Ιστορίες Ερασιτεχνών

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 09, 2021 9:55 am

Με αφορμή την μπασκετική ιστορία του @forest79 (καλώς ήρθες) πήρα έμπνευση να γράψω και την δικιά μου.

Θα μου πάρει 4 κεφάλαια υπολογίζω:

Α. Τα Πρώτα Βήματα

Από πάντα μου άρεσε το μπάσκετ. Είχαμε και μια μπασκετα στο σπίτι και παίζαμε με τον πατέρα μου. Δίπλα απτό σχολείο(Π Πεντέλη) είχε ένα ωραίο ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ που είχε ακαδημίες ακριβώς μετά το σχολείο. Αλλά τα τμήματα ξεκίναγαν από την 3η(ή 4η) δημοτικού οπότε τα 2 πρώτα χρόνια το ριξα στο ποδόσφαιρο.

Από μικρός μου άρεσε να βλέπω μπάσκετ. Θυμάμαι να απογοητευομαι που χάσαμε το πρωτάθλημα από την ΑΕΚ απτό 0-2. (α ναι Ολυμπιακός είμαι. Δεν ξέρω ακριβώς γιατί. Στο σχολείο η πλειοψηφία ήταν πράσινοι. Ο πατέρας κρυφοπαο αλλά το παίζε εθνική Ελλάδος. Επίσης από την 3η δημοτικού και για 1 χρόνο διάβαζα κάθε μέρα ΦΩΣ και ξεκοκκαλιαζα το μπασκετικό μέρος).

Επίσης θυμάμαι να με ενθουσιάζει ο νικαγκμπατζε, μάλλον λόγω ονόματος και Λουκ. Νομίζω έπαιξε και εθνική Γερμανίας. Με μας δεν έκανε πολλά.

3η-4η δημοτικού λοιπόν. Αμυδρές μνήμες στο 1 φιλικό που παίξαμε νομιζω έβαλα 4 πόντους. Σόλο το δημοτικό ήμουν ο 2ος-3ος πιο κοντός του τμήματος που δεν βοηθαγε και τόσο, αν και ήμουν αρκετά γρήγορος.
Στην 5η διαλύθηκε μάλλον η Ακαδημία.
6η πέρασα από τον Δούκα που τότε έφτιαχνε ακαδημίες αλλά δεν είχε ακόμα παιδιά στην ηλικία μου και δεν έλεγε.

Γυμνάσιο, αλλαγή σχολειου. Πήγαινα μια φορά την εβδομάδα στη σχολική ομαδα χωρίς να ξεχωρίζω ιδιαίτερα, δοκίμασα τέρμα και στην ποδοσφαιρική της Πεντέλης αλλά στο πρώτο ματς με πέταξε πάγκο η κοουτσαρα και το κοψα. (ο βασικός δεν είχε ξανακάνει προπόνηση με την ομάδα! στο σχολείο ήμουν απτα καλά τέρματα πάντως αν και τελικά προτιμώ να παίζω εξτρεμ!)

Στη 2α γυμνασίου ένας συμμαθητής απτό δημοτικό μου λεγε οτι πηγαίνει στις ακαδημίες(παιδικό) της Π Πεντέλης με τον μεγαλύτερο αδερφό του. Οπότε ξεκίνησα να πηγαίνω κι εγώ.

Η Π. Πεντέλη (μετέπειτα συγχωνεύθηκε με το νεοπεντελικό) ανεβοκατεβαινε μεταξύ Γ-Δ Εσκα. Το παιδικό υπήρχε απλώς για να μην τιμωρείται το αντρικό. Οι μισοί παίχτες ήταν ηλικίας εφηβικού.
Ο πρόεδρος της ομάδας πιστεύω είναι απτους χειρότερους ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί με το ερασιτεχνικό αθλητισμό τέτοιου επιπέδου. Μπλε αποχρώσεων, άσχετος απτό μπάσκετ, τον ένοιαζε μόνο να "αξιοποιεί" τις επιδοτήσεις που έπαιζαν για την ομάδα. Αθλιος.
Τεσπα, στην 2α γυμνασίου στον όμιλο οι περισσότερες ομάδες δεν κατέβηκαν οπότε παίξαμε μόνο 5 ματς. Τα 4 διασυρμοι. Είχαμε μαζευτεί όμως αρκετά παιδιά από το παλιό τμήμα μου και υπήρχε κάποια προοπτική για την επόμενη χρονιά.
Μάλιστα παρότι είχαμε 2-3 παιδιά ηλικίας εφηβικού οι καλύτεροι παίχτες ήμασταν οι παίδες. Ήμασταν τουλάχιστον 6 παιδιά απτό τμήμα μου στο δημοτικό + 2-3 εφήβους.

Στην 3η γυμνασίου είχα πλέον ψηλωσει αρκετά. (γονείς 1,62-1,70 αλλά εγώ εν τέλει έφτασα 1,83). Βασικα προσόντα ταχυτητα, άλμα, επαφή με το καλάθι, αντίληψη, διείσδυση Βασικά μειονεκτηματα όλα τα υπόλοιπα βασικά του μπάσκετ. Αριστερή τριπλά δεν υπήρχε, σουτ ένα δράμα. Πρέπει να σουταρα με 30% βολες και φυσικά δεν σουταρα τρίποντα. Δυστυχώς δεν υπήρχε κάποιος να μας μάθει τα βασικά. Ο κόουτς περισσότερο επέμενε στην τακτική φυσικά πάρα στα βασικά δυστυχώς. Το στυλ μπάσκετ που παίζαμε βέβαια μου ταίριαζε αρκετά. Πίεση και τρέξιμο.

Η χρονιά δεν πήγε άσχημα. Κερδίσαμε περίπου τα μισά ματς, και ήταν και ένας καλός τρόπος κοινωνικοποιησης. (πλέον και εγώ πέρναγα την φάση μαλλια-μεταλ). Στα οπαδικα ήμουν καθαρά Ολυμπιακός οπότε ακόμα ζούσαμε την παντοκρατορια του ΠΑΟ και οργιζομασταν για τα νον κολ. Το πρώτο μου mail είχε το όνομα του Ματσας, ενώ ο ξάδερφος ακόμα με κοροϊδεύει που έσκασα με πρωτοσέλιδο(ΦΩΣ) την άφιξη του τσιλντρες (5-6εκ για τον τσιλντρες ρε σεις αφοιιι)

Β'Μερος: Συνοικιακός Σταρ
..

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 16, 2021 9:29 am

B' Mέρος Συνοικιακός Σταρ

Τελευταία χρονιά παιδικού. 1η Λυκειου και τα μυαλα στα μπλεντερ.

Η χρονιά ξεκινάει με συνεχόμενες νίκες. Στον ομιλο μας τα φαβορι ηταν ο Βριλλησιακος και ο Αγιος Νικολαος Παλληνης (ελεγχονται και αυτοι για χρηση εφηβων. Παραειχαν γενια :boxing: )
Mε την γνωστη τακτικη πιεση και τρεξιμο στον αιφνιδιασμο η ομαδα πηγαινε τρενο, ενω πλέον μαζευονταν και καμια 30ρια θεατες ( συνηθως ερχοταν μονο ο πατερας μου και κανα 1-2 γονεις ακομα)
Κερδιζουμε εντος εδρας και τον Βριλησσιακο και τον Αγιο Νικολαο (οι πεντελιωτες χουλιγκαν ειχαν κανει καμινι το γηπεδο :P με το ευρηματικο συνθημα "6 6 ο κ...ς σου να φεξει" )
Καποιες ομαδες ηταν πολυ χαμηλου επιπεδου με παιδια 6ης δημοτικου 1ης γυμνασιου. Σε μια καταχρηση δυναμης στο εντος εδρας με τον Αριωνα, λογω μαλλον παρελθοντικων κομπλεξ του κοουτς αλλα καθως κανεις απο μας δεν αντεδρασε, το ματς εληξε 140-4.... δικαια γκρινιαζαν οι αντιπαλοι κοουτς...βεβαια ειχαν και αυτοι ευθυνη που κατεληγαν να παιζουν 11χρονα με 16 χρονα...
Πρεπει να χαμε κανει 7-8 σερι νικες λοιπον. (εχει κανεις παλιο αρχειο ΕΣΚΑ;;)

Μεχρι που ηρθε το εκτος εδρας με τον Τριφυλλιακο Πολυδροσου (το κραταμε).
Με την γνωστη τακτικη ειχαμε παρει κεφαλι 8 ποντων στις αρχες του 2ου ημιχρονου. Μεχρι που σεναν αιφνιδιασμο ο πλέι μεικερ κανει μια πασα πισω απο την πλατη αουτ και χασαμε την επιθεση.

Ο κοουτς μας ως αλλος Ιωαννιδης παιρνει time out για να μας κραξει. Τελεια επιλογη για να μας χαλασει τον ρυθμο. Κολλαμε στην επιθεση. Μας προσπερναει ο Τριφυλλιακος. Τελευταια επιθεση χαναμε 2 ποντους δεν μαφηνουν καν να σηκωθω για διποντο αλλα η διαιτητρια δεν σφυραει καν φαουλ ( οκ με 30-40% βολες δεν υπηρχε μεγαλη προοπτικη αλλα... VAR παρακαλω)

Απο κει μας πηρε η κατω βολτα. Χασαμε 1 ακομα ματς εντος εδρας, και ευκολα τα 2 εκτος με Παλληνη, Βριλλησια καταλήγοντας 3οι.
Γενικα ηταν μια πετυχημενη χρονια βεβαια για τα στανταρ της ομαδας. Ατομικα παρα την αδυναμια στο σουτ πρεπει να χα καμια 25ρια ποντους μ.ο. :P

* Περαν της αθλησης, γενικα το να σαι σε μια ομαδα ειναι και ενας καλος τροπος κοινωνικοποιησης

Με το τελος της χρονιας, δεν υπηρχε νεα φουρνια παιδιων απο πισω να συνεχισει το παιδικο ενω παραλληλα προχωρησε η ενοποιηση Παλαιας Πεντελης και Νεοπεντελικου. (ο προεδρος μας φυσικα πηρε και καποια θεση στη διοικηση του Νεοπεντελικου, οχι θα χανε...)
Πρακτικα η Π. Πεντελη διαλυθηκε. Η πιο κοντινη ομαδα για να συνεχισω ηταν φυσικα ο Νεοπεντελικος που ειχε ενα εξαιρετικο γηπεδο ηταν 5 λεπτα απτο σπιτι και γινοταν θεωρητικα καλυτερη δουλεια..

Δυστυχως ή Ευτυχως, οταν πηγα για προπονηση μου ειπαν οτι δεν γινεται να με παρουν γιατι ειχαν ηδη παρει 2 συμπαιχτες μου (ο 1ος ηταν καλος και βελτιωθηκε πολυ ,ο 2ος ρολιστας). Περαν οτι χαλαστηκα που δεν με πηραν, ηταν και λιγο περιεργο πως δεν ειχαν ιδεα για το ποιους παιχτες αξιζαν να παρουν απο το γειτονικο σωματειο... Τεσπα, επρεπε να βρω καπου να συνεχισω.

Ο παλιος κοουτς της Πεντελης, θα αναλαμβανε τα παιδοεφηβικα του Τριφυλλιακου. Μιλησα μαζι του και μου ειπε να παω εκει οπως και εγινε.
Παλι σε ανοιχτο γηπεδο λοιπον. Ενα απτα χειροτερα της περιοχης. Η διοικηση και εδω γενικα κακη (πληρωσα μονος μου την εκδοση δελτιου. Ακομα δεν ηταν η εποχη των χαρατσιων στα δελτια αν θυμαμαι καλα). Οκ της Πεντελης ηταν η χειροτερη βεβαια.
Ο Τριφυλλιακος γενικα ηταν μια ομαδα που συνηθως εβγαινε στο κατω μισο της Βαθμολογιας.
Γενικα υπηρχε ομως μια καλη μαγια 5-6 παιχτων. Η προσθηκη μου μαζι με το γνωστο στυλ "πιεση και τρεξιμο" ταιριαξε γαντι.

Στο πρωτο ματς (με μια προπονηση νομιζω) χασαμε εκτος εδρας απ την Παλληνη. Τα φαβορι του ομιλου ηταν το ΠΑΚΧαλανδριου και ο Βριλλησιακος. Μετα την πρωτη ηττα αρχισε ενα τρελο σερι 13 νικων. Εχοντας φτασει πλεον το τελικο μου υψος και "μεγιστοποιησει" και τα αθλητικα προσοντα καλυπτα πλεον ολες τις θεσεις απο 1-4 (ειχαμε 2 ψηλους πρακτικα οποτε συχνα επαιζα και σαν ψηλος).
Εντος εδρας δεν χαναμε με τιποτα. Το κακιστο γηπεδο και μπασκετες βοηθαγαν οσο ναναι. Εντος εδρας καναμε και ανατροπη αλα Ελλαδα με Σλοβενια το 2007. Χαναμε 15 ποντους στο 34' και το γυρισαμε. Εβαλα τη νικητηρια βολη κιολας :P (στα κρισιμα βελτιωνονταν λιγο τα αθλια ποσοστα μου)
Κερδισαμε μαλιστα και το ΠΑΚ εκτος εδρας με 7 ποντους. Ονειρικη σεζον σχεδον..

Εμεναν 2 ματς για την ληξη της χρονιας. Ημασταν 2 νικες μπροστα απτο ΠΑΚ (στα πλει οφ ανοδου περναγε μονος ο 1ος) και με 2 ματς εντος εδρας για το τελος με Βριλλησιακο (που ηταν σε σχετικη διαλυση) και με το ιδιο το ΠΑΚ (ειχε αναβληθει λογω βροχης). Θα τα παιζαμε και τα 2 το ιδιο ΣΚ.

Εκεινη την χρονια ειχα δοκιμασει να δω και την τυχη μου στο τριπλουν. Μαζι με τα ματς στο τσιμεντο μου χαν προκαλεσει θεματα στη μεση. Δυσκολευομουν να κατσω και σε καρεκλα για 1-2 μερες μετα τα ματς προς το τελος της σεζον.

Σε μια στιγμη παραφροσυνης αποφασισαμε με τον κοουτς να μην παιξω στο εντος με Βριλησσιακο στο ανοιχτο για να προφυλαχθει η μεση μου.. Χασαμε με 2 ποντους...
Αναγκαστικα επρεπε να παιξω με το ΠΑΚ. Θα παιζαμε στο κλειστο του Χαλανδριου για να μην υπαρχει κινδυνος αναβολης. Μεγαλο λαθος. Σολο το ματς κυνηγαγαμε. Καταφεραμε να μειωσουμε στα μεσα του 2ου ημιχρονου στους 3 ποντους (με ηττα 7 ποντων περναγαμε) αλλα μετα αρχισαν να τα σταζουν απο παντου(στο ανοιχτο δεν θα ηταν εφικτο αυτο) και καταρρευσαμε.
Γενικα η μεση δεν με ενοχλησε(..) αλλα ημουν χωμα σολο το ματς. Μετα απο μια βδομαδα διαγνωστηκα με λοιμωδη μονοπυρηνωση... From hero to zero

Ακολουθησε αλλη μια χρονια εφηβικου στον Τριφυλλιακο. Λογω 3ης λυκειου κατεβαινα μονο στα ματς πρακτικα. Δεν τα πηγαμε ασχημα αλλα καμια σχεση με την προηγουμενη χρονια.

Γ' Μέρος Αντρικό λέμε και κλαίμε.

2
2 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Οτιδήποτε για το μπάσκετ”