Τι θα αλλάζατε στο μπάσκετ;

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 24, 2022 9:14 am

Έχει δίκιο ο SteveNashidis. Από ότι κατάλαβα αυτή η αλλαγή θα συμβαίνει όταν επαναφέρεται η μπάλα από το πλάϊ, σωστά; :?: Νομίζω πως θα φεύγουν μπάλες στις εξέδρες, θα γίνει θέμα με τις τεχνικές ποινές στους αμυνόμενους και δεν ξέρω τι θα συμβεί με το χρονόμετρο και κατά πόσο η γραμματεία θα μπορεί να εξοικειωθεί με αυτόν τον κανονισμό.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 24, 2022 9:16 am

Όλα στο παιχνίδι είναι, αν κάτι είναι εμφανές θα δίνεται τεχνική και θα το συνηθίσουν οι παίκτες-προπονητές όπως γίνεται και στο ποδόσφαιρο.

0
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 24, 2022 2:29 pm

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Σεπ 24, 2022 8:49 am
berry έγραψε:
Σάβ Σεπ 24, 2022 8:17 am
Ενιαίοι κανονισμοί ανεξαρτήτως λίγκας θα πρεπε να υπάρχουν

Ίδιοι παντού ακόμα και ΝΒΑ

Από διαστάσεις μέχρι χρόνους μέχρι φάουλ κλπ

Όλα ίδια. Ίσα μέτρα και ίσα σταθμά κοινως
Πως όμως; Το NBA είναι τελείως αυτόνομο, δεν έχει σχέση με την FIBA, δεν χρειάζεται την άδεια της για να εκδώσει δελτία, δεν χρειάζεται διαιτητές, η FIBA θα έπρεπε να ακολουθεί τις αλλαγές που κάνει. Η Euroleague και αυτή αποδείχτηκε ότι δεν μπορεί να την πιέσει ιδιαίτερα η FIBA, και έχουμε και επαγγελματικές λίγκες ανά την υφήλιο που δεν είναι υποχρεωμένες να ακολουθούν την FIBA.
Να κάτσουν όλοι σε ένα τραπέζι και να τα βρουν για το καλό του αθλήματος

Σε λίγο θα καταργήσουν και τα βήματα ετσι οπως το πανε. Το ΝΒΑ το πλησιαζει :P

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 19, 2023 2:51 pm

Θα άλλαζα όσα βλέπουμε σε αυτό το βίντεο ξεκινώντας από τις μαγκιές από 6χρονα και τους ηλίθιους γονείς . Κορυφαία στιγμή νομίζω η μάνα που βάζει τρικλοποδιά σε πεντάχρονο στη side line :shock:



Στο μεταξύ αν υπάρχει ελληνικό αντίστοιχο βίντεο θα είναι τρισχειρότερο.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 16, 2024 9:49 am

SteveNashidis έγραψε:
Παρ Φεβ 16, 2024 7:55 am

Η άμυνα του Άρη έχει συγκεκριμένη αμυντική φιλοσοφία που την ακολουθούν κατά γράμμα γιατί δεν έχουν το περίσσιο ταλέντο του ΟΣΦΠ ή του ΠΑΟ για να κερδίσουν μόνο από την επίθεση τους.

Το έχει κάνει επιτυχημένα ο Ολυμπιακός με πρόσφατο παράδειγμα το τρίτο δεκάλεπτο με Μονακό στο final 4, αλλά και ο ΠΑΟ επί Ομπράντοβιτς όταν η πανύψηλη πεντάδα του που ξεκινούσε από τα γκαρντ μέχρι τον Σέντερ δεν άφηνε τον αντίπαλο να πάρει ανάσα, με αλλαγές σε όλα τα screen, handchecking, βοήθειες, ριμπάουντ, σωστή χρησιμοποίηση των φάουλ με το να είναι πάντα πρώτοι σε διεκδικουμενη μπάλα κ.α.

Στην Αμερική τα λένε Hustle stats, στην Ελλάδα τα λέμε ξύλο. Ο πιτινο έφερε τον όρο deflection όταν ήρθε στον ΠΑΟ και Ω ναι μας διαφωτισε #not είχαμε δικιά μας σχολή αμυντικής φιλοσοφίας στην προπονητική.
Με αφορμή την συζήτηση για την άμυνα του Άρη και τις δικές σου παρατηρήσεις να πω και τι με εκνευρίζει στους κανονισμούς στο μπάσκετ. Μπορει να βλέπουμε handchecking στην περιφέρεια, έως σπρωξίματα με τους αγκώνες στους ψηλούς και να μην σφυρίζεται φάουλ και στο καπάκι να πηγαίνει ο παίκτης προς το καλάθι και να σηκώνεται και να δίνουν πολύ εύκολα φάουλ ακόμα και αν ο αμυνόμενος έχει ψηλά τα χέρια τεντωμένα, (ακολουθεί και σχετική κίνηση απορία των παικτών προς τους διαιτητές όπου κρατούν τεντωμένα τα χέρια με τα μάτια γουρλωμένα ως ένδειξη απορίας), υπάρχει μια δυσαναλογία, δηλαδή στο πόσο δύσκολα σφυρίζονται τα φάουλ πριν και κατά την προσπάθεια όπο δίνουν πολύ εύκολα την επαφή με το σώμα ως φάουλ.
Κατά την γνώμη μου πρέπει να δίνεται πιο εύκολα το φάουλ στους ψηλούς όταν τους σπρώχνουν από πίσω και πιο δύσκολα όταν ο επιτιθέμενος πάει προς το καλάθι και όχι με την παραμικρή επαφή.
Το ένα είναι αυτό, το άλλο που με εκνευρίζει είναι η ευκολία που σφυρίζουν φάουλ στα σουτ όταν η μπάλα έχει φύγει από το χέρι, θέλω να πω έχει φύγει η μπάλα δεν έχει επηρεαστεί το σουτ, δεν τον χτυπάει τον επιτιθέμενο αλλά απλώς τον ακουμπάει, δεν υπάρχει λόγος να σφυριχτεί το φάουλ.

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Φεβ 16, 2024 11:02 am

Υπάρχουν πράγματα που με ενοχλούν στο μπάσκετ και που θα άλλαζα, κυρίως στον τρόπο με τον οποίο σφυρίζουν οι διαιτητές. Μερικά που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα παρακάτω:

1. Δε μου αρέσει, και αυτό είναι κάτι που έχω παρατηρήσει κυρίως σε παιχνίδια του πρωταθλήματος, όταν ένας διαιτητής δίνει επιθετικό φάουλ σε βάρος της μιας ομάδας, συχνά στην επόμενη επίθεση της άλλης ομάδας να δίνει επίσης επιθετικό φάουλ ακόμα και αν δεν υπάρχει, με σκοπό να ''ισοφαρίσει'' τις παραβάσεις. Γενικότερα δε μου αρέσουν τα υπερβολικά συχνά σφυρίγματα, μιας και χαλάνε το ρυθμό του παιχνιδιού.

2. Επίσης δε μου αρέσει όταν ένας παίκτης είναι στην επίθεση και ο αντίπαλος αμυντικός τον κρατάει, αν ο παίκτης συνεχίσει την επίθεση παρά το μαρκάρισμα και σκοράρει, συχνά να δίνεται καλάθι και φάουλ. Από τη στιγμή που το φάουλ έγινε στην αρχή της φάσης, θα έπρεπε να δίνεται φάουλ χωρίς να μετράει το καλάθι.

3. Δε μου αρέσει η υπερβολική χρήση του Instant Replay, κυρίως στην Ευρωλίγκα. Ναι μεν η συγκεκριμένη τεχνολογία μπορεί να βοηθήσει τους διαιτητές να διορθώσουν μια αρχικά λανθασμένη απόφαση ή να πάρουν μια σωστή απόφαση, αλλά μπορεί να περάσουν αρκετά λεπτά μέχρι οι διαιτητές να βγάλουν την απόφαση τους, με αποτέλεσμα να συχνά να χάνεται ο ρυθμός του παιχνιδιού.

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7013
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 16, 2024 9:18 pm

Conan1982 έγραψε:
Παρ Φεβ 16, 2024 9:49 am
SteveNashidis έγραψε:
Παρ Φεβ 16, 2024 7:55 am

Η άμυνα του Άρη έχει συγκεκριμένη αμυντική φιλοσοφία που την ακολουθούν κατά γράμμα γιατί δεν έχουν το περίσσιο ταλέντο του ΟΣΦΠ ή του ΠΑΟ για να κερδίσουν μόνο από την επίθεση τους.

Το έχει κάνει επιτυχημένα ο Ολυμπιακός με πρόσφατο παράδειγμα το τρίτο δεκάλεπτο με Μονακό στο final 4, αλλά και ο ΠΑΟ επί Ομπράντοβιτς όταν η πανύψηλη πεντάδα του που ξεκινούσε από τα γκαρντ μέχρι τον Σέντερ δεν άφηνε τον αντίπαλο να πάρει ανάσα, με αλλαγές σε όλα τα screen, handchecking, βοήθειες, ριμπάουντ, σωστή χρησιμοποίηση των φάουλ με το να είναι πάντα πρώτοι σε διεκδικουμενη μπάλα κ.α.

Στην Αμερική τα λένε Hustle stats, στην Ελλάδα τα λέμε ξύλο. Ο πιτινο έφερε τον όρο deflection όταν ήρθε στον ΠΑΟ και Ω ναι μας διαφωτισε #not είχαμε δικιά μας σχολή αμυντικής φιλοσοφίας στην προπονητική.
Με αφορμή την συζήτηση για την άμυνα του Άρη και τις δικές σου παρατηρήσεις να πω και τι με εκνευρίζει στους κανονισμούς στο μπάσκετ. Μπορει να βλέπουμε handchecking στην περιφέρεια, έως σπρωξίματα με τους αγκώνες στους ψηλούς και να μην σφυρίζεται φάουλ και στο καπάκι να πηγαίνει ο παίκτης προς το καλάθι και να σηκώνεται και να δίνουν πολύ εύκολα φάουλ ακόμα και αν ο αμυνόμενος έχει ψηλά τα χέρια τεντωμένα, (ακολουθεί και σχετική κίνηση απορία των παικτών προς τους διαιτητές όπου κρατούν τεντωμένα τα χέρια με τα μάτια γουρλωμένα ως ένδειξη απορίας), υπάρχει μια δυσαναλογία, δηλαδή στο πόσο δύσκολα σφυρίζονται τα φάουλ πριν και κατά την προσπάθεια όπο δίνουν πολύ εύκολα την επαφή με το σώμα ως φάουλ.
Κατά την γνώμη μου πρέπει να δίνεται πιο εύκολα το φάουλ στους ψηλούς όταν τους σπρώχνουν από πίσω και πιο δύσκολα όταν ο επιτιθέμενος πάει προς το καλάθι και όχι με την παραμικρή επαφή.
Το ένα είναι αυτό, το άλλο που με εκνευρίζει είναι η ευκολία που σφυρίζουν φάουλ στα σουτ όταν η μπάλα έχει φύγει από το χέρι, θέλω να πω έχει φύγει η μπάλα δεν έχει επηρεαστεί το σουτ, δεν τον χτυπάει τον επιτιθέμενο αλλά απλώς τον ακουμπάει, δεν υπάρχει λόγος να σφυριχτεί το φάουλ.
Ανοίγεις μια τεράστια συζήτηση η οποία δεν έχει κατεύθυνση, προσανατολισμό ή τέλος.

Μπορεί να απλωθεί σε πάρα πολλά σημεία.

Συμφωνώ σε αυτά που λες. Αλλά ολα καθορίζονται από φιλοσοφία που ακολουθεί η διαιτητική τριάδα. Οι οπαδοί κυρίως εκνευρίζονται με τη διαφορά φιλοσοφίας. Αυτά τα έλεγα σε ένα wannabe παιδάκι referee αλλά δεν άντεξε την κριτική στο twitter και με μπλόκαρε 😂

Συνοπτικά τι πιστεύω

Ακολουθούμε κυρίως το ΝΒΑ με μία καθυστέρηση,το οποίο ΝΒΑ πέρασε από την φάση του "επαφή και σφύριγμα" από το τρίποντο σε μια πιο physical κατάσταση.
Ευρώπη είμαστε κάπου στην μέση, προς το να δίνουμε εύκολα φάουλ σε ντίβες παίκτες αλλά σε κάτι Βαλκάνια ντέρμπι το ξύλο είναι η attraction και το αφήγημα του Μποντιρόγκα με το περίφημο "every possession matters".

Αυτό μας έχει μπερδέψει σαν θεατές. Οι διαιτητές είναι ανάμεσα στην κόντρα FIBA και EL οπότε δεν έχουν κοινή γραμμή σε καμία διοργάνωση. Ασε που δεν έχουν τόσους διαιτητές να στηρίξουν σε τέσσερα αντρικά πρωταθλήματα και οι μεν και οι δε.

Εν κατακλείδι την γραμμή στη φιλοσοφία πρέπει να την δίνει ένας, όπως γίνεται ΝΒΑ. Ευρώπη ζούμε ένα κοκτέιλ περίεργων αποφάσεων.

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
slok

 a1greece
Reactions: 158
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 10:07 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 17, 2024 6:20 am

Μιλωντας για ουσιαστικες αλλαγες (οχι instant replay επαναφορες κλπ) ....

Eγω θα μεγαλωνα τις διαστασεις το γηπεδου . Εχουν βελτιωθει πολυ οι αθλητες και ειδικα σε αγωνες ευρωλιγκα βλεπουμε πολυ συνωστισμο.

Αυτο θα βοηθουσε και μακροπροθεσμα να βελτιωθουν και ατομικα οι μελλοντικοι παιχτες. Καλως η κακως το μεγαλο προβλημα ευρωπαιων που πανε nba και σκουπιζουν παγκους ειναι οτι δεν εχουν μαθει σε μεγαλυτερες διαστασεις .... και σωματικα δε μπορουν να ανταπεξελθουν. Απειρα τα παραδειγματα.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 17, 2024 7:34 am

SteveNashidis έγραψε:
Παρ Φεβ 16, 2024 9:18 pm

Ανοίγεις μια τεράστια συζήτηση η οποία δεν έχει κατεύθυνση, προσανατολισμό ή τέλος.

Μπορεί να απλωθεί σε πάρα πολλά σημεία.

Συμφωνώ σε αυτά που λες. Αλλά ολα καθορίζονται από φιλοσοφία που ακολουθεί η διαιτητική τριάδα. Οι οπαδοί κυρίως εκνευρίζονται με τη διαφορά φιλοσοφίας. Αυτά τα έλεγα σε ένα wannabe παιδάκι referee αλλά δεν άντεξε την κριτική στο twitter και με μπλόκαρε 😂

Συνοπτικά τι πιστεύω

Ακολουθούμε κυρίως το ΝΒΑ με μία καθυστέρηση,το οποίο ΝΒΑ πέρασε από την φάση του "επαφή και σφύριγμα" από το τρίποντο σε μια πιο physical κατάσταση.
Ευρώπη είμαστε κάπου στην μέση, προς το να δίνουμε εύκολα φάουλ σε ντίβες παίκτες αλλά σε κάτι Βαλκάνια ντέρμπι το ξύλο είναι η attraction και το αφήγημα του Μποντιρόγκα με το περίφημο "every possession matters".

Αυτό μας έχει μπερδέψει σαν θεατές. Οι διαιτητές είναι ανάμεσα στην κόντρα FIBA και EL οπότε δεν έχουν κοινή γραμμή σε καμία διοργάνωση. Ασε που δεν έχουν τόσους διαιτητές να στηρίξουν σε τέσσερα αντρικά πρωταθλήματα και οι μεν και οι δε.

Εν κατακλείδι την γραμμή στη φιλοσοφία πρέπει να την δίνει ένας, όπως γίνεται ΝΒΑ. Ευρώπη ζούμε ένα κοκτέιλ περίεργων αποφάσεων.
Κοινή γραμμή σ' όλες τις διοργανώσεις ή τουλάχστιον στην ίδια διοργάνωση και σίγουρα μέσα στο ίδιο παιχνίδι. Δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς σ' αυτό, η εφαρμογή είναι το θέμα αλλά εξαρτάται και από το επίπεδο των διαιτητών, όταν δεν είναι σίγουροι για κάτι θα λαθέψουν και προς τις 2 κατευθύνσεις ή θα σφυράνε επίτηδες λιγότερο ή περισσότερο.
Στο NBA κατάλαβαν ότι δεν γίνεται να αφαιρείς κάθε "όπλο" από τον αμυνόμενο και να συνεχίζει να έχει ενδιαφέρον το παιχνίδι. Στην Ευρώπη έχουμε διαφορετικές διοργανώσεις που δεν έχουν απαραίτητα την ίδια φιλοσοφία και με την Ευρωλίγκα να προσπαθεί από την μια να μοιάσει στο ΝΒΑ και από την άλλη να κρατήσει τον διακριτό της χαρακτήρα. Θα μιλήσω για την Ευρωλίγκα που είναι το υψηλότερο συλλογικό επίπεδο αυτήν την στιγμή στην Ευρώπη, Τι βλέπουμε; Να αυξάνουν συνεχώς τα τρίποντα, για μένα δεν είναι θεμιτό να συνεχιστεί αυτό, ούτε μπορεί όμως να ανακοπεί, αλλά πάνω σ' αυτήν την σκέψη ξεχνάμε την αφαίρεση του handchecking ας πούμε, πρέπει να δώσουμε επιπλέον εφόδια στους αμυντικούς στην περιφέρεια, δεν μπορούν να φοβούνται ότι θα κάνουν φάουλ και μετά ο άλλος θα κάνει προσπάθεια για σουτ εκ των υστέρων και θα του δώσουν 3 βολές, δεν μπορεί ο αμυντικός να φοβάται να σηκωθεί να κόψει το τρίποντο μήπως χρεωθεί φάουλ (δεν μιλάω να βάλει τα πόδια του εκεί που πέφτει ο σουτέρ).
Από την άλλη η ρακέτα στην Ευρώπη είναι από την μια ναρκοπέδιο αλλά δεν μ' αρέσει η επαφή όταν πας στο καλάθι να χρεώνεται εύκολα φάουλ. Δεν μ΄ αρέσει αυτό με τα 3 αμυντικά δευτερόλεπτα που έχουν στο ΝΒΑ αλλά νομίζω ότι πρέπει να αναβαθμίσουμε τους σέντερ στην επίθεση επιτρέποντας λιγότερα σπρωξίματα από τον αμυνόμενο και ας τον κόψουν όταν πάει να σηκωθεί.

Άβαταρ μέλους
slok

 a1greece
Reactions: 158
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 10:07 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 17, 2024 8:52 am

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Φεβ 17, 2024 7:34 am
SteveNashidis έγραψε:
Παρ Φεβ 16, 2024 9:18 pm


Από την άλλη η ρακέτα στην Ευρώπη είναι από την μια ναρκοπέδιο αλλά δεν μ' αρέσει η επαφή όταν πας στο καλάθι να χρεώνεται εύκολα φάουλ. Δεν μ΄ αρέσει αυτό με τα 3 αμυντικά δευτερόλεπτα που έχουν στο ΝΒΑ αλλά νομίζω ότι πρέπει να αναβαθμίσουμε τους σέντερ στην επίθεση επιτρέποντας λιγότερα σπρωξίματα από τον αμυνόμενο και ας τον κόψουν όταν πάει να σηκωθεί.

Ομως δε γινεται να εφαρμοστει αυτο που λες οταν δεν υπαρχουν 3 αμυντικα δευτερολεπτα. Ειναι αντιδιαμετρικα αντιθετα

Ο αλλος ειναι σταθερο σκιαχτρο στη ρακετα οποτε υπαρχει πολυ σπρωξιμο (κυριως υπουλα χαμηλα) , δε μπορει να αποφευχθει. Νομιζω λιγοτερα σπρωξιματα και αμυνα ψηλα στη ρακετα θα εχουμε μονο αν εφαρμοστουν τα 3 αμυντικα δευτερολεπτα και ευρωπη.

Ειμαι πολυ υπερ της εφαρμογης τους και στην ευρωπη . Εξαλου το στατικο μπασκετ ειναι που καταδικαζουμε ολοι


0
Άβαταρ μέλους
lukadoncic

 sophomore
Reactions: 46
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 07, 2023 1:21 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης,Curry
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 17, 2024 11:33 am

προσωπικά θα άλλαζα τα εξής:

-Οι μεταγραφές να μην είναι τόσο ξεχειλωμένες χρονικά αλλά να υπάρχει ένας περιορισμός..αυτό θα αναγκάσει τις ομάδες να είναι πιο οργανωμένες και να δρουν λιγότερο τυχοδιωκτικά..και θα είναι και προς όφελος των παικτών γιατί θα ισχυροποιηθούν τα συμβόλαια που υπογράφουν(ειδικά σε μικρότερες ομάδες)

-θα ξαναέβλεπα το κομμάτι πρόσβασης στην Ευρωλίγκα, στο πλαίσιο ενίσχυσης της παραγωγικής διαδικασίας παικτών αλλά και της τόνωσης των εγχώριων πρωταθλημάτων

-…και κάτι δευτερεύον αλλά στα δικά μου μάτια ενοχλητικό..θα επέβαλα να σταματάει το χρονόμετρο μετά από σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα κάθε περιόδου και όχι μόνο στην τελευταία..

τα υπόλοιπα για διαιτησίες που αναφέρονται με βρίσκουν σύμφωνο σε γενικές γραμμές αλλά νομίζω το πρόβλημα όταν μιλάμε για διαιτησία είναι το πνεύμα και η ομοιομορφία στα σφυρίγματα ανά αγώνα και όχι αυτοί καθαυτοί οι κανονισμοί..θα έδινα περισσότερο βάση στην εκπαίδευση και στα κριτήρια επιλογής των διαιτητών παρά στους κανονισμούς βάσει των οποίων ασκούν το έργο τους

0
Been there, done that !!
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 17, 2024 3:26 pm

lukadoncic έγραψε:
Σάβ Φεβ 17, 2024 11:33 am
προσωπικά θα άλλαζα τα εξής:

-Οι μεταγραφές να μην είναι τόσο ξεχειλωμένες χρονικά αλλά να υπάρχει ένας περιορισμός..αυτό θα αναγκάσει τις ομάδες να είναι πιο οργανωμένες και να δρουν λιγότερο τυχοδιωκτικά..και θα είναι και προς όφελος των παικτών γιατί θα ισχυροποιηθούν τα συμβόλαια που υπογράφουν(ειδικά σε μικρότερες ομάδες)

Κι εγώ θα ήθελα να γινόταν κάτι τέτοιο ακριβώς για τους λόγους που αναφέρει, δεν μ αρέσει καθόλου αυτό που γίνεται και είναι ακόμα δυσκολότερο για τις μικρότερες ομάδες.
slok έγραψε:
Σάβ Φεβ 17, 2024 8:52 am


Ομως δε γινεται να εφαρμοστει αυτο που λες οταν δεν υπαρχουν 3 αμυντικα δευτερολεπτα. Ειναι αντιδιαμετρικα αντιθετα

Ο αλλος ειναι σταθερο σκιαχτρο στη ρακετα οποτε υπαρχει πολυ σπρωξιμο (κυριως υπουλα χαμηλα) , δε μπορει να αποφευχθει. Νομιζω λιγοτερα σπρωξιματα και αμυνα ψηλα στη ρακετα θα εχουμε μονο αν εφαρμοστουν τα 3 αμυντικα δευτερολεπτα και ευρωπη.

Ειμαι πολυ υπερ της εφαρμογης τους και στην ευρωπη . Εξαλου το στατικο μπασκετ ειναι που καταδικαζουμε ολοι
Γιατί είναι αντίθετα; Δεν μ αρέσει που στο ΝΒΑ χάνεται κατά ένα βαθμό η τέχνη του drive μπροστά σε σέντερ και δεν θέλω να είναι η ρακέτα διάδρομος αλλά θα ήθελα να περιοριστεί η δυνατότητα του αμυνόμενου σέντερ να σπρώχνει τον αντίπαλο όταν έχει την μπάλα. Δεν μου φαίνονται αλληλοσυγκρουόμενα.

0
Άβαταρ μέλους
slok

 a1greece
Reactions: 158
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2009 10:07 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 17, 2024 3:56 pm

slok έγραψε:
Σάβ Φεβ 17, 2024 8:52 am


Ομως δε γινεται να εφαρμοστει αυτο που λες οταν δεν υπαρχουν 3 αμυντικα δευτερολεπτα. Ειναι αντιδιαμετρικα αντιθετα

Ο αλλος ειναι σταθερο σκιαχτρο στη ρακετα οποτε υπαρχει πολυ σπρωξιμο (κυριως υπουλα χαμηλα) , δε μπορει να αποφευχθει. Νομιζω λιγοτερα σπρωξιματα και αμυνα ψηλα στη ρακετα θα εχουμε μονο αν εφαρμοστουν τα 3 αμυντικα δευτερολεπτα και ευρωπη.

Ειμαι πολυ υπερ της εφαρμογης τους και στην ευρωπη . Εξαλου το στατικο μπασκετ ειναι που καταδικαζουμε ολοι
Γιατί είναι αντίθετα; Δεν μ αρέσει που στο ΝΒΑ χάνεται κατά ένα βαθμό η τέχνη του drive μπροστά σε σέντερ και δεν θέλω να είναι η ρακέτα διάδρομος αλλά θα ήθελα να περιοριστεί η δυνατότητα του αμυνόμενου σέντερ να σπρώχνει τον αντίπαλο όταν έχει την μπάλα. Δεν μου φαίνονται αλληλοσυγκρουόμενα.
[/quote]

Καταλαβαινω τι λες απλα προσωπικα διαφωνω.

Θεωρω οτι οπως το θετεις ειναι δυσκολο να μπορει να εφαρμοστει στη πραξη (απο θεμα διαιτησιας). Δηλαδη αστους μεσα στη ρακετα τους αμυνομενους αλλα τα σπρωξιματα κομμενα. Ειναι τοσο μπουκωμενη πλεον η ρακετα που δε το βλεπω

Και αν μπορεσει να εφαρμοσθει θα βγαινουν με 5 φαουλ στο ημιχρονο ολοι οι ψηλοι

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 17, 2024 6:31 pm

Δε γίνεται να κοπούν τα σπρωξίματα μέσα στη ρακέτα. Όλο το ζουμί είναι σ' αυτό το σημείο για τον αμυνόμενο, ώστε να μπορέσει να εμποδίσει τον επιθετικό να πάρει καλή θέση. Υπάρχει τρόπος να αποφύγεις τα σπρωξίματα αλλά θέλει τέχνη.
Όσο για τα αμυντικά τρία δευτερόλεπτα του ΝΒΑ, τα θεωρώ μια μ@λ@κι@ και μισή. Έχει χαθεί όλη η επαφή στη ρακέτα και η τέχνη του να αποφεύγεις τον ψηλό . Δεν είναι μπαλέτο το μπάσκετ, χρειάζονται οι επαφές. Ως πρώην παίκτης ρακέτας, έστω και σε ερασιτεχνικό επίπεδο, που έχω φάει και δώσει μπόλικο ξύλο στα 20 χρόνια που έπαιζα, δεν θα άλλαζα κάτι σ' αυτό το κομμάτι.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οτιδήποτε για το μπάσκετ”