FIBA Champions League 2020-2021

Συντονιστής: Captains

Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 08, 2021 10:58 am

Η κυριότερη ελπίδα για την Καρσίγιακα φαίνεται να είναι πάλι να κοιμηθούν στο πρώτο ημίχρονο οι Ισπανοί όπως συνηθίζουν σε αυτό το F8. Αφού αντικειμενικά η Μπούργκος είναι το φαβορί.

Κρίμα που χάσαμε ωραία ευκαιρία για καλό ματς στον δεύτερο ημιτελικό εξαιτίας του τραυματισμού Τζέφερσον.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6462
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 08, 2021 3:40 pm

Η Burgos επίσης θεωρητικά μπορεί και να εμφανιστεί πιο κουρασμένη, αφού έπαιζε Πέμπτη-Παρασκευή, ενώ η Karsiyaka Τετάρτη-Παρασκευή. Πάντως χτες οι Ισπανοί κάπως άνοιξαν το rotation, αφού μόνο 2 παίκτες έπαιξαν περισσότερο από 25 λεπτά.
Αντικειμενικά είναι το φαβορί και σε κλειστό ματς ή αν καταφέρουν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από νωρίς, έχουν το προβάδισμα. Οι Τούρκοι ωστόσο είναι πιο έμπειροι από το Στρασβούργο και νομίζω αν μπουν δυναμικά με το μαχαίρι στα δόντια από νωρίς, δεν θα καταρρεύσουν τόσο εύκολα στη συνέχεια.

1
1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 09, 2021 8:10 pm

Κακο μπασκετ από τον σημερινό τελικό. Η Burgos έπαιξε το μπασκετ της Καρσιγιακα και παλι τη κέρδισε, μπακ του μπακ τρόπαια λοιπον. Παρολα αυτα πολυ ωραια στημένος τελικός (σε αντίθεση με τον δικό μας για το κύπελλο 😢) , ωραιο το προϊόν που παρουσιάζει συνολικά η bcl. Taylor και Henry τα δυο πολυβόλα των Τούρκων ηταν ανενεργά σήμερα και τον Morgan τον έκλεισαν πολυ καλα ο Ριβερο και ο Κραβιτς, το παλευε μονος του ο Εμπαγιε που ηταν κι αυτος άστοχος όμως, ωραιος προπονητής ο Σαριτσα γενικα. Τον προπονητή της Μπουργος μαθαινω τον θέλει η Βαλένθια, γενικά πολυ ξύλο σε όλο το ματς και μου έκανε εντύπωση που δεν ανέβασαν καθολου οι Ισπανοί τον ρυθμό παρα μονο στα 2 τελευταία λεπτά του ματς. Επισης μου έκανε εντύπωση που είχαν παρα πολυ ωρα τον Ριβερο στο 4, ο οποίος αν και έπαιξε λιγο (ηταν σε κακη μερα) έκανε τη διαφορά για την ομαδα του, μου θυμίζει αρκετά τον Μπατιστ σαν παιχτης. Η Μπουργος σαν να ακολούθησε φετος παρόμοια συνταγή με την αεκ , δηλαδή επενδυσε στην εμπειρία κάποιων μεγάλων ηλικιακά παιχτων (Ρενφρο, ΜακΦαντεν, Κουκ) σε αυτούς βεβαια τους βγήκε.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 09, 2021 8:50 pm

Μάλλον δίκαια το πήραν οι Σπανιόλοι (αν και θα συμφωνήσω με το ποστ του Yorgos που το έφαγε το τρίγωνο το Βερμούδων :P ). Τα 2 μεγάλα όπλα των Τούρκων φέτος είναι οι Μόργκαν-Εμπαγέ και μπορούμε να πούμε ότι τα πήγαν καλά. Απέναντί του είχαν ένα δίδυμο που έχω προτείνει ως ρολίστες για τις ελληνικές ομάδες, τους Κράβιτς και Ριβέρο (όπως έχω προτείνει και τον Εμπαγέ).

Το ζήτημα είναι ότι η Μπούργκος έχει σαφώς πιο βαθύ ρόστερ και μόο συγχαρητήρια αξίζουν στην Καρσίγιακα που το πήγε ως εκεί ( ξαναδίνω δίκιο στον Yorgos :wink: ).

Κατά τ' άλλα φέτος φαίνεται να είναι η χρονιά που, οι Ρώσοι δεν θα πάρουν ούτε έναν ευρωπαϊκό τίτλο από τους 3. Κι ας προσδοκούσαν το 3 στα 3.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 09, 2021 8:50 pm

JohnnyPao έγραψε:
Κυρ Μάιος 09, 2021 8:10 pm
Κακο μπασκετ από τον σημερινό τελικό. Η Burgos έπαιξε το μπασκετ της Καρσιγιακα και παλι τη κέρδισε, μπακ του μπακ τρόπαια λοιπον. Παρολα αυτα πολυ ωραια στημένος τελικός (σε αντίθεση με τον δικό μας για το κύπελλο 😢) , ωραιο το προϊόν που παρουσιάζει συνολικά η bcl. Taylor και Henry τα δυο πολυβόλα των Τούρκων ηταν ανενεργά σήμερα και τον Morgan τον έκλεισαν πολυ καλα ο Ριβερο και ο Κραβιτς, το παλευε μονος του ο Εμπαγιε που ηταν κι αυτος άστοχος όμως, ωραιος προπονητής ο Σαριτσα γενικα. Τον προπονητή της Μπουργος μαθαινω τον θέλει η Βαλένθια, γενικά πολυ ξύλο σε όλο το ματς και μου έκανε εντύπωση που δεν ανέβασαν καθολου οι Ισπανοί τον ρυθμό παρα μονο στα 2 τελευταία λεπτά του ματς. Επισης μου έκανε εντύπωση που είχαν παρα πολυ ωρα τον Ριβερο στο 4, ο οποίος αν και έπαιξε λιγο (ηταν σε κακη μερα) έκανε τη διαφορά για την ομαδα του, μου θυμίζει αρκετά τον Μπατιστ σαν παιχτης. Η Μπουργος σαν να ακολούθησε φετος παρόμοια συνταγή με την αεκ , δηλαδή επενδυσε στην εμπειρία κάποιων μεγάλων ηλικιακά παιχτων (Ρενφρο, ΜακΦαντεν, Κουκ) σε αυτούς βεβαια τους βγήκε.
Έτσι είναι :) , δίκαιη κατάκτηση του τροπαίου από τη Burgos που έκανε το repeat φέτος και πήρε τπν τρίτο της τίτλο εντός εννιαμήνου.

Ο Penarroya είναι πολύ καλός προπονητής και δικαίως τον συζητούν για ομάδα με μεγαλύτερο πορτοφόλι.

Η Burgos είχε και πέρυσι τα "γερόντια" (μόνο ο Renfroe νομίζω ήρθε) και σε αυτό φαίνεται και η διαφορά δουλειάς που έγινε σε σχέση με την ΑΕΚ που ανέφερες.

Αυλαία λοιπόν και δικαιότατη κατάκτηση. Αντε κάντε τη μία, του χρόνου τη διοργάνωση με το Eurocup :bball:



1
1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 09, 2021 9:01 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Μάιος 09, 2021 8:50 pm

Αυλαία λοιπόν και δικαιότατη κατάκτηση. Αντε κάντε τη μία, του χρόνου τη διοργάνωση με το Eurocup :bball:

Αυτο το τελευταίο πραγματικά μακαρι, αλλά δεν το βλέπω. Δυστυχώς δεν ειναι το καλό του μπασκετ το κυριο ζητουμενο σε αυτές τις υποθέσεις.

ΥΓ. Προπονηταρα και ο Πεναρογια οντως!
ΥΓ1. Φιλε basket72 εγω δεν ειχα παντως καμια ρωσικη ως φαβορί για καμια απτις 3 ευρωπαϊκές διοργανώσεις χεχε. Ρωσικη ομαδα εχω φέτος για φαβορί μονο στη VTB...

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 09, 2021 9:21 pm

JohnnyPao έγραψε:
Κυρ Μάιος 09, 2021 9:01 pm


ΥΓ. Προπονηταρα και ο Πεναρογια οντως!
ΥΓ1. Φιλε basket72 εγω δεν ειχα παντως καμια ρωσικη ως φαβορί για καμια απτις 3 ευρωπαϊκές διοργανώσεις χεχε. Ρωσικη ομαδα εχω φέτος για φαβορί μονο στη VTB...
¨Οντως κάνει δουλειά ο Πεναρόγια! Όπως κι ο Σαρίτσα, άλλωστε!

Οι Ρώσοι κάποια στιγμή το έχουν πει (για το 3 στα 3) αλλά τρέχα γύρευε πότε. Το είχαν συνδέσει με τη διοργάνωση του Τσάμπιονς στη χώρα τους, τις μεταγραφές Σενγκέλια-Μιλουτίνοβ και τις καλές 2 ομάδες τους στο Γιούροκαπ.
Καλό αυτό με τη ρώσική ομάδα και τη VTB :D

Άβαταρ μέλους
Zoys

Moderator
Reactions: 388
Δημοσιεύσεις: 5305
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 09, 2010 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 10, 2021 12:59 pm

Λογικά η μόνη ομάδα στην ιστορία που κατακτά back-to-back μια διοργάνωση μέσα στην ίδια σεζόν με το ίδιο ρόστερ. :P

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 21, 2021 8:09 am

Αν και τα βλέμματα είναι στραμμένα στο NBA αυτές τις μέρες έχουμε και την είδηση για το Champions League:
https://www.totalbasket.gr/bcl-megali-s ... sportfive/

Αν κατάλαβα καλά η FiBA αναθέτει στην SportFive, να διαχειριστεί τηλεοπτικά δικαιώματα, χορηγίες κλπ επί κάποιας αμοιβής προφανώς με σκοπό να μεγιστοποιήσει τα κέρδη που μπορεί να έχει. Να δούμε βέβαια πρακτικά αν (και πότε) θα αυξηθούν και τα έσοδα.

1
1 Εικόνα
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 21, 2021 8:56 am

Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον το αποτέλεσμα της συμφωνίας στο τέλος της 3ετιας.

Πάντως η fiba δείχνει την διάθεση να το παλέψει όσο μπορεί, φαντάζομαι με φόντο το 2025 που λήγουν τα 10ετή συμβόλαια των ομάδων της euroleague?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Eυρωπαϊκές και Διεθνείς διοργανώσεις”