ACB 2021-22

Συντονιστής: Captains

BillyPao

allstar
Reactions: 1538
Δημοσιεύσεις: 3783
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τετ Ιουν 15, 2022 9:31 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 9:26 pm
gspara έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 9:15 pm

Ο Εξουμ μηπως ειναι τραυματιας??Δευτερο συνεχομενο εκτός αποστολης??
Μέχρι χθες, όχι δεν ήταν. Δεν νομίζω, απλώς είναι απόφαση του Σάρας κι αν κάτι του μπει στο μυαλό του συγκεκριμένου, άντε βγάλτου το.

Τες πα, δεν είναι ώρα για μίρλα. Εγώ έπαθα πλάκα με το ματς. Ειλικρινά, ήταν ότι καλύτερο έχω δει φέτος.

Μπίλιπάο, μια χαρά φάουλ ήταν. Του βρήκε το χέρι στα γεμάτα. Κι εγώ προτιμώ Ρεάλ (στο καθαρά μπασκετικό) αλλά αυτό δεν λέει κάτι.
Βέβαια, απόψε με την Μπαρτσελόνα ήμουν, μπας και δούμε σειρά. Σειράρα βασικά.
Εμένα δε μου φάνηκε πως ήταν φάουλ, δεν είδα το χέρι του Ταβάρες να βρίσκει τον Χίγκινς. Θα το ξαναδώ βέβαια κάποια στιγμή. Πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι πάντως, "αίμα κι άμμος" θα έλεγα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 11:29 pm

BillyPao έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 9:31 pm


Εμένα δε μου φάνηκε πως ήταν φάουλ, δεν είδα το χέρι του Ταβάρες να βρίσκει τον Χίγκινς. Θα το ξαναδώ βέβαια κάποια στιγμή. Πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι πάντως, "αίμα κι άμμος" θα έλεγα.
Μπίλι τώρα μόλις το είδα πάλι. Έκανα λάθος. Δεν "τον βρήκε στα γεμάτα" όπως είπα πριν. Αλλά τον βρίσκει (και λίγο να σε βρει ο Ταβάρες την ¨ακούς¨" κι ας είσαι ο Χίγκινς :) ) και πιθανότατα του αλλάζει το σουτ. Σωστό φάουλ.
Στην προηγούμενη φάση μπορούσαν να δώσουν συν μία βολή στον Ταβάρες. Το χειρότερο το έκαναν στη φάση που έφαγε το σκαμπίλι ο Κοζέρ από τον Ντέιβις κι ακολούθησε και ΤΑΥ στις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες του Ντεκ. Βέβαια, την έχασαν τη φάση. Δεν υπήρχε πρόθεση από τους διαιτητές. Ένα λάθος σαν αυτά που κάνουν οι προπονητές κι οι παίκτες την ώρα του αγώνα.
Πάμε παρακάτω, έδρα έπαιξαν και σε νορμάλ δοσολογία.
Σπανιότατα κάνω αναφορά σε διαιτησία, αλλά έτσι για τον Μπίλι που ρωτάει. Είναι και ματς Ισπανικού πρωταθλήματος που εντάξει.... αν τσακωθεί κάποιος και για τις Ρεάλ και Μπαρτσελόνα, τότε πρέπει να σταματήσει το μπάσκετ και να βλέπει ριάλιτι για ίντριγκα, μίσος κι αθέμιτες τρικλοποδιές. :P

Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 576
Δημοσιεύσεις: 1543
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 8:50 pm

Κυριαρχική η Ρεάλ σήμερα (81-66) και 2-1 στη σειρά

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 9:08 pm

Giwrgos_AEK έγραψε:
Παρ Ιουν 17, 2022 8:50 pm
Κυριαρχική η Ρεάλ σήμερα (81-66) και 2-1 στη σειρά
Είδα τα τελευταία 5-6 λεπτά. Η εικόνα αυτής της σειράς είναι μεταξύ 3-0 και 3-1 για τη Ρεάλ. Καλό σημάδι ότι μπήκε ο Έξουμ, αλλά σα να άργησε να το ανθιστεί ο Σάρας. Λογικά την Κυριακή θα δούμε άλλη Μπαρτσελόνα σαν αυτή που είδαμε προχθές στο Παλάου. Θα φτάσει για να νικήσει στη Μαδρίτη μια πολύ καλύτερη (αυτή τη στιγμή) ομάδα; Δύσκολο, αλλά έχει παικταράδες, οπότε ας της δώσουμε κάποιες πιθανότητες.

vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 17, 2022 9:31 pm

Έχω δει και τα 3 παιχνίδια, ολόκληρα. Αν η Ρεάλ χάσει το πρωτάθλημα θα είναι μεγάλο επίτευγμα.

Η εμμονή του Σάρας, να βρίσκουν τα miss match οι παίκτες του, "ευνουχίζει" τους παίκτες, αργές επιθέσεις, δεν πολυκυκλοφορεί η μπάλα και μερικές φορές έχουν κακές αποστάσεις.

Η Μπάρτσα θα έπρεπε να τρέχει, γρήγορες επιθέσεις και χωρίς αλλαγές στην άμυνα.

Μπαρτσελονα είμαι, εκεί εστιάζω. Η Ρεάλ έχει αθλητικούς παίκτες, έμπειρους παίκτες και ίσως η περιπέτεια υγείας του Λάσο τους έδωσε επιπλέον κίνητρο.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 5:19 pm

Mατσάρα στο Παλάθιο, η Μπάρτσα τα δίνει όλα απέναντι σε καλύτερη ομάδα, με τον Σάρας να έχει ξυπνήσει και να δίνει σωστό ρόλο/χρόνο σε Κούρικ και Έξουμ. Σα να άργησε όμως.
Ο Ταβάρες είναι απ' αλλού ο άνθρωπος. Δεν μπορεί να χωρέσει σε στατιστικά ο αντίκτυπος του στο παιχνίδι της Ρεάλ.
Ο Κοζέρ σαν το παλιό κρασί.

BillyPao

allstar
Reactions: 1538
Δημοσιεύσεις: 3783
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Ιουν 19, 2022 5:27 pm

Κάθε φορά που η Ρεάλ παίρνει μια διαφορά, η Μπαρτσελόνα την ξαναπλησιάζει στο σκορ. Στο τέλος της 3ης περιόδου η διαφορά είναι η ελάχιστη δυνατή, λογικά το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 5:51 pm

Ιδανικο φιναλε στην ACB, με τον αλαζονα εγωμανη Γιασικεβιτσιους με το μεγαλυτερο μπατζετ της Ευρωπης να ταπεινωνεται απο τη Ρεαλ.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 576
Δημοσιεύσεις: 1543
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 5:55 pm

81-74 τελικό

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1538
Δημοσιεύσεις: 3783
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Ιουν 19, 2022 5:58 pm

Παρότι δε συμπαθώ ιδιαίτερα καμία από τις 2 ομάδες ως οργανισμούς, μπορώ να πω ότι χάρηκα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος από τη Ρεάλ. :wave:

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 6:01 pm

Μου αρεσε πολυ ο πανηγυρισμος του Φαμπιαν Κοζερ.

Στην Ελλαδα βεβαια θα το θεωρουσαμε οτι "προκαλεσε τους οπαδους, δε φταινε αυτοι αν μετα του κανουν ντου και του πεταξουν μπουκαλια" :D

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 6:05 pm

Για τον Λάσο αυτό.:wink: Μπράβο και στον Τσους. Δεν ήταν εύκολο.
Όπως δεν θα είναι εύκολο να χωνέψει ο Σάρας ότι έχασε με 1-3 έχοντας απέναντί τον βοηθό του Βιτοριάνου τεχνικού. :roll:

Έξουμ- Κούρικ εξέθεσαν απόψε τον Λιθουανό τεχνικό. Αν και το κυρίως πρόβλημα ήταν τα "αποδυτήρια¨ από ένα σημείο και μετά. Η λεγόμενη χημεία.


Αλλά και πάλι: Έχεις τον Έξουμ εκτός; Έχεις τον Κούρικ για τα ρεπά του Λάπρο;


Κοζέρ, Χάνγκα, Ντεκ., Γιαμπουσέλε, Ταβάρες είναι η καλύτερη πεντάδα στην Ευρώπη για φέτος. Το θέμα είναι ότι δεν είχαν αλλαγές σοβαρές πλην του Πουαριέ και ίσως του Αμπάλδε. Βασικά οι 5 αυτοί συν τον Πουαριέ, ήταν όλη η ομάδα.

Καλάθης στην αντεπίθεση της Μπάρτσα ήταν φοβερός. Καλάθης. Κούρικ ΄΄Εξουμ Μίροτιτς Ντέιβις θα έπρεπε να είναι η απάντηση της Μπάρτσα στη μαγική 5αδα της Ρέαλ. Με τον ταλαιπωρημένο φέτους από τον τραυματισμό του, Χίγκινς ως 6ο.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Κυρ Ιουν 19, 2022 6:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 6:13 pm

Ωραίος ο Ρούντι στη ζωντανή συνέντευξη που δίνει.

Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 408
Δημοσιεύσεις: 1560
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 6:23 pm

Reaper έγραψε:
Κυρ Ιουν 19, 2022 5:51 pm
Ιδανικο φιναλε στην ACB, με τον αλαζονα εγωμανη Γιασικεβιτσιους με το μεγαλυτερο μπατζετ της Ευρωπης να ταπεινωνεται απο τη Ρεαλ.
Η αποτυχία της ευρωλίγκα και του πρωταθλήματος είναι κατα 90% του γκρινιολάχνου προπονητή....Αυτός τα χουμε πει, νομίζε οτι θα πάει σε μεγάλη ομάδα με παίκτες-ονόματα και θα του στέκονται σούζα σαν τσικό ή σαν της Ζαλγκίρις, με τη συμπεριφορά του κι αυτά που λέει δημοσίως!Ας πρόσεχε τι λέει και τι κάνει με τη νοοτροπία τακτικής που έχει.....

0
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 19, 2022 6:24 pm

Η Ρεάλ τα εξευτέλισε όλα, σε μια εποχή που λέμε ότι την καθορίζουν οι μεγάλοι πλει-μεικερ, και το καλό σουτ, αυτοί το πήραν με ισχνή γραμμή άσσων, και έχοντας στους 3 από τους 4 τελικούς μέγιστο ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα 26 της εκατό!

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Eυρωπαϊκές και Διεθνείς διοργανώσεις”