Βρίσκεται το μπάσκετ σε ελεύθερη πτώση;

Συντονιστής: Captains

Redoctor_33

senior
Reactions: 248
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 5:43 am

Η ερημοποίηση της επαρχίας προφανώς θα επηρεάσει και όλους τους τομείς. Πολιτισμικά- Αθλητικά- Οικονομικά κλπ.

Ο πληθυσμός της επαρχίας ειδικά ,πλην κάποιων τουριστικών περιοχών, η μειώνεται με σταθερό Ρυθμό ή ραγδαίως (ορεινές περιοχές πχ Καρπενήσι).
Η χώρα είναι σε τροχιά σταθερής παρακμής. Δυστυχώς η κοινωνικοπολιτική προσπάθεια αλλαγής πλεύσης 2011-2015 δεν μετουσιώθηκε, αντίθετα η κατάσταση κρίσης έγινε καθημερινότητα παγιώθηκε (+ γενικότερη παρακμή Δύσης που επιταχύνεται έτι περαιτέρω τελευταία)

Το 2018/2019 που είχα κάνει το αγροτικό (μπασκετικό και ιατρικό) στο Λεωνίδιο η μόνη ομάδα που μισογεμιζε το γήπεδο ήταν η δικιά μας οπότε μου χε μείνει η γεύση ότι ο κόσμος ενδιαφέρεται ακόμα αν και πράγματι στα εκτός έδρας ματς σε Άργος-Νεα Κίο και περίχωρα η κατάσταση ήταν απογοητευτική

Το ενδιαφέρον πάντως δεν είναι τόσο μειωμένο στις πόλεις. Τα ιδιωτικα τουρνουά ανθίζουν. Πολλά πλέον έχουν 4 κατηγορίες ομάδων! Με στατιστική κάλυψη και βίντεο ανά αγώνα. Στην ΕΣΚΑ βίντεο έχουν κάποια ματς και στατιστικά καταγράφονται μόνο οι πόντοι ακόμα: joke.

Σε επίπεδο εγχώριας παραγωγής η παρακμή φάνηκε χθες. Στην παράταση ο μόνος Έλληνας ήταν ο αισίως 34ρης Σλούκας που στο τέλος έμεινε από ανάσες ενώ πλέον είναι μόνιμος αμυντικός στόχος.Άντε να ελπίζει ο ΠΑΟ ότι μπορεί να βγάλει και τον Μητογλου πενταδατο σε κάποια ματς(σαν πενταρι βέβαια γιατί Χουαντσο είναι κλεισμένο 30λεπτο)

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1971
Δημοσιεύσεις: 5322
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 6:37 am

Πηγαίνοντας πίσω στον χρόνο και την σταδιακή πτώση του ενδιαφέροντος να προσθέσω ένα σημείο καμπής. Ήταν η μετάβαση από τις τηλεοπτικές μεταδόσεις στην ελεύθερη τηλεόραση στην συνδρομητική. Πότε ήταν; Κάπου κοντα΄στο 2000, τότε δεν ΄ήταν τόσο διαδεδομένη η συνδρομητική τηλεόραση και ξαφνικά από εκεί που μπορούσες να δεις την Α1 και τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις ελεύθερα χάθηκε τελείως για πολλούς, αντιθέτως το champions league το ποδοσφαιρικό τότε ήταν ελεύθερο. Η συνεχής επαφή η τηλεοπτική χάθηκε και αυτό νομίζω ήταν πλήγμα αθροιστικά με τις άλλες αιτίες που έχουν ήδη αναφερθεί.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2419
Δημοσιεύσεις: 7060
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 7:27 am

Συνδυασμός κακοδιαχείρισης του ελληνικού μπάσκετ και κοινωνικοπολιτικών αλλαγών της ελληνικής κοινωνίας έφεραν μια κατάσταση κοντά στο πάτο. Αν δεν σκάσαμε δυνατά στον πάτο μετά την ελεύθερη πτώση είναι γιατί υπάρχουν οι τελευταίοι ρομαντικοί και μια ελληνική σχολή προπονητών που έχει ανοιχτεί επαγγελματικά σε Ευρώπη και Ασία, περισσότερο στην μέση ανατολή.

Δεν θέλω να τα βλέπω τόσο απαισιόδοξα. Έχουμε περισσότερες ομάδες πλέον στα ηλικιακά πρωταθλήματα ανά την Ελλάδα.
Τα τοπικά πρωταθλήματα έχουν περισσότερο κόσμο από ότι η Α1.

Πολύ σωστά είπε ο φίλος ο Γιατρός ότι τα ιδιωτικά πρωταθλήματα έδειξαν την γύμνια των τοπικών ενώσεων. Αν και οι περισσότεροι αθλητές εκεί δεν ανήκουν και στην παραγωγική ηλικία των αθλητών μας.

Όποιος βρίσκεται κοντά σε ομάδες το νούμερο ένα πρόβλημα είναι ο μειωμένος χρόνος προπονήσεων λόγω έλλειψης γηπέδων.
Δε βλέπω διάθεση από καμία κυβέρνηση να ασχοληθεί με τα παρατημένα γήπεδα και να φτιάξει νέα. Καθαρά μπασκετικά όμως, όχι πολυχώρους αθλημάτων και εκδηλώσεων. Αν γίνει αυτό και με ένα καλό ντου στην κουλτούρα των σχολείων που αυτή την στιγμή οδηγούν τα παιδιά σε μια 15ωρη ενασχόληση από 1η γυμνασίου σε διάβασμα μόνο κάτι μπορούμε να περισώσουμε.

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georbap

senior
Reactions: 283
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 05, 2023 11:13 am
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 9:15 am

Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας , το όποιο ενδιαφέρον εφόσον μιλάμε για Ελληνικό πρωτάθλημα το συντηρεί η κόντρα μεταξύ "αιωνίων" και μόνο.
Ποιο το νόημα να καθίσει κάποιος να παρακολουθήσει μια ολόκληρη σεζόν γνωρίζοντας εξ αρχής το ζευγάρι των τελικών;
Τι οδήγησε εκεί;
Προσωπικά εντοπίζω δύο βασικούς παράγοντες.

1. Έλλειψη βασικού κινήτρου από όλες τις ομάδες πλην Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού ώστε επενδύσουν στο άθλημα , κάτι που νομοτελειακά οδήγησε και στην διάλυση ιστορικών ομάδων με κόσμο όπως του Ηρακλή, του Πανιωνίου κλπ κλπ.
Αυτό σε συνέχεια οδήγησε και στην σμίκρυνση της δεξαμενής νέων Ελλήνων παικτών αφού σταδιακά χάθηκαν και ιστορικά τμήματα υποδομών από τα οποία ξεπήδησαν στο παρελθόν σπουδαία ονόματα του Ελληνικού μπάσκετ.
Προσπαθώ να βρω έστω και έναν λόγο που αξίζει κάποιος παράγοντας να ασχοληθεί σοβαρά και να επενδύσει και καταλήγω πάντα στο συμπέρασμα ότι Αγγελόπουλοι και Γιαννακόπουλος αντίστοιχα μας κάνουν χάρη που ρίχνουν λεφτά σε βαρέλι δίχως πάτο , έχοντας βέβαια ως αποκούμπι την συμμετοχή στην Ευρωλίγκα , τις χορηγίες που αυτή φέρνει και το γεγονός ότι ακόμα μπορούν και συντηρούν το ενδιαφέρον σε μεγάλη μερίδα του κόσμου των ομάδων τους.

2. Το μπάσκετ δεν έχει χάσει την δημοτικότητα μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε όλη την Ευρώπη , με εξαίρεση μόνο τις ομάδες που αγωνίζονται στην Euroleague.
Αντίστοιχα ζούμε σε μια εποχή όπου οι ποδοσφαιριστές προβάλλονται ως τα απόλυτα είδωλα με εκατοντάδες χιλιάδες followers και γενικά από άποψη εμπορικότητας και γενικού marketing το ποδόσφαιρο έχει κατακλύσει τα πάντα .

Είναι πολλά ακόμα που μπορούν να πούμε αλλά κατά την δική μου άποψη το ρεζουμέ βρίσκεται στο γεγονός ότι το μπάσκετ γενικά δεν "πουλάει" ή τέλος πάντων έπεσε θύμα της απόλυτης επικράτησης από άποψης marketing του ποδοσφαίρου όπου πλέον τα πράγματα έχουν ξεφύγει.

0
Sivas-hoop

 
Reactions: 34
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 18, 2022 10:39 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 9:29 am

Με τον κίνδυνο να θεωρηθω γραφικός/εκτός τόπου και χρόνου, θα συμφωνούσατε με απειλή αποβολής από το πρωτάθλημα οποίου έχει κλειστό συμβόλαιο με Ευρωλίγκα;

Πιθανή τετοια απόφαση θα έχει άμεσα αποτελέσματα και εξηγούμαι:

1. Τόνωση επενδύσεων στο μπάσκετ. Π.χ. ο Χ επιχειρηματίας βάζει 7.000.000€ στον ΠΑΟΚ και χτυπάει πρωτάθλημα και έξοδο στην Ευρωλίγκα.

2. Βελτίωση ανταγωνισμού. Όλα τα ματς θα θυμίζουν Α1 των 90's. Πας να παίξεις στο Παγκράτι και θα ξέρεις ότι το διπλό είναι δύσκολο.

3. Νέες ομάδες- Σταχτοπούτες ή παλιές δυνάμεις θα επανέλθουν στο προσκήνιο εφόσον δεν θα υπάρχει ταβάνι η 3η θέση.

4. Με τα χρήματα που θα πέσουν, θα πρέπει να γίνει ένα σοβαρό πλάνο για να μην πάνε στον βροντο , όπως έγινε από το 1980 ως το 2000. Salary cap ή έστω ελάχιστα -ανωτερα όρια προϋπολογισμού, γηπεδικα κριτήρια, μπασκετικό financial fairplay.

5. Η συμμετοχή του ΠΑΟ και του ΟΣΦΠ στο πρωτάθλημα θα γίνεται με όρια στις συμμετοχές των συμβολαίων των παικτών βάσει του παραπάνω salary cup. Ας έχει όσους εκατομμυριούχους θέλει, αλλά θα μπορεί να χρησιμοποιεί ομάδες με συνολικό payroll μέχρι πχ 7.000.000€.

6. Δημόσια τηλεόραση και κεντρική διαχείριση εις τον αιώνα τον άπαντα. Το μπάσκετ ελεύθερα σε κάθε σπίτι και κατανομή χρημάτων με κριτήρια κατάταξης κι όχι (μόνο) εμπορικότητας.

... ακούγονται πολύ αιρετικά τα παραπάνω;

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3292
Δημοσιεύσεις: 6109
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 9:50 am

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Οκτ 07, 2023 6:37 am
Πηγαίνοντας πίσω στον χρόνο και την σταδιακή πτώση του ενδιαφέροντος να προσθέσω ένα σημείο καμπής. Ήταν η μετάβαση από τις τηλεοπτικές μεταδόσεις στην ελεύθερη τηλεόραση στην συνδρομητική. Πότε ήταν; Κάπου κοντα΄στο 2000, τότε δεν ΄ήταν τόσο διαδεδομένη η συνδρομητική τηλεόραση και ξαφνικά από εκεί που μπορούσες να δεις την Α1 και τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις ελεύθερα χάθηκε τελείως για πολλούς, αντιθέτως το champions league το ποδοσφαιρικό τότε ήταν ελεύθερο. Η συνεχής επαφή η τηλεοπτική χάθηκε και αυτό νομίζω ήταν πλήγμα αθροιστικά με τις άλλες αιτίες που έχουν ήδη αναφερθεί.
Ήταν/είναι κολοσσιαίο σφάλμα το ότι πλέον το μπάσκετ είναι κατά κύριο λόγο συνδρομητικό. Συγγενής μου που είναι μεν κάποιας ηλικίας αλλά παραμένει σπορτσμαν από τη στιγμή που η ΕΡΤ σταμάτησε να δείχνει το ένα παιχνίδι την εβδομάδα της Euroleague σταμάτησε να την παρακολουθεί. Η επαφή που έχει με το μπάσκετ παραμένει μόνο σε ότι υπάρχει σε ελεύθερο κανάλι (Α1 και εθνική το καλοκαίρι). Το ίδιο συμβαίνει και με μικρά παιδιά που οι γονείς τους δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα για τη συνδρομητική τηλεόραση με αποτέλεσμα να μην ασχολούνται με το μπάσκετ, το ίδιο έχει συμβεί και στο ποδόσφαιρο αλλά μιλάμε για εντελώς άλλα μεγέθη.
Sivas-hoop έγραψε:
Σάβ Οκτ 07, 2023 9:29 am
Με τον κίνδυνο να θεωρηθω γραφικός/εκτός τόπου και χρόνου, θα συμφωνούσατε με απειλή αποβολής από το πρωτάθλημα οποίου έχει κλειστό συμβόλαιο με Ευρωλίγκα
Αυτό θα έπρεπε να είχε γίνει εδώ και καιρό, αλλά είναι όπως καταλαβαίνεις πολιτική απόφαση.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1388
Δημοσιεύσεις: 1984
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 9:54 am

Sivas-hoop έγραψε:
Σάβ Οκτ 07, 2023 9:29 am
Με τον κίνδυνο να θεωρηθω γραφικός/εκτός τόπου και χρόνου, θα συμφωνούσατε με απειλή αποβολής από το πρωτάθλημα οποίου έχει κλειστό συμβόλαιο με Ευρωλίγκα;

Πιθανή τετοια απόφαση θα έχει άμεσα αποτελέσματα και εξηγούμαι:

1. Τόνωση επενδύσεων στο μπάσκετ. Π.χ. ο Χ επιχειρηματίας βάζει 7.000.000€ στον ΠΑΟΚ και χτυπάει πρωτάθλημα και έξοδο στην Ευρωλίγκα.

2. Βελτίωση ανταγωνισμού. Όλα τα ματς θα θυμίζουν Α1 των 90's. Πας να παίξεις στο Παγκράτι και θα ξέρεις ότι το διπλό είναι δύσκολο.

3. Νέες ομάδες- Σταχτοπούτες ή παλιές δυνάμεις θα επανέλθουν στο προσκήνιο εφόσον δεν θα υπάρχει ταβάνι η 3η θέση.

4. Με τα χρήματα που θα πέσουν, θα πρέπει να γίνει ένα σοβαρό πλάνο για να μην πάνε στον βροντο , όπως έγινε από το 1980 ως το 2000. Salary cap ή έστω ελάχιστα -ανωτερα όρια προϋπολογισμού, γηπεδικα κριτήρια, μπασκετικό financial fairplay.

5. Η συμμετοχή του ΠΑΟ και του ΟΣΦΠ στο πρωτάθλημα θα γίνεται με όρια στις συμμετοχές των συμβολαίων των παικτών βάσει του παραπάνω salary cup. Ας έχει όσους εκατομμυριούχους θέλει, αλλά θα μπορεί να χρησιμοποιεί ομάδες με συνολικό payroll μέχρι πχ 7.000.000€.

6. Δημόσια τηλεόραση και κεντρική διαχείριση εις τον αιώνα τον άπαντα. Το μπάσκετ ελεύθερα σε κάθε σπίτι και κατανομή χρημάτων με κριτήρια κατάταξης κι όχι (μόνο) εμπορικότητας.

... ακούγονται πολύ αιρετικά τα παραπάνω;
Ξεκινάς κατά τη γνώμη μου από την ανάποδη μεριά. Λες να υπάρξει τόνωση επενδύσεων. Οκ. Γιατί να επενδύσει όμως κάποιος; Λεφτά βάζει κάποιος είτε γιατί του αρέσει, είτε γιατί θα βγάλει περισσότερα. Οι περισσότεροι σκέφτονται με τον δεύτερο τρόπο και το μπάσκετ αυτή τη στιγμή δεν. Επίσης λες για έξοδο στην Ευρωλίγκα η οποία έχει κατά βάση κλειστά συμβόλαια. Και σιγά τα λεφτά που δίνει εντωμεταξύ. Εκτός αν εννοείς BCL που κι εκεί τα λεφτά δεν είναι κάτι σπουδαίο.

"Βελτίωση ανταγωνισμού" - μαζί σου αλλά πως; Χωρίς λεφτά δεν γίνεται τίποτα. Το σάλαρι καπ που προτείνεις λογικά θα έχει ως αποτέλεσμα ένα πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα επιπέδου Α2. Δεν νομίζω ότι μπορεί να τονωθεί το ενδιαφέρον βάζοντας τέτοιους περιορισμούς. Δηλαδή θα φέρει ο Παναθηναικός τον Ουίλκινς αλλά δεν θα τον βάζει να παίζει στην Ελλάδα;

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Dakotas

 junior
Reactions: 94
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 21, 2017 1:14 pm
Τοποθεσία: Θεσπρωτια
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 10:16 am

shaq7 έγραψε:
Παρ Οκτ 06, 2023 5:38 pm
υπηρχε ποτε εποχη που το ποδοσφαιρο δεν ηταν το πιο δημοφιλες αθλημα?? Εγω παντως σαν μαθητης (ειμαι 33 τωρα) δεν εβρισκα φιλους να παιξω μπασκετ ενω στην μπαλα περιμεναν και 20 ατομα να μπουν αλλαγη..Με το ζορι εβαζε ο γυμναστης να παιξουμε στο σχολειο..

Και τοτε ηταν εποχη και μετα το 87 αλλα και τις τεραστιες επιτυχιες με σπαν δδ παπαλουκα..
Δεκαετία 90 καπου ίσως
Εποχή που μαζευόταν σπίτι φίλοι του πατέρα μου και βλέπαμε μπάσκετ
Υπήρχε οπαδός του Άρη μεταξύ αυτών(μιλάμε για θεσπρωτια)
Υπήρχαν άτομα που τα ρώταγες τι ομάδα είσαι και σου έλεγαν Ολυμπιακός στο μπάσκετ από ποδόσφαιρο δεν έχω ιδέα
Ήταν εποχή που στοσπίτι το ουίσκι(από γκραντς μέχρι σιβας)και τα στραγάλια ήταν πιο πολλα από το καφέ μπαρ ,και όλα καταναλώνονταν στην διάρκεια των παιχνιδιών
Ο Συρίγος εμφανιζόταν στις οθόνες όσο ο Γιάγκος δρακος(που λέει ο λόγος)
Τρίποντα,αφίσες καρτούλες πειράγματα
Ο παιδικός μου ήρωας ήταν ο Βράνκοβιτς ενώ στο ευρωπαϊκό του 96 ήταν ο πατερας μου μεσα με τρεις φίλους ολυμπιακους(!!!)που το χάρηκαν κιολας
Ξέραμε όλους τους παικτες
Στο χωριό γινόταν το ίδιο μακελειό είτε παίζαμε μπάλα είτε μπάσκετ
Πανέμορφες εποχές που η επαρχία ήταν στα πάνω της
Ευτυχώς έχω μπόλικο φωτογραφικό υλικό από όλα αυτά
Τώρα οι ίδιοι και τα παιδια τους δεν ασχολούνται κανένας με το μπάσκετ(κάτι ελάχιστοι και αν)

2
2 Εικόνα
Sivas-hoop

 
Reactions: 34
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 18, 2022 10:39 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 10:16 am

nikolas_asteri έγραψε:
Σάβ Οκτ 07, 2023 9:54 am

Ξεκινάς κατά τη γνώμη μου από την ανάποδη μεριά. Λες να υπάρξει τόνωση επενδύσεων. Οκ. Γιατί να επενδύσει όμως κάποιος; Λεφτά βάζει κάποιος είτε γιατί του αρέσει, είτε γιατί θα βγάλει περισσότερα. Οι περισσότεροι σκέφτονται με τον δεύτερο τρόπο και το μπάσκετ αυτή τη στιγμή δεν. Επίσης λες για έξοδο στην Ευρωλίγκα η οποία έχει κατά βάση κλειστά συμβόλαια. Και σιγά τα λεφτά που δίνει εντωμεταξύ. Εκτός αν εννοείς BCL που κι εκεί τα λεφτά δεν είναι κάτι σπουδαίο.
Στον αθλητισμό η επένδυση δεν συνοδεύεται μόνο από επιστροφή περισσότερων χρημάτων αλλά (πιο σύνηθες) από την απόκτηση πρόσβασης σε κέντρα εξουσίας, δημοφιλίας, κύρους και soft power.

"Βελτίωση ανταγωνισμού" - μαζί σου αλλά πως; Χωρίς λεφτά δεν γίνεται τίποτα. Το σάλαρι καπ που προτείνεις λογικά θα έχει ως αποτέλεσμα ένα πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα επιπέδου Α2. Δεν νομίζω ότι μπορεί να τονωθεί το ενδιαφέρον βάζοντας τέτοιους περιορισμούς. Δηλαδή θα φέρει ο Παναθηναικός τον Ουίλκινς αλλά δεν θα τον βάζει να παίζει στην Ελλάδα;
Θα παίζει ο Ουίλκινς, αλλά αναγκαστικά η δωδεκάδα θα έχει 4-5 βουρτζουμηδες για να μην ξεπερνάς το όριο.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1388
Δημοσιεύσεις: 1984
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 10:29 am

Sivas-hoop έγραψε:
Σάβ Οκτ 07, 2023 10:16 am
nikolas_asteri έγραψε:
Σάβ Οκτ 07, 2023 9:54 am

Ξεκινάς κατά τη γνώμη μου από την ανάποδη μεριά. Λες να υπάρξει τόνωση επενδύσεων. Οκ. Γιατί να επενδύσει όμως κάποιος; Λεφτά βάζει κάποιος είτε γιατί του αρέσει, είτε γιατί θα βγάλει περισσότερα. Οι περισσότεροι σκέφτονται με τον δεύτερο τρόπο και το μπάσκετ αυτή τη στιγμή δεν. Επίσης λες για έξοδο στην Ευρωλίγκα η οποία έχει κατά βάση κλειστά συμβόλαια. Και σιγά τα λεφτά που δίνει εντωμεταξύ. Εκτός αν εννοείς BCL που κι εκεί τα λεφτά δεν είναι κάτι σπουδαίο.
Στον αθλητισμό η επένδυση δεν συνοδεύεται μόνο από επιστροφή περισσότερων χρημάτων αλλά (πιο σύνηθες) από την απόκτηση πρόσβασης σε κέντρα εξουσίας, δημοφιλίας, κύρους και soft power.

"Βελτίωση ανταγωνισμού" - μαζί σου αλλά πως; Χωρίς λεφτά δεν γίνεται τίποτα. Το σάλαρι καπ που προτείνεις λογικά θα έχει ως αποτέλεσμα ένα πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα επιπέδου Α2. Δεν νομίζω ότι μπορεί να τονωθεί το ενδιαφέρον βάζοντας τέτοιους περιορισμούς. Δηλαδή θα φέρει ο Παναθηναικός τον Ουίλκινς αλλά δεν θα τον βάζει να παίζει στην Ελλάδα;
Θα παίζει ο Ουίλκινς, αλλά αναγκαστικά η δωδεκάδα θα έχει 4-5 βουρτζουμηδες για να μην ξεπερνάς το όριο.
Μα νομίζω πάλι το πας ανάποδα. Πως θα αποκτήσει soft power ο χρηματοδότης μας αν το άθλημα δεν είναι δημοφιλές;

Για το δεύτερο κομμάτι, επιμένω ότι δεν είναι ούτε τρόπος προώθησης (και ούτε τρόπος να πείσεις τον Ουίλκινς να έρθει).

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Sivas-hoop

 
Reactions: 34
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 18, 2022 10:39 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 10:38 am

nikolas_asteri έγραψε:
Σάβ Οκτ 07, 2023 10:29 am

Μα νομίζω πάλι το πας ανάποδα. Πως θα αποκτήσει soft power ο χρηματοδότης μας αν το άθλημα δεν είναι δημοφιλές;

Για το δεύτερο κομμάτι, επιμένω ότι δεν είναι ούτε τρόπος προώθησης (και ούτε τρόπος να πείσεις τον Ουίλκινς να έρθει).
Δεν νομίζω ότι είναι ανάποδα. Πρωταθλητής Ελλάδας θα είσαι, στο δεύτερο πιο εμπορικό άθλημα, με απρόβλεπτη εξέλιξη και τηλεοπτική μετάδοση σε ελεύθερο καναλι.

ΠΑΟ και ΟΣΦΠ δεν πρόκειται να αποχωρήσουν, άλλωστε και οι 2 ζουν από τις κατακτήσεις εγχώριων τίτλων, τα ευρωπαϊκά έρχονται σπάνια (9 σε τόσες δεκαετίες) αν δεν υπήρχαν οι εγχώριες διοργανώσεις θα είχαν γίνει Βαρέζε και οι 2.

Αν είσαι ο Λιόλιος πχ κι έχεις ψώνιο (καλώς εννοούμενο) να πάρεις πρωτάθλημα, βάλε το χέρι στην τσέπη και παρε τον τίτλο στην Πάτρα.

Δεν το συζητάω καν για περιπτώσεις Άρη, ΠΑΟΚ & ΑΕΚ που εκεί υπάρχει και μπασκετική ιστορία, πιστεύω ότι θα εμφανίζονταν άμεσα πιθανοί επενδυτές.

Ως προς το salary cap, θα μπορούσε να είναι και στην πιο σκληρή μορφή του ΝΒΑ απλά έτσι θα είχαν θέμα οι ομάδες στην Ευρώπη. Προσωπικά το θεωρώ μια καλή μεσοβεζικη λύση, να κατεβάζεις μεν μιλουτινοφ αλλά επειδή δεν θα χωράει κι ο Φαλ οικονομικα στη δωδεκάδα, 2ος ψηλός να είναι ο Τανουλης.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1200
Δημοσιεύσεις: 3118
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 10:39 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Οκτ 07, 2023 4:13 am
Λίγα γήπεδα.
Πληθυσμιακά λιγότερα παιδιά.
Χειρότερο εθνικό πρωτάθλημα, που κάποτε ήταν εξωφρενικά δυνατό.
Αφυπνίστηκε και το ποδόσφαιρο, που κοιμόταν όρθιο, το πρωτάθλημα είναι πιο ανταγωνιστικό, φέτος έχουμε 4 ομάδες σε ομίλους κλπ.
Λείπει ένα μετάλλιο από την εθνική εδώ και χρόνια.
Αλλαγή γενικής κουλτούρας, πλέον τα παιδιά ψυχαγωγούνται και με άλλους τρόπους και κάνουν και φροντιστήριο από το δημοτικό :shock: , εμείς ξεκινούσαμε στη δευτέρα λυκείου, μέχρι τότε παίζαμε, παίζαμε και ξαναπαίζαμε, δεν είχαμε κινητά, ίντερνετ, tiktok.

Η νέα Ευρωλίγκα έχει τεράστιο ενδιαφέρον, αλλά αυτό περιορίζεται στους δύο αιωνίους. Τα παιδιά στη Θεσσαλονίκη πχ δεν έχουν σοβαρό κίνητρο να παρακολουθήσουν την ομάδα τους στο μπάσκετ.
ήσουν κυριολεκτικά μέσα στο μυαλό μου (λες να φταίει η συνωνυμία; :) ). Αυτό ακριβώς συμβαίνει. Μπορεί στον δρόμο να βλέπει κάποιος πολύ κόσμο με μπασκετικά ρούχα και αξεσουάρ (κυρίως του ΝΒΑ) αλλά είναι περισσότερο μόδα, παρά επιρροή του αθλήματος. Το πρόβλημα την έλλειψη παιδιών είναι μεγάλο στην επαρχία και το βλέπω πρώτα απ' όλα στον τομέα που δουλεύω (σχολεία). Συνεπώς, επεκτείνεται και στο μπάσκετ. Πάντως δεν χάνουμε παιδιά μόνο από το ποδόσφαιρο αλλά και από τις πολεμικές τέχνες, αφού είναι αρκετά μεγάλος ο αριθμός των παιδιών που ασχολούνται μ' αυτές.

Ένα άλλο μεγάλο μείον του μπάσκετ, που το βλέπω ως υπεύθυνος ακαδημιών, είναι ότι δεν κάνει συχνά σχολές προπονητών. Προσωπικά, θα ήθελα να παρακολουθήσω μια τέτοια σχολή και να βγάλω ένα δίπλωμα, ώστε να μπορέσω να ασχοληθώ με αυτό το κομμάτι, αφού μου αρέσει η επαφή με τα παιδιά λόγω δουλειάς. Προς το παρόν έχω αναλάβει υπηρεσιακός προπονητής για το παιδικό μέχρι να βρεθεί αντικαταστάτης του κόουτς και οι γονείς ζητούν να παραμείνω μόνιμα, γιατί τα παιδιά με θέλουν. Χωρίς δίπλωμα όμως...

3
3 Εικόνα
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 474
Δημοσιεύσεις: 1696
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Οκτ 07, 2023 10:42 am

Δεν υπάρχουν καλοί Έλληνες παίχτες μοιρασμένοι στις ομάδες της Α1 και δεν επενδύουν φράγκα για να φέρουν καλούς ξένους παίχτες! Γι αυτό φαίνεται ότι το μπάσκετ περνάει κρίση κάτι που ισχύει αλλά για την Ελλάδα. Η Ευρωλίγκα είναι δυνατή διοργάνωση και πολύ ανταγωνιστική!

0
Dakotas

 junior
Reactions: 94
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 21, 2017 1:14 pm
Τοποθεσία: Θεσπρωτια
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 10:43 am

Γενήθηκα στην Γερμανία,στα 4 μου γύρισα ελλαδα(σε χωριό έξω από Ηγουμενίτσα ) όπου μεγάλωσα,τώρα ζω 9 χρόνια Γερμανία,αλλά σκοπεύω να γυρίσω χωριό τον άλλο χρόνο
Η επαρχία όπως μεγάλωσα σε σχέση με το τώρα έχει τεράστια διαφορά
Μιλάμε για χωριό 300 και κάτι κατοίκων(τώρα 100 )με πολλα παιδια,όλη μερα μπάσκετ μπάλα
Υπήρχαν παιδια που ήξεραν φοβερό μπασκετ(χωρίς υπερβολή)αλλά και μπαλα(υπήρχε παιδί που ντρίπλαρε σαν βραζιλιανος και έβαζε και κάτι γκολακια αλλά χιγκιτα)
Γινόταν χαμός
Όλος ο κόσμος ασχολούταν με το μπάσκετ(και όχι μόνο,ακόμα και τα τοπικά ποδοσφαίρου είχαν μεγάλη σημασία)
Όλοι ήξεραν όλους τους παικτες μέχρι και της τελευταίας ομάδας
Υπήρχαν κουβέντες στα καφενεία για το αν είναι καλύτερος ο Βράνκοβιτς από τον φασουλα η ο Αλβέρτης από τον Σιγάλα και ένα σωρο αλλά
Η τηλεόραση θυμάμαι τα έδειχνε τα περισσότερα παιχνίδια
Μετά χάθηκε το ενδιαφέρον
Άλλαξαν τα κανάλια
Ίσως δεν δώθηκε σωστή βάση στο μάρκετινγκ ούτως ώστε να έχουμε εφάμιλλο πρωτάθλημα με την Ισπανία,μονοπώλιο και τοξικότητα των δυο αιωνίων που από κάποιο σημείο και μετά ασχολούνταν μόνο με αυτούς τους δυο
Σταμάτησε σε μεγάλο βαθμό και των παιδιών να παίζουν μπάσκετ έστω και για πλακα
Ειδικά στην επαρχία το πρόβλημα είναι πολύ μεγάλο
Δεν υπάρχουν παιδια και αυτά που είναι δεν παίζει κανένα
Πιστεύω πως μια επιτυχία ανεβάζει τις μετοχές του αθλήματος αλλά θα πρέπει και να υπάρξει και σωστο μάρκετιγκ και τρόποι να τραβήξουν τον κόσμο στο άθλημα αλλά και στο να παίζουν

Κάτι οφ τοπικ αλλά αναφέρθηκε παραπάνω
Η επαρχία αντιμετωπίζει τεραστιο πρόβλημα ερήμωσης(εκτός από τουριστικές-παραλιες περιοχές)και θα πρέπει να ξαναγυρίσει στα παλιά στάνταρ και να τονωθεί η χωρα σε αγροτοκτηνοτροφια καθώς δυο κουκοι(όπως εγώ )δεν φέρνουν την ανοιξη

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1200
Δημοσιεύσεις: 3118
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 07, 2023 10:51 am

Dakotas έγραψε:
Σάβ Οκτ 07, 2023 10:43 am

Η επαρχία αντιμετωπίζει τεραστιο πρόβλημα ερήμωσης(εκτός από τουριστικές-παραλιες περιοχές)και θα πρέπει να ξαναγυρίσει στα παλιά στάνταρ και να τονωθεί η χωρα σε αγροτοκτηνοτροφια καθώς δυο κουκοι(όπως εγώ )δεν φέρνουν την ανοιξη
Συμφωνώ πλήρως. Είναι ένα από τα σημαντικότερα εθνικά προβλήματα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει διάθεση να λυθεί. Προσωπικά, αν και γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα, την εγκατέλειψα με μεγάλη ευχαρίστηση πριν από πέντε χρόνια και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Είχα όμως τη δυνατότητα να μεταφέρω την εργασία μου. Υπάρχουν άλλες δύο οικογένειες στην κωμόπολη που μένω, που έκαναν το ίδιο.

2
2 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οτιδήποτε για το μπάσκετ”