Ολυμπιακοί Αγώνες 2021 - Τα υπόλοιπα αθλήματα

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 26, 2021 10:38 pm

Reaper έγραψε:
Δευ Ιούλ 26, 2021 10:24 pm

Το εχει πει απο το 2013 παρεπιπτοντως, δεν ειναι ειδηση (τωρα τα ελληνικα site μπορει να μη το χαν παρει χαμπαρι, καμια εντυπωση δε θα μου κανει).
O Ντάλεϊ ειχε σκεφτει να σταματησει μετα το 2016, οταν γεννηθηκε το παιδι του.
Ειναι ακομα πιο εντυπωσιακο οτι πηρε το χρυσο που του ελειπε στα 27 του - ειναι μεγαλη ηλικια για καταδυσεις. Ολα τα αλλα τα εχει παρει : παγκοσμια, ευρωπαϊκα, ατομικη, συγχρονισμενη κλπ.
Εκανε τις καταδυσεις δημοφιλεις στο Ηνωμενο Βασιλειο, ατομα που δεν εχουν καμια σχεση με το αθλημα τον ξερουνε. Π.χ. αγαπημενο αστειο των ποδοσφαιροφιλων στην Αγγλια ειναι οτι Sterling/Salah/Bruno Fernandes (ποδοσφαιριστες) is doing his best Tom Daley imitation (οταν βουτανε για να παρουν φαουλ).
Το γραψα στο σχολιο μου πιο πανω, οτι στο Πεκινο ηταν 13 και ηταν ο πιο νεος Βρετανος αθλητης ever. Ειναι το παραδειγμα για ολους τους νεοτερος Βρετανους καταδυτες, ο παρτενερ του χτες εχει φωτογραφιες με αυτον ως παιδακι.
Πολύ ενδιαφέροντα όσα λες. Μέχρι κάποια χρόνια πίσω έβλεπα καταδύσεις και γενικά είναι σπορ που θαυμάζω.* Καταπληκτικοί αθλητές/τριες. Με πνευματική δουλειά από πίσω- πέραν της αρτιότητας του αθλήματος.

Όντως μεγάλος για καταδύτης. Ο τελευταίος καταδύτης από την Αγγλία που ξέρω είναι ο Τζέισον Στέιθαμ. :P

* Αυτοί που έχουν τρέλα με τις ελεύθερες καταδύσεις είναι οι μεξικάνοι. Ίσως λόγω Ακαπούλκο ίσως λόγω τρέλας. Οι τύποι βουτάνε με το κεφάλι σε πισίνα για παιδιά ενάμιση μέτρο, από μπαλκόνια.
Ανεξαρτήτου φυσικής κατάστασης. Με μπυρο/τακό κοιλιές κι από όλα.
Λόκοςςςςςςςςςςςς.

Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 26, 2021 10:41 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Ιούλ 26, 2021 10:38 pm
Reaper έγραψε:
Δευ Ιούλ 26, 2021 10:24 pm

Το εχει πει απο το 2013 παρεπιπτοντως, δεν ειναι ειδηση (τωρα τα ελληνικα site μπορει να μη το χαν παρει χαμπαρι, καμια εντυπωση δε θα μου κανει).
O Ντάλεϊ ειχε σκεφτει να σταματησει μετα το 2016, οταν γεννηθηκε το παιδι του.
Ειναι ακομα πιο εντυπωσιακο οτι πηρε το χρυσο που του ελειπε στα 27 του - ειναι μεγαλη ηλικια για καταδυσεις. Ολα τα αλλα τα εχει παρει : παγκοσμια, ευρωπαϊκα, ατομικη, συγχρονισμενη κλπ.
Εκανε τις καταδυσεις δημοφιλεις στο Ηνωμενο Βασιλειο, ατομα που δεν εχουν καμια σχεση με το αθλημα τον ξερουνε. Π.χ. αγαπημενο αστειο των ποδοσφαιροφιλων στην Αγγλια ειναι οτι Sterling/Salah/Bruno Fernandes (ποδοσφαιριστες) is doing his best Tom Daley imitation (οταν βουτανε για να παρουν φαουλ).
Το γραψα στο σχολιο μου πιο πανω, οτι στο Πεκινο ηταν 13 και ηταν ο πιο νεος Βρετανος αθλητης ever. Ειναι το παραδειγμα για ολους τους νεοτερος Βρετανους καταδυτες, ο παρτενερ του χτες εχει φωτογραφιες με αυτον ως παιδακι.
Πολύ ενδιαφέροντα όσα λες. Μέχρι κάποια χρόνια πίσω έβλεπα καταδύσεις και γενικά είναι σπορ που θαυμάζω.* Καταπληκτικοί αθλητές/τριες. Με πνευματική δουλειά από πίσω- πέραν της αρτιότητας του αθλήματος.

Όντως μεγάλος για καταδύτης. Ο τελευταίος καταδύτης από την Αγγλία που ξέρω είναι ο Τζέισον Στέιθαμ. :P

* Αυτοί που έχουν τρέλα με τις ελεύθερες καταδύσεις είναι οι μεξικάνοι. Ίσως λόγω Ακαπούλκο ίσως λόγω τρέλας. Οι τύποι βουτάνε με το κεφάλι σε πισίνα για παιδιά ενάμιση μέτρο, από μπαλκόνια.
Ανεξαρτήτου φυσικής κατάστασης. Με μπυρο/τακό κοιλιές κι από όλα.
Λόκοςςςςςςςςςςςς.
Παντα εχουν καταδυτες στους τελικους τωρα που το λες, τσιμπανε και κανα χαλκινο μεταλλιο που και που οι Μεξικανοι.
Εριξα μια ματια και οντως τα ελληνικα media 1η φορα μαθανε οτι o Daley ειναι γκει. Ο ανθρωπος ειναι παντρεμενος με παιδι, ενα googlαρισμα ηθελε δηλαδη. Αθανατη ελληνικη δημοσιογραφια.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1595
Δημοσιεύσεις: 3949
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Δευ Ιούλ 26, 2021 11:27 pm

πηραμε κανα μεταλλιο?

0
Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 4:30 am

τουλουμπα έγραψε:
Δευ Ιούλ 26, 2021 11:27 pm
πηραμε κανα μεταλλιο?
Όχι , ούτε πρόκειται :D

Πετρούνιας και ίσως Στεφανίδη ή καμιά έκπληξη από πουθενά και thats it.

Από 1-3 θα παίξουμε στο σύνολο μεταλλίων.

Ο Ελληνικός αθλητισμός, στο σύνολο του, έχει σχεδόν ''πεθάνει'' την τελευταία δεκαετία. Έχουμε γυρίσει στο επίπεδο της εποχής των early 80s.

Αθλητική παράδοση δεν είχαμε ποτέ αλλά για την γενιά των γεννημένων τέλη 90s - αρχές 00s έχω την χειρότερη δυνατή άποψη. Όχι μόνο στον αθλητισμό βέβαια. Στην πραγματική ζωή είναι ακόμη χειρότεροι. Οι γονείς τους , εγώ δηλαδή οι γεννημένοι στα 70s , δεν έχουμε μάθει τους επόμενους να προσπαθούν σκληρά για κάτι.

0
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3921
Δημοσιεύσεις: 11014
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 5:17 am

ssoulliss έγραψε:
Δευ Ιούλ 26, 2021 5:26 pm
Reaper έγραψε:
Δευ Ιούλ 26, 2021 5:14 pm

Εγω εχω την απορια ποτε εφτιαξε ομαδα βολει ανταγωνιστικη η Ιαπωνια ;
Έχουν σχολή στο βόλλευ εδώ και δεκαετίες με μετάλλια και διακρίσεις, ίσως να είναι διαχρονικά το καλύτερο τους ομαδικό σπορ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Japan_men ... yball_team
E, υπάρχει και το μπέιζμπολ που είναι κορυφή. Η χώρα είναι ΠΑΛΑΒΗ για το συγκεκριμένο άθλημα: έχουν το δεύτερο καλύτερο πρωτάθλημα στον κόσμο και πολλούς παίκτες στο MLB, συμπεριλαμβανομένων αρκετών all-star. Η εθνική τους ομάδα απλά πετάει σε διεθνείς διοργανώσεις.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 7:30 am

BasketZilla έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 4:30 am
τουλουμπα έγραψε:
Δευ Ιούλ 26, 2021 11:27 pm
πηραμε κανα μεταλλιο?
Όχι , ούτε πρόκειται :D

Πετρούνιας και ίσως Στεφανίδη ή καμιά έκπληξη από πουθενά και thats it.

Από 1-3 θα παίξουμε στο σύνολο μεταλλίων.

Ο Ελληνικός αθλητισμός, στο σύνολο του, έχει σχεδόν ''πεθάνει'' την τελευταία δεκαετία. Έχουμε γυρίσει στο επίπεδο της εποχής των early 80s.

Αθλητική παράδοση δεν είχαμε ποτέ αλλά για την γενιά των γεννημένων τέλη 90s - αρχές 00s έχω την χειρότερη δυνατή άποψη. Όχι μόνο στον αθλητισμό βέβαια. Στην πραγματική ζωή είναι ακόμη χειρότεροι. Οι γονείς τους , εγώ δηλαδή οι γεννημένοι στα 70s , δεν έχουμε μάθει τους επόμενους να προσπαθούν σκληρά για κάτι.
ειναι και ο Τεντογλου και η Κορακακη. Ενω ισως καμια εκπληξη κανει Σακαρη ή Τσιτσιπας.

ΥΓ Οσον αφορα την νεα γενια αστο καλυτερα. Μιας και ανηκω σε αυτην την νεα γενια μπορω να σου πω οτι ειναι πολυ πολυ καλυτερη απο την προηγουμενη! Εσεις τα ειχατε ολα ετοιμα σε δουλειες κλπ. Οποιος ηθελε πηγαινε και δουλευε και χωρις ουτε λυκειο οι περισσοτεροι εμπαιναν σε καναν ΟΤΕ-ΔΕΗ-Δημοσιο με μισθαρες για να κοιτατε ταβανι και να ξυνεστε. Ασε μην το πιασουμε τωρα αυτο που για να ζειτε εσεις τελεια και να κανετε ζωαρα εμεις πρεπει με διδακτορικα να δουλευουμε για 700 ευρω, οταν η γενια σας δεν ηξερε να γραφει το ονομα της και επαιρνε 2 χιλ το μηνα μισθο.

Μιλαμε για απιστευτες παραπανω γνωσεις και ικανοτητες αλλα απο δουλεια σχεδον ολοι ανεργοι και μισθοι πεινας τι να λεμε τωρα. Ακουω συνεχεια απο συγγενης, φιλους και γνωστους πραγματα και μου πεφτουν τα μαλλια. Οποτε θελετε ανοιγουμε τοπικ για αυτο το θεμα για να επιχειρηματολογησουμε.

Προσοχη δεν λεω οτι ολοι αυτης της γενιας ειναι ετσι, εννοω η πλειοψηφια.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 8:13 am

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 7:30 am

ΥΓ Οσον αφορα την νεα γενια αστο καλυτερα. Μιας και ανηκω σε αυτην την νεα γενια μπορω να σου πω οτι ειναι πολυ πολυ καλυτερη απο την προηγουμενη! Εσεις τα ειχατε ολα ετοιμα σε δουλειες κλπ. Οποιος ηθελε πηγαινε και δουλευε και χωρις ουτε λυκειο οι περισσοτεροι εμπαιναν σε καναν ΟΤΕ-ΔΕΗ-Δημοσιο με μισθαρες για να κοιτατε ταβανι και να ξυνεστε. Ασε μην το πιασουμε τωρα αυτο που για να ζειτε εσεις τελεια και να κανετε ζωαρα εμεις πρεπει με διδακτορικα να δουλευουμε για 700 ευρω, οταν η γενια σας δεν ηξερε να γραφει το ονομα της και επαιρνε 2 χιλ το μηνα μισθο.

Μιλαμε για απιστευτες παραπανω γνωσεις και ικανοτητες αλλα απο δουλεια σχεδον ολοι ανεργοι και μισθοι πεινας τι να λεμε τωρα. Ακουω συνεχεια απο συγγενης, φιλους και γνωστους πραγματα και μου πεφτουν τα μαλλια. Οποτε θελετε ανοιγουμε τοπικ για αυτο το θεμα για να επιχειρηματολογησουμε.

Προσοχη δεν λεω οτι ολοι αυτης της γενιας ειναι ετσι, εννοω η πλειοψηφια.
Βρε άνθρωπε τι λες;
Ποιές γενιές και πράσιν άλογα; Έτσι απλουστευτικά τα βλέπεις; Η δική μας η γενιά κόντρα στη δική σας. Που ζούμε; Το 1955 με τη "ζούγκλα του μαυροπίνακα";
Η γενιά μας δεν ήξερε να γράφει το όνομά της; ΜΑ είναι δυνατόν;
Τι είναι αυτά που γράφεις; Σε χτύπησε η ζέστη κατακούτελα;
Που να επιχειρηματολογήσουμε με τέτοιες ατάκες;
Αμ, το άλλο με το δημόσιο που όλοι κάθονται και ξύνονται;
Έπαθες Άδωνις :roll:

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 8:26 am

basket72 έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 8:13 am
Tracy Mac έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 7:30 am

ΥΓ Οσον αφορα την νεα γενια αστο καλυτερα. Μιας και ανηκω σε αυτην την νεα γενια μπορω να σου πω οτι ειναι πολυ πολυ καλυτερη απο την προηγουμενη! Εσεις τα ειχατε ολα ετοιμα σε δουλειες κλπ. Οποιος ηθελε πηγαινε και δουλευε και χωρις ουτε λυκειο οι περισσοτεροι εμπαιναν σε καναν ΟΤΕ-ΔΕΗ-Δημοσιο με μισθαρες για να κοιτατε ταβανι και να ξυνεστε. Ασε μην το πιασουμε τωρα αυτο που για να ζειτε εσεις τελεια και να κανετε ζωαρα εμεις πρεπει με διδακτορικα να δουλευουμε για 700 ευρω, οταν η γενια σας δεν ηξερε να γραφει το ονομα της και επαιρνε 2 χιλ το μηνα μισθο.

Μιλαμε για απιστευτες παραπανω γνωσεις και ικανοτητες αλλα απο δουλεια σχεδον ολοι ανεργοι και μισθοι πεινας τι να λεμε τωρα. Ακουω συνεχεια απο συγγενης, φιλους και γνωστους πραγματα και μου πεφτουν τα μαλλια. Οποτε θελετε ανοιγουμε τοπικ για αυτο το θεμα για να επιχειρηματολογησουμε.

Προσοχη δεν λεω οτι ολοι αυτης της γενιας ειναι ετσι, εννοω η πλειοψηφια.
Βρε άνθρωπε τι λες;
Ποιές γενιές και πράσιν άλογα; Έτσι απλουστευτικά τα βλέπεις; Η δική μας η γενιά κόντρα στη δική σας. Που ζούμε; Το 1955 με τη "ζούγκλα του μαυροπίνακα";
Η γενιά μας δεν ήξερε να γράφει το όνομά της; ΜΑ είναι δυνατόν;
Τι είναι αυτά που γράφεις; Σε χτύπησε η ζέστη κατακούτελα;
Που να επιχειρηματολογήσουμε με τέτοιες ατάκες;
Αμ, το άλλο με το δημόσιο που όλοι κάθονται και ξύνονται;
Έπαθες Άδωνη; :roll:
που τα βρηκα; δες λιγο ποσοστα ανεργιας σε νεους, δες τι μισθους παιρνουν και μετα δες την γενια των γονιων μας (50 και ανω). Δεν με βαρεσε καμια ζεστη μονο η αληθεια. Αφου γραφει ο απο πανω η νεα γενια μου την σπαει και τα εχουμε καλομαθει, ε πως θες να απαντησω;

εκτος αν νομιζεις οτι ειναι ολα ευκολα για μας. Προσωπικα εχω φιλους μηχανικους 30αριδες που δουλευουν με 750 ευρω με ενοικια-εξοδα κλπ και ισα που τους φτανουν. Αλλα οχι η νεα γενια φταιει και για αυτο.

Δηλαδη αρνεισαι οτι υπαρχουν απειροι αυτης της γενιας (45-50 και ανω) που ειναι στο δημοσιο και δεν κανουν τιποτα και εχουν παχυλο μισθο; Μονο και μονο απο αρκετους συγγενής μου και γείτονες αν πιασω, το ξερω πολυ καλα.

Ξαναλεω, δεν ειπα οτι ολοι ειναι ετσι, αλλα ενα μεγαλο ποσοστο ετσι ειναι. Και ναι αν συγκρινω με την δικη μου γενια που εχει ενα καρο ικανοτητες και πτυχια και δεν βρισκει δουλεια πουθενα και αν βρει ειναι για ψιχουλα, τοτε ναι θα τσαντιστω αν καποιος μεγαλος σε ηλικια λεει οτι η γενια μου ειναι κακομαθημενη!

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1867
Δημοσιεύσεις: 5099
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 8:37 am

Πάντα η κάθε γενιά θα θυμάται τα δικά της και θα θεωρεί ότι τα πράγματα πάνε προς το χειρότερο ή το ευκολότερο.
Εμείς που πλέναμε τα ρούχα στο ρυάκι, εμείς που στο στρατό μας αφήσανε σε ένα ελληνικό νησί με φίδια διασταύρωση κόμπρας και οχιάς να επιβιώσουμε για ένα μήνα χωρίς φαγητό κ.ο.κ. Γενικότερα οι γενικεύσεις δεν είναι σωστές ούτε από τους παλιότερους ούτε από τους νεότερους.
Θα σταθώ στην αρχή της συζήτησης και θα παραλείψω το θέμα με τις διαφορές των γενιών.
BasketZilla έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 4:30 am
Ο Ελληνικός αθλητισμός, στο σύνολο του, έχει σχεδόν ''πεθάνει'' την τελευταία δεκαετία. Έχουμε γυρίσει στο επίπεδο της εποχής των early 80s.
Αθλητική παράδοση δεν είχαμε ποτέ αλλά για την γενιά των γεννημένων τέλη 90s - αρχές 00s έχω την χειρότερη δυνατή άποψη.
Τι εννοούμε με το ότι ο αθλητισμός έχει πεθάνει; Αν εννοούμε τον πρωταθλητισμό για μένα μικρό το κακό, ο πρωταθλητισμός θέλει χρήματα, επιλογή αθλητών και γονείς που ονειρεύονται να δουν τα παιδιά τους πρωταθλητές και τα ωθούν προς τα εκεί από μικρά. Προσωπικά αν και εννοείται χαίρομαι και παρακολουθώ τους αθλητές μας αλλά και γενικότερα διάφορα αθλήματα ανά τον κόσμο τα παιδιά μου ποτέ δεν θα τα πήγαινα από μικρά να κάνουν πρωταθλητισμό σε κανένα άθλημα όσο ταλέντο και να είχαν.
Αν εννοούμε τον αθλητισμό γενικότερα εγώ νομίζω ότι όλο και περισσότερα παιδιά ασχολούνται πλέον με κάτι, το ζήτημα είναι ότι αυτό το κάτι είναι κάπου χωμένο μεταξύ ξένων γλωσσών, φροντιστηρίων και δεν ξέρω τι άλλο, απουσιάζει όλο και περισσότερο το ελεύθερο παιχνίδι και κίνηση.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1414
Δημοσιεύσεις: 6337
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 8:41 am

Ας μην ξεφύγει η συζήτηση περί νέας γενιάς, Άδωνι, δημοσίων υπαλλήλων κτλ. Είναι και off topic :peace: :peace:

Στα της ημέρας, δεν μας έχει πάει καλά μέχρι τώρα. Η Σάκκαρη το πάλεψε, πήρε το 1ο σετ, αλλά η Svitolina ήταν καλύτερη και το γύρισε στην συνέχεια. Καλή παρουσία πάντως για την Μαρία, που θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία για κάποια διάκριση στα μεικτά διπλά. Ο Τσιτσιπάς πέρασε αέρα στους 16, παίζοντας αρκετά πιο καλά σε σχέση με το πρώτο ματς που έδωσε. Στους 16 θα παίξει λογικά με τον Γάλλο Humbert, νούμερο 14 του ταμπλό, και αν προκριθεί στα προημιτελικά μετά θα αντιμετωπίζει τον Schwartzman ή τον Khachanov. Καλά ονόματα και οι 3, αλλά αν παίξει στο επίπεδο που μπορεί και έχει δείξει, μπορεί να περάσει.

Ο Γκιώνης παραλίγο να κάνει την έκπληξη απέναντι στον Κορεάτη, προηγήθηκε 3-1 games και 10-4 στο 4ο, αλλά έχασε 6 σερί match points! Ε μετά τον πήρε από κάτω ψυχολογικά, με αποτέλεσμα να ηττηθεί τελικά με 4-3.

Η Καραχάλιου έπεσε στην 7η θέση αφού έκανε 2 κακές κούρσες το πρωί. Πάντως από την 2η έως και την 6η θέση τις αθλήτριες χωρίζουν 6 βαθμούς ποινής μόνο, οπότε αύριο αν κάνει δύο κούρσες εντός των πρώτων 5 θέσεων, λογικά θα βρεθεί και πάλι σε τροχιά μεταλλίου. Καλά μπήκε ο Μιτάκης στην δικιά του κατηγορία, όπου μετά τις 2 πρώτες κούρσες είναι 6ος στην γενική. Εκεί πάντως που οι πρώτοι 4 αθλητές έχουν ήδη ξεφύγει κάπως έναντι των υπολοίπων.

Ενώ και στο πόλο κατά κάποιο τρόπο αυτοκτονήσαμε, αφού προηγήθηκαμε 6-2 των Ιταλών, αλλά μας ισοφάρισαν σε 6-6 στο τελευταίο οκτάλεπτο. Απομένουν 2 εύκολα ματς με Ιαπωνία και Νότιο Αφρική και ένα μέτριας δυσκολίας απέναντι στους Αμερικάνους. Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, το κρίσιμο ματς θα είναι αυτό των προημιτελικών βέβαια.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 8:56 am

Tracy Mac έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 8:26 am

που τα βρηκα; δες λιγο ποσοστα ανεργιας σε νεους, δες τι μισθους παιρνουν και μετα δες την γενια των γονιων μας (50 και ανω). Δεν με βαρεσε καμια ζεστη μονο η αληθεια. Αφου γραφει ο απο πανω η νεα γενια μου την σπαει και τα εχουμε καλομαθει, ε πως θες να απαντησω;

εκτος αν νομιζεις οτι ειναι ολα ευκολα για μας. Προσωπικα εχω φιλους μηχανικους 30αριδες που δουλευουν με 750 ευρω με ενοικια-εξοδα κλπ και ισα που τους φτανουν. Αλλα οχι η νεα γενια φταιει και για αυτο.

Δηλαδη αρνεισαι οτι υπαρχουν απειροι αυτης της γενιας (45-50 και ανω) που ειναι στο δημοσιο και δεν κανουν τιποτα και εχουν παχυλο μισθο; Μονο και μονο απο αρκετους συγγενής μου και γείτονες αν πιασω, το ξερω πολυ καλα.

Ξαναλεω, δεν ειπα οτι ολοι ειναι ετσι, αλλα ενα μεγαλο ποσοστο ετσι ειναι. Και ναι αν συγκρινω με την δικη μου γενια που εχει ενα καρο ικανοτητες και πτυχια και δεν βρισκει δουλεια πουθενα και αν βρει ειναι για ψιχουλα, τοτε ναι θα τσαντιστω αν καποιος μεγαλος σε ηλικια λεει οτι η γενια μου ειναι κακομαθημενη!
ΒΡε συ τα ξέρω τα ποσοστά ανεργίας γιατί ασχολούμαι στον δρόμο με όλα αυτά.
Είμαι της παλιάς γενιάς βλέπεις, απ' αυτούς που κατεβαίνανε στον δρόμο για ένα καλύτερο αύριο. Τώρα θα κατέβουν στον δρόμο για τον φρέντο εσπρέσσο, για ένα τατού παραπάνω, για λίγα data παραπάνω. Παρόλα αυτά δεν φταίνε- μόνο- οι νέοι άνθρωποι. Η νέα γενιά που τη λες. Είναι σημεία των καιρών.
Εγώ πάντως θα προτιμούσα να είμαι της ακόμα πιο παλιάς γενιάς που οι άνθρωποι ήταν από Γκάτσο σε Χατζηδάκη, από Θεοδωράκη σε Ρίτσο κι από Λειβαδίτη σε Χρόνη Μίσσιο. Τότε που ο Μπόρχες επικοινωνούσε με τον Μάρκες με γράμματα που έκαναν ένα-δυο μήνες να φτάσουν από Κούβα σε Κολομβία ή Μεξικό. Τότε που άνθρωπος ήξερε τι είναι η ο μέλεγος κι η ιτιά.
Πάντως αν κάτι δεν κάνει η νέα γενιά είναι να ξέρει να γράφει. Ούτε τόνους, ούτε δύναται να ξεχωρίσει τον ενικό από τον πληθυντικό κι όλα αυτά στην καλή περίπτωση που γράφει ελληνικά. Συνήθως θα γράψει γκρικγκλις.
Παρόλα αυτά, όχι δεν θα ρίξω το -μανιχαϊστικό- ανάθεμσα στη νέα γενιά. Η νέα γενιά δρέπει τους καρπούς των παλιότερων γενιών- αλλά κι έχει κι αυτή λόγο κι ευθύνη. Στα 20 και 25 δεν είσαι πια παιδί.
Σημεία των καιρών θα τα χαρακτηρίσω όπως και μερικά απ 'αυτά που ανέφερες. Μερικά ,όμως γιατί αν ήταν έτσι το δημόσιο όπως νομίζεις, τότε δεν θα λειτουργούσε τίποτε. Είναι πάρα πολύς κόσμος στο δημόσιο που σκίζεται ( καλύτερη συγκυρία απ΄' αυτήν δεν νομίζω να υπάρχει, για να δει κανείς ότι το παρατημένο κι απαξιωμένο δημόσιο σύστημα υγείας κράτησε τη χώρα) κι αμείβεται με πολύ λιγότερα από αυτά που θα έπαιρνε στην "ελεύθερη αγορά". Πολλές φορές και συνειδητά, μάλιστα.
Και με διδακτορικά σε δημόδια ιδρύματα και με υποτροφίες ΙΚΥ κι από ο-ύ-λα.

Συγγνώμη για το εκτός θέματος, σχόλιο. Ποσώς δεν με ενδιαφέρει να το αναγάγω σε δυϊστική- κι αδιέξοδη- ρήξη νέας με παλιά γενιά.
Τα πράγματα είναι πιο σύνθετα, πιο βαθιά ενιότε και πιο απλά, ωστόσο.
Γενικά, έχουμε μπει σε ζόρικες εποχές κι έπονται πιο ζόρικες. Αν πρόοδος τέμνεται με ντελίριο του κάθε Ίλον Μασκ μπορεί κανείς...έστω να προβληματιστεί.
Παρόλα αυτά δεν θα μπούμε και στα καβούκια μας.
Ελπίζουμε, παλεύουμε, προσδοκάμε κι αγαπάμε. Είτε την οικογένεια μας, είτε τους φίλους μας, είτε αυτά που μας γεμίζουν είτε ένα κάρο πράγματα.
Δεν μασάμε μία.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3184
Δημοσιεύσεις: 6009
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 9:51 am

basket72 έγραψε:
Δευ Ιούλ 26, 2021 10:38 pm
Όντως μεγάλος για καταδύτης. Ο τελευταίος καταδύτης από την Αγγλία που ξέρω είναι ο Τζέισον Στέιθαμ. :P
Σατανά τι μου θύμησες :D :P


yorgos έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 5:17 am
E, υπάρχει και το μπέιζμπολ που είναι κορυφή. Η χώρα είναι ΠΑΛΑΒΗ για το συγκεκριμένο άθλημα: έχουν το δεύτερο καλύτερο πρωτάθλημα στον κόσμο και πολλούς παίκτες στο MLB, συμπεριλαμβανομένων αρκετών all-star. Η εθνική τους ομάδα απλά πετάει σε διεθνείς διοργανώσεις.
Όπως έχουν οι Βραζιλιάνοι το ποδόσφαιρο έχουν εκεί το baseball. Στο θεό δηλαδή :D , αλλά το βόλλευ ήταν και μάλλον είναι το νούμερο 2 στην χώρα τους.

Σήμερα πάντως στο πινγκ-πονγκ τα παιδιά που αγωνίστηκαν "λούστηκαν" σκωτσέζικο ντους. Ο Γκιώνης έφτασε τόσο κοντά στην μεγαλύτερη στιγμή του αλλά λύγισε ενώ το πόλο δέχτηκε ένα 4-0 σερί στο τέλος και έμεινε με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Είναι από τις φορές που διαφωνώ κάθετα με τον φίλο BasketZilla για τη νέα γεννια, αν και αντιλαμβάνομαι πως το "φταίξιμο" εμέσως το πιστώνει στη δική μας την καμπούρα. Πιστευώ πολύ στα νέα παιδιά και ελπίζω να βελτιώσουν την κατάσταση (και στον αθλητισμό). :)

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 10:32 am

Οι κολυμβητες μας με το ζορι μπαινουν σε καναν ημιτελικο πλεον.
Ειναι αρκετα μεγαλη πτωση σε σχεση με 10-15 χρονια πριν που ειχαμε τελικους και μεταλλια.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 10:48 am

basket72 έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 8:56 am
Tracy Mac έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 8:26 am

που τα βρηκα; δες λιγο ποσοστα ανεργιας σε νεους, δες τι μισθους παιρνουν και μετα δες την γενια των γονιων μας (50 και ανω). Δεν με βαρεσε καμια ζεστη μονο η αληθεια. Αφου γραφει ο απο πανω η νεα γενια μου την σπαει και τα εχουμε καλομαθει, ε πως θες να απαντησω;

εκτος αν νομιζεις οτι ειναι ολα ευκολα για μας. Προσωπικα εχω φιλους μηχανικους 30αριδες που δουλευουν με 750 ευρω με ενοικια-εξοδα κλπ και ισα που τους φτανουν. Αλλα οχι η νεα γενια φταιει και για αυτο.

Δηλαδη αρνεισαι οτι υπαρχουν απειροι αυτης της γενιας (45-50 και ανω) που ειναι στο δημοσιο και δεν κανουν τιποτα και εχουν παχυλο μισθο; Μονο και μονο απο αρκετους συγγενής μου και γείτονες αν πιασω, το ξερω πολυ καλα.

Ξαναλεω, δεν ειπα οτι ολοι ειναι ετσι, αλλα ενα μεγαλο ποσοστο ετσι ειναι. Και ναι αν συγκρινω με την δικη μου γενια που εχει ενα καρο ικανοτητες και πτυχια και δεν βρισκει δουλεια πουθενα και αν βρει ειναι για ψιχουλα, τοτε ναι θα τσαντιστω αν καποιος μεγαλος σε ηλικια λεει οτι η γενια μου ειναι κακομαθημενη!
ΒΡε συ τα ξέρω τα ποσοστά ανεργίας γιατί ασχολούμαι στον δρόμο με όλα αυτά.
Είμαι της παλιάς γενιάς βλέπεις, απ' αυτούς που κατεβαίνανε στον δρόμο για ένα καλύτερο αύριο. Τώρα θα κατέβουν στον δρόμο για τον φρέντο εσπρέσσο, για ένα τατού παραπάνω, για λίγα data παραπάνω. Παρόλα αυτά δεν φταίνε- μόνο- οι νέοι άνθρωποι. Η νέα γενιά που τη λες. Είναι σημεία των καιρών.
Εγώ πάντως θα προτιμούσα να είμαι της ακόμα πιο παλιάς γενιάς που οι άνθρωποι ήταν από Γκάτσο σε Χατζηδάκη, από Θεοδωράκη σε Ρίτσο κι από Λειβαδίτη σε Χρόνη Μίσσιο. Τότε που ο Μπόρχες επικοινωνούσε με τον Μάρκες με γράμματα που έκαναν ένα-δυο μήνες να φτάσουν από Κούβα σε Κολομβία ή Μεξικό. Τότε που άνθρωπος ήξερε τι είναι η ο μέλεγος κι η ιτιά.
Πάντως αν κάτι δεν κάνει η νέα γενιά είναι να ξέρει να γράφει. Ούτε τόνους, ούτε δύναται να ξεχωρίσει τον ενικό από τον πληθυντικό κι όλα αυτά στην καλή περίπτωση που γράφει ελληνικά. Συνήθως θα γράψει γκρικγκλις.
Παρόλα αυτά, όχι δεν θα ρίξω το -μανιχαϊστικό- ανάθεμσα στη νέα γενιά. Η νέα γενιά δρέπει τους καρπούς των παλιότερων γενιών- αλλά κι έχει κι αυτή λόγο κι ευθύνη. Στα 20 και 25 δεν είσαι πια παιδί.
Σημεία των καιρών θα τα χαρακτηρίσω όπως και μερικά απ 'αυτά που ανέφερες. Μερικά ,όμως γιατί αν ήταν έτσι το δημόσιο όπως νομίζεις, τότε δεν θα λειτουργούσε τίποτε. Είναι πάρα πολύς κόσμος στο δημόσιο που σκίζεται ( καλύτερη συγκυρία απ΄' αυτήν δεν νομίζω να υπάρχει, για να δει κανείς ότι το παρατημένο κι απαξιωμένο δημόσιο σύστημα υγείας κράτησε τη χώρα) κι αμείβεται με πολύ λιγότερα από αυτά που θα έπαιρνε στην "ελεύθερη αγορά". Πολλές φορές και συνειδητά, μάλιστα.
Και με διδακτορικά σε δημόδια ιδρύματα και με υποτροφίες ΙΚΥ κι από ο-ύ-λα.

Συγγνώμη για το εκτός θέματος, σχόλιο. Ποσώς δεν με ενδιαφέρει να το αναγάγω σε δυϊστική- κι αδιέξοδη- ρήξη νέας με παλιά γενιά.
Τα πράγματα είναι πιο σύνθετα, πιο βαθιά ενιότε και πιο απλά, ωστόσο.
Γενικά, έχουμε μπει σε ζόρικες εποχές κι έπονται πιο ζόρικες. Αν πρόοδος τέμνεται με ντελίριο του κάθε Ίλον Μασκ μπορεί κανείς...έστω να προβληματιστεί.
Παρόλα αυτά δεν θα μπούμε και στα καβούκια μας.
Ελπίζουμε, παλεύουμε, προσδοκάμε κι αγαπάμε. Είτε την οικογένεια μας, είτε τους φίλους μας, είτε αυτά που μας γεμίζουν είτε ένα κάρο πράγματα.
Δεν μασάμε μία.
συμφωνω μαζι σου σε οτι εγραψες. αλλωστε και γω σε πορειες και διαμαρτυριες ημουν παντα απο μικρο παιδακι (με τον θειο :lol: ) απλως εχω βαρεθει να ακουω συνεχεια οι νεοι ειναι αχρηστοι και δεν μπορουν και δεν κανουν και εγω στην ηλικια σου ειχα 10 γυναικες. Με ενοχλει αφανταστα ολο αυτο και ειναι συνηθως απο μπαρμπαδες που ειναι Πασοκαρα ή ΝΔ και ηταν βυσμα σε δημοσιο ή κατι αναλογο. Νομιζω καταλαβαινεις τι λεω.

Και μενα με ενοχλει αφανταστα που η νεα γενια δεν διεκδικει τα δικαιωματα της, οπως η πιο παλια γενια, αλλα αυτο ειναι αλλο κομματι.

Στα του τοπικ τωρα, η σακαρη αποκλειστηκε σε ματσαρα που διήρκησε 2,30 ωρες! νομιζω οτι αν περναγε αυτον τον γυρο μετα θα ηταν πολυ ανοικτος ο δρομος για μετάλλιο. Οποτε τωρα λιγο ή πολυ ολες μας οι ελπιδες πανε σε Πετρουνια-Τεντογλου-Σταφανιδη για κατι καλο, εκτος αν κανει καμια εκπληξη ο Τσιτσιπας.

ΥΓ Respect για Χρονη Μισσιο

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3921
Δημοσιεύσεις: 11014
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 11:15 am

Εγώ πάντως από όλους τους Έλληνες αθλητές πιο πολύ θέλω να δω τον Τεντογλου.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”