ACB 2019-20

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 14, 2020 3:14 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Φεβ 14, 2020 2:54 pm

Ορίστε λοιπόν που έμαθα και κάτι!
Εγώ να δεις τι έχω μάθει από σένα. Πολλά, ωραία κι ουσιώδη.
Γενικά "αγαπάω" να μαθαίνω, άσχετα αν σε κάποια αντικείμενα έχω αποδειχθεί κομμάτι αργός. :P
yorgos έγραψε:
Παρ Φεβ 14, 2020 2:54 pm
Η μπηχτη μου ηταν στα του υπολοιπου της σαιζον. Ο κερεχετα εχει βαλει τους δικους του να γραφουν οτι ο Σταουσκας δεν τα διεκδικεί, αλλα το γραφειο του παικτη άλλα διαδιδει αριστερα .
Όσο για Κερεχέτα, είναι "λίγο" λέρας στα εργοδοτικά και έχει κακό παρελθόν. Λογικά κάτι θα του έδωσε, αλλά δεν θα το μάθουμε (ποτέ )όπως δεν έχουμε μάθει κι άλλα τέτοια γύρω από την Μπασκόνια. Άβατο μιλάμε.
ΔΕν τα ξέρουν ούτε στη Βιτόρια καθώς έχει τον απόλυτο έλεγχο, ιδίως από τη στιγμή που μπήκε και στην Αλαβές. Ότι θέλει κάνει.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 14, 2020 5:08 pm

Από τα απίθανα της υπόθεσης είναι πως η Αλαβες ανήκει στη Μπασκονια (Και οι δύο στον Κερεχετα) κι όχι η Μπασκονια στην Αλαβες.

Ο διμετρος και καραθρησκευομενος Κερεχετα, που ως πρώην παίκτης ξέρει πολύ μπάσκετ αλλά έχει επιχειρήσεις και σε άλλους τομείς πολύ πριν ασχοληθεί με το μπάσκετ (ξεκίνησε πουλώντας... καραμέλες κι έκανε αλυσίδα από καταστήματα με γλειφιτζούρια και κατέληξε σε ξενοδοχεία) θυμίζει λίγο Λιολιο. Πήρε την ομάδα με μπάτζετ μισού εκατομμυρίου και σε μια μικρή πόλη, πληθυσμιακά περιπου σαν την Πάτρα είναι και χωρίς δικό της αεροδρόμιο, μιλάμε για την... 15η πόλη της Ισπανίας σε πληθυσμό, τακιμιασε με τον Σαλασαρ, που έχει μνημονευεσει πολλές φορές ο basket72 εδώ , έναν σκαουτερ με απίθανο βιογραφικό, ο οποίος εξακολουθεί μάλιστα να διατηρεί το μαγαζάκι με τους πολυελαιους που έχει στο κέντρο της Βιτόρια, εξ ου και το προσωνύμιο του: el lamparita. Ακόμη πιο απίθανο είναι ότι αυτός ο τύπος, ουσιαστικά ο βασικός λόγος της οικονομικής επιτυχίας της ομάδας, σκάει μύτη και στο μαγαζί του σε εβδομαδιαία βάση! Δηλαδη την μια ανακαλυπτει τον Πουαριε και την αλλη πουλαει πορτατιφ...

Ο Κερεχετα αντιμετωπίζεται ως Θεός στη Βιτόρια και τα περίχωρα, τα οποία και του εξασφαλίζουν το 45% των διαρκείας της ομάδας. Οι περισσότεροι από τους φάνε δεν είναι καν από την πόλη της Βιτόρια και η ατμόσφαιρα είναι άκρως οικογενειακή: Ο αριθμός των οικογενειών που πηγαίνει στο γήπεδο είναι ασυνήθιστος ακόμη και για τα δεδομένα της Ισπανίας, σε έρευνα δε προ ολίγων ετών οι φίλοι της Μπασκονια είχαν το μεγαλύτερο ποσοστό ανηλίκων και πτυχιούχων σε όλη την ACB, αλλά και από τα χαμηλότερα εισοδήματα, παρότι ζουν σε μια από τις πιο πλούσιες περιφέρειες. Κοινώς ο κερεχετα εχει καταφέρει να έχει ένα κοινό μη ελιτίστικο, αλλά οικογενειακό και μορφωμένο, με ευρεία αλλά και σοβαρή βάση.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 14, 2020 6:06 pm

Κατά τ' άλλα η Μπασκόνια ετοιμάζεται για ολικό "ριστάρτ" το καλοκαίρι. Με πρώτη και πιο ηχηρή την αποχώρηση Σενγκέλια για Μιλάνο όπου θα αντικαταστήσει έναν άλλον πρώην θρύλο της Μπασκόνια, τον Σκόλα. Λέγεται για ένα ποσό γύρω στο 1κ. ότι θα δώσει στον Κερεχέτα ο Αρμάνι-ς.
Γενικά θα πέσει μεγάλη σκούπα και με τα λεφτά που θα εξοικονομηθούν από τα μεγάλα συμβόλαια Τόκο, Γκρέιντζερ (κυρίως αυτών) αλλά και Τζάννιγκ, ίσως και Έρικ, συν το 1κ που θα πάρουν μίνιμουμ για την αποδέσμευση του Γεωργιανού αστέρα, θα έχουν έχουν την άνεση να υπογράψουν 5-6 καλούς παίκτες.

Φοβερή χρονιά σε σχέση με τα υπόλοιπα χρόνια της καριέρας του (έχει περάσει κι από τα μέρη μας) διάγει ο Ντέγιαν Κράβιτς, στη Γαλικία για λογαριασμό της Ομπραδόιρο. Αθλητικό 5αρι για το ύψος του και κυρίως: ξέρει μπάσκετ. Μια χαρά θα ήταν για τον Παναθηναϊκό, εδώ και τώρα.

Ενώ κι ο (προπονητής πια) Μουμπρού λογικά θα απασχολήσει πιο πλούσιες ομάδες από την Μπιλμπάο.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 15, 2020 9:28 pm

Ματσάρες στο κύπελλο Ισπανίας, με τη Ρεάλ να πίανει ρυθμούς... Μάη, με τους Καμπάσο και Ταβάρες σε πολύ καλή κατάσταση. Ίσως ο καλύτερος οργανωτής από τη θέση 1 και το καλύτερο σέντερ σε συνολική προσφορά και στις 2 πλευρές του παρκέ. Όταν τους έχει αυτούς τους 2 σε τέτοια κατάσταση δεν φοβάται κανέναν η Ρεάλ.


Η Μάλαγα με ηγετική εμφάνιση του Φερνάντες, απέκλεισε την Ανδόρα μετά από μεγάλη μάχη.
Είχα ανεβάσει βίντεο με Τζος Άνταμς στη μεταγραφική θεματική για τον Παναθηναϊκό. Άλλο ένα απόψε, σε μια φάση που θύμισε κάτι από Γκάλη, Τζόρνταν.



Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 549
Δημοσιεύσεις: 1492
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 15, 2020 10:52 pm

Ποντάρω σε Ρεαλ για το τρεμπλ

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Φεβ 15, 2020 11:10 pm

Giwrgos_AEK έγραψε:
Σάβ Φεβ 15, 2020 10:52 pm
Ποντάρω σε Ρεαλ για το τρεμπλ
Σε κατανοώ. Με υγιή τον κοντό μάγο μπορεί να καταφέρει πολλά. Πάντως όσο καλά και να πάει, θα έχει πολύ δυνατούς ανταγωνιστές φέτος. Πιο δυνατούς απ' αυτους που είχε πέρσι. Μιλάω για τν Μπαρτσελόνα σε Ισπανία (κυρίως εκεί_) αλλά και Ευρωλίγκα και την Εφές στην Ευρωλίγκα που είναι σαφώς ανώτερη από την περσινή της εκδοχή όπως κι από την περσινή ΤΣΣΚΑ.

Για να δούμε. Εγώ ποντάρω στην Εφές, αλλά η ομάδα που μου αρέσει μπασκετικά και την απολαμβάνω, είναι η Ρεάλ λόγω των αυτοματισμών και της ομοιογένειας/πληρότητας που έχει. Και λόγω Καμπάσο, εννοείται. Οπότε χαλάλι της κι αν μου χαλάσει το ποντάρισμα στο άρμα του Αταμάν- ου. Θα χαρώ και με την ξενέρα που θα φάει ο σουλτάνο-βεζίρης, Ερντογάν. ;)

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 16, 2020 6:06 am

Σκανδαλώδες το 1,46 που πληρώνει η Ρεάλ αυτή τη στιγμή, είναι κατά πολύ περισσότερο φαβορί κάτι εμέ. Το δίνεις και με ένα άνετο +10,5 στον Προμηθέα και βγαίνει το δείπνο με τη Χουανα στη Χύτρα.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 16, 2020 8:43 am

Eγώ εδώ να πω ότι τέτοια ποστς όπως του basket72 και του Yiorgos είναι κόσμημα για το φόρουμ μας... :oops:

1
1 Εικόνα
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Anubis

 euroleague
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 10:04 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 16, 2020 9:38 am

yorgos έγραψε:
Κυρ Φεβ 16, 2020 6:06 am
Σκανδαλώδες το 1,46 που πληρώνει η Ρεάλ αυτή τη στιγμή, είναι κατά πολύ περισσότερο φαβορί κάτι εμέ. Το δίνεις και με ένα άνετο +10,5 στον Προμηθέα και βγαίνει το δείπνο με τη Χουανα στη Χύτρα.
Το πιο σκανδαλωδες ειναι το 1.80 της μπαρτσελονα την παρασκευη στο ΟΑΚΑ, αλλα και εγω βλεπω ανετη νικη ρεαλ.
:sorry: mods

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 16, 2020 10:07 am

john wick έγραψε:
Κυρ Φεβ 16, 2020 8:43 am
Eγώ εδώ να πω ότι τέτοια ποστς όπως του basket72 και του Yiorgos είναι κόσμημα για το φόρουμ μας... :oops:
Καλή Κυριακή που λένε και στη γείτονα, Ιταλιά να έχεις Τζόνι μαζί με τη φαμίλια σου!

Γενναιόδωρος όπως πάντα!
Πως σου φάνηκε η είδηση περί ξεπουλήματος του Σενγκέλια; Θαρρώ ότι είναι ένας από τους αγαπημένους σου;

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 16, 2020 10:10 am

yorgos έγραψε:
Κυρ Φεβ 16, 2020 6:06 am
Σκανδαλώδες το 1,46 που πληρώνει η Ρεάλ αυτή τη στιγμή, είναι κατά πολύ περισσότερο φαβορί κάτι εμέ. Το δίνεις και με ένα άνετο +10,5 στον Προμηθέα και βγαίνει το δείπνο με τη Χουανα στη Χύτρα.
για απόψε το δίνει το 1.46; Εννοείται ότι είναι προκλητικό!

Εγώ αναφερόμουν στο κατά πόσο μπορεί να χτυπησει τρεμπλ που έλεγε κι ο συμφορουμίτης πιο πάνω.
Ίσως η απώλεια του κυπέλλου να λειτουργήσει ευεργετικά για την Μπαρτσελόνα. Παρεμπιπτόντως ο πρώτος αντίπαλος που θα βρει μπροστά της είναι ο Παναθηναϊκός. :oops:

Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 16, 2020 12:21 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Φεβ 16, 2020 10:07 am
john wick έγραψε:
Κυρ Φεβ 16, 2020 8:43 am
Eγώ εδώ να πω ότι τέτοια ποστς όπως του basket72 και του Yiorgos είναι κόσμημα για το φόρουμ μας... :oops:
Καλή Κυριακή που λένε και στη γείτονα, Ιταλιά να έχεις Τζόνι μαζί με τη φαμίλια σου!

Γενναιόδωρος όπως πάντα!
Πως σου φάνηκε η είδηση περί ξεπουλήματος του Σενγκέλια; Θαρρώ ότι είναι ένας από τους αγαπημένους σου;


Να σαι καλά bro , η Κυριακή με βρίσκει να δουλεύω ... :fire:

ο Τόκο εννοείται είναι έρωτας , μέσα στο top3 των 4αριών της EL.
Απλά δεν ξέρω αν αξίζει να δαπανήσεις 1 εκατομμύριο για να τον πάρεις από τον τρελοΚερεχέτα...Δεν το συζητάμε αν πχ ήταν ελεύθερος..τον φέρνεις , του δίνεις 1.5 εκατομμύριο /χρόνο και ησυχάζεις για την θέση 4....

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 16, 2020 5:19 pm

john wick έγραψε:
Κυρ Φεβ 16, 2020 12:21 pm



Να σαι καλά bro , η Κυριακή με βρίσκει να δουλεύω ... :fire:

ο Τόκο εννοείται είναι έρωτας , μέσα στο top3 των 4αριών της EL.
Απλά δεν ξέρω αν αξίζει να δαπανήσεις 1 εκατομμύριο για να τον πάρεις από τον τρελοΚερεχέτα...Δεν το συζητάμε αν πχ ήταν ελεύθερος..τον φέρνεις , του δίνεις 1.5 εκατομμύριο /χρόνο και ησυχάζεις για την θέση 4....

Καλή ξεκούραση εύχομαι για το υπόλοιπο. Εγώ επέλεξα σήμερα να μην πάω κάπου ώστε να δω το ΑΕΚ- Προμηθέας (αλλά δεν το πρόλαβα_) και το Ρεάλ - Μάλαγα (αυτό θα το προλάβω!!!).

Δίκιο έχεις για Τόκο, που να δίνεις 1 ή και 1.5 για να τον αγοράσεις.
Απλώς είπες λίγα. Πολύ λίγα για να είμαι συγκεκριμένος. Σκέψου ότι ο Φριντέτ παίρνει 1.7. Τον Σενγκέλια δεν τον βλέπω να βάζει τζίφρα με λιγότερα από 2.5 ;) τον χρόνο.

Άβαταρ μέλους
Zoys

Moderator
Reactions: 388
Δημοσιεύσεις: 5305
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 09, 2010 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 16, 2020 7:00 pm

Δεν ξέρω αν το "άλλη μια μέρα στη δουλειά" ισχύει περισσότερο για τη Ρεάλ ή για τη Μάλαγα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 16, 2020 7:13 pm

Zoys έγραψε:
Κυρ Φεβ 16, 2020 7:00 pm
Δεν ξέρω αν το "άλλη μια μέρα στη δουλειά" ισχύει περισσότερο για τη Ρεάλ ή για τη Μάλαγα.
Eύστοχο σχόλιο όντως :goodpost: . Μάλλον για τη σαρωτική Ρεάλ επί Λάσο, ισχύει. Σίγουρα η πιο πετυχημένη ομάδα της δεκαετίας στην Ευρώπη και για την πορεία της στην Ευρωλίγκα όσο και την επιβολή της στην αμέσως πιο δύσκολη λίγκα της Ευρώπης, μετά την Ευρωλίγκα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Eυρωπαϊκές και Διεθνείς διοργανώσεις”