Αναζήτηση χορηγιών για ομάδες εκτός Α1

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Sivas-hoop

 
Reactions: 34
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 18, 2022 10:39 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 4:13 pm

Σκέψεις και προτάσεις για αναζήτηση χορηγών σε ομάδες μπάσκετ από Α2 ανδρών μέχρι Γ' εθνική;

Σε 2-3 επαφές που έκανα για την ομάδα που ασχολούμαι εθελοντικα, μόνο που δεν μου ζήτησαν οι επιχειρήσεις να τους πληρώσω τη ΔΕΗ :cry:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 4:42 pm

Δυστυχώς τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λες, ειδικά τα τελευταία χρόνια. Εγώ προ 15ετίας ήμουν μέλος σε ΚΑΕ της α1 και μετέπειτα της α2 και πίστεψέ με ακόμα και εκείνη την εποχή των παλιών αγελάδων, δυσκολευόμασταν πάρα πολύ να βρούμε έστω τις μίνιμουμ (500-1.000 ευρώ) ή ανταποδοτικές χορηγίες.

Δεν φαίνεται να υπήρχε ποτέ ενδιαφέρον για ουσιαστική ενίσχυση μέσω χορηγικού προγράμματος ομάδων μπάσκετ. Για το 2022, και ειδικά για β και γ εθνική νομίζω ότι απλά είσαι ήρωας στην προσπάθεια που κάνεις...

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι ότι αν δεν αναβαθμιστεί συνολικά το προϊόν στις εθνικές κατηγορίες, κάνοντας τα πρωταθλήματα ανταγωνιστικά και αξιόπιστα ξανά και αναθερμαίνοντας το ενδιαφέρον του κόσμου, δεν πρόκειται να υπάρξει ενδιαφέρον και από χορηγούς για τις επί μέρους ομάδες.

0
Sivas-hoop

 
Reactions: 34
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 18, 2022 10:39 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 4:56 pm

taraboura έγραψε:
Κυρ Ιουν 19, 2022 4:42 pm


Δεν φαίνεται να υπήρχε ποτέ ενδιαφέρον για ουσιαστική ενίσχυση μέσω χορηγικού προγράμματος ομάδων μπάσκετ. Για το 2022, και ειδικά για β και γ εθνική νομίζω ότι απλά είσαι ήρωας στην προσπάθεια που κάνεις...

Πραγματικά αυτό που λες, στον μικρόκοσμο μας, δεν καταλαβαίνουμε πόσο...μη ενδιαφέρον υπάρχει στην αγορά για το μπασκετ. Είναι σαν να έρθει σε κάποιον από εμάς ένα σωματείο να ζητήσει χορηγία για μπάντμιντον. :P

Τέλος πάντων, παρότι έφαγα λίγο μια απογοήτευση, δεν το βάζω κάτω.

Έχω φτιάξει μια παρουσίαση με κάποια νούμερα (ακαδημίες, YouTube, κόσμος -γελαω- στους αγώνες κτλ) και ουσιαστικά τους λέω ότι έχουμε τόσες οικογένειες στο πλευρό μας, θα φανείς σε αυτούς αν βάλεις χορηγία και θα σε μάθουν αν έρχεσαι στο γήπεδο.

Έχεις κάποια άλλη πρόταση ή καμία ιδέα που είχε δουλέψει σε σένα;

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 5:45 pm

Sivas-hoop έγραψε:
Κυρ Ιουν 19, 2022 4:56 pm
taraboura έγραψε:
Κυρ Ιουν 19, 2022 4:42 pm


Δεν φαίνεται να υπήρχε ποτέ ενδιαφέρον για ουσιαστική ενίσχυση μέσω χορηγικού προγράμματος ομάδων μπάσκετ. Για το 2022, και ειδικά για β και γ εθνική νομίζω ότι απλά είσαι ήρωας στην προσπάθεια που κάνεις...

Πραγματικά αυτό που λες, στον μικρόκοσμο μας, δεν καταλαβαίνουμε πόσο...μη ενδιαφέρον υπάρχει στην αγορά για το μπασκετ. Είναι σαν να έρθει σε κάποιον από εμάς ένα σωματείο να ζητήσει χορηγία για μπάντμιντον. :P

Τέλος πάντων, παρότι έφαγα λίγο μια απογοήτευση, δεν το βάζω κάτω.

Έχω φτιάξει μια παρουσίαση με κάποια νούμερα (ακαδημίες, YouTube, κόσμος -γελαω- στους αγώνες κτλ) και ουσιαστικά τους λέω ότι έχουμε τόσες οικογένειες στο πλευρό μας, θα φανείς σε αυτούς αν βάλεις χορηγία και θα σε μάθουν αν έρχεσαι στο γήπεδο.

Έχεις κάποια άλλη πρόταση ή καμία ιδέα που είχε δουλέψει σε σένα;
Απόλυτα συμφωνώ σε όλα όσα λες και οι κινήσεις που έχεις κάνει είναι οι απαραίτητες για αυτό που θες. Εγώ αυτή την εποχή θα έδινα έμφαση στην επιρροή των social media.

Και εγώ ως εθελοντής είχα δουλέψει σε μια ομάδα που ήταν ιδιοκτήτης η οικογένεια ενός πολύ στενού μου φίλου και με είχε βάλει και στην ΚΑΕ ως μέλος. Προσωπικά επειδή ήμουν σε επαρχιακή πόλη με βοήθησε πάρα πολύ η επίσκεψη πόρτα πόρτα σε μικρά καταστήματα και εταιρείες της περιοχής, όπου ανέλυα δια ζώσης τις λεπτομέρειες του χορηγικού προγράμματος, θα έλεγα αυτή η μέθοδος είχε τα καλύτερα αποτελέσματα. Πολλές φορές μάλιστα συνδύασα μαζί και πώληση αρκετών εισιτηρίων διαρκείας.

Ναι επιμονή θέλει να μην το βάζουμε κάτω, φαντάσου εγώ στις 100 προσπάθειες είχα θετικό αποτέλεσμα χοντρικά στις 5-6. Και σκέψου ότι ήμουν και άσχετος με τον κλάδο, απλά έκανα ερασιτεχνικά τον "διαφημιστή" για την τρέλα μου. Χαχα ωραίες εποχές μου θύμισες.

Δυστυχώς οι παθογένειες οδήγησαν στο να απαξιωθεί το άθλημά μας και το ευρύ κοινό να μην ενδιαφέρεται καθόλου πλέον με βάση όσα ακούω.....

1
1 Εικόνα
Sivas-hoop

 
Reactions: 34
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 18, 2022 10:39 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 6:09 pm

Θα με βοηθούσε πολύ επίσης αν είχε κάποιος εικόνα για νούμερα που παίζουν στην αγορά.

Πχ εδώ Αθήνα , τα 500-700 που έλεγα για ταμπέλα πήγαν ακλαυτα.

Για φανέλα στη Β Εθνική σκεφτόμουν πως θα ήμουν χαρούμενος αν έβρισκα κάποιον με 8.000-10.000€ ,αλλά υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα....

δεν βρίσκω ούτε με 2.000€ για να βγάλουμε τα ρούχα :@#$:

0
Ampaleiro

 
Reactions: 2
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 08, 2020 1:46 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 6:34 pm

Και στις ομάδες της Α1, το ίδιο ισχύει.

Σώζεται εν μέρει η κατάσταση λόγω της παρουσίας της τηλεόρασης, αλλά οι τιμές που παίζουν είναι πραγματικά χαμηλές.

Εκτός των ΠΑΟ ΟΛΥ ΑΕΚ ΠΑΟΚ ΑΡΗ ΠΡΟΜΗΘΕΑ, οι βασικοί χορηγοί στις φανέλες των ομάδων δεν φτάνουν να πληρωθεί ούτε ένας Αμερικανός (συνήθως).

Γενικά δεν υπάρχει ανεπτυγμένη αθλητική αγορά, η χορηγία είναι σχεδόν πάντα δωρεά ή λογιστική εξυπηρέτηση.

Τώρα στην πράξη, όπως σου είπαν ήδη, είσαι σε σωστό δρόμο, βάλε και τα social και απλά μην απελπιζεσαι.

Επίσης μίλα με όσους είσαι στο ΔΣ της ομάδας να σου κάνουν επαφές με γνωστούς και φίλους, μη πηγαίνεις πόρτα πόρτα, γιατί όντως το ποσοστό επιτυχίας είναι το 5-6% που ανέφερε παραπάνω ο φίλος.

Καλή επιτυχία!

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 8:54 pm

Ampaleiro έγραψε:
Κυρ Ιουν 19, 2022 6:34 pm
Γενικά δεν υπάρχει ανεπτυγμένη αθλητική αγορά, η χορηγία είναι σχεδόν πάντα δωρεά ή λογιστική εξυπηρέτηση.
Σε αυτό ακριβώς το κομμάτι θα σταθώ και εγώ γιατί ήταν κάτι που αντιμετώπισα και εγώ όταν έκανα "σαφάρι" για χορηγίες και μου είχε προξενήσει μεγάλη εντύπωση. 9 στους 10 ενδιαφερόμενους μου πρότειναν ανταποδοτική χορηγία σε είδος ή υπηρεσία. Εμείς α1 και είχαμε κεντρικό χορηγό ονομασίας για 40.000 σε εποχές προ κρίσης (2006) στην Ελλάδα... Τα συμβόλαια των ξένων της ομάδας τότε έκαναν 150 με 200 χιλιάρικα... Δεν ήταν ποτέ βιώσιμη η κατάσταση στο ελληνικό πρωτάθλημα. Μην απορούμε γιατί συρρικνώθηκε (και με πολλές άλλες αιτίες φυσικά παράλληλα) το αγωνιστικό επίπεδο σε όλες τις κατηγορίες.

1
1 Εικόνα
Sivas-hoop

 
Reactions: 34
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 18, 2022 10:39 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 20, 2022 6:26 am

taraboura έγραψε:
Κυρ Ιουν 19, 2022 8:54 pm
Ampaleiro έγραψε:
Κυρ Ιουν 19, 2022 6:34 pm
Γενικά δεν υπάρχει ανεπτυγμένη αθλητική αγορά, η χορηγία είναι σχεδόν πάντα δωρεά ή λογιστική εξυπηρέτηση.
Εμείς α1 και είχαμε κεντρικό χορηγό ονομασίας για 40.000 σε εποχές προ κρίσης (2006) στην Ελλάδα... Τα συμβόλαια των ξένων της ομάδας τότε έκαναν 150 με 200 χιλιάρικα... Δεν ήταν ποτέ βιώσιμη η κατάσταση στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Εντάξει δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα, τι λες τώρα; :ugeek:
Αν είναι δυνατον, ομάδα Α1 με 40.000 κεντρική χορηγία προ κρίσης....

Άρα μη μιλάω καθόλου 😂

Φανέλα για Β Εθνική στην Αθήνα, τι θα θεωρούσες σωστή τιμή;

1
1 Εικόνα
Ampaleiro

 
Reactions: 2
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 08, 2020 1:46 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 20, 2022 9:00 am

Πιστεύω τα 10Κ είναι αρκετά καλό για Β, ανάλογα την ομάδα και την περιοχή βέβαια.

0
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 20, 2022 10:25 am

Sivas-hoop έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 6:26 am
taraboura έγραψε:
Κυρ Ιουν 19, 2022 8:54 pm

Εμείς α1 και είχαμε κεντρικό χορηγό ονομασίας για 40.000 σε εποχές προ κρίσης (2006) στην Ελλάδα... Τα συμβόλαια των ξένων της ομάδας τότε έκαναν 150 με 200 χιλιάρικα... Δεν ήταν ποτέ βιώσιμη η κατάσταση στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Εντάξει δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα, τι λες τώρα; :ugeek:
Αν είναι δυνατον, ομάδα Α1 με 40.000 κεντρική χορηγία προ κρίσης....

Άρα μη μιλάω καθόλου 😂

Φανέλα για Β Εθνική στην Αθήνα, τι θα θεωρούσες σωστή τιμή;
Είναι ακριβώς στο εύρος που το έχεις θέσει, νορμάλ είναι η προσφορά σου, δεν θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι η τιμή. Όπως είπε ο φίλος γύρω στα 10 χιλιάρικα είναι μία νορμάλ τιμή για φανέλα στη β εθνική

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 20, 2022 1:57 pm

Sivas-hoop έγραψε:
Κυρ Ιουν 19, 2022 4:56 pm
taraboura έγραψε:
Κυρ Ιουν 19, 2022 4:42 pm


Δεν φαίνεται να υπήρχε ποτέ ενδιαφέρον για ουσιαστική ενίσχυση μέσω χορηγικού προγράμματος ομάδων μπάσκετ. Για το 2022, και ειδικά για β και γ εθνική νομίζω ότι απλά είσαι ήρωας στην προσπάθεια που κάνεις...

Πραγματικά αυτό που λες, στον μικρόκοσμο μας, δεν καταλαβαίνουμε πόσο...μη ενδιαφέρον υπάρχει στην αγορά για το μπασκετ. Είναι σαν να έρθει σε κάποιον από εμάς ένα σωματείο να ζητήσει χορηγία για μπάντμιντον. :P

Τέλος πάντων, παρότι έφαγα λίγο μια απογοήτευση, δεν το βάζω κάτω.

Έχω φτιάξει μια παρουσίαση με κάποια νούμερα (ακαδημίες, YouTube, κόσμος -γελαω- στους αγώνες κτλ) και ουσιαστικά τους λέω ότι έχουμε τόσες οικογένειες στο πλευρό μας, θα φανείς σε αυτούς αν βάλεις χορηγία και θα σε μάθουν αν έρχεσαι στο γήπεδο.

Έχεις κάποια άλλη πρόταση ή καμία ιδέα που είχε δουλέψει σε σένα;
Social media

Να έχετε μια πολύ ενεργή σελίδα στο fb και Instagram αλλά και tik tok που υπάρχει μεγάλη δεξαμενή δυναμικού κοινού. Κανάλι στο YouTube. Κάποιος που θα αναλάβει να τρέξει όλο αυτό, δηλαδή δημιουργία ποστ/αναρτήσεων, μετάδοση και περιγραφή αγώνα σας στο κανάλι του YouTube ακόμα και αν δεν είναι live, δηλώσεις πρωταγωνιστών, διαδικτυακή εκπομπή της ομάδας με τα νέα του ΣΚ σε όλα τα τμήματα. Σε όλα αυτά θα παρουσιάζονται οι χορηγοί.

Αν έχετε κάποιο ορεξάτο παιδί στην διοίκηση ή αν μπορείτε να προσλάβετε έστω με πρόγραμμα κάποιον που θα το αναλάμβανε.

Πολύ ενδιαφέρον τοπικ καθώς μόνο συλλογικά μπορούν να έρθουν καλύτερα αποτελέσματα. Να μπει στο παιχνίδι δηλαδή και η ένωση για συνεργασία με δημο, περιφέρεια και τοπικά μέσα (ράδιο ή τηλεόραση)

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Sivas-hoop

 
Reactions: 34
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 18, 2022 10:39 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 20, 2022 2:52 pm

shtarkws έγραψε:
Δευ Ιουν 20, 2022 1:57 pm
Sivas-hoop έγραψε:
Κυρ Ιουν 19, 2022 4:56 pm

Social media

Κανάλι στο YouTube. Κάποιος που θα αναλάβει να τρέξει όλο αυτό, δηλαδή δημιουργία ποστ/αναρτήσεων, μετάδοση και περιγραφή αγώνα σας στο κανάλι του YouTube ακόμα και αν δεν είναι live, δηλώσεις πρωταγωνιστών, διαδικτυακή εκπομπή της ομάδας με τα νέα του ΣΚ σε όλα τα τμήματα. Σε όλα αυτά θα παρουσιάζονται οι χορηγοί.

Αν έχετε κάποιο ορεξάτο παιδί στην διοίκηση ή αν μπορείτε να προσλάβετε έστω με πρόγραμμα κάποιον που θα το αναλάμβανε.

Πολύ ενδιαφέρον τοπικ καθώς μόνο συλλογικά μπορούν να έρθουν καλύτερα αποτελέσματα. Να μπει στο παιχνίδι δηλαδή και η ένωση για συνεργασία με δημο, περιφέρεια και τοπικά μέσα (ράδιο ή τηλεόραση)
Δεν υπάρχει σίγουρα χρόνος απο τους υπόλοιπους απ' όσο ξέρω, θα ρωτήσω βεβαια αλλά το θεωρώ δύσκολο.

Τι θα κόστιζε πχ να το κάνει κάποιος τρίτος; Μας είχε πει παλιότερα ένας δημοσιογράφος "να αναλάβει τα social και την επικοινωνία" αλλά δεν ήταν σοβαρή λύση, δεν νομίζω ότι ήξερε περισσότερα από τον μέσο χρήση & τα (λίγα μεν, αναντικατάστατα δε) 300€ που ήθελε φάνηκαν λίγο ... δαγκωματικη για PR με το site που έγραφε :roll: και χωρίς να συμπεριλαμβάνονται βίντεο κτλ κτλ

Εταιρείες δεν ξέρω πόσο μπορεί να χρεώνουν, σε μια παλιότερη δουλειά που είχαμε συνεργάτη social media, ήθελε 700+ ευρώ (τα άξιζε βέβαια), εδώ δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα.

Ευχαριστώ πάντως, αξίζει έστω να ψάξω κάποιο παιδί στη λογική που λες!

0
Sivas-hoop

 
Reactions: 34
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 18, 2022 10:39 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 24, 2022 7:41 am

Ακολουθώντας τη συμβουλή του φίλου @ampaleiro κάνοντας μια επικοινωνία με το ΔΣ, καταλήξαμε σε κάποιες επιχειρήσεις που δεσμεύτηκαν να βοηθήσουν (και μάλιστα τηλεφωνικά!!!). Όχι τρομερά πράγματα, αλλά είναι μια αρχή.

Νιώθω λίγο σαν το αλεπουδακι που πήγε να τη βγει στην αλεπού :D αλλά ο παλιός παράγοντας είναι αλλιώς, ξέρει ποιος έχει μπασκετοκαψουρα και τον κλείνει με ένα τηλ

Σε άλλα νέα, δεν έχω καταλάβει αν θα κοπεί το live streaming μετά από αυτό που ανακοίνωσαν για το ψηφιακό μνημόνιο εχθές, ελπίζω να μη στραβώσει κάτι, γιατί περιμένουμε και κάτι ψηλά από το YouTube και τις εκεί διαφημίσεις

1
1 Εικόνα
Sivas-hoop

 
Reactions: 34
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 18, 2022 10:39 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 18, 2022 3:11 pm

Update από το μέτωπο:

Απογοήτευση.

Μηδέν ενδιαφέρον από κανέναν για την παραμικρή βοήθεια, πάλι με τα ψέματα θα βγει η χρονιά, με παρακαλετο από τους *πρεσβυτέρους δημογέροντες* του συλλόγου μπας και δώσει κανείς το κάτι τις από τους γνωστούς τους.

Ειλικρινά δεν ξέρω πως αντέχουν τόσα χρόνια.

Προσωπικά, εχω σχεδόν απεμπλακεί, με τόσα άκυρα που έχω φάει, απλά τρώω άδικα τον ελεύθερό μου χρόνο. Περισσότερο θα βοηθήσω άμα καταφέρω να βάλω κάνα χιλιάρικο από τη δική μου δουλειά,παρά να ασχολούμαι κάθε μέρα με το χορηγικο μιας ομάδας που δεν έχει καμία εμπορική αξία.

...Είναι κρίμα που βλέπω πόσο πολύ έχει γυρίσει ο κόσμος την πλάτη στο μπάσκετ. Και θαυμάζω περισσότερο τους παππούδες που τόσα χρόνια τρέχουν για να παίζει το ανδρικό όσο ψηλότερα μπορεί.

Δυστυχώς, επτωχεύσαμεν.
:cry:

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2332
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 18, 2022 5:03 pm

Αν κοιτάς χορηγίες μόνο για αντρικό σίγουρα θα βρεις περισσότερες πόρτες από ότι για την λειτουργία ακαδημιών.

Στο αντρικό έχουν γυρίσει τη πλάτη τους στα πρωταθλήματα γιατί είναι απαξιωμενα. Δεν έχει νόημα να πηγαίνεις γήπεδο εφόσον μπορείς να ανέβεις με πλάγιο τρόπο, κακές διαιτησίες και τα λοιπά θα σκέφτονται πολλοί. Αλλά αυτή η κατάσταση θα αλλάξει σιγά σιγά με τον καιρό και η συζήτηση είναι μεγάλη.

Υπήρχε και ένα παλιό πρόβλημα που ίσως το βρίσκεις άθελά σου αντιμέτωπος. Παλιά παίρναν τα λεφτά και δεν έκαναν τίποτα απο τους σύγχρονους τρόπους προβολής διαφήμισης προς τα μαγαζιά.
Ίσως αν μπορούσες να προβάλεις αυτήν την δυναμική για οικονομική ενίσχυση θα έβρισκες πόρτες ανοιχτές σε μικρότερα ποσά για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του χορηγού για κάτι μεγάλο αργότερα. Αλλά το να βρεις ξεκάθαρα παλαιού τύπου ποσά είναι κομματάκι δύσκολο.**

Τέλος αν δεν περπατάει το οικονομικό για το αντρικό το να συνεχίζεις μόνο με ακαδημίες δεν είναι κακό. Αν ενδιαφέρεσαι για το άθλημα υπάρχει και ένα ολόκληρο κομμάτι επένδυσης
πίσω από το αντρικό που θα φέρει μακροπρόθεσμα ωφέλη και χρειάζονται τις υπηρεσίες σου.

**Πχ ζητάς 5000 για ομάδα β Εθνικής χορηγό φανέλας. Πόσα άτομα θα δούνε την φανέλα;;;;. Το ίδιο μαγαζί με πολύ λιγότερα μπορεί να προβληθεί μέσω φβ για παράδειγμα οπότε ίσως πρέπει να επιλέξεις κάτι άλλο ώστε να τον πείσεις.

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οτιδήποτε για το μπάσκετ”