Κορυφαίοι/ες Έλληνες/ίδες Αθλητές/τριες

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 26, 2021 4:33 pm

Μπάσκετ: Γκάλης, Σπανουλης, Giannis, Γιαννάκης, Διαμαντιδης, Παπαλουκάς, Χριστοδούλου, Πριντεζης

Μαλτση, Καλτσιδου

Ποδοσφαιρο: Δεν έχω εικόνα παλιών. Αποτι έχω ακούσει: Δομαζος, Βασια, Κουδας, Αντωνιάδης, Σιδέρης, Μαύρος και δεν ξέρω πόσους ξεχνω

Βόλεϋ:??

Πολο: Αφρουδακης Γιώργος, Χρήστος, Χατζηθεοδωρου, Φουντουλης, Γεννηδουνιας

Πόλο γυν: δεν έχω τόση επαφή

Στίβος: Ιακωβακης, Φιλιππίδης, Κεντερης**, Γκατσιουδης

Στεφανιδη, Σακοραφα, Βερουλη, Μανιανι, Μπακογιαννη, Πατουλιδου, Δεβετζη*, Θανου*

Άρση βαρών: Πυρός, Καχι, Βαλεριος(τρομερή μάχη το 96)

Παλη: Μυγιακης

Περβολαρακη

Ταε κβο ντο: Νικολαΐδης, Μουρουτσος

Σκοποβολή: Κορακακη

Τεννις: Τσιτσιπας

Σακκαρη

Ιστιοπλοΐα:
Κακλαμανακης

Τσουλφα, Μπεκατωρου

Κολύμβηση:

Γιαννιώτης, Γρηγοριαδης

Ενόργανη:
Πετρουνιας, Ταμπακος, Μάρας, Μελισσανιδης

Συμπληρώστε με όσους παρέλειψα.

@basket_72 συμφωνώ ότι δεν ξεκινάει ο αθλητισμός στα 90ς αλλά από πριν δεν έχω καθόλου προσωπική εικόνα οπότε ότι έχω από αφηγήσεις διαβάσματα.

Παράλληλα απτα 90ς και μετά, μαζί με την εποχή του tittitainment( δηλαδή προωθουμενης μαζικής αποβλάκωσης των μαζών) ξεκινάει και ο επαγγελματικός αθλητισμός ουσιαστικά. Που επιτρέπει στις καριέρες των αθλητών να έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια πλέον οπότε στην ματαιόδοξη συζήτηση GOATοσυνης οι παλιοτεροι αθλητές υστερούν στην διάρκεια.

Αλλά θα μπορούσαμε να κανουμε και συζήτηση GSOAT (Greatest season) ή GEOAT (Greatest event)

** Για Κεντερη Θάνου συμφωνώ ότι έχουν αμαυρωθει τα επιτεύγματα τους αλλά απτήν αλλη ποιος δεν;
Το ντόπινγκ μαζί με το στοίχημα έχουν δυστυχώς προκαλεσει ίσως και ανεπανορθωτη ζημιά στον (πρωτ)αθλητισμό.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 26, 2021 9:50 pm

Redoctor_33 έγραψε:
Σάβ Ιουν 26, 2021 4:33 pm
Μπάσκετ: Γκάλης, Σπανουλης, Giannis, Γιαννάκης, Διαμαντιδης, Παπαλουκάς, Χριστοδούλου, Πριντεζης

Μαλτση, Καλτσιδου

Ποδοσφαιρο: Δεν έχω εικόνα παλιών. Αποτι έχω ακούσει: Δομαζος, Βασια, Κουδας, Αντωνιάδης, Σιδέρης, Μαύρος και δεν ξέρω πόσους ξεχνω

Βόλεϋ:??

Πολο: Αφρουδακης Γιώργος, Χρήστος, Χατζηθεοδωρου, Φουντουλης, Γεννηδουνιας

Πόλο γυν: δεν έχω τόση επαφή

Στίβος: Ιακωβακης, Φιλιππίδης, Κεντερης**, Γκατσιουδης

Στεφανιδη, Σακοραφα, Βερουλη, Μανιανι, Μπακογιαννη, Πατουλιδου, Δεβετζη*, Θανου*

Άρση βαρών: Πυρός, Καχι, Βαλεριος(τρομερή μάχη το 96)

Παλη: Μυγιακης

Περβολαρακη

Ταε κβο ντο: Νικολαΐδης, Μουρουτσος

Σκοποβολή: Κορακακη

Τεννις: Τσιτσιπας

Σακκαρη

Ιστιοπλοΐα:
Κακλαμανακης

Τσουλφα, Μπεκατωρου

Κολύμβηση:

Γιαννιώτης, Γρηγοριαδης

Ενόργανη:
Πετρουνιας, Ταμπακος, Μάρας, Μελισσανιδης

Συμπληρώστε με όσους παρέλειψα.

@basket_72 συμφωνώ ότι δεν ξεκινάει ο αθλητισμός στα 90ς αλλά από πριν δεν έχω καθόλου προσωπική εικόνα οπότε ότι έχω από αφηγήσεις διαβάσματα.

Παράλληλα απτα 90ς και μετά, μαζί με την εποχή του tittitainment( δηλαδή προωθουμενης μαζικής αποβλάκωσης των μαζών) ξεκινάει και ο επαγγελματικός αθλητισμός ουσιαστικά. Που επιτρέπει στις καριέρες των αθλητών να έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια πλέον οπότε στην ματαιόδοξη συζήτηση GOATοσυνης οι παλιοτεροι αθλητές υστερούν στην διάρκεια.

Αλλά θα μπορούσαμε να κανουμε και συζήτηση GSOAT (Greatest season) ή GEOAT (Greatest event)

** Για Κεντερη Θάνου συμφωνώ ότι έχουν αμαυρωθει τα επιτεύγματα τους αλλά απτήν αλλη ποιος δεν;
Το ντόπινγκ μαζί με το στοίχημα έχουν δυστυχώς προκαλεσει ίσως και ανεπανορθωτη ζημιά στον (πρωτ)αθλητισμό.
Ωραίος για το ποστ σου, συμφωνούμε για τα αναβολικά αλλά και τα στοιχηματικά- απλώς η υπόθεση Κεντέρη- Θάνου είχε και άλλα μέσα. Κι εκείνον τον περιβοήτο Τσέκο. Τι Τσέκος τι Τσάκας (ο υποτιθέμενος λεφτάς για πρόεδρος της Πανάθας).
Πάλη; Ουυυ πολύ πράγμα φίλε μου. Τι άθλημα είναι η πάλη βρε σεις. Αν έχετε μικρά να τα πάτε. Χολίδης, Γαλακτόπουλος, ΘΑνόπουλος...

Από βόλει καμπόσους, από γυναικείο μπάσκετ ο θηλυκός Γκάλης, η Άννυ η Κωνσταντινίδου. Κάποια στιγμή θα γράψω ένα ποστ για τις διαφορές στον ελληνικό αθλητισμό προ 87' και μετά 87΄. Τεράστιες. Γενικά τα πράγματα εξελίσσονται συνήθως ως συνέχεια. Δεν πάμε ξαφνικά στην κορυφή....

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6045
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 26, 2021 9:54 pm

Στο μπάσκετ θα έβαζα τους Γκούμα, Κολοκυθά και Αμερικάνο. Έχω προλάβει τον πρώτο που ήταν καμμια σαρανταριά και έπαιζε στον Ηλυσιακό. Και από ότι λένε ήταν και ενδιαφέρουσα προσωπικότητα. :dribble:

Στα υπόλοιπα ατομικά σπορ ο Δήμας ξεχωρίζει σα διάρκεια και μετάλλια ενώ αυτό που πέτυχε ο Κεντέρης σε τρία συνεχόμενα χρόνια (χρυσό σε Ολυμπιακούς, Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό) είναι τεράστιο επίτευγμα.
basket72 έγραψε:
Σάβ Ιουν 26, 2021 9:50 pm
Ωραίος για το ποστ σου, συμφωνούμε για τα αναβολικά αλλά και τα στοιχηματικά- απλώς η υπόθεση Κεντέρη- Θάνου είχε και άλλα μέσα. Κι εκείνον τον περιβοήτο Τσέκο. Τι Τσέκος τι Τσάκας (ο υποτιθέμενος λεφτάς για πρόεδρος της Πανάθας).
Πρέπει να ήταν Τζέκος, ο Τσέκος ήταν στο δικό μας σπορ :dribble:

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 26, 2021 10:04 pm

ΚΑλά στο μπάσκετ είναι πολλοί. Σίγουρα ο Φασούλας. Τεμπελάκος ήταν όπως κι ο Φάνης. Αλλιώς θα είχαν πάει ή σε κορυφαία ιταλική ομάδα ή στο ΝΒΑ.

Για το ποδόσφαιρο αλλά και τον στίβο, κολύμβηση θα γράψω σύντομα. Το ποδόσφαιρο μέχρι το 80 το ξέρω πολύ καλά (κι ας το πρόλαβα κάπου το 78) γιατί έχω φίλους από τον χώρο του ποδοσφαίρου, που είναι 60φευγα.

Γυρνώντας στο μπάσκετ, είναι σίγουρα κι ο Πετρόπουλος. Ένας παίκτης (για τον οποίο έχω ξαναγράψει κάποια στιγμή) που πάντα πρέπει να μνημονεύται ήταν ο Καστρινάκης. Με αθλητικότητα 30 χρόνων μετά από την εποχή του. Τον προλάβαμε κι αυτόν- και τι καλά.

* Τζέκος, λες. Πάω πάσο. Μόνο και μόνο που θυμήθηκα αυτήν τη φάτσα, σα να ξενέρωσα. Έχω θεματάκια με τα όσα έγιναν στην Ολυμπιάδα της Αθήνας. Ιδίως στα βαριά σπορ. Για μένα βαρύ σπορ είναι και τα σπριντ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”