιλάμε. Το είναι έναντι του φαίνεσθαι.

Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 10:32 pm

Εγω και μόνο με την ιδέα οτι υπάρχει μια μυστική βαση γεμάτη με κλώνους του Λεμπρόν, θα αρχίσω το ντοπινγκ :)

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 7:33 am

Δεν μπορώ να ξέρω τι έγινε στο μακρινό 1992 με την Dream Team, αλλά σίγουρα δεν ισχύει τώρα το ότι οι παίκτες των ΗΠΑ δεν υποβάλλονται σε τεστ για ντόπινγκ.
Κατ' αρχήν το NBA δεν έχει υπογράψει τον κώδικα της WADA, επισήμως τον θεωρεί πολύ αυστηρό, τόσο στις ποινές όσο και στο ότι οι αθλητές μπορούν να ελέγχονται απεριόριστες φορές εντός και εκτός επίσημων διοργανώσεων, να δίνουν αναλυτικές πληροφορίες που βρίσκονται και να πρέπει να παρουσιάζονται εντός μιας ώρας από την στιγμή που θα τους ζητηθεί. Οπότε ας πάρουμε δεδομένο ότι στην διάρκεια της χρονιάς είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.
Κατά την διάρκεια όμως διεθνών διοργανώσεων υπόκεινται στην ίδια πολιτική με τις άλλες ομάδες και γίνονται κανονικά τεστ.
Εδώ βλέπουμε και ποιοι έχουν εξεταστεί ως τώρα (ως τις 26 Ιουλίου είναι ενημερωμένο) από την usada:
https://www.usada.org/news/athlete-test-history/
και νομίζω ότι εφ' όσον κέρδισαν το χρυσό θα εξεταστούν όλοι.

Επειδή αναφέρθηκε για τον Ζαγοράκη, τα τεστ έδειχναν τις τιμές της τεστοστερόνης και αφύσικα υψηλές τιμές υποδήλωναν την χρήση "ενισχυτικών" ουσιών. Ο Ζαγοράκης απέδειξε ότι το σώμα του παρήγαγε από μόνο του υψηλές τιμές, υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις αθλητών με το ίδιο θέμα.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 9:31 am

yorgos έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 5:36 pm
Αυτό με το Στερν και τους Ολυμπιακούς υπάρχει κάπου ή είναι αστικός μύθος;
Δεν γράφονται αυτά ρε yorgos, είναι κάτι που λεγόταν και λέγεται χωρίς να έχει διαψευστεί.
yorgos έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 5:36 pm
Στο ΝΒΑ πιάνουν κάμποσους (εντυπωσιακά λίγους)
κάθε χρόνο για ντοπάρισμα και οι ποινές είναι αστείες αν θυμάμαι καλά κάτι 20ήμερα.
Για μαριχουάνα θυμάμαι κάμποσους, για παράνομες ουσίες τον Tyreke Evans. Στην Ευρώπη δεν θυμάμαι κανεναν μπασκετμπολίστα ή ποδοσφαιριστή (όποιος θυμάται να το αναφέρει).

yorgos έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 5:36 pm
Η δε Χαλκιά πιάστηκε ντοπέ (έριξε την επίδοσή της κάτι σαν 4,5 δευτερόλεπτα σε 6 μήνες ενώ είχε κόψει τον αθλητισμό, δούλευε στον Τριανταφυλλόπουλο κλπ), έχοντας ως προπονητή το πρωτοπαλίκαρο του Τζέκου και πιάστηκε με την ίδια ουσία που πιάστηκαν πολλοί άλλοι Έλληνες αθλητές, νομίζω οι ενδείξεις παραείναι πολλές to connect the dots.
Η αγαπημένη αθλήτρια του υπουργού Γιάννη Ιωαννίδη. :mrgreen: Η οποία πιάστηκε ντοπέ αρκετά χρόνια αργότερα χωρίς να τις αφαιρεθούν τα μετάλλια όπως έγινε π.χ. με τη Δεβετζή.
Conan1982 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 7:33 am
Δεν μπορώ να ξέρω τι έγινε στο μακρινό 1992 με την Dream Team, αλλά σίγουρα δεν ισχύει τώρα το ότι οι παίκτες των ΗΠΑ δεν υποβάλλονται σε τεστ για ντόπινγκ.
Κατ' αρχήν το NBA δεν έχει υπογράψει τον κώδικα της WADA, επισήμως τον θεωρεί πολύ αυστηρό, τόσο στις ποινές όσο και στο ότι οι αθλητές μπορούν να ελέγχονται απεριόριστες φορές εντός και εκτός επίσημων διοργανώσεων, να δίνουν αναλυτικές πληροφορίες που βρίσκονται και να πρέπει να παρουσιάζονται εντός μιας ώρας από την στιγμή που θα τους ζητηθεί. Οπότε ας πάρουμε δεδομένο ότι στην διάρκεια της χρονιάς είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.
Δηλαδή οι ΗΠΑ δεν ακολουθούν την WADA και δεν τιμωρούνται ενώ π.χ. η Ρωσία τιμωρείται; Την ίδια σημασία έχει ο έλεγχος του ΕΣΚΑΝ με τον έλεγχο της WADA;
Conan1982 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 7:33 am
Κατά την διάρκεια όμως διεθνών διοργανώσεων υπόκεινται στην ίδια πολιτική με τις άλλες ομάδες και γίνονται κανονικά τεστ.
Το ψιλοαποκλείω. :)
Conan1982 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 7:33 am
Εδώ βλέπουμε και ποιοι έχουν εξεταστεί ως τώρα (ως τις 26 Ιουλίου είναι ενημερωμένο) από την usada:
https://www.usada.org/news/athlete-test-history/
και νομίζω ότι εφ' όσον κέρδισαν το χρυσό θα εξεταστούν όλοι.
Είναι 63 αθλητές (άνδρες και γυναίκες) σε 66 ελέγχους για το 2021. Μου φαίνονται λίγοι οι έλεγχοι.
Conan1982 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 7:33 am
Επειδή αναφέρθηκε για τον Ζαγοράκη, τα τεστ έδειχναν τις τιμές της τεστοστερόνης και αφύσικα υψηλές τιμές υποδήλωναν την χρήση "ενισχυτικών" ουσιών. Ο Ζαγοράκης απέδειξε ότι το σώμα του παρήγαγε από μόνο του υψηλές τιμές, υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις αθλητών με το ίδιο θέμα.
Και ο Καλάθης κάπου εκεί πάτησε με τον Πιλάβιο αν δεν κάνω λάθος.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 9:48 am

Χαμός γίνεται με το ντόπινγκ ( η ρίζα του "ντοπ" προέρχεται από τη γλώσσα των Κάφρων- είναι εθνότητα και κακώς τη χρησιμοποιούμε έτσι, το έχω ξαναπεί- στην Αφρική).

Την βασιλεία του ντόπιγκ την αποδεικνύει το επικερδέστατο εμπόριο αναβολικών.


Τα σκάνδαλα balco και του αρχιπροπονητή των Αμερικάνων αν το ψάξετε στο ψαχτήρι θα το βρείτε.
Μιλάμε για πολλάαααααααα μετάλλια. ΠΟυ αν ίσχυε η επαναξέταση δειγμάτων 10 και 15 χρόνια πίσω θα είχαν αφαιρεθεί τα μισά και βάλε.

ΝΑ μιλήσουμε για τις αναπηρίες, για τους καρκίνους; Για τους θανάτους κυρίως ποδοσφαιριστών;
Καλά για τους παλαιστές WWE και τους μπόντι μπίλντερς δεν τίθεται καν θέμα. Από τα 45 και κάτι, τούς γυρνάει η ¨λυπητερή¨.

Να μιλήσουμε για το ότι το ντόπινγκ είναι πάντα ένα βήμα μπροστά από το αντι-ντόπιγκ;


Οι μοναδικοί που κάνουν στάνταρ δουλειά εκεί μέσα είναι οι υπάλληλοι που παρατηρού τους άλλους/ες να ουρούν μπροστά τους. :roll:

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 10:07 am

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 9:31 am
[

1.Δηλαδή οι ΗΠΑ δεν ακολουθούν την WADA και δεν τιμωρούνται ενώ π.χ. η Ρωσία τιμωρείται; Την ίδια σημασία έχει ο έλεγχος του ΕΣΚΑΝ με τον έλεγχο της WADA;
Conan1982 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 7:33 am
Κατά την διάρκεια όμως διεθνών διοργανώσεων υπόκεινται στην ίδια πολιτική με τις άλλες ομάδες και γίνονται κανονικά τεστ.
2.Το ψιλοαποκλείω. :)


Είναι 63 αθλητές (άνδρες και γυναίκες) σε 66 ελέγχους για το 2021. Μου φαίνονται λίγοι οι έλεγχοι.
Conan1982 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 7:33 am
Επειδή αναφέρθηκε για τον Ζαγοράκη, τα τεστ έδειχναν τις τιμές της τεστοστερόνης και αφύσικα υψηλές τιμές υποδήλωναν την χρήση "ενισχυτικών" ουσιών. Ο Ζαγοράκης απέδειξε ότι το σώμα του παρήγαγε από μόνο του υψηλές τιμές, υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις αθλητών με το ίδιο θέμα.
3.Και ο Καλάθης κάπου εκεί πάτησε με τον Πιλάβιο αν δεν κάνω λάθος.
1,Μην ψάχνεις δικαιοσύνη σε ότι έχει να κάνει με την Ρωσσία, η Ρωσσία πάντως τιμωρήθηκε με την κατηγορία ότι υπήρχε οργανωμένο κρατικά πρόγραμμα ντόπινγκ αλλά και γιατί παραποιούσε δείγματα από ελέγχους. Και πάλι καλά που στην ουσία επέτρεψαν σε όσους δεν έχουν "πιαστεί" να συμμετέχουν.
Δεν είναι όμως ότι δεν ακολουθούν οι Αμερικάνοι την Wada, δεν την ακολουθούν όλοι οι παίκτες που παίζουν στο NBA. Οπότε δεν θα έπρεπε να τιμωρηθεί μόνο η Αμερική αλλά και ο Ντόνσιτς, ο Γκόμπερτ και πάει λέγοντας.

2. Δεν είναι τα τεστ που κάνει το NBA στους παίκτες, είναι τα τεστ που κάνει η USADA και αφορούν τις διεθνείς διοργανώσεις, βάλε το 3ο τρίμηνο, έχουν υποβληθεί ήδη σε τεστ οι 7 παίκτης της ΗΠΑ που συμμετέχουν στην διοργάνωση και μετά το μετάλιο θα υποβληθούν όλοι.

3. Δεν έχω διαβάσει φυσικά την υπερασπιστική γραμμή αλλά η ουσία που χρησιμποιούσε ο Καλάθης ήταν ουσία "μάσκα", μια ουσία που κρύβει μια αναβολική ουσία χωρίς η ίδια να έχει κάποιο αναβολικό αποτέλεσμα. Εκεί πάτησε και στο ότι η ουσία αυτή υπήρχε σε κάποιο συμπλήρωμα χωρίς να το ξέρει και χωρίς να του προσφέρει αγωνιστικό όφελος.

Δεν λέω πάντως ότι οι παίκτες του ΝΒΑ ντοπάρονται ή ότι δεν ντοπάρονται, λέω ότι υπάρχει ένας μύθος ότι κατά την διάρκεια των αγώνων οι Αμερικανοί μπορούν να παίρνουν "μαγικές" κατά κάποιο τρόπο ουσίες για να ενισχύουν την απόδοση τους την συγκεκριμένη περίοδο. κάτι που δεν ισχύει 100%

0
gourgou

 a1greece
Reactions: 104
Δημοσιεύσεις: 850
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2014 9:51 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 10:19 am

basket72 έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 8:40 am
Conan1982 έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 7:03 am
Μετάφερα εδώ την συζήτηση που κάνουμε για τον ντόπινγκ γιατί στο άλλο θέμα κάποια παιδιά γράφουν για τα άλλα αθλήματα και τους το είχαμε κάνει λίγο μαντάρα.
Βλέπω Basket72 ότι ουσιαστικά δεν διαφωνούμε, έστω τελείως.
Για μένα βέβαια όλα αυτά τα παιδάκια που τα βάζουν να προπονούνται σε συνθήκες πρωταθλητισμού είτε στην Δύση, είτε στην Ανατολή είναι ένα μεγάλο λάθος που βέβαια το επιβραβεύουμε και εμείς. Γιατί θα πρέπει τα παιδάκια να σκληραγωγούνται έτσι; Αν θέλει κάποιος να περάσει ενήλικας να περάσει εκπαίδευση Ο.Υ.Κ, Rangers ας το κάνει όταν ενηλικιωθεί.
Τώρα για την σκληρή δουλειά που ρίχνουν στην Κίνα και τις σκληρές συνθήκες δεν αμφιβάλλω, για το ότι αυτό φέρνει περισσότερα αποτελέσματα όμως ναι. Σημασία έχει να γίνει αυτή η προπόνηση που θα επιτρέψει στον κάθε αθλητή να φτάσει κοντά στο 100% των δυνατοτήτων του και αυτό το επιτυγχάνουν με πολύ λιγότερο βάναυσο τρόπο και άλλες χώρες.
Πρέπει να δούμε τι ποσοστό παιδιών επιλέγονται να προπονηθούν και να επιλέγουν και πως αυτό μεταφράζεται σε επιτυχίες. Σε αριθμό μεταλίων ανά πληθυσμό δεν είναι και κάτι τρομερό η Κίνα, (και πόσα να πάρει θα πει κάποιος βέβαια) αλλά χώρες πολύ μικρότερες (Ιταλία, Ν. Ζηλανδία, Ρωσία, Αυστραλία, Βρετανία, Γερμανία) έχουν πάρει και αρκετά μετάλια και αναλογικά με τον πληθυσμό πολλά περισσότερα από τους Κινέζους.
https://www.medalspercapita.com/
Όμως οι συνθήκες σε κάνουν σκληρότερο. Γενικά είμαι υπέρ της σκληραγώγησης και δη στα νεολληνάκια που είναι εξαιρετικά καλομαθημένα.
Γενικά συμφωνώ περί δουλειάς, δουλειάς ,δουλειάς αλλά διαφωνώ στο ότι τα νεοελληνάκια είναι καλομαθημένα. Ειλικρινά δεν ξέρω τις οικονομικές συνθήκες που υπάρχουν σε ανατολικές χώρες και κατά πόσο χρηματοδοτείται ο αθλητισμός, αλλά στη δύση είναι defacto ότι χωρίς χρήματα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Στην Ελλάδα συγκεκριμένα ελάχιστοι γονείς μπορούν να πληρώνουν όλα τα έξοδα ώστε το παιδί τους να μπορέσει να κάνει αθλητισμό, ούτε καν πρωταθλητισμό. Επίσης μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δεν προπονούνται μόνο οι Κινέζοι 8 ώρες ημερησίως, αλλά και ο δικός μας ο Μελισσανίδης έβγαζε 8+ ώρες προπόνηση την ημέρα 2 μήνες μετά το χρυσό στην Ολυμπιάδα. Φαντάζομαι σε περίοδο προετοιμασίας θα ήταν περισσότερες. Επίσης διαφωνώ, αν και συμφωνούμε σε αυτό το κομμάτι για τις βάναυσες συνθήκες. Δεν χρειάζεται να βαράς κρεμασμένα μοσχάρια σε χασάπικο για να γίνεις καλός μποξέρ πχ. αλα Ρόκυ Μπαλμπόα. Η πειθαρχία και ο σεβασμός είναι έννοιες που κερδίζονται και δεν επιβάλλονται. Οι προπονητές σε ηλικιακές κατηγορίες πρέπει πάνω απ' όλα να είναι παιδαγωγοί.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 10:50 am

gourgou έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 10:19 am


Γενικά συμφωνώ περί δουλειάς, δουλειάς ,δουλειάς αλλά διαφωνώ στο ότι τα νεοελληνάκια είναι καλομαθημένα. Ειλικρινά δεν ξέρω τις οικονομικές συνθήκες που υπάρχουν σε ανατολικές χώρες και κατά πόσο χρηματοδοτείται ο αθλητισμός, αλλά στη δύση είναι defacto ότι χωρίς χρήματα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Στην Ελλάδα συγκεκριμένα ελάχιστοι γονείς μπορούν να πληρώνουν όλα τα έξοδα ώστε το παιδί τους να μπορέσει να κάνει αθλητισμό, ούτε καν πρωταθλητισμό. Επίσης μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δεν προπονούνται μόνο οι Κινέζοι 8 ώρες ημερησίως, αλλά και ο δικός μας ο Μελισσανίδης έβγαζε 8+ ώρες προπόνηση την ημέρα 2 μήνες μετά το χρυσό στην Ολυμπιάδα. Φαντάζομαι σε περίοδο προετοιμασίας θα ήταν περισσότερες. Επίσης διαφωνώ, αν και συμφωνούμε σε αυτό το κομμάτι για τις βάναυσες συνθήκες. Δεν χρειάζεται να βαράς κρεμασμένα μοσχάρια σε χασάπικο για να γίνεις καλός μποξέρ πχ. αλα Ρόκυ Μπαλμπόα. Η πειθαρχία και ο σεβασμός είναι έννοιες που κερδίζονται και δεν επιβάλλονται. Οι προπονητές σε ηλικιακές κατηγορίες πρέπει πάνω απ' όλα να είναι παιδαγωγοί.
Μίλησα για το πρόγραμμα που έβγαζαν τα παιδάκια κι εμείς οι λίγοι ξένοι. Σε περίοδο που δεν είχε αγώνες, επιδείξεις κλπ. Εκεί πήγαινε και στο 12ωρο. Την πειθαρχία που έχουν οι Κινέζοι λόγω κομφουκιανισμού και καθεστώτος δεν μπορεις να τη βρεις πουθενά.

Υπάρχει διαδρομή 9.30 ωρών με τραίνο, όρθιος ( προβλέπεται με διαφορετική τιμή) και στοιβαγμένος.
9.30 ώρες σαρδέλα. Μιλάμε για χρυσό ολυμπιακό. :roll:

Δεν το λέω για καλό ντε και καλά (με αυθύπαρκτη αξια). Έχει και τα καλά του (σκλήρός δρόμος) έχει και τα κακά του (ομογενοποίηση, ρομποτάκια κουρδισμένα. ολοκληρωτισμός).


.

Οι νεόλληνες μέχρι και τις ηλικίες περίπου των 50 χρόνων, ειναι εξαιρετικά καλομαθημένοι. Ακόμα και τώρα ελάχιστοι πάνε για μεροκάμματα σε οικοδομή, αγροτιά.
Στο λέω εκ πείρας γιατί στα 49 μου και λόγω κορωνοϊού που παρέλυσε τις 2 βασικές μου δουλειές κατά 90%, χρειάστηκε να ξαναδουλέψω οικοδομή την οποία δούλευα στη "χρυσή" (να φτύσω τα τσιμέντα τους) δεκαετία του 90. Όπως και τότε, έτσι και τώρα ελάχιστα ελληνόπουλα. Τα ίδια και στην ύπαιθρο όπου έχω δουλέωει ως αγρότης και ξυλοκόπος. Απ' άλλες χώρες με τα ελληνόπουλα να μην μπορούν να μην ψήνονται να κατεβάσουν κεράσια, καρύδια, να μην τινάζουνε τις ελιές.
Γνωστά τοις πάσοι, πράγματα. ΜΑκάρι να σκληρύνουν λόγω συνθηκών.
Μακάρι....

Κατά τ' άλλα συμφωνούμε για τις μέθοδους προπόνησης. Είναι και μερος της ζωής μου άλλωστε, πρέπει να σου πω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”