Ολυμπιακοί Αγώνες και Στίβος

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 6:56 am

Τα λέγαμε για τον ιταλό σπρίντερ. Τότε είπαμε να δούμε πως θα πάει και στο μέλλον, αλλά διαβάζω ότι ο διατροφολόγος του ερυυνάται για υπόθεση με αναβολικά.
Υπόψιν ότι ο Τζέικομπς έπιασε το 100ρι πριν κανά 2 χρόνια.
Σε φάση, " μιας που τα παίρνω τα αθλήματα, δεν αρχίζω τα σπριντ να πάω για μετάλλια;". :roll:

Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1462
Δημοσιεύσεις: 6443
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 03, 2022 9:12 pm

Θυμάμαι που γινόταν το καλοκαίρι μια κουβέντα εδώ για μελλοντικές αλλαγές, και όπως φαίνεται ήδη 3 αγωνίσματα θα αποτελέσουν παρελθόν από την μεθεπόμενη Ολυμπιάδα του LA. Άρση βαρών, πυγμαχία και μοντέρνο πένταθλο.

https://www.newsit.gr/athlitika/olympia ... 8/3460576/

Η άρση βαρών νομίζω πληρώνει το γεγονός ότι αφ'ενός δεν είναι τόσο θεαματικό, και αφ'ετέρου των αρκετών κρουσμάτων ντόπινγκ. Όπως και το ότι σε αρκετές εθνικές ομοσπονδίες, αλλά και στην παγκόσμια, υπάρχουν πολλές οσμές σκανδάλων, διαφθοράς ή έλλειψης οργάνωσης.
Για το μοντέρνο πένταθλο υπάρχει ο αστερίσκος ότι ενδέχεται να μην καταργηθεί αν γίνουν ριζικές αλλαγές. Με κυριότερη την αντικατάσταση του αγωνίσματος της ιππασίας σε αυτό με κάποιο άλλο.

Έχει βγει επίσης μια φήμη ότι η ΔΟΕ σκέφτεται να καταργήσει και το ποδόσφαιρο, αν η FIFA υλοποιήσει την σκέψη της για Μουντιάλ κάθε 2 χρόνια.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 03, 2022 10:50 pm

kojito έγραψε:
Πέμ Φεβ 03, 2022 9:12 pm
Θυμάμαι που γινόταν το καλοκαίρι μια κουβέντα εδώ για μελλοντικές αλλαγές, και όπως φαίνεται ήδη 3 αγωνίσματα θα αποτελέσουν παρελθόν από την μεθεπόμενη Ολυμπιάδα του LA. Άρση βαρών, πυγμαχία και μοντέρνο πένταθλο.

https://www.newsit.gr/athlitika/olympia ... 8/3460576/

Η άρση βαρών νομίζω πληρώνει το γεγονός ότι αφ'ενός δεν είναι τόσο θεαματικό, και αφ'ετέρου των αρκετών κρουσμάτων ντόπινγκ. Όπως και το ότι σε αρκετές εθνικές ομοσπονδίες, αλλά και στην παγκόσμια, υπάρχουν πολλές οσμές σκανδάλων, διαφθοράς ή έλλειψης οργάνωσης.
Για το μοντέρνο πένταθλο υπάρχει ο αστερίσκος ότι ενδέχεται να μην καταργηθεί αν γίνουν ριζικές αλλαγές. Με κυριότερη την αντικατάσταση του αγωνίσματος της ιππασίας σε αυτό με κάποιο άλλο.

Έχει βγει επίσης μια φήμη ότι η ΔΟΕ σκέφτεται να καταργήσει και το ποδόσφαιρο, αν η FIFA υλοποιήσει την σκέψη της για Μουντιάλ κάθε 2 χρόνια.
Το ανδρικο ποδοσφαιρο καλο θα ηταν να φυγει ετσι κι αλλιως, αφου ομαδες νεων πηγαινουν, δεν εχει κανενα νοημα. Να κρατησουν το γυναικειο που θεωρειται κανονικος παγκοσμιος τιτλος.

Η Αρση βαρων ηταν γνωστο οτι για εκει πηγαινε διοτι υπαρχει τεραστια αδυναμια (ισως ηθελημενη) της παγκοσμιας ομοσπονδιας να ελεγξει το θεμα ντοπινγκ. Ισως να οφειλεται και στο γεγονος οτι οι υπερδυναμεις του αθληματος ειναι απο χωρες που να το πουμε κομψα, δεν πολυσυνεργαζονται με τη WADA τα τελευταια χρονια.

Η πυγμαχια δεν ειχε καποια θεματα με το ερασιτεχνικο vs επαγγελματικο ; Αλλωστε εχουν αρκετες πολεμικες τεχνες οι Ολυμπιακοι Αγωνες, και νομιζω το τζουντο και το ταε κβο ντο εχουν μεγαλυτερη τηλεθεαση (αν θυμαμαι καλα).

Αυτο με την ιππασια ακουγεται ολο και περισσοτερο, και υπαρχουν και φωνες οτι πρεπει να φυγει και το αθλημα της ιππασιας (που παραμενει για ιστορικους λογους πρακτικα) επειδη βγαινουν περιστατικα κακομεταχειρισης των αλογων.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 542
Δημοσιεύσεις: 1475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 04, 2022 12:11 pm

H ΔΟΕ προφανως θελει να πιεσει τις διεθνεις ομοσπονδιες της αρσης βαρων και της πυγμαχιας για αλλαγες που ζητα να κανουν. Θυμίζω οτι κατι ανάλογο είχε κάνει και με την Πάλη πριν τους Ολυμπιακους του 2016. Προκειται για 2 παραδοσιακα αγωνισματα εκ των οποιων η πυγμαχια υπάρχει σαν ολυμπιακο αθλημα απο την αρχαιοτητα. Σιγουρα θα υπαρχουν αντιδρασεις απο πολλες χωρες.
Όσον αφορα το Μοντερνο Πένταθλο θεωρω οτι ειναι ξεπερασμενο αγώνισμα , ειδικά απο τη στιγμή που απο το 2000 εισήχθη και το Τρίαθλο. Για μένα είναι το μονο που πρεπει να αφαιρεθεί απο τα 3. Επισης εχει μεγαλη τιμη κόστους σε σχέση με τη δημοφιλία του αφου χρειαζεται πισινα, κλειστη αιθουσα για τη ξιφασκια και σκοποβολη, και χωρο για την ιππασια. Δηλ πολλα ειδη σταδιων για ένα αθλημα που δινει μολις 2 σετ μεταλλιων... Φανταστειτε πχ ο στιβος που χρειαζεται μεγαλο σταδιο να εδινε 6-7 σετ μεταλλιων αντιστοιχα απο τα 43 που δινει σημερα

Απο τα νεα αθληματα θεωρω αστεια το σκειτμπορντ ειδικα (ειναι για ολυμπιακους αγωνες νεων) αλλα και το σερφινγκ. Η αναρρίχηση ειναι ενδιαφερον θα ελεγα

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6036
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 04, 2022 2:15 pm

Νομίζω πως το είχαμε συζητήσει το καλοκαίρι. Οι Αμερικανοί δεν θέλουν ορισμένα από αυτά τα αγωνίσματα, ίσως και όλα, σε συνδυασμό με τον υπερβολικό αριθμό νοτιοασιατικών αγωνισμάτων (τέσσερα αν δεν κάνω λάθος) ο κλήρος έπεσε στα παραδοσιακά αγωνίσματα.

Βεβαίως υπάρχει πρόβλημα με την άρση βαρών, λόγω ντόπινγκ, βεβαίως υπήρξε πρόβλημα με το άλογο στο μοντέρνο πένταθλο που αφηνίασε και επιτέθηκε στη Γερμανίδα αθλήτρια, όμως δε βλέπω να υπάρχει συζήτηση για το σαξονικό σπορ της ιππασίας. Επειδή προφανώς ασχολούνται οι βρετανικές αποικίες το προσπερνούν.

Υπάρχει συζήτηση για το μπάσκετ, ο Silver θα πιέσει (αν είναι ακόμη κομισάριος) να υπάρχει μόνο το 3x3, ίσως από το 2032 και μετά.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχουν το μπάντμιντον, το τζούντο και τα τρια καινούρια που επέβαλαν οι Ουσαίοι. :P

* Το ποδόσφαιρο δύσκολα να συνεχιστεί μόνο σαν γυναικείο τουρνουά. Λογικά ή θα το καταργήσουν ή θα στέλνουν εθνικές παλαιμάχων :P . :bblove:

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 04, 2022 7:45 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Φεβ 04, 2022 2:15 pm
Νομίζω πως το είχαμε συζητήσει το καλοκαίρι. Οι Αμερικανοί δεν θέλουν ορισμένα από αυτά τα αγωνίσματα, ίσως και όλα, σε συνδυασμό με τον υπερβολικό αριθμό νοτιοασιατικών αγωνισμάτων (τέσσερα αν δεν κάνω λάθος) ο κλήρος έπεσε στα παραδοσιακά αγωνίσματα.

Βεβαίως υπάρχει πρόβλημα με την άρση βαρών, λόγω ντόπινγκ, βεβαίως υπήρξε πρόβλημα με το άλογο στο μοντέρνο πένταθλο που αφηνίασε και επιτέθηκε στη Γερμανίδα αθλήτρια, όμως δε βλέπω να υπάρχει συζήτηση για το σαξονικό σπορ της ιππασίας. Επειδή προφανώς ασχολούνται οι βρετανικές αποικίες το προσπερνούν.

Υπάρχει συζήτηση για το μπάσκετ, ο Silver θα πιέσει (αν είναι ακόμη κομισάριος) να υπάρχει μόνο το 3x3, ίσως από το 2032 και μετά.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχουν το μπάντμιντον, το τζούντο και τα τρια καινούρια που επέβαλαν οι Ουσαίοι. :P

* Το ποδόσφαιρο δύσκολα να συνεχιστεί μόνο σαν γυναικείο τουρνουά. Λογικά ή θα το καταργήσουν ή θα στέλνουν εθνικές παλαιμάχων :P . :bblove:
Υπαρχει μεγαλη συζητηση για την Ιππασια. Απλα η ΔΟΕ κανει καμια 10ετια απ την αρχη της συζητησης και μετα για να παρει αποφαση.

Το τζουντο ειναι απ τα πιο δημοφιλη πολεμικων τεχνων σε τηλεθεαση τι εννοεις ; Και το μπατμιτον ειναι σχετικα δημοφιλες, αλλο που στην Ελλαδα ειναι ανυπαρκτο.

Η γραμμη ειναι πια οτι οποιος κουνιεται στη WADA θα εχει επιπτωσεις. Αμα μερικες ομοσπονδιες δε το καταλαβαινουν, αυτα θα γινονται.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6036
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 05, 2022 10:15 am

Reaper έγραψε:
Παρ Φεβ 04, 2022 7:45 pm
Υπαρχει μεγαλη συζητηση για την Ιππασια. Απλα η ΔΟΕ κανει καμια 10ετια απ την αρχη της συζητησης και μετα για να παρει αποφαση.

Το τζουντο ειναι απ τα πιο δημοφιλη πολεμικων τεχνων σε τηλεθεαση τι εννοεις ; Και το μπατμιτον ειναι σχετικα δημοφιλες, αλλο που στην Ελλαδα ειναι ανυπαρκτο.

Η γραμμη ειναι πια οτι οποιος κουνιεται στη WADA θα εχει επιπτωσεις. Αμα μερικες ομοσπονδιες δε το καταλαβαινουν, αυτα θα γινονται.
Η ένσταση μου είναι πως οι "τιμωρίες" αφορούν τα παραδοσιακά αθλήματα (πάλη, πυγμαχία, άρση βαρών). Μπορεί να είναι σωστές δεν αντιλέγω, απλά μου φαίνεται λίγο επιτηδευμένο από τη ΔΟΕ.

Στους τελευταίους Ολυμπιακούς Αγώνες είχαμε 3 νοτιοασιατικά μαχητικά σπορ (καράτε, ταεκβοντό, τζούντο), το μπάντμιντον που επίσης παίζετε εκεί κοντά. Το τζούντο προσωπικά δεν μ'αρέσει, δεν το βλέπω. Επίσης έχουμε σοφτμπολ, μπέιζμπολ, αναρρίχηση, σκέιτμπορντ και σέρφινγκ που όλα αυτά εξυπηρετούν τις ΗΠΑ κυρίως. Υπάρχει το ράγκμπι και το χόκεϋ επί χόρτου, που είναι το πιο βαρετό ομαδικό σπορ που έχω δει από κοντά. Ας αφαιρέσουν κάποιο από αυτά στην τελική, λέω εγώ.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 05, 2022 5:23 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Φεβ 05, 2022 10:15 am
Reaper έγραψε:
Παρ Φεβ 04, 2022 7:45 pm
Υπαρχει μεγαλη συζητηση για την Ιππασια. Απλα η ΔΟΕ κανει καμια 10ετια απ την αρχη της συζητησης και μετα για να παρει αποφαση.

Το τζουντο ειναι απ τα πιο δημοφιλη πολεμικων τεχνων σε τηλεθεαση τι εννοεις ; Και το μπατμιτον ειναι σχετικα δημοφιλες, αλλο που στην Ελλαδα ειναι ανυπαρκτο.

Η γραμμη ειναι πια οτι οποιος κουνιεται στη WADA θα εχει επιπτωσεις. Αμα μερικες ομοσπονδιες δε το καταλαβαινουν, αυτα θα γινονται.
Η ένσταση μου είναι πως οι "τιμωρίες" αφορούν τα παραδοσιακά αθλήματα (πάλη, πυγμαχία, άρση βαρών). Μπορεί να είναι σωστές δεν αντιλέγω, απλά μου φαίνεται λίγο επιτηδευμένο από τη ΔΟΕ.

Στους τελευταίους Ολυμπιακούς Αγώνες είχαμε 3 νοτιοασιατικά μαχητικά σπορ (καράτε, ταεκβοντό, τζούντο), το μπάντμιντον που επίσης παίζετε εκεί κοντά. Το τζούντο προσωπικά δεν μ'αρέσει, δεν το βλέπω. Επίσης έχουμε σοφτμπολ, μπέιζμπολ, αναρρίχηση, σκέιτμπορντ και σέρφινγκ που όλα αυτά εξυπηρετούν τις ΗΠΑ κυρίως. Υπάρχει το ράγκμπι και το χόκεϋ επί χόρτου, που είναι το πιο βαρετό ομαδικό σπορ που έχω δει από κοντά. Ας αφαιρέσουν κάποιο από αυτά στην τελική, λέω εγώ.
Το σκειτμπορντ που μπηκε το 2020 βλεπω απο τα 4 χρυσα, 3 πηγαν στην Ιαπωνια και 1 στην Αυστραλια. 3 αργυρα στη Βραζιλια, ΗΠΑ και Βρετανια πηραν απο 1-2 χαλκινα.
Στην αναρριχηση επισης το μονο που μεταλλιο που πηραν οι ΗΠΑ ειαι 1 χαλκινο.

Επισης ολα αυτα τα αθληματα δινουν 2-4 μεταλλια - υπαρχουν αλλα που δινουν δεκαδες (πχ...η αρση βαρων, η ξιφασκια κλπ).

Η αρση βαρων εχει ξεφυγει με το ντοπινγκ, και γινεται και με τροπο που πως να το πω, φαινεται στη φυσικη εμφανιση των αθλητων και αυτο ειναι ασχημο για την τηλεθεαση. Αυτοι κοιταει η ΔΟΕ.

Το τι αρεσει στην μικροσκοπικη Ελλαδα ως αθλημα δε νομιζω οτι παιζει καποιο ρολο για κανεναν. Σε αλλους φαινεται το πολο βαρετο που παιρνουμε μεταλλια εμεις και παιζουν 80% μεσογειακες/βαλκανικες χωρες απ τις 200 του κοσμου.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2372
Δημοσιεύσεις: 7000
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 24, 2023 9:11 pm

Νομίζω ο Τεντογλου φτάνει να γίνει ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής του στίβου.
Δε ξέρω ποια είναι η γνώμη σας. Και επίσης δείχνει ότι πάει να σπάσει πολλά ρεκόρ.

Πλέον είναι πρώτος σε όλα τα τουρνουά με χρυσό σε πανευρωπαϊκό, παγκόσμιο και ολυμπιακούς αγώνες.

8.60 το προσωπικό του ρεκόρ ως η 16 επίδοση όλων των εποχών πίσω από τον Λουίς Τσατουμα στα 8.66 ως μια άλλη ελληνική συμμετοχή και το παγκόσμιο στα 8.95 του Powell.

Για να δούμε.

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sharp Shooter

senior
Reactions: 382
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 24, 2023 9:24 pm

Νομίζω πλέον δεν επιδέχεται αμφιβολίας πως ο Τεντόγλου είναι ο κορυφαίος Έλληνας στιβίστας όλων των εποχών.

Ο Κεντέρης έχει επίσης κερδίσει πανευρωπαϊκό, Ολυμπιάδα και Παγκόσμιο και μάλιστα σε άθλημα που ιστορικά κυριαρχούν μη Καυκάσιοι… Αλλά υπάρχει αυτό το μόνιμο σύννεφο με το Αθήνα 2004 χωρίς βέβαια να υπονοώ πως οι αντίπαλοί του είναι αθώα παιδάκια που έπαιζαν by the book.

Για να μην υπάρχει αμφιβολία από κανέναν, θεωρώ πως μια θέση στο βάθρο στην επόμενη Ολυμπιάδα θα σφραγίσει την θέση του Μίλτου ως πρώτο και στην συνείδηση των πιο δύσπιστων…

1
1 Εικόνα
“Maybe now you could say I didn't play a second, but in five years, you guys are going to forget. In ten years I'll still be a champion. In 20 years I'll tell my kids I probably started, and in 30 years I'll probably tell them I got the MVP.”
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1178
Δημοσιεύσεις: 1730
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 25, 2023 4:03 pm

Μίλτος τα έχει όλα. Είναι τρομερός αθλητής, ταπεινός, σέβεται τους πάντες (και έχει τον σεβασμό όλων), είναι ωραίος στις συνεντεύξεις του και βγάζει προς τα έξω κάτι πολύ relatable που νομίζω είναι αυτό που τον κάνει τόσο αγαπητό.

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”