Προβλήματα στην παραγωγική διαδικασία και στελέχωση Εθνικών Ομάδων

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2378
Δημοσιεύσεις: 7015
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 04, 2022 10:58 pm

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το άθλημα είναι τόσο δίκαιο που ακόμα και αυτές οι φανταστικές περιπτώσεις που αναφέρεστε ότι αδικήθηκαν από άλλες, αν είναι καλοί παίκτες δε θα χαθούν.

Σχετικά με τις ατομικές απορώ που βρίσκεται κακό στο να γίνονται. Οι τιμές είναι ελεύθερες για όποιον θέλει να πάρει το κάθε πακέτο. Απεχθές είναι αν μέσω της ατομικής γίνονται επιλογές για κλήσεις αθλητών . Εκεί θέλει να πέσει βαρύς πέλεκυς και αυτοί που αδικούν καλούς παίκτες να κριθούν αυστηρά όχι τόσο από το αποτέλεσμα των εθνικών ομάδων αλλά από την εικόνα που έχουν ή δεν έχουν τα παιδιά στο παρκέ ή στις προπονήσεις.


Γι'αυτό ρωτάω σε εσάς ποια παιδιά αδικήθηκαν και τι έκαναν στις ομάδες που παίζουν; Δεν μπορώ να ακούω για περιπτώσεις αθλητών που αδικήθηκαν αλλά έχουν πχ μέσο όρο τρεις πόντους στην τάδε χαμηλή κατηγορία σε αντρικό.

Αν οι διαφορές μεταξύ δύο παικτών είναι μικρές και οι παίκτες δεν ξεχωρίζουν στις ομάδες τους δεν μιλάμε για αδικίες αλλά για συγκυρίες και πάνω σε τι φουρνιά θα πέσει το παιδί σας ή ο αθλητής που εκπροσωπείτε.

Βρείτε μου αθλητή που κυριαρχεί στις κατηγορίες που παίζει σε οποιαδήποτε αντρικό επίπεδο, έχει διάρκεια αυτά τα χρόνια γιατί προπονείται σωστά και σκληρα και δεν έχουν ενδιαφερθεί μεγάλες ομάδες για να τον πάρουν ή να παίξει εθνική .
Σε άλλο άθλημα πχ ποδόσφαιρο γίνεται, αλλά στο μπάσκετ πολύ σπάνια θυμάμαι αθλητή που ενώ ήταν καλός αδικήθηκε και δεν έπαιζε λόγω κακών επιλογών τρίτων.

Υ.Γ.
Η συζήτηση αυτή κρατάει από το παλιό φόρουμ. Μάλιστα τότε ένας φίλος είχε προτείνει στατιστικά να μπαίνει κόφτης σε αθλητές με βάση γεωγραφική κατανομη. Πχ βάση πληθυσμού η ΕΣΚΑ να δίνει χ αθλητές σε σχέση με ΕΣΚΑΚ

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 04, 2022 11:11 pm

Οι ατομικές γίνονται σημείο κριτικής όταν είναι ταυτόχρονα εισητήριο για μια στρεβλή αθλητική πραγματικότητα που ταλαιπωρεί τα μάτια μας και τον εγκέφαλό μας. Προφανώς κι ο καλός αθλητής αν θέλει θα βγεί με κάποιο τρόπο στον αφρό.
Θα μου άρεσε επίσης πάρα πολύ να ταλαιπωρούνταν ομάδες, παράγοντες, προπονητές αν διαπιστωμένα έταζαν λαγούς με πετραχήλια για να εκμαιεύσουν τη μεταγραφή νεαρού αθλητή, με προφανή στόχο την προσωπική τους ανέλιξη. Να σημειώσω οτι ο πρωταθλητισμός είναι μια βιομηχνία ελπίδας, κάτι που όταν συγκεραστεί με αφελή γονέα και συναισθηματικά και γνωστικά μη ολοκληρωμένη προσωπικότητα αθλητή, γίνεται ένα εκρηκτικό μίγμα. Εχει το σωματότυπο της παιδεραστίας.
ΥΓ Μια ταλαιπωρία κάτι σαν του πιτίνο....

0
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 05, 2022 12:50 am

SteveNashidis έγραψε:
Πέμ Αύγ 04, 2022 10:58 pm
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το άθλημα είναι τόσο δίκαιο που ακόμα και αυτές οι φανταστικές περιπτώσεις που αναφέρεστε ότι αδικήθηκαν από άλλες, αν είναι καλοί παίκτες δε θα χαθούν.

Σχετικά με τις ατομικές απορώ που βρίσκεται κακό στο να γίνονται. Οι τιμές είναι ελεύθερες για όποιον θέλει να πάρει το κάθε πακέτο. Απεχθές είναι αν μέσω της ατομικής γίνονται επιλογές για κλήσεις αθλητών . Εκεί θέλει να πέσει βαρύς πέλεκυς και αυτοί που αδικούν καλούς παίκτες να κριθούν αυστηρά όχι τόσο από το αποτέλεσμα των εθνικών ομάδων αλλά από την εικόνα που έχουν ή δεν έχουν τα παιδιά στο παρκέ ή στις προπονήσεις.


Γι'αυτό ρωτάω σε εσάς ποια παιδιά αδικήθηκαν και τι έκαναν στις ομάδες που παίζουν; Δεν μπορώ να ακούω για περιπτώσεις αθλητών που αδικήθηκαν αλλά έχουν πχ μέσο όρο τρεις πόντους στην τάδε χαμηλή κατηγορία σε αντρικό.

Αν οι διαφορές μεταξύ δύο παικτών είναι μικρές και οι παίκτες δεν ξεχωρίζουν στις ομάδες τους δεν μιλάμε για αδικίες αλλά για συγκυρίες και πάνω σε τι φουρνιά θα πέσει το παιδί σας ή ο αθλητής που εκπροσωπείτε.

Βρείτε μου αθλητή που κυριαρχεί στις κατηγορίες που παίζει σε οποιαδήποτε αντρικό επίπεδο, έχει διάρκεια αυτά τα χρόνια γιατί προπονείται σωστά και σκληρα και δεν έχουν ενδιαφερθεί μεγάλες ομάδες για να τον πάρουν ή να παίξει εθνική .
Σε άλλο άθλημα πχ ποδόσφαιρο γίνεται, αλλά στο μπάσκετ πολύ σπάνια θυμάμαι αθλητή που ενώ ήταν καλός αδικήθηκε και δεν έπαιζε λόγω κακών επιλογών τρίτων.

Υ.Γ.
Η συζήτηση αυτή κρατάει από το παλιό φόρουμ. Μάλιστα τότε ένας φίλος είχε προτείνει στατιστικά να μπαίνει κόφτης σε αθλητές με βάση γεωγραφική κατανομη. Πχ βάση πληθυσμού η ΕΣΚΑ να δίνει χ αθλητές σε σχέση με ΕΣΚΑΚ
Πραγματικά δεν μπόρεσα να καταλάβω κατά που πάει η σκέψη σου και που απευθύνεσαι.
Ειδικά αυτό "' σε τι φουρνιά θα πέσει το παιδί σας ή ο αθλητής που εκπροσωπείτε" τι σημαίνει;
Πως όποιος έχει άλλη άποψη για τις επιλογές της " θαυμαστής νέας διοίκησης της ΕΟΚ" το κάνει από προσωπικό συμφέρον;
Πως θα σου φαινόταν αν κάποιος σε κατηγορούσε πως από προσωπικό συμφέρον υπερασπίζεσαι την νέα διοίκηση ότι και να κάνει; έτσι στον αέρα, απλά να το υπονοούσε ρε παιδί μου.
Ρωτάς ποιοί αδικήθηκαν και τι έκαναν στην ομάδα που παίζουν και βάζεις μέσα ανδρικά και μικρές κατηγορίες. Ξεχνάς πως μιλάμε για εφήβους; Ποια ανδρικά, ποιοί μέσοι όροι , ποιες χαμηλές κατηγορίες; Σε επίπεδο εφήβων μιλάμε. Παίχτες που προτείναμε, κάποιοι έχουν παίξει και σε μεγάλες ομάδες του παιδικού και του εφηβικού, κάποιοι και σε πάνω από μία, και στην ίδια κατηγορία με τους άλλους διεθνείς μην σου πω πως και μεγαλύτερους Μ.Ο είχαν. Δηλαδή αν κάποιος αποφασίσει να μην συνεχίσει σε μεγάλη ομάδα, με άλλους 11 μεταγραφάρες μαζί για να πάει τελικό Πανελληνίου, δεν δικαιούται να παίξει σε εθνική; Μην πιάνεις τα παλιά τα χρόνια, πριν δέκα δεκαπέντε χρόνια δεν υπήρχε το χαλί με τους μάνατζερ τις μεταγραφές των μεγάλων ομάδων, τις υποτροφίες, και τους διάφορους διαπλεκόμενους στον χώρο του μπάσκετ. Υπήρχαν έστω, αλλά όχι το σημερινό χάλι.
Άσε τις υποτροφίες του εσωτερικού. Ξέρεις πως παίρνουν υποτροφίες για κολέγια στην Αμερική; Ξέρεις πως υπάρχουν μαγαζάκια που τρέχουν ακόμα κι αυτά τα θέματα. Φαντάζεσαι πως έρχονται οι σκαουτερς από τα κολέγια και κοιτάνε παίχτες στο πρωτάθλημα Α Κατηγορίας της ΕΣΚΑ;
Μπά δεν έρχονται. Ξέρεις τι κοιτάνε; Συμμετοχές σε εθνικές ομάδες, συμμετοχές μικτές ομάδες επίλεκτων ( πως λέμε Next Generation πχ) , πρωταθλήματα, ονόματα ομάδων. Ξέρεις πως οι ομάδες της Γιουρολιγκ έχουν καλύτερο touch στην απέναντι πλευρά από την ΔΕΚΑ ας πούμε;
Μετά αναφέρεις, πως δεν είναι κακές οι ατομικές. Και σου λέω, όχι δεν είναι και εγώ έχω πληρώσει αν θες. Είναι κακό ο προπονητής που σου κάνει ατομικές να συμμετέχει στις κλίσεις στις εθνικές. Λες είναι αν αποδειχθεί πως το κάνει επί τούτου και αυτό θα αποδειχθεί μέσα στα γήπεδα που ο καλός δεν πάει χαμένος. Να περιμένουμε δηλαδή 3-4 χρόνια να δούμε αν θα πάει χαμένος ο καλός ο παίχτης να μπούμε στην διαδικασία " ρε λες τότε ο ατομικάριος να την έκανε στο αλλιώς την δουλειά;" Πιστεύεις πως αυτό έχει κάποια λογική; Έτσι που το λες, ο καλός θα φανεί στο μέλλον και μέχρι να φανεί.....δεν μιλάμε γιατί οι καλύτεροι παίζουν στις εθνικές και όσοι λένε κάτι άλλο έχουν κρυφή ατζέντα. :roll:
Δηλαδή λέμε με λίγα λόγια το νόμιμο είναι και ηθικό μέχρι να αποδειχθεί, αν αποδειχθεί, πως δεν είναι.... κάποτε.
Υπήρχε και υπάρχει μια κάστα ανθρώπων που το έλεγε και παλιά και το λέει ακόμα. Και τώρα είναι και στα πράγματα, οπότε δεν μιλάμε γιατί θα μας πουνε και λαϊκιστές οι μοντέρνοι οι Φίλο Ευρωπαίοι.
Και το παραμύθι κανείς δεν πάει χαμένος, ούτε ο ψυκτικός από το Περιστέρι..... ωραίο κι αυτό. Αμερικαν ντρημ Α Κατηγορίας.
Για πες μας εσύ ρε polykos που είσαι δεν ξέρω και εγώ από ποτέ στις ακαδημίες και δεν έχεις και παιδί που παίζει μπάσκετ. Έχεις δει παιδιά να πάνε χαμένα ή όχι; Γιατί εγώ έχω δει και πολλά μάλιστα . Γιατί στα 10 παιδιά που θα αδικηθούν , τα επτά θα συνεχίσουν μέχρι το παιδικό, τα τέσσερα μέχρι το εφηβικό και τα δύο μέχρι τα 21 και ίσως αποδείξουν τότε την αξία τους. Οι οκτώ όμως θα έχουν σταματήσει και δεν θα τους μάθουμε ποτέ.
Δεν θέλω να πω ονόματα, αλλά κάποιοι που έπαιξαν με δοντακι στις εθνικές, τώρα ψάχνουμε να τους βρούμε στα αζητητα. Αλλά έκοψαν τον δρόμο στους οκτώ που απ' αυτούς ένας στο να έπαιζε και εθνική ανδρών. Μην το λες αυτόν τον αστικό μύθο πως ο καλός θα δικαιωθεί, δεν ισχύει. Μόνο για να το λένε κάτι Καθημερινές και κάτι ΣΚΑΙ υπάρχει ακόμα αυτό το αφήγημα, απλά δεν ισχύει στον κανονικό κόσμο.
Και συνήθως αυτοί με το δοντάκι είχε ο μπαμπάς τους να πληρώσει, ατομικές, γυμναστές, είχε γνωριμίες, έδινε χορηγίες, γινόταν και ψιλοπροεδρος αν χρειαστεί για να παίξει το καμάρι του, ενώ από τους 8 θα είχε κάποιος και πατέρα περιπτερά που του έκοψε το μπάσκετ γιατί δεν μπορούσε να πληρώσει το εικοσάρι τον μήνα για την συνδρομή της ομάδας. Και λέω εικοσάρι για ομάδα της γειτονιάς, γιατί άλλοι είχαν 50, άλλοι, 80 και άλλοι 100 τον μήνα.
Οπότε ας κόψουμε τις γενικότητες και ας δούμε κάποια στιγμή τα προβλήματα στα μάτια και να αφήσουμε τα όλα θα πανε καλά γιατί ο μεγάλος αδερφός φροντίζει για εμάς. Δεν φροντίζει για όλους μόνο για τους δικούς του φροντίζει.
Εγώ ούτε εκπροσωπώ κανέναν, ούτε για το παιδί μου γκρινιάζω πάντως, γιατί τα ίδια λέω στα παιδικά, τα ίδια στα εφηβικά και τα ίδια στα νέων . Στην νέων μάλιστα επέμενα για τους 12 καλύτερους σε κόντρα με άλλους, και ακόμα και στα ανδρικά τα ίδια λέω. Αλλά τα μάτια δεν τα κλείνω, ότι βλέπω λέω. :sorry:

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2378
Δημοσιεύσεις: 7015
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 05, 2022 6:09 am

Hipster έγραψε:
Παρ Αύγ 05, 2022 12:50 am
SteveNashidis έγραψε:
Πέμ Αύγ 04, 2022 10:58 pm
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το άθλημα είναι τόσο δίκαιο που ακόμα και αυτές οι φανταστικές περιπτώσεις που αναφέρεστε ότι αδικήθηκαν από άλλες, αν είναι καλοί παίκτες δε θα χαθούν.

Σχετικά με τις ατομικές απορώ που βρίσκεται κακό στο να γίνονται. Οι τιμές είναι ελεύθερες για όποιον θέλει να πάρει το κάθε πακέτο. Απεχθές είναι αν μέσω της ατομικής γίνονται επιλογές για κλήσεις αθλητών . Εκεί θέλει να πέσει βαρύς πέλεκυς και αυτοί που αδικούν καλούς παίκτες να κριθούν αυστηρά όχι τόσο από το αποτέλεσμα των εθνικών ομάδων αλλά από την εικόνα που έχουν ή δεν έχουν τα παιδιά στο παρκέ ή στις προπονήσεις.


Γι'αυτό ρωτάω σε εσάς ποια παιδιά αδικήθηκαν και τι έκαναν στις ομάδες που παίζουν; Δεν μπορώ να ακούω για περιπτώσεις αθλητών που αδικήθηκαν αλλά έχουν πχ μέσο όρο τρεις πόντους στην τάδε χαμηλή κατηγορία σε αντρικό.

Αν οι διαφορές μεταξύ δύο παικτών είναι μικρές και οι παίκτες δεν ξεχωρίζουν στις ομάδες τους δεν μιλάμε για αδικίες αλλά για συγκυρίες και πάνω σε τι φουρνιά θα πέσει το παιδί σας ή ο αθλητής που εκπροσωπείτε.

Βρείτε μου αθλητή που κυριαρχεί στις κατηγορίες που παίζει σε οποιαδήποτε αντρικό επίπεδο, έχει διάρκεια αυτά τα χρόνια γιατί προπονείται σωστά και σκληρα και δεν έχουν ενδιαφερθεί μεγάλες ομάδες για να τον πάρουν ή να παίξει εθνική .
Σε άλλο άθλημα πχ ποδόσφαιρο γίνεται, αλλά στο μπάσκετ πολύ σπάνια θυμάμαι αθλητή που ενώ ήταν καλός αδικήθηκε και δεν έπαιζε λόγω κακών επιλογών τρίτων.

Υ.Γ.
Η συζήτηση αυτή κρατάει από το παλιό φόρουμ. Μάλιστα τότε ένας φίλος είχε προτείνει στατιστικά να μπαίνει κόφτης σε αθλητές με βάση γεωγραφική κατανομη. Πχ βάση πληθυσμού η ΕΣΚΑ να δίνει χ αθλητές σε σχέση με ΕΣΚΑΚ
Πραγματικά δεν μπόρεσα να καταλάβω κατά που πάει η σκέψη σου και που απευθύνεσαι.
Ειδικά αυτό "' σε τι φουρνιά θα πέσει το παιδί σας ή ο αθλητής που εκπροσωπείτε" τι σημαίνει;
Πως όποιος έχει άλλη άποψη για τις επιλογές της " θαυμαστής νέας διοίκησης της ΕΟΚ" το κάνει από προσωπικό συμφέρον;
Πως θα σου φαινόταν αν κάποιος σε κατηγορούσε πως από προσωπικό συμφέρον υπερασπίζεσαι την νέα διοίκηση ότι και να κάνει; έτσι στον αέρα, απλά να το υπονοούσε ρε παιδί μου.
Ρωτάς ποιοί αδικήθηκαν και τι έκαναν στην ομάδα που παίζουν και βάζεις μέσα ανδρικά και μικρές κατηγορίες. Ξεχνάς πως μιλάμε για εφήβους; Ποια ανδρικά, ποιοί μέσοι όροι , ποιες χαμηλές κατηγορίες; Σε επίπεδο εφήβων μιλάμε. Παίχτες που προτείναμε, κάποιοι έχουν παίξει και σε μεγάλες ομάδες του παιδικού και του εφηβικού, κάποιοι και σε πάνω από μία, και στην ίδια κατηγορία με τους άλλους διεθνείς μην σου πω πως και μεγαλύτερους Μ.Ο είχαν. Δηλαδή αν κάποιος αποφασίσει να μην συνεχίσει σε μεγάλη ομάδα, με άλλους 11 μεταγραφάρες μαζί για να πάει τελικό Πανελληνίου, δεν δικαιούται να παίξει σε εθνική; Μην πιάνεις τα παλιά τα χρόνια, πριν δέκα δεκαπέντε χρόνια δεν υπήρχε το χαλί με τους μάνατζερ τις μεταγραφές των μεγάλων ομάδων, τις υποτροφίες, και τους διάφορους διαπλεκόμενους στον χώρο του μπάσκετ. Υπήρχαν έστω, αλλά όχι το σημερινό χάλι.
Άσε τις υποτροφίες του εσωτερικού. Ξέρεις πως παίρνουν υποτροφίες για κολέγια στην Αμερική; Ξέρεις πως υπάρχουν μαγαζάκια που τρέχουν ακόμα κι αυτά τα θέματα. Φαντάζεσαι πως έρχονται οι σκαουτερς από τα κολέγια και κοιτάνε παίχτες στο πρωτάθλημα Α Κατηγορίας της ΕΣΚΑ;
Μπά δεν έρχονται. Ξέρεις τι κοιτάνε; Συμμετοχές σε εθνικές ομάδες, συμμετοχές μικτές ομάδες επίλεκτων ( πως λέμε Next Generation πχ) , πρωταθλήματα, ονόματα ομάδων. Ξέρεις πως οι ομάδες της Γιουρολιγκ έχουν καλύτερο touch στην απέναντι πλευρά από την ΔΕΚΑ ας πούμε;
Μετά αναφέρεις, πως δεν είναι κακές οι ατομικές. Και σου λέω, όχι δεν είναι και εγώ έχω πληρώσει αν θες. Είναι κακό ο προπονητής που σου κάνει ατομικές να συμμετέχει στις κλίσεις στις εθνικές. Λες είναι αν αποδειχθεί πως το κάνει επί τούτου και αυτό θα αποδειχθεί μέσα στα γήπεδα που ο καλός δεν πάει χαμένος. Να περιμένουμε δηλαδή 3-4 χρόνια να δούμε αν θα πάει χαμένος ο καλός ο παίχτης να μπούμε στην διαδικασία " ρε λες τότε ο ατομικάριος να την έκανε στο αλλιώς την δουλειά;" Πιστεύεις πως αυτό έχει κάποια λογική; Έτσι που το λες, ο καλός θα φανεί στο μέλλον και μέχρι να φανεί.....δεν μιλάμε γιατί οι καλύτεροι παίζουν στις εθνικές και όσοι λένε κάτι άλλο έχουν κρυφή ατζέντα. :roll:
Δηλαδή λέμε με λίγα λόγια το νόμιμο είναι και ηθικό μέχρι να αποδειχθεί, αν αποδειχθεί, πως δεν είναι.... κάποτε.
Υπήρχε και υπάρχει μια κάστα ανθρώπων που το έλεγε και παλιά και το λέει ακόμα. Και τώρα είναι και στα πράγματα, οπότε δεν μιλάμε γιατί θα μας πουνε και λαϊκιστές οι μοντέρνοι οι Φίλο Ευρωπαίοι.
Και το παραμύθι κανείς δεν πάει χαμένος, ούτε ο ψυκτικός από το Περιστέρι..... ωραίο κι αυτό. Αμερικαν ντρημ Α Κατηγορίας.
Για πες μας εσύ ρε polykos που είσαι δεν ξέρω και εγώ από ποτέ στις ακαδημίες και δεν έχεις και παιδί που παίζει μπάσκετ. Έχεις δει παιδιά να πάνε χαμένα ή όχι; Γιατί εγώ έχω δει και πολλά μάλιστα . Γιατί στα 10 παιδιά που θα αδικηθούν , τα επτά θα συνεχίσουν μέχρι το παιδικό, τα τέσσερα μέχρι το εφηβικό και τα δύο μέχρι τα 21 και ίσως αποδείξουν τότε την αξία τους. Οι οκτώ όμως θα έχουν σταματήσει και δεν θα τους μάθουμε ποτέ.
Δεν θέλω να πω ονόματα, αλλά κάποιοι που έπαιξαν με δοντακι στις εθνικές, τώρα ψάχνουμε να τους βρούμε στα αζητητα. Αλλά έκοψαν τον δρόμο στους οκτώ που απ' αυτούς ένας στο να έπαιζε και εθνική ανδρών. Μην το λες αυτόν τον αστικό μύθο πως ο καλός θα δικαιωθεί, δεν ισχύει. Μόνο για να το λένε κάτι Καθημερινές και κάτι ΣΚΑΙ υπάρχει ακόμα αυτό το αφήγημα, απλά δεν ισχύει στον κανονικό κόσμο.
Και συνήθως αυτοί με το δοντάκι είχε ο μπαμπάς τους να πληρώσει, ατομικές, γυμναστές, είχε γνωριμίες, έδινε χορηγίες, γινόταν και ψιλοπροεδρος αν χρειαστεί για να παίξει το καμάρι του, ενώ από τους 8 θα είχε κάποιος και πατέρα περιπτερά που του έκοψε το μπάσκετ γιατί δεν μπορούσε να πληρώσει το εικοσάρι τον μήνα για την συνδρομή της ομάδας. Και λέω εικοσάρι για ομάδα της γειτονιάς, γιατί άλλοι είχαν 50, άλλοι, 80 και άλλοι 100 τον μήνα.
Οπότε ας κόψουμε τις γενικότητες και ας δούμε κάποια στιγμή τα προβλήματα στα μάτια και να αφήσουμε τα όλα θα πανε καλά γιατί ο μεγάλος αδερφός φροντίζει για εμάς. Δεν φροντίζει για όλους μόνο για τους δικούς του φροντίζει.
Εγώ ούτε εκπροσωπώ κανέναν, ούτε για το παιδί μου γκρινιάζω πάντως, γιατί τα ίδια λέω στα παιδικά, τα ίδια στα εφηβικά και τα ίδια στα νέων . Στην νέων μάλιστα επέμενα για τους 12 καλύτερους σε κόντρα με άλλους, και ακόμα και στα ανδρικά τα ίδια λέω. Αλλά τα μάτια δεν τα κλείνω, ότι βλέπω λέω. :sorry:
Δεν κατηγόρησα κανέναν με αυτή την φράση. Και εγώ για φανταστικούς χαρακτήρες μιλάω.
Προφανώς μπορείς να το πιάσεις από οποιαδήποτε πλευρά το θέμα.

Έχετε την τάση να κατηγοριοποιείτε τα ποστ όποιος συμφωνεί με κάτι είναι υπέρ της ΕΟΚ αν όχι είναι πολέμιος της κλπ κλπ.
Σε καλούπια δε θα μπει κανένας με το ζόρι.
Προσωπικά αντιλαμβάνομαι την διαφορετικότητα του σκεπτικού κάθε χρήστη χωρίς να τον ορίζω ως δικό μου ή δικό σου, ως ΕΟΚ αντί ΕΟΚ και απαντάω πάνω στην επιχειρηματολογία. Αδιάφορο μου φαίνεται τι θα υπονοήσει κάποιος.

Πάμε παρακάτω στο κομμάτι σου με τις πολλές ερωτήσεις. Εγώ είμαι με την πλευρά των αδικημένων αθλητών και οικογενειών. Αυτών που πραγματικά αξίζουν και υποστηρίζω σθεναρά ότι το ταλέντο στο μπάσκετ δε χάνεται εφόσον δουλεύει. Και αυτό γιατί είναι το άθλημα τεχνικώς διαμορφωμένο έτσι και όχι τον κακό χαρακτηρισμό του American dream.

Τώρα αν ταλέντο ορίζεται από εσάς ότι είναι παιδιά που κάνουν κάποιες καλές εμφανίσεις σε ομάδα, σταματάνε επειδή αδικήθηκαν και δεν τους κάλεσαν εθνική και είναι σε φάση Παμπαίδων παίδων ή εφήβων εκεί είμαι κάθετα αντίθετος. Αν σταμάτησες το άθλημα πρίν φτάσεις σε αντρικό γιατί σε αδίκησε κάποιος τρίτος τότε ναι δεν αξίζεις .
Γιατί πολλούς αθλητές είδαμε να ξεχωρίζουν σε μικρές ηλικίες και αντρικό να μην έκαναν τίποτα παρά το σμπρωξιμο που είχαν.

Το ανάποδο όμως να αδικεισαι στα μικρά κλιμάκια αλλά αντρικό να παίζεις καλά ξαναρωτάω είδατε παιδιά να χάνονται μετά από αυτό; Εκεί κατάλαβαν πολλοί αρμόδιοι το λάθος τους στις επιλογές εθνικών και τρεχαν να καλύψουν ότι δεν καλύπτεται.

Σχετικά με τις υποτροφίες προς τα κολλέγια που έχει στηθεί παραμαγαζο. Δεν είναι νέο φαινόμενο και έχει βγεί και ταινία στο νετφλιξ με αυτού του είδους πρακτικές στην Αμερική οπότε γίνεται Ευρώπη. Θα περίμενα ότι δεν είναι όλα τα κολλέγια έτσι πέρα από τις τραγικές αυτές τακτικές να χρησιμοποιούν και μετρήσιμα στοιχεία για να πάρουν αθλητές. Μετρήσιμα στοιχεία όμοια των ,pre-drafts.
Προφανώς το πρεστίζ euroleague ομάδων είναι μεγαλύτερο από μικρότερων τοπικών ομάδων και αυτό δεν είναι θέμα αδικίας. Αλλά ξέρουμε ακαδημίες της Ευρώπης χωρίς καμία σύνδεση με γιουρολιγκ που έχουν αναπτύξει ένα πρόγραμμα παραγωγής αθλητών και έχουν καλές σχέσεις με κολλέγια λόγω των μετρήσιμων αυτών χαρακτηριστικών που είναι ανεβασμένα στους αθλητές τους για να περάσουν απέναντι από τον Ατλαντικό. Αυτό στην Ελλάδα δεν γίνεται εκτός από δύο τρείς συγκεκριμένες ακαδημίες που ξεκίνησαν να έχουν αποτελέσματα και να ακούγονται τελευταία με τις νίκες τους (λανθασμένα ) και όχι για την δουλειά τους.

Τέλος, στο θέμα με τις ατομικές. Ο χ προπονητής είναι γνωστός κοστίζει 100 αλλά δεν ξέρει να βελτιώνει παίκτες . Ο ψ είναι άγνωστος και σε βελτιώνει και παίρνει 20. Διαλέγεις και παίρνεις.
1) Όλοι διαλέγουν τον χ ενώ ξέρουν πάντως ότι δεν κάνει καλή δουλειά. Ξέρεις γιατί; Την έδωσα την απάντηση νωρίτερα και προφανως το ανέλυσες εσύ καλύτερα με την αρνητική κατάσταση με αυτο το θέμα...
2) Αυτοί που κατηγορουν τους μεν και τους δε γιατί δεν πάνε στον ψ προπονητή και σταματανε το αθλημα;
3) Αυτοί που δεν εχουν χρήματα για τον χ και δυσκολεύονται οικονομικώς να πάνε μέχρι και στον ψ , που αν πήγαιναν στον Χ θα έπαιζαν τώρα Εθνική Ανδρών είναι μεμονωμένες περιπτώσεις ή πολλές περιπτώσεις και ο γενικός κανόνας;

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
manhac

 junior
Reactions: 134
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 18, 2013 11:21 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 05, 2022 7:18 am

Τουλάχιστον υπάρχει μεγάλη κάλυψη των αγώνων στα παιδικοεφηβικά συγκριτικά με παλιότερα και τα σοσιαλ μίντια και δεν θεωρούμαστε πλέον γονείς που κλαψουριζουμε για το άδικο σύστημα που τρώει τα παιδιά μας (που οι περισσότεροι εν το μεταξύ δεν έχουμε και παιδιά) και που φτιάχνουμε σενάρια με το μυαλό μας. Αυτή η εφήβων είναι πραγματικά ο καθρέφτης όλων των κακών που μαστιζουν εδώ και δεκαετίες τις μικρες εθνικές.

P.s. είμαι υποστηρικτής της ΕΟΚ και των υποτροφιών και του παιδομαζώματος.

0
basketara

 sophomore
Reactions: 18
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2022 7:37 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 05, 2022 7:43 am

manhac έγραψε:
Παρ Αύγ 05, 2022 7:18 am

P.s. είμαι υποστηρικτής της ΕΟΚ και των υποτροφιών και του παιδομαζώματος.
Ειμαι υποστηρικτης της καινουργιας ΕΟΚ αλλα θα διαφωνισω με τις υποτροφιες.Οι Περισσοτερες υποτροφιες ειναι απο επαρχια και πραγματικα η επαρχια αδειαζει απο παικτες προπονητες παραγοντες.

0
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 05, 2022 10:13 pm

Εμεινα για ΠΣΚ αθήνα και ήταν ωραίο βράδυ για βόλτα.
Στη περατζάδα μου λοιπον ακουσα το μότο "τα ΝΠ στέλνουν μυνημα στα άλλα προάστεια (δεν κατάλαβα, μπορεί να είπαν ΔΠ) ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΤΕ"
Τώρα η αλήθεια είναι οτι ρώτησα αλλά δεν..... Εμεινε εκεί να αιωρείται η φράση και τα μάτια να γυαλίζουν.
Επειδή εγώ τις βιαιότητες δεν τις μπορώ, εφυγα. Αλλά μάλλον κάτι ζόρικο έχει γίνει.

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
basketara

 sophomore
Reactions: 18
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 16, 2022 7:37 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 7:27 am

polykos έγραψε:
Πέμ Αύγ 04, 2022 11:11 pm
Οι ατομικές γίνονται σημείο κριτικής όταν είναι ταυτόχρονα εισητήριο για μια στρεβλή αθλητική πραγματικότητα που ταλαιπωρεί τα μάτια μας και τον εγκέφαλό μας. Προφανώς κι ο καλός αθλητής αν θέλει θα βγεί με κάποιο τρόπο στον αφρό.
Θα μου άρεσε επίσης πάρα πολύ να ταλαιπωρούνταν ομάδες, παράγοντες, προπονητές αν διαπιστωμένα έταζαν λαγούς με πετραχήλια για να εκμαιεύσουν τη μεταγραφή νεαρού αθλητή, με προφανή στόχο την προσωπική τους ανέλιξη. Να σημειώσω οτι ο πρωταθλητισμός είναι μια βιομηχνία ελπίδας, κάτι που όταν συγκεραστεί με αφελή γονέα και συναισθηματικά και γνωστικά μη ολοκληρωμένη προσωπικότητα αθλητή, γίνεται ένα εκρηκτικό μίγμα. Εχει το σωματότυπο της παιδεραστίας.
ΥΓ Μια ταλαιπωρία κάτι σαν του πιτίνο....
Αργησα να γραψω λιγες μερες ειμαι σε ταξιδι για δουλεια εξω και δεν εχω χρονο πολυ να δω τι γινεται.
Ωραια το διατυπωσες φιλε μου αλλα οι Ατομικες ειναι μεσο συναλλαγης απο αρχαιοτατων χρονων.
Να ταλαιπωρηθουν ομαδες παραγοντες.Εγω βλεπω ποσα παιδια εχουν παρει απο το Μεγαλο Νησι της Ζαμουντα τα τελευταια 3 χρονια.
Ειναι πολλα παιδια που βρισκοτναι μακρια απο τα σπιτια τους και να εχουν μονο 2 που να παιζουν στην εθνικη εφηβων Ζαμουντας.(Εκ των οποιψν επρεπε μονο ενας να ειναι εκει.)
Ξαναρωτω ξερει κανενας ποσα παιδια ειναι με υποτροφια σε καθε ομαδα?

0
The veteran

 
Reactions: 14
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 06, 2020 10:56 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 2:01 pm

Μια άποψη για τις ατομικές: το να λέμε ότι πρέπει να τις καταργήσουμε είναι σαν να λέμε ότι πρέπει να καταργήσουμε τα φροντιστήρια για τα παιδιά που δίνουν πανελλήνιες. Είναι σωστό, αλλά ότι σύστημα έχει εφαρμοστεί δεν έχουν καταργηθεί ποτέ ως τώρα. Σε κάποια παιδιά τα φροντιστήρια κάνουν καλό και τα βελτιώνουν, σε κάποια άλλα πάνε στάφι. Αν θα άλλάζα κάτι στην παραγωγική διαδικασία των αθλητών οι ατομικές δεν θα ήταν η προτεραιότητά μου

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 2:25 pm

Αυτή η κουβέντα με τις ατομικές δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει. Καλό θα ήταν να ήταν κομμάτι της προπόνησης κάθε ομάδας. Α ν δεν γίνεται, ας γίνεται και από " εξωσχολικούς" , τι να κάνουμε.
Το θέμα είναι πώς αν εγώ κάνω ατομικές στον veteran και ο basketaras στον polykos , και όταν η διαφορά μεταξύ των δύο μαθητών δεν είναι τεράστια, δεν μπορεί ένας από τους δύο δασκάλους να επιλέγει τον έναν μαθητή για την ομάδα. Το λογικό, ανθρώπινα είναι να διαλέξει τον δικό του, άλλα και για επαγγελματικούς λόγους. Να δείξει πως κάνει καλύτερα την δουλειά. Το ίδιο συμβαίνει και όταν εγώ και ο basketaras εκτός από την συνεργασία με τους παίχτες- μαθητές, έχουμε και συνεργασία και με μάνατζερς. Και πάλι το συμφέρον του συνεργάτη μας θα κοιτάξουμε. Είναι τόσο απλό. Γιατί το μπλέκουμε; Καλό είναι οι επιλογές να γίνονται όσο είναι δυνατόν με αντικειμενικά κριτήρια και όχι με συμφέροντα και συμπάθειες.
Το αν κάνει καλή δουλειά ο ατομικάριος με τον παίχτη, είναι δουλειά του ατομικάριου και αυτού που πληρώνει, όχι δικιά μας.
Το ίδιο ισχύει και για τα φροντιστήρια που έγραψε ο veteran. Αυτό που κάνουν τα φροντιστήρια έπρεπε να το κάνουν τα σχολεία. Το πρόβλημα είναι αν τα σχολεία ( και οποίος τα έχει υπό την σκέπη του) δεν το κάνουν για να δίνουν δουλειά στους απ' έξω επιχειρηματίες. Δεν θα συζητήσουμε τώρα πως θα μπορούσε να γίνει αυτό, αλλά θα μπορούσε να γίνει.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 07, 2022 6:35 pm

Κατά την ταπεινή μου άποψη ο λόγος που υπάρχει πρόβλημα στην παραγωγή ταλέντων είναι κυρίως η νοοτροπία των παιδιών και των γονιών τους και στην συνέχεια η παραγωγική διαδικασία που είναι απαρχαιωμένη.

Για το πρώτο, δεν αγαπάμε πλέον τον αθλητισμό.

Πλέον δεν υπάρχει από τα παιδιά ή ίδια θέληση για θυσίες. Το να ξεχωρίσεις και να γίνεις επαγγελματίας χρειάζεται εκτός από το ταλέντο πάρα πολύ δουλειά, πειθαρχία και επιμονή. Μια σύγκριση στα εργομετρικά των αντιπάλων μας θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα καθώς θεωρώ (αλλά πιθανόν να κάνω λάθος) ότι οι δικοί μας είναι οι λιγότερο γυμνασμένοι και με μεγαλύτερη μάζα λίπους σε σχέση με τους αντιπάλους ίδιας ηλικίας.

Επίσης παρατηρώ( αλλά μπορεί να κάνω λάθος) ότι τα παιδιά πηγαίνουν απλά στις προπονήσεις σαν να κάνουν αγγαρεία και έχουν περισσότερο τον μυαλό στις βόλτες και τα σοσιαλ. Θα ήταν ενδιαφέρον να συγκρίνουμε το work ethic του μέσου 15χρονου με τον αντίστοιχο 15χρονο Σερβο, Λιθουανο κτλ. Πόσο δουλεύουν κατά την διάρκεια της χρονιάς και κατά την διάρκεια του καλοκαιριού; Πόσες ώρες πέρασαν το καλοκαίρι στην παραλία και ποσο στο παρκέ; Ποιες είναι οι διατροφικές συνήθειες των 15χρονων στις ακαδημίες μας και ποιες στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, μην ξεχνάμε ότι είμαστε πρώτοι στην Ευρώπη σε παιδική παχυσαρκία.

Αν αποφασίσεις να πάρεις τον δρόμο του επαγγελματία πρέπει να κάνει τεράστιες θυσίες για να το υποστηρίξεις και αν στην Ελλάδα σε αδικήσουν, εφοσον αξίζεις , έχεις ολόκληρο τον κόσμο για να αποδείξεις το αντίθετο. Οι περισσότεροι Αμερικανοί για παράδειγμα μόλις τελειώσουν το λύκειο γίνονταν νομάδες παίζουντας για ψίχουλα μέχρι να αποδείξουν την αξία τους και να πάρουν την ανταμοιβή που θέλουν.

Όσο για τους γονείς, (όχι όλοι φυσικα) φταίνε γιατί πηγαίνουν τα παιδιά σε ένα ομαδικό άθλημα βλέποντας τα ως μονάδες. Πιστεύουν πάντα ότι τα παιδια τους είναι καλύτερα από από αυτό που πιστεύουν οι υπόλοιποι, πρέπει να είναι το επίκεντρο για να φτάσουν το συντομότερο βασικοι στον Παναθηναϊκό ή τον Ολυμπιακό παίρνοντας εκατομμύρια. Διαλέγουν την Ακαδημία των παιδιών τους όχι με βάση που μπορούν να τα βελτιώσουν αλλά με το ποσο θα κερδιζουν, με ποσους πόντους και πόσα μόρια θα πάρει με διάφορες διακρίσεις. Η πικρή αλήθεια είναι ότι το 90% των παιδιών είναι μέτρια με τους γονείς να αναλώνονται σε έναν ατέλειωτο αγώνα ψάχνοντας πλαγιους τρόπους για να κερδίσουν ένα πλεονέκτημα σε σχέση με τους υπόλοιπους. Είναι αυτοί που προσφέρονται για "δάγκωμα" από τους παριες του αθλήματος. Από πονηρους κάθε είδους και μάνατζερ που φουσκώνουν και άλλο τα ήδη φουσκωμένα μυαλά.

Πιστεύω ότι ο πρωταρχικός λογος που παμε σε μια Ακαδημία το παιδί μας είναι για να αθληθεί, να αγαπήσει το παιχνίδι, να κοινωνικοποιηθει, να πάρει αρχές και αξίες. Ακόμα και αν δεν καταφέρει να γίνει παικταράς η επαγγελματίας θα γίνει φίλαθλος, προπονητής, παράγοντας, διαιτητής αλλά κυρίως πολίτης. Προφανώς το 10% που θα ξεχωρίσει θα ακολουθήσει μια διαφορετική και περισσότερο απαιτητική διαδικασία.

Η μέχρι τώρα όπως είπα είναι απαρχαιωμένη, ήταν μια χαρά πριν 35 χρόνια που εκπονήθηκε. Έχει ξεκινήσει η νέα παραγωγική διαδικασία από την ΕΟΚ που όμως θα χρειαστεί 2 με 3 χρόνια για να δούμε τα πρώτα αποτελέσματα ώστε να καταλάβουμε αν έχει αποτελέσματα ή πρέπει πάλι να αλλάξει.

Για να αλλάξει όμως η κατάσταση οριστικά πρέπει πρώτα να καταλάβουμε τι λάθη κάνουμε εμείς και έπειτα τι λάθος κάνουν οι υπόλοιποι

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 08, 2022 8:45 am

Παρακολουθούσα από τις διακοπές την συζήτηση με ενδιαφέρον, και βλέπω ότι είχε επικεντρωθεί στους μάνατζερ, στις αδικίες στην επιλογή των παικτών στις μικρές εθνικές και πάει λέγοντας. Χωρίς να διαφωνώ εμένα η απορία μου δεν είναι σ' αυτό το κομμάτι, είναι στο κομμάτι της δουλειάς που γίνεται από τις ακαδημίες, αδικίες γίνονταν και θα γίνονται, όμως το ότι οι ομάδες μας πάνε και παίζουν με ξένες ομάδες είτε σε επίπεδο συλλόγων είτε σε επίπεδο εθνικών και δείχνουν τόσο πίσω σημαίνει ότι κάτι κάνουμε λάθος στην προπόνηση. Αυτή είναι εμένα η απορία μου, πως βρήκαν άλλες χώρες τεχνογωνσία και μας άφησαν πίσω και όχι εμείς. Δεν δέχομαι ούτε ότι τα παιδιά μας βαριούνται, δεν έχουν work ethic, τρώνε γαριδάκια ενώ σε όλες τις άλλες χώρες αυτό δεν συμβαίνει. Κάτι γίνεται λάθος στην διαδικασία.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2378
Δημοσιεύσεις: 7015
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 08, 2022 8:58 am

Conan1982 έγραψε:
Δευ Αύγ 08, 2022 8:45 am
Παρακολουθούσα από τις διακοπές την συζήτηση με ενδιαφέρον, και βλέπω ότι είχε επικεντρωθεί στους μάνατζερ, στις αδικίες στην επιλογή των παικτών στις μικρές εθνικές και πάει λέγοντας. Χωρίς να διαφωνώ εμένα η απορία μου δεν είναι σ' αυτό το κομμάτι, είναι στο κομμάτι της δουλειάς που γίνεται από τις ακαδημίες, αδικίες γίνονταν και θα γίνονται, όμως το ότι οι ομάδες μας πάνε και παίζουν με ξένες ομάδες είτε σε επίπεδο συλλόγων είτε σε επίπεδο εθνικών και δείχνουν τόσο πίσω σημαίνει ότι κάτι κάνουμε λάθος στην προπόνηση. Αυτή είναι εμένα η απορία μου, πως βρήκαν άλλες χώρες τεχνογωνσία και μας άφησαν πίσω και όχι εμείς. Δεν δέχομαι ούτε ότι τα παιδιά μας βαριούνται, δεν έχουν work ethic, τρώνε γαριδάκια ενώ σε όλες τις άλλες χώρες αυτό δεν συμβαίνει. Κάτι γίνεται λάθος στην διαδικασία.
Προβλημα των ακαδημιων σε ολη την Ελλάδα είναι η απουσία γηπέδου αποκλειστικά για την καλαθοσφαίριση. Αυτό σημαίνει ελάχιστες ώρες προπονησης και εκγύμνασης. Έτσι οι μικροί στερούνται προπονητικών μονάδων έναντι των ξένων χωρών.
2ο πρόβλημα υποχρηματοδότηση των προπονητών από τις ακαδημίες και μη επαρκής επιμόρφωση τους ( οι σχολες προπονητων γινονται μονο σε 3 πολεις ενω στο ποδόσφαιρο γίνονται περιοδικά σε κάθε περιφέρεια).
3ο πρόβλημα πανελλήνιες . Η μεγαλύτερη μάζα αθλητών σταματάει την μπασκετική εξέλιξη στην ηλικία που γίνεται το πρώτο μεγάλο ξεπέταγμα , αυτής των 18 χρονών.

Και μιας και δεν ξεχωρίζει κανένας πολλοί αδικούνται και χάνει το άθλημα γενικότερα.

3
3 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2378
Δημοσιεύσεις: 7015
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 08, 2022 11:24 am



Το τι έκανε η Ισπανία φέτος και πόση μεγάλη απόσταση έχουμε

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 08, 2022 11:59 am

Ενδιαφέρον θρεντ. Πιστεύω πάντως ότι δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο αλλά παγκόσμιο. Έχει μειωθεί συνολικά το ενδιαφέρον των νέων για μπάσκετ και αντίστοιχα η συνολική παραγωγή παιχτων

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οτιδήποτε για το μπάσκετ”