Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων 2020

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 05, 2020 7:59 pm

Κάπως έτσι τα περιμέναμε τα πράγματα.
Αύριο είναι το ματς της χρονιάς, στις 21.00 Κρόνος-Ηλιούπολη. Και μεθαύριο είναι το ΠΑΟΚ-Χανιά που θα κρίνει το χάλκινο.

Τα Χανιά συμπαθέστατα, αλλά είπαμε δεν έχουν ψηλή. Έτσι η Γρηγοροπούλου δεν είχε κανένα θέμα να έχει 25 πόντους και 21 ριμπάουντ και συνολικά τα ριμπάουντ να είναι 62-24 :shock: Συν βέβαια η παρουσία της Μποσγανά για τον Κρόνο με άλλους 25 πόντους χωρίς να εντυπωσιάσει.

Για την Ηλιούπολη θετική έκπληξη για μένα η Δαμουλάκη, θα έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε αύριο πώς θα είναι τα μαρκαρίσματα στο ματς με τον Κρόνο...
Ο ΠΑΟΚ πλην της Λέξα λίγα πράγματα όπως αναμενόταν.

Για το Σύλλας-Πιερικός δεν έχω άποψη, κρατάμε πάντως (με την κακή έννοια δυστυχώς) το 2/18 τρίποντα(!!!) της Καρατάσιου (και 7/43 συνολικά τρίποντα για τον Πιερικό...)

0
Άβαταρ μέλους
ggrilik

 euroleague
Reactions: 7
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 22, 2016 12:17 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 06, 2020 12:34 am

benchwarmer έγραψε:
Τετ Αύγ 05, 2020 7:59 pm
Για το Σύλλας-Πιερικός δεν έχω άποψη, κρατάμε πάντως (με την κακή έννοια δυστυχώς) το 2/18 τρίποντα(!!!) της Καρατάσιου (και 7/43 συνολικά τρίποντα για τον Πιερικό...)
Εφυγε η Τσιρογιάννη κι η ομάδα έγινε ... δεν θα τον πω τον χαρακτηρισμό. :shock:
:banghead: :banghead: :hammer:

Τα παιχνιδάκια πάντως ήταν αρκετά καλά, όλα.
Ο Κρόνος κι η Ηλιούπολη έχουν αρκετό βάθος, η Ηλιούπολη μέσω μεταγραφών, ο Κρόνος πραγματικά είναι μηχανή παραγωγής παικτριών. Έχει περάσει κι η Χατζηλεοντή απο κει για ένα-δυο φεγγάρια. Και δεν μπορώ να καταλάβω που τις βρίσκουν τις ψηλές.

Πλάκα πλάκα παίζουν καλά και δυό παίκτριες του 2004 που τις συζητάγαμε το 2018 με ένα φίλο εδώ μεσα, νομίζω τον eth, λόγω του all star της ΕΣΚΑΝΑ, η Διαμανοπούλου η Μαρία κι η Αλεξία η Διαμαντώ :D Είμαι περίεργος αν θα βγούν και οι προβλέψεις για τα τότε μίνι :cool:

Να πάω και στον αγαπημένο μου τον ΠΑΟΚ, μετά τις 12 παίκριες που φύγανε (είχε σκουπίσει τα πάντα) δεν έχει το βάθος να κοντράρει για πάνω απο ένα ημίχρονο. Κι η Τζέλου του λείπει πολύ απ ότι φάνηκε. Καλύτερα έτσι όμως.

Ο Σύλλας, πολύ συμπαθητική ομάδα, αλλά άκουσα απ τον προπονητή τους πως όλη την χρονιά έχουν παίξει 5 παιχνίδια. Τα οποία ήταν κι εύκολα.. Τραγικό για την εξέλιξη των παικτριών.. Η ΕΟΚ θα μπορούσε να διοργανώνει κάποια μικρά τορνέα για επαρχιακές ομάδες που προσπαθούν και έχουν κάποιες ταλαντούχες παίκριες, αλλά .... η ΕΟΚ είναι ΕΟΚ, δεν πρόκειται να αλλάξει το modus operandi για μια-δυο παίκτριες τώρα.. Τα πάντα στην μοίρα τους... Αχ Βαχ..

Το "γήπεδο".. Μαύρο χάλι...
Η μετάδοση.. χάλι. Η προφορά του εκφωνητή χάλι, ο τύπος πραγματικά έχει καταργήσει τα ένρινα και μου ξύνει τα αυτιά.. :fire:

Αύριο.. :dribble:
ΠΕΜΠΤΗ 06/08/2020
15.00 ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ – ΣΚ ΣΥΛΛΑΣ Λ. ΑΙΔΗΨΟΥ
18:00 ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧ.– ΑΣ ΠΑΟΚ
21:00 ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 07, 2020 9:52 am

Καταπληκτικό μπάσκετ χτες από την Ηλιούπολη στο διάστημα που γύρισε το 15-25 στο 50-38. Τότε τραυματίστηκε και η Μποσγανά (που ξαναμπήκε βέβαια μετά) και τελείωσε το ματς... Πέραν της Χατζηλεοντή, ήταν πραγματικά αξιοπρόσεκτος ο τρόπος που βγαίνανε οι παίκτριές του στον αιφνιδιασμό, με 12/14 σύμφωνα με τα στατιστικά.

Όσο για το MVP, πιθανότατα θα πάει στην Χατζηλεοντή (όχι βέβαια πως δεν είναι εντυπωσιακή και αυτή), αλλά η αποκάλυψη είναι η Δαμουλάκη (κορασίδα μάλιστα, του 2004), με 27 και 23 πόντους στα πρώτα δύο κρίσιμα ματς με Κρόνο και ΠΑΟΚ, και πάνω από 50% ευστοχία.

0
Άβαταρ μέλους
ggrilik

 euroleague
Reactions: 7
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 22, 2016 12:17 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 7:54 am

Προσωπικά μου έχει κάνει εντύπωση η Αλεξιά Διαμάντω (2004) της Ηλιούπολης κι η Ζιάκα η Αγγελική (2006) του Κρόνου.

Ο Κρόνος έχει και κάποιες του 2005 που είδα αρκετά καλές, πχ μερικές που μου έρχονται στο μυαλό απ την κορασίδων, την Τσάμη την Θεώνη, Διαμαντοπούλου Μαρία που παίζει κι εδώ, Ραφτοπούλου κλπ. Υγεία να εχουν και πιστεύω οι Κρόνος θα συνεχίσει να πρωταγωνιστεί στις υποδομές τουλάχιστον. Πολλά μπράβο γιατί κάνουν σωστή δουλειά απ ότι φαίνεται.

Επίσης κι οι Κρητικοί φαίνεται πως κάνουν σωστή δουλειά.

Επιπλέον νομίζω πως το επίπεδο είναι συνολικά -δλδ κοιτώντας την βάση, όχι την κορφή- αρκετά ψηλότερο αν συγκριθεί με πχ 4-5 χρόνια πριν. Ειδικά για τις επαρχιακές, αλλά όχι μόνο. Πολύ ελπιδοφόρο αυτό.

0
minas gr

 junior
Reactions: 13
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2010 3:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 2:03 pm

πολυ καλο το οτι εχουν ανεβει οι επαρχιακες ομαδες και τα ματς τους ειναι πλεον απολαυστικά και οχι κουραστικά.

Έτσι βλέπουμε τον Πιερικό να κοντράρει στα ίσια την Ηλιούπολη για ένα ημίχρονο,
τον Σύλλα να παίζει στα ίσια τον Κρόνο κτλ ...
Και τα 20-25 λεπτά που αντέχουν αυτές οι ομάδες απέναντι στις βασικές πεντάδες κιόλας! απολαυστικό

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggrilik

 euroleague
Reactions: 7
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 22, 2016 12:17 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 6:02 pm

minas gr έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 2:03 pm
πολυ καλο το οτι εχουν ανεβει οι επαρχιακες ομαδες και τα ματς τους ειναι πλεον απολαυστικά και οχι κουραστικά.

Έτσι βλέπουμε τον Πιερικό να κοντράρει στα ίσια την Ηλιούπολη για ένα ημίχρονο,
τον Σύλλα να παίζει στα ίσια τον Κρόνο κτλ ...
Και τα 20-25 λεπτά που αντέχουν αυτές οι ομάδες απέναντι στις βασικές πεντάδες κιόλας! απολαυστικό
Πράγματι. Άργησε ο Πιερικός να πάρει μπρος αλλά στα τελευταία παιχνίδια που τον είδα μάχεται. Μπράβο. Υ.Γ. Αυτή η Κιολέογλου είναι μεγάλο παλικάρι. Ρεσπέκτα απο εμένα

1
1 Εικόνα
minas gr

 junior
Reactions: 13
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2010 3:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 11, 2020 9:40 am

Καθαρά και δίκαια και το έκανε να φαίνεται εύκολο η Ηλιούπολη, με διαφορά οι καλύτερες.
Ο Κρόνος με Μποσγανά και τις κορασίδες του πήρε τη 2η θέση, τα Χανιά μετάλλιο, mvp και καλύτερη πεντάδα όλα δίκαια, ο Πιερικός πάλεψε τους αγώνες του, μάλλον μείναν όλες οι ομάδες ευχαριστημένες :D


Η τελική κατάταξη
1. ΓΣ Ηλιούπολης 5-0
2. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 4-1
3. ΟΑ Χανίων 3-2
4. ΠΑΟΚ 2-3
5. Σύλλας Αιδηψού 1-4
6. Πιερικός Αρχέλαος 0-5

Τον τίτλο του 34ου Πανελλήνιου Νεανίδων κατέκτησε ο ΓΣ Ηλιούπολης, μετά από πέντε νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.
Στην καταληκτική αναμέτρηση της, η Ηλιούπολη επικράτησε των Χανίων με 60-42, επιβεβαιώνοντας ότι ήταν η καλύτερη ομάδα του τουρνουά.
Πολυτιμότερη παίκτρια του 34ου Πανελλήνιου Νεανίδων αναδείχθηκε η Ιωάννα Χατζηλεοντή του ΓΣ Ηλιούπολης, πρώτη σκόρερ η Έλενα Μποσγανά του Κρόνου, ενώ η καλύτερη πεντάδα απαρτίστηκε από τις: Ιωάννα Χατζηλεοντή (Ηλιούπολη), Έλενα Μποσγανά (Κρόνος), Αθηνά Λέξα (ΠΑΟΚ), Αθηνά Θεοδοσουλάκη (Χανιά), Γεωργία Δαμουλάκη (Ηλιούπολη).

Οι κορυφαίες των αριθμών

ΠΟΝΤΟΙ
1.Μποσγανά (Κρόνος Αγ. Δημητρίου) 132
2.Δαμουλάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) 109
3.Λέξα (ΠΑΟΚ) 97
4. Κιολέογλου (Πιερικός Αρχέλαος) 82
5.Χατζηλεοντή (ΓΣ Ηλιούπολης) 81

ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ
1.Χατζηλεοντή (ΓΣ Ηλιούπολης) 86
2.Γρηγοροπούλου (Κρόνος Αγ. Δημητρίου) 69
3.Μποσγανά (Κρόνος Αγ. Δημητρίου) 66
4.Καρατάσιου (Πιερικός Αρχέλαος) 47
5.Τσαβόνι (Σύλλας Αιδηψού) 43

ΑΣΙΣΤ
1.Νάτσκου (ΓΣ Ηλιούπολης) 25
2.Μποσγανά (Κρόνος Αγ. Δημητρίου) 22
3.Δερμιτζάκη (ΟΑ Χανίων) 21
-.Κιολέογλου (Πιερικός Αρχέλαος) 21
5.Χατζηλεοντή (ΓΣ Ηλιούπολης) 20

ΚΛΕΨΙΜΑΤΑ
1.Θεοδοσουλάκη (ΟΑ Χανίων) 18
2.Δασκουλίδου (ΟΑ Χανίων) 15
3.Κιολέογλου (Πιερικός Αρχέλαος) 14
4.Λέξα (ΠΑΟΚ) 13
5.Καρατάσιου (Πιερικός Αρχέλαος) 11

ΤΑΠΕΣ
1.Τσαβόνι (Σύλλας Αιδηψού) 16
2.Χατζηλεοντή (ΓΣ Ηλιούπολης) 14
3.Γρηγοροπούλου (Κρόνος Αγ. Δημητρίου) 13
4.Μποσγανά (Κρόνος Αγ. Δημητρίου) 8
-.Σκουμπάκη (ΟΑ Χανίων) 8

όλοι οι αγώνες: https://www.sportstats.gr/eokbasket/eve ... ls-under18

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποδομές Γυναικών”