ACB 2021-22

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 11, 2022 1:47 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Σάβ Ιουν 11, 2022 1:21 pm


Δεν μπορεί να σταυρώσει επιτυχίες καμία ομάδα με προπονητές τύπου Γιασκεβίτσιους....Ο προπονητής πρέπει πέρα απ τη πειθαρχία να σέβεται και να τονώνει λίγο και τους παικτες του ψυχολογικά, αυτός φαινεται τσακωμένος με τα 2 τελευταία.
Είναι σε μαύρα χάλια η ομάδα της Βαρκελώνης. Κατσουφιασμένοι παραπάνω από τους μισούς. Βέβαια ο Σάρας είναι ένας πολύ ικανός άνθρωπος και δεν το αποκλείω να βρει τρόπο να τους μεταφέρει κίνητρο.
Τουλάχιιστον έκοψε λίγο από τον χρόνο του Λάπρο ως 2ρι (γιατί ως τέτοιο έκανε καλά ή και πολύ καλά παιχνίδια φέτος, μιας κι ως άσσος μεγάλης ομάδας, δεν..... ) και τον έδωσε στον Χίγκινς.

Αν γυρίσει τον διακόπτη και πάρει το πρωτάθλημα δεν το κουνάει πάντως. Δυο σερί πρωταθλήματα, δυο σερί φάιναλ φορ, γέρνουν προς το θετικό πρόσημο. Αν κι η αλήθεια είναι ότι στα μάτια πολλών πια, έχει αρχίσει να πέφτει. Ακόμα κι αν πάρει το πρωτάθλημα, δεν δείχνει ότι τελικά μπορεί να περπατήσει τον δρόμο του Ζοτς ως ο διάδοχός του. Ούτε καν του Μεσίνα. Αν φτάσει κάποια στιγμή τους Ιτούδη, Μπαρτζώκα, καλά θα είναι.

Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1089
Δημοσιεύσεις: 11130
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 13, 2022 8:23 pm

Μας πηρε ο υπνος,πλακιτσα τους κανει η Ρεαλ.........

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 13, 2022 8:54 pm

Νέο χουνέρι στον στριμμένο και αχώνευτο προπονηταρά και δεύτερο σερί σε κρίσιμο αγώνα απ την μισητή αντίπαλο....Δώστε του καμιά 100αρια μύρια να πάρει τίτλο

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 13, 2022 9:05 pm

Και χωρις τον Λασο στον παγκο η Ρεαλ, παλι τον γλεντησε τον Γιασικεβιτσιους :mrgreen:

1
1 Εικόνα
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 13, 2022 9:22 pm

Συνεχίζει την κάθοδό της η Μπαρτσελόνα και ο Σάρας δεν δείχνει να μπορεί να γύρίσει εκείνον τον διακόπτη που λέγαμε.
Γιατί το πρόβλημα της καταλανικής ομάδας δεν είναι τεχνικής φύσης αλλά ανθρώπινων σχέσεων/ισορροπιών.
Το αναφέρω γιατί πήρε το μάτι μου και στο τόπικ του Ολυμπιακού, το αν επηρεάζει ή όχι μια ομάδα, η μεταγραφολογία της επόμενης σεζ- λονγκ. Στην περίπτωση της Μπαρτσελόνα-ς μιλάμε για 6-8 παίκτες υπ' ατμόν.

Δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, αλλά η όλη διαχείριση του Σάρας από την άνοιξη και μετά. Η ξέφρενη πορεία στη κ.π τού φούσκωσε τα μυαλά (δεν θέλει και πολύ εδώ που τα λέμε :roll: ) κι άρχισε κι αυτός τα "λουδοβικίστικά του".
Συν 2 λάθη- λαθάρες του καλοκαιριού (αμφότερα τα είχαμε εντοπίσει) το" δώρο" Χάνγκα στη Ρεάλ και την απόκτηση του "λάιτ"¨Σάνλι, δίπλα στον ψιλό- λάιτ Μίροτιτς και τον ράμπο μεν, ασταθή δε (και προς το φόργουορντ, παικτικά) Μ.Ντέιβις.

Κερασάκι στην τούρτα; Η προτίμηση στον Χέιζ αντί του Έξουμ. Εδώ η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια. Οκ, είναι ο Ντεκ που 4ριζεί (παίζοντας όμως κυρίως στο Sf σε αυτή τη σειρά). Και πάλι, τον Έξουμ δεν τον πετάς έξω από την ομάδα. Με την καμία, ρε Σάρας.
Για μένα ο Έξουμ είναι ανετότατα στην καλύτερη (πιο ωφέλιμοι παίκτες για την ομάδα τους) 12αδα της φετινής Ευρωλίγκας.
Μαζί με : Μίτσιτς, Λάρκιν, Σλούκα, Τζέιμς (κι όμως, και παρά τα τρελά του, διήγαγε την πιο ώριμη σεζ- λονγκ της καριέρας του) Μπέικον, Ντεκ, Κλάιμπερν, Βεζένκοφ, Γιαμπουσέλε, Ταβάρες και Φαλ. :bball:

Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1949
Δημοσιεύσεις: 4556
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 13, 2022 9:45 pm

Δεν το ειδα το ματς αλλα πολυ χαιρομαι που κερδιζει ο λασο τον σαρας ακομα και απο το σπιτι του :D Αυτο το εκτρωμα του σαρας με τοσους παικταραδες μεσα δεν πρεπει να σηκωσει ουτε κουπα καφε

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 13, 2022 9:49 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Ιουν 13, 2022 9:22 pm
Συνεχίζει την κάθοδό της η Μπαρτσελόνα και ο Σάρας δεν δείχνει να μπορεί να γύρίσει εκείνον τον διακόπτη που λέγαμε.
Γιατί το πρόβλημα της καταλανικής ομάδας δεν είναι τεχνικής φύσης αλλά ανθρώπινων σχέσεων/ισορροπιών.
Το αναφέρω γιατί πήρε το μάτι μου και στο τόπικ του Ολυμπιακού, το αν επηρεάζει ή όχι μια ομάδα, η μεταγραφολογία της επόμενης σεζ- λονγκ. Στην περίπτωση της Μπαρτσελόνα-ς μιλάμε για 6-8 παίκτες υπ' ατμόν.

Δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, αλλά η όλη διαχείριση του Σάρας από την άνοιξη και μετά. Η ξέφρενη πορεία στη κ.π τού φούσκωσε τα μυαλά (δεν θέλει και πολύ εδώ που τα λέμε :roll: ) κι άρχισε κι αυτός τα "λουδοβικίστικά του".
Συν 2 λάθη- λαθάρες του καλοκαιριού (αμφότερα τα είχαμε εντοπίσει) το" δώρο" Χάνγκα στη Ρεάλ και την απόκτηση του "λάιτ"¨Σάνλι, δίπλα στον ψιλό- λάιτ Μίροτιτς και τον ράμπο μεν, ασταθή δε (και προς το φόργουορντ, παικτικά) Μ.Ντέιβις.

Κερασάκι στην τούρτα; Η προτίμηση στον Χέιζ αντί του Έξουμ. Εδώ η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια. Οκ, είναι ο Ντεκ που 4ριζεί (παίζοντας όμως κυρίως στο Sf σε αυτή τη σειρά). Και πάλι, τον Έξουμ δεν τον πετάς έξω από την ομάδα. Με την καμία, ρε Σάρας.
Για μένα ο Έξουμ είναι ανετότατα στην καλύτερη (πιο ωφέλιμοι παίκτες για την ομάδα τους) 12αδα της φετινής Ευρωλίγκας.
Μαζί με : Μίτσιτς, Λάρκιν, Σλούκα, Τζέιμς (κι όμως, και παρά τα τρελά του, διήγαγε την πιο ώριμη σεζ- λονγκ της καριέρας του) Μπέικον, Ντεκ, Κλάιμπερν, Βεζένκοφ, Γιαμπουσέλε, Ταβάρες και Φαλ. :bball:
Δεν είδα το ματς αλλά αυτό που γράφεις να προτιμά τον Χέϊζ απ τον Έξουμ είναι αστείο....αυτος έχει χάσει τα αποδυτήρια πιστεύω και πρέπει να χει μπει στο μάτι αρκετών παικτών του!Έτσι είναι αυτά, όταν πας σε ομάδα αστέρων και πας να τους βγάλεις το λάδι μειώνοντας τους ταυτόχρονα πολλές φορές δημόσια, κάποια στιγμή θα την φας.....Σε κάθε κακή ήττα όλο "θα πρεπε να ντρέπονται κάποιοι παίκτες μου" έλεγε....

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1949
Δημοσιεύσεις: 4556
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 13, 2022 9:55 pm

Πωπω μολις ειδα τον τραυματισμο του ραντολφ.. :shock: :shock: :shock: Περαστικα στον παικταρα..δεν βλεπω να μπορεσει να ξαναπαιξει μπασκετ δειχνουν τα ποδια του να μην τον αντεχουν..κριμα

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 903
Δημοσιεύσεις: 4688
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 13, 2022 10:13 pm

Όσο πάει περισσότερο μου θυμίζει ντουντα ο Σάρας πάρα ζελικο, με τον τρόπο που διαχειρίζεται τις προσωπικότητες της ομάδας του και σκοτώνεται μαζί τους. Βέβαια δεν ξέρουμε τι γίνεται στα αποδυτήρια αλλά εμένα αυτό μου βγάζει.

Αυτή η διαχείριση είναι για μικρές ομάδες με πιτσιρικάδες και χαμηλούς στόχους. Εξακολουθώ να τον θεωρώ ικανότατο κόουτς και ελπίζω πως θα αλλάξει την φιλοσοφία του στο μέλλον. Λίγο πιο απελευθερωμενο μπάσκετ χρειάζεται η μπράτσα και να παίξει περισσότερο με το ταλέντο της κι όχι να τους κατσαδιαζει σαν κολεγιοπεδα σε κάθε τάιμ άουτ

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 13, 2022 10:16 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Δευ Ιουν 13, 2022 9:49 pm

Δεν είδα το ματς αλλά αυτό που γράφεις να προτιμά τον Χέϊζ απ τον Έξουμ είναι αστείο....αυτος έχει χάσει τα αποδυτήρια πιστεύω και πρέπει να χει μπει στο μάτι αρκετών παικτών του!Έτσι είναι αυτά, όταν πας σε ομάδα αστέρων και πας να τους βγάλεις το λάδι μειώνοντας τους ταυτόχρονα πολλές φορές δημόσια, κάποια στιγμή θα την φας.....Σε κάθε κακή ήττα όλο "θα πρεπε να ντρέπονται κάποιοι παίκτες μου" έλεγε....
Έτσι κάπως είναι, αλλά ας περιμένουμε και τον επόμενο αγώνα.
Μην ξεχνάμε ότι η Ρεάλ παίζει χωρίς προπονητή (δεν πάει ακριβώς στον αυτόματο, ο Τσους παίζει λίγο διαφορετικά κι επιπλέον δεν ξέρει κανείς πως θα αντιδράσει σε ένα κλειστό ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα- εκεί μιλάει κυρίως η εμπειρία) και χωρίς Γκος, Αλοθέν, Γιουλ (παίζει πιο στρωτά χωρίς τον άλλοτε παικταρά), Ερτέλ ( Γκραν Τουρίσμο :P ) Αμπάλδε, Ράντολφ (περαστικά του και λογικά τέλος ο πρωταθλητισμός :sad: ) και Τόμπκινς ( μέσα από χίλια κύματα έχει περάσει η σχέση του με τον Λάσο :roll: ).

Το λέγαμε και την περασμένη βδομάδα ότι η Ρεάλ με πεντάδα τους Κοζέρ, Χάνγκα, Ντεκ, Γιαμπουσέλε και Ταβάρες, έχει πλεονέκτημα. Σε φάση που κι όλοι καλά να ήταν αυτοί οι 5 θα έπρεπε να παίζουν 23-25 λεπτά. Τώρα όμως παίζουν από 26΄ μέχρι 33΄. Όσο και να το κάνεις, μπορεί να προκύψει πρόβλημα κούρασης.Θυμίζω ότι ο Κοζέρ είναι 35 κι ο Χάνγκα 33.
Παρόλα αυτά, η εικόνα η αποψινή δείχνει από 3-0 για τη Ρεάλ ως 3-1 για τη Ρεάλ. Δύσκολο πια να το γυρίσει τον διακόπτη ο Σάρας μόνος του. Θα πρέπει να μιλήσει ο εγωισμός όλων αυτών των πολύ καλών παικτών (ως και παικταράδων).
Και να μπει ο Έξουμ. Εννοείται. Και λιγότερος Λάπρο. Και μικρότερο ροτέισον με Καλάθη, Χίγκινς και Έξουμ να παίρνουν 30λεπτο. Και βλέπουμε για τα επόμενα ματς.

Dakotas

 junior
Reactions: 91
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 21, 2017 1:14 pm
Τοποθεσία: Θεσπρωτια
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 13, 2022 10:33 pm

Ο Σάρας έκανε το μεγάλο λαθος από την Ζαλγκίρις να πάει κατευθείαν στην μπαρτσα.
Έπρεπε να πάει σε άλλη ομάδα χαμηλότερου βεληνεκούς και δυνατό αουτσάιντερ και όχι κατευθείαν εκεί…
Πιστεύω πάντως ακόμα και τώρα που δεν τα πάει πολύ καλά ότι έχει αυτό το κάτι…

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 9:14 pm

Το ισοφάρισε με αίμα, δάκρυα κι ιδρώτα η Μπαρτσελόνα.
To ματς στο Παλάου, νομίζω ότι ήταν το καλύτερο ευρωπαϊκό για φέτος. Ως τώρα, τουλάχιστον. Ανώτερο από τον τελικό που είδαμε στο Βελιγράδι. ΓΙα τις 2 ομάδες αυτές έχει λίγο λιγότερο βάρος από κείνον τον τελικό. Κρίμα που είδα μόνο το βου ημίχρονο.
Ο Μίροτιτς καταπληκτικός σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις παίκτη που έχουμε δει σε τέτοιας κρισιμότητας ματς. :obey:
Ο Ντεκ στο τελευταίο καλάθι της Ρεάλ με την ασίστ στον Ταβάρες μου θύμισε Μπορτντιρόγκα, Φάνη. :bball:

Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1089
Δημοσιεύσεις: 11130
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 9:15 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 9:14 pm
Το ισοφάρισε με αίμα, δάκρυα κι ιδρώτα η Μπαρτσελόνα.
To ματς στο Παλάου, νομίζω ότι ήταν το καλύτερο ευρωπαϊκό για φέτος. Ως τώρα, τουλάχιστον. Ανώτερο από τον τελικό που είδαμε στο Βελιγράδι. ΓΙα τις 2 ομάδες αυτές έχει λίγο λιγότερο βάρος από κείνον τον τελικό. Κρίμα που είδα μόνο το βου ημίχρονο.
Ο Μίροτιτς καταπληκτικός σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις παίκτη που έχουμε δει σε τέτοιας κρισιμότητας ματς. :obey:
Ο Ντεκ στο τελευταίο καλάθι της Ρεάλ με την ασίστ στον Ταβάρες μου θύμισε Μπορτντιρόγκα, Φάνη. :bball:
Ο Εξουμ μηπως ειναι τραυματιας??Δευτερο συνεχομενο εκτός αποστολης??

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1329
Δημοσιεύσεις: 3387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τετ Ιουν 15, 2022 9:17 pm

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε τη Ρεάλ στον 2ο τελικό και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1. Ο Χίγκινς με 2/2 βολές από το (για μένα) ανύπαρκτο φάουλ του Ταβάρες διαμόρφωσε το τελικό 71-69. Πιστεύω πως η σειρά θα κριθεί στα 5 παιχνίδια, και για να είμαι ειλικρινής εύχομαι να κατακτήσει τον τίτλο η Ρεάλ.

2
2 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 9:26 pm

gspara έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 9:15 pm

Ο Εξουμ μηπως ειναι τραυματιας??Δευτερο συνεχομενο εκτός αποστολης??
Μέχρι χθες, όχι δεν ήταν. Δεν νομίζω, απλώς είναι απόφαση του Σάρας κι αν κάτι του μπει στο μυαλό του συγκεκριμένου, άντε βγάλτου το.

Τες πα, δεν είναι ώρα για μίρλα. Εγώ έπαθα πλάκα με το ματς. Ειλικρινά, ήταν ότι καλύτερο έχω δει φέτος.

Μπίλιπάο, μια χαρά φάουλ ήταν. Του βρήκε το χέρι στα γεμάτα. Κι εγώ προτιμώ Ρεάλ (στο καθαρά μπασκετικό) αλλά αυτό δεν λέει κάτι.
Βέβαια, απόψε με την Μπαρτσελόνα ήμουν, μπας και δούμε σειρά. Σειράρα βασικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Eυρωπαϊκές και Διεθνείς διοργανώσεις”