LNB France

Συντονιστής: Captains

tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 18, 2022 7:20 pm


tres bien !!!

1
1 Εικόνα
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3525
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Μαρ 03, 2022 2:30 pm

Πάμε να δούμε λίγο τα αγωνιστικά μπάτζετ των γαλλικών ομάδων που αγωνίζονται στην Ευρωλίγκα τη φετινή σεζόν, σύμφωνα με το BasketEurope, που διεξάγει κάθε χρόνο τη σχετική έρευνα. Τα συγκεκριμένα άρθρα είναι διαθέσιμα μόνο με συνδρομή, για αυτό και δεν ξέρω αν έχει νόημα να ανεβάσω και τα αντίστοιχα links. Εννοείται πως αν κάποιος ενδιαφέρεται να μάθει το μπάτζετ κάποιας άλλης ομάδας, μπορεί να μου το ζητήσει. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και άλλα άρθρα/έρευνες από το συγκεκριμένο σάιτ σύντομα.

Μονακό

Τζέιμς 1.200.000
Μοτιεγιούνας 600.000
Τόμας 430.000
Άντζουσιτς 330.000
Μπέικον 265.000
Χόλ 265.000
Βέστερμαν 250.000
Μότουμ 240.000
Γκρέι 230.000
Ουατάρα 200.000
Μπουτσιέλ 200.000
Λι 195.000
Φαγέ 180.000
Ντιαλό 160.000
Ντεμαΐς 36.000
Τραορέ 30.000
Μίτροβιτς 75.000
Ομπράντοβιτς 200.000

Συνολικό αγωνιστικό μπάτζετ 5.086.000 ευρώ

Βιλερμπάν

Μόργκαν 350.000
Φαλ 350.000
Καουντί 275.000
Οκόμπο 250.000
Λάιτι 250.000
Τζόουνς 230.000
Ντιό 220.000
Χάουαρντ 200.000
Οσετκόφσκι 200.000
Γουεμπανιάμα 180.000
Λακόμπ 150.000
Αντετοκούνμπο 140.000
Στραζέλ 60.000
Νάιτ 50.000
Πάρκερ 150.000

Συνολικό αγωνιστικό μπάτζετ 3.055.000 ευρώ

Σημειώσεις

- Το συμβόλαιο του Μπέικον είναι 8μηνης διάρκειας.
- Το συμβόλαιο του Μίτροβιτς υπολογίστηκε για 3 μήνες, καθώς απολύθηκε μέσα στη χρονιά (250.000 ευρώ σε ετήσια βάση).
- Το συμβόλαιο του Ομπράντοβιτς είναι 7μηνης διάρκειας.
- Το συμβόλαιο του Γκίστ είναι 8μηνης διάρκειας.
- Το συμβόλαιο του Νάιτ είναι 3μηνης διάρκειας.
- Τα συμβόλαια είναι καθαρά σε ευρώ. Το περιθώριο λάθους είναι της τάξης του +/- 10%.

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 03, 2022 3:46 pm

Μονακό - 14,7 εκατ. ευρώ (5,8 εκατ. ευρώ) πριν λίγο καιρό δημοσιεύτηκε το μπάτζετ των ομάδων της ευρωλίγκας. Κάτι δεν πάει καλά με το μπάτζετ της μονακό. 9 εκ παραπάνω από το αγωνιστικό το μικτό ; πολύ περίεργο και χωρίς υψηλή φορολογία. ποιά είναι τα τόσα πολλά έξοδα πια; επίσης τόσο λίγο αξίζουν ο χολ και ο μπέηκον; . Αν έχουν τόσο μικρό κασέ του χρόνου άνετα τους παίρνουμε . Ο ΠΑΟ με το ίδιο μπάτζετ έχει πολύ χειρότερο ρόστερ από την Μονακό, τόσο εξυπνότεροι είναι οι Μονεγάσκοι; Κατά τη γνώμη μου το αγωνιστικό μπάτζετ της Μονακό πρέπει να φτάνει στα 7-8 εκ.

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3525
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Μαρ 03, 2022 4:15 pm

tarp7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 03, 2022 3:46 pm
Μονακό - 14,7 εκατ. ευρώ (5,8 εκατ. ευρώ) πριν λίγο καιρό δημοσιεύτηκε το μπάτζετ των ομάδων της ευρωλίγκας. Κάτι δεν πάει καλά με το μπάτζετ της μονακό. 9 εκ παραπάνω από το αγωνιστικό το μικτό ; πολύ περίεργο και χωρίς υψηλή φορολογία. ποιά είναι τα τόσα πολλά έξοδα πια; επίσης τόσο λίγο αξίζουν ο χολ και ο μπέηκον; . Αν έχουν τόσο μικρό κασέ του χρόνου άνετα τους παίρνουμε . Ο ΠΑΟ με το ίδιο μπάτζετ έχει πολύ χειρότερο ρόστερ από την Μονακό, τόσο εξυπνότεροι είναι οι Μονεγάσκοι; Κατά τη γνώμη μου το αγωνιστικό μπάτζετ της Μονακό πρέπει να φτάνει στα 7-8 εκ.
Τα ποσά δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου, προκύπτουν από την έρευνα του συγκεκριμένου σάιτ και είναι πολύ κοντά στα πραγματικά. Πράγματι το αγωνιστικό μπάτζετ μιας γαλλικής ομάδας είναι ένα μικρό μέρος του συνολικού μπάτζετ, το οποίο περιλαμβάνει πολλά διαφορετικά έξοδα (εφορία, ασφαλιστικές εισφορές, σπίτια και αυτοκίνητα παικτών, μισθούς προσωπικού, μετακινήσεις, ξενοδοχεία, ενοίκιο για το γήπεδο για κάποιες ομάδες κλπ.). Ακόμα και έτσι βέβαια, η διαφορά ανάμεσα στο αγωνιστικό και το συνολικό μπάτζετ είναι μεγάλη, αλλά θα χρειαστεί να ερευνήσω το θέμα περισσότερο για να μπορέσω να σου απαντήσω.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 03, 2022 6:26 pm

BillyPao έγραψε:
Πέμ Μαρ 03, 2022 4:15 pm
tarp7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 03, 2022 3:46 pm
Μονακό - 14,7 εκατ. ευρώ (5,8 εκατ. ευρώ) πριν λίγο καιρό δημοσιεύτηκε το μπάτζετ των ομάδων της ευρωλίγκας. Κάτι δεν πάει καλά με το μπάτζετ της μονακό. 9 εκ παραπάνω από το αγωνιστικό το μικτό ; πολύ περίεργο και χωρίς υψηλή φορολογία. ποιά είναι τα τόσα πολλά έξοδα πια; επίσης τόσο λίγο αξίζουν ο χολ και ο μπέηκον; . Αν έχουν τόσο μικρό κασέ του χρόνου άνετα τους παίρνουμε . Ο ΠΑΟ με το ίδιο μπάτζετ έχει πολύ χειρότερο ρόστερ από την Μονακό, τόσο εξυπνότεροι είναι οι Μονεγάσκοι; Κατά τη γνώμη μου το αγωνιστικό μπάτζετ της Μονακό πρέπει να φτάνει στα 7-8 εκ.
Τα ποσά δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου, προκύπτουν από την έρευνα του συγκεκριμένου σάιτ και είναι πολύ κοντά στα πραγματικά. Πράγματι το αγωνιστικό μπάτζετ μιας γαλλικής ομάδας είναι ένα μικρό μέρος του συνολικού μπάτζετ, το οποίο περιλαμβάνει πολλά διαφορετικά έξοδα (εφορία, ασφαλιστικές εισφορές, σπίτια και αυτοκίνητα παικτών, μισθούς προσωπικού, μετακινήσεις, ξενοδοχεία, ενοίκιο για το γήπεδο για κάποιες ομάδες κλπ.). Ακόμα και έτσι βέβαια, η διαφορά ανάμεσα στο αγωνιστικό και το συνολικό μπάτζετ είναι μεγάλη, αλλά θα χρειαστεί να ερευνήσω το θέμα περισσότερο για να μπορέσω να σου απαντήσω.
Σκοπός μου δεν ήταν ρίξω κάποια μορφή προς εσένα, σε καμιά περίπτωση δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου αλλά προς τα σιτε και της ομάδες που τα βγάζουν. Πριν 4 χρόνια είχαν βγάλει ότι η μπάγερν είχε 23 εκ μπάτζετ, γέλαγαν και γερμανικές μπάσκετ. Το μονακό είναι φορολογικός παράδεισος, είναι πολύ χαμηλή η φορολογία. Τα υπόλοιπα έξοδα και οι υπόλοιπες ομάδες τα έχουν και οι ελληνικές ομάδες που έχουν υψηλή φορολογία ακόμη και δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά μικτού και αγωνιστικού μπάτζετ. Δεν μπορεί ο ΠΑΟ με λίγο περισσότερο αγωνιστικό μπάτζετ να έχει τόσο μεγάλη διαφορά στο ρόστερ από τη Μονακό . Ο Μπέηκον έπαιζε 25 λεπτά στο ορλάντο και ήρθε για 265 χιλ στη μονακό; 1,6 εκ έπαιρνε στο ορλάντο. έχει βέβαια και αρκετούς φτηνούς παίκτες που τις βγήκαν. Και τα 14 μικτα πολλά μου φαίνονται Δεν είμαστε και στα λογιστήρια των ομάδων βέβαια για να ξέρουμε την αλήθεια.

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3525
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Μαρ 03, 2022 7:03 pm

tarp7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 03, 2022 6:26 pm
BillyPao έγραψε:
Πέμ Μαρ 03, 2022 4:15 pm


Τα ποσά δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου, προκύπτουν από την έρευνα του συγκεκριμένου σάιτ και είναι πολύ κοντά στα πραγματικά. Πράγματι το αγωνιστικό μπάτζετ μιας γαλλικής ομάδας είναι ένα μικρό μέρος του συνολικού μπάτζετ, το οποίο περιλαμβάνει πολλά διαφορετικά έξοδα (εφορία, ασφαλιστικές εισφορές, σπίτια και αυτοκίνητα παικτών, μισθούς προσωπικού, μετακινήσεις, ξενοδοχεία, ενοίκιο για το γήπεδο για κάποιες ομάδες κλπ.). Ακόμα και έτσι βέβαια, η διαφορά ανάμεσα στο αγωνιστικό και το συνολικό μπάτζετ είναι μεγάλη, αλλά θα χρειαστεί να ερευνήσω το θέμα περισσότερο για να μπορέσω να σου απαντήσω.
Σκοπός μου δεν ήταν ρίξω κάποια μορφή προς εσένα, σε καμιά περίπτωση δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου αλλά προς τα σιτε και της ομάδες που τα βγάζουν. Πριν 4 χρόνια είχαν βγάλει ότι η μπάγερν είχε 23 εκ μπάτζετ, γέλαγαν και γερμανικές μπάσκετ. Το μονακό είναι φορολογικός παράδεισος, είναι πολύ χαμηλή η φορολογία. Τα υπόλοιπα έξοδα και οι υπόλοιπες ομάδες τα έχουν και οι ελληνικές ομάδες που έχουν υψηλή φορολογία ακόμη και δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά μικτού και αγωνιστικού μπάτζετ. Δεν μπορεί ο ΠΑΟ με λίγο περισσότερο αγωνιστικό μπάτζετ να έχει τόσο μεγάλη διαφορά στο ρόστερ από τη Μονακό . Ο Μπέηκον έπαιζε 25 λεπτά στο ορλάντο και ήρθε για 265 χιλ στη μονακό; 1,6 εκ έπαιρνε στο ορλάντο. έχει βέβαια και αρκετούς φτηνούς παίκτες που τις βγήκαν. Και τα 14 μικτα πολλά μου φαίνονται Δεν είμαστε και στα λογιστήρια των ομάδων βέβαια για να ξέρουμε την αλήθεια.
Θεωρώ αξιόπιστες τις πληροφορίες του συγκεκριμένου σάιτ, αν και φυσικά ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετική άποψη. Όσον αφορά τη μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο αγωνιστικό και το συνολικό μπάτζετ μιας γαλλικής ομάδας, είναι κάτι που πρέπει να ψάξω περισσότερο. Ωστόσο, οι ίδιες οι ομάδες δίνουν το αγωνιστικό και το συνολικό τους μπάτζετ στη γαλλική λίγκα στο ξεκίνημα κάθε σεζόν, θα προσπαθήσω να ανεβάσω τα αντίστοιχα links αργότερα.

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3525
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Μαρ 04, 2022 12:30 pm

BillyPao έγραψε:
Πέμ Μαρ 03, 2022 7:03 pm
tarp7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 03, 2022 6:26 pm

Σκοπός μου δεν ήταν ρίξω κάποια μορφή προς εσένα, σε καμιά περίπτωση δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου αλλά προς τα σιτε και της ομάδες που τα βγάζουν. Πριν 4 χρόνια είχαν βγάλει ότι η μπάγερν είχε 23 εκ μπάτζετ, γέλαγαν και γερμανικές μπάσκετ. Το μονακό είναι φορολογικός παράδεισος, είναι πολύ χαμηλή η φορολογία. Τα υπόλοιπα έξοδα και οι υπόλοιπες ομάδες τα έχουν και οι ελληνικές ομάδες που έχουν υψηλή φορολογία ακόμη και δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά μικτού και αγωνιστικού μπάτζετ. Δεν μπορεί ο ΠΑΟ με λίγο περισσότερο αγωνιστικό μπάτζετ να έχει τόσο μεγάλη διαφορά στο ρόστερ από τη Μονακό . Ο Μπέηκον έπαιζε 25 λεπτά στο ορλάντο και ήρθε για 265 χιλ στη μονακό; 1,6 εκ έπαιρνε στο ορλάντο. έχει βέβαια και αρκετούς φτηνούς παίκτες που τις βγήκαν. Και τα 14 μικτα πολλά μου φαίνονται Δεν είμαστε και στα λογιστήρια των ομάδων βέβαια για να ξέρουμε την αλήθεια.
Θεωρώ αξιόπιστες τις πληροφορίες του συγκεκριμένου σάιτ, αν και φυσικά ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετική άποψη. Όσον αφορά τη μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο αγωνιστικό και το συνολικό μπάτζετ μιας γαλλικής ομάδας, είναι κάτι που πρέπει να ψάξω περισσότερο. Ωστόσο, οι ίδιες οι ομάδες δίνουν το αγωνιστικό και το συνολικό τους μπάτζετ στη γαλλική λίγκα στο ξεκίνημα κάθε σεζόν, θα προσπαθήσω να ανεβάσω τα αντίστοιχα links αργότερα.
Το link για όποιον ενδιαφέρεται: https://www.basketeurope.com/wp-content ... 022-VF.pdf

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 18, 2022 2:30 pm

Τέλος κανονικής περιόδου

ASVEL 26-8
Monaco 25-9
Levallois 24-10
Limoges 20-14
Dijon 20-14
Orthez 19-15
Strasbourg 19-15
Cholet 18-16
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Le Mans 17-17
Nanterre 17-17
Bourg 15-19
Gravelines 13-21
Roanne 13-21
Le Portel 13-21
Paris 13-21
Fos Provence 12-22
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Orleans 12-22
Chalons 10-24

Τα πλέι-οφ ξεκινάν στις 24 του μήνα, με ξεκάθαρα φαβορί της δύο ομάδες της Ευρωλίγκας. Να δούμε όμως γιατί διαχρονικά το γαλλικό πρωτάθλημα κρύβει εκπλήξεις.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6045
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 18, 2022 7:31 pm

* Ο Pitino φαίνεται να έκανε καλή επιλογή ομάδας (Orthez). :P
* Η Strasbourg από την ώρα που έχασε τον Roberson κατρακύλησε από δεύτερη στην όγδοη θέση και τώρα πέφτει πάνω στο φαβορί ASVEL.
* Η μεγάλη απογοήτευση ήταν η Bourg που κόντεψε να υποβιβαστεί.
* Ο Kamagate (Paris) πάει για draft λογικά κάπου στο 30. Λογικά αν δουλέψει θα διαδεχθεί τον Gobert στην εθνική τους.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 9:41 am

Δεν έχω δει καθόλου γαλλικό πρωτάθλημα φέτος (με έφαγε η Μιλάνο να βλέπω το Μπέντιλ να βγαίνει πρώτος σκόρερ :bball: ). Η Λιμόζ τι αστέρια έχει;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 9:51 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Μάιος 21, 2022 9:41 am
Δεν έχω δει καθόλου γαλλικό πρωτάθλημα φέτος (με έφαγε η Μιλάνο να βλέπω το Μπέντιλ να βγαίνει πρώτος σκόρερ :bball: ). Η Λιμόζ τι αστέρια έχει;
Λίγα πράγματα, πιθανώς να επωφελήθηκε και από το γεγονός ότι δεν έπαιξε σε καμία ευρωπαϊκή διοργάνωση, επομένως είχε όλη την ευχέρεια να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα.
Καλύτερος παίκτης ο Demonte Harper (πρώην της Gran Canaria), απο κοντά και ο άλλος γκαρντ CJ Massinburg (πρώτη του χρονιά στην Ευρώπη, από την G-League). Στα φτερά οι Γάλλοι Lang και Invernizzi σουτάρουν με πάνω από 40% στο τρίποντο, και στους ψηλούς λίγα πράγματα, κανένας διψήφιος σε πόντους, κορυφαίος ο 34χρονος Κουβανός (φίλος σου?) Paumier.

Μάλλον η Ντιζόν παρά το μειονέκτημα έδρας είναι το φαβορί σε αυτό το ζευγάρι.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 21, 2022 10:45 am

κορυφαίος ο 34χρονος Κουβανός (φίλος σου?) Paumier.
Δεν τον θυμόμουν καν, τώρα που τον έψαξα είδα πως είναι ο ένας (μάλλον ο λιγότερο ταλαντούχος) από τους τέσσερις της "απόδρασης των τεσσάρων", της κινηματογραφικής αυτομόλησης των κουβανών παικτών στις Κανάριες Νήσους το 2009 ( η κυβέρνηση είχε μπουχτίσει με τις αυτομολήσεις εκείνη την εποχή και πέραν των δυνάμεων ασφαλείας που παραδοσιακά συνόδευαν τις αποστολές είχε αποφασίσει να πάρει επιπλέον μέτρα, ανάμεσα στα οποία ήταν και η ακύρωση συμμετοχής σε ορισμένα διεθνή τουρνουά και η άσκηση πίεσης στις οικογένειές τους).

Από εκείνη την ομάδα το πραγματικό αστέρι ήταν ο Geoffry Silvestre, που στην Κούβα τον αποκαλούσαν "ο γάτος Σιλβέστρος" από τα κινούμενα σχέδια. Σαν τη μύγα μες στο γάλα ήταν στην Κούβα, έβαζε και 30ρες και 40ρες και 50ρες (και μια εξηντάρα απ' ό,τι διαβάζω, αν και δεν την θυμόμουν), μετά την αυτομόλησή του είχε σοβαρά θέματα, δεν μπορούσε να παίξει στην Ισπανία διότι η κουβανική ομοσπονδία δεν έστελνε το letter of clearance, σε κάποια φάση κοιμόταν στο πάτωμα ενός φίλου του, μιλάμε για παιδί που είχε πρόταση από τους Λέικερς την εποχή των Φιλ Τζάκσον, Κόμπι, Λαμάρ Όντομ, αλλά του απαγορεύθηκε η έξοδος από το νησί.

Έχασε πολύ χρόνο από το μπάσκετ λόγω γραφειοκρατίας με την αυτομόληση, κατέληξε να παίζει σε κάτι δεύτερες κατηγορίες σε Γαλλία και Ισπανία και τώρα που το έψαξα από περιέργεια φαίνεται πως υπέγραψε το Μάρτιο στην τρυφερή ηλικία των 43 ετών :shock: σε ομάδα της τρίτης κατηγορίας της Ισπανίας, πάλι στις Κανάριες.

Oι άλλοι δύο ήταν:
ο -τότε- πολλά υποσχόμενος κοντορεβιθούλης Taylor Garcia που έπαιξε στη Γαλικία αλλά τον έδιωξαν γιατί είχε χτίσει τα μισά μπαρ του Σαντιάγο και οδηγούσε πιο πιωμένος κι από τον Ορέστη Μακρή και τώρα βλέπω ότι είναι το αστέρι της τρίτης κατηγορίας της Ιταλίας, κάπου στη Νάπολη.

και ο Georvis Elías Sayus για τον οποίο δεν ξέρω τίποτε, ελπίζω να είναι καλά ο άνθρωπος.

Ξεφύγαμε, :sorry: .

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 29, 2022 3:13 pm

Πράγματι λοιπόν, επιβεβαιώνεται το απρόβλεπτο του γαλλικού πρωταθλήματος, καθώς οι ομάδες στο "5" και στο "6" απέκλεισαν αυτές του "4" και του "3", με 2-0 στα προημιτελικά.
Όχι μόνο αυτό, αλλά και οι δύο ομάδες της Ευρωλίγκας έχουν πάει πλέον σε τρίτο παιχνίδι με αυτές στο "7" και στο "8" (σήμερα το Ασβέλ-Σολέ, αύριο το Μονακό-Στρασμπούρ), με την Μονακό μάλιστα να δέχεται το μπρέικ στο 1ο ματς και να το παίρνει πίσω στο δεύτερο, χάρη στα γνωστά ηρωικά του Τζέιμς.



1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3226
Δημοσιεύσεις: 6045
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 31, 2022 1:39 pm

Φέτος όσο είδα γαλλικό πρωτάθλημα, νομίζω πως η καλύτερη ομάδα ήταν η Strasbourg (βοήθησε πολύ η προσθήκη του Noua). Αντιλαμβάνομαι ότι αρκετοι φίλοι θεωρούν τις ASVEL και Monaco καλύτερες όμως η ομάδα του ευρωκοινοβουλίου :P , πλήρωσε το μεγάλο τραυματισμό του Roberson στη μέση της σεζόν. Λογικά η χθεσινή σειρά που τελειώσε με τη Monaco να κερδίζει 2-1 και 82-80 ύστερα από παράταση, θα έπρεπε να είναι οι τελικοί του πρωταθλήματος. Ο Φινλανδός Tuovi κάνει πολύ καλή δουλειά για δεύτερη σεζόν, πιστεύω πως σύντομα θα πάει σε πιο φραγκάτη ομάδα ώστε να δούμε τι ψάρια πιάνει :P (είχε ακουστεί για την ALBA).

Η ASVEL παίζει χάλια, με εξαίρεση κάποια διαστήματα της χρονιάς, που αν είχε καλύτερη ομάδα στον πρώτο γύρο θα χαιρέταγε νωρίς (και πάλι δυσκολεύτηκε πολύ από την απλά καλή Cholet). Ίσως η Dijon την αποκλείσει στον ένα ημιτελικό, αντίθετα η έκπληξη της σεζόν η Orthez του Pittino :hoho: δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να περάσει κόντρα στη Monaco (αν και ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος στη Γαλλία).

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 549
Δημοσιεύσεις: 1492
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 11:44 pm



0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Eυρωπαϊκές και Διεθνείς διοργανώσεις”