Οι χειρότεροι/cult παίκτες στην ιστορία του ΝΒΑ

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 4:18 pm

Με αφορμή ένα από τα επικότερα τόπικ που υπάρχουν στο αρχείο του φόρουμ:
http://dragon.a2hosted.com/basketforum. ... t8428.html
(2009-10, τι όρεξη είχαμε όλοι στα 20 μας τότε :( )

Επιβάλλεται νομίζω ένα θέμα για όλους αυτούς που μας έκαναν να πιστέψουμε ότι με λίγο ύψος παραπάνω θα μπορούσαμε να παίξουμε και εμείς στο ΝΒΑ.
Για τους Greg Ostertag, Brian Cardinal, Adonal Foyle, Dan Gadzuric του κόσμου ετούτου :D

0
Άβαταρ μέλους
Baader

 junior
Reactions: 29
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2014 8:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Kareem Abdul-Jabbar
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 4:47 pm

Έχω χάσει τις πιο ένδοξες μέρες του φόρουμ...

Απίστευτη φιγούρα ο Όστερταγκ. Στην κατηγορία της καλτίλας νομίζω δεν θα του πάρει ποτέ κανείς την πρωτιά.
Στην κατηγορία των χειρότερων νομίζω ο κατάλογος είναι ανεξάντλητος όταν έχουμε τόσο μεγάλα ρόστερ και παίχτες που περνάνε και δεν αγγίζουν. Είναι όμως πολύ δύσκολο να καταγραφούν όλοι. Αυτοί που κερδίζουν την προσοχή είναι αυτοί που πέρασαν από πολύ ψηλές θέσεις στα draft ή για κάποιο λόγο πήραν μυθικά συμβόλαια, τα οποία δεν δικαίωσαν ποτέ.

Στην εποχή που παρακολουθώ μπάσκετ, δεν μπορώ να θυμηθώ χειρότερη περίπτωση από τον Anthony Bennett που με κάποιον μαγικό τρόπο χτύπησε νο. 1 στο draft και δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του... Είχα μεγάλη περιέργεια να δω πώς θα έπαιζε στην Ευρωλίγκα όταν ήρθε για τη Φενέρ, λέω δεν μπορεί να πιάστηκε κορόιδο και ο Ζοτς, κάτι θα είδε. Κι όμως. Πόνεσαν τα μάτια μας κι εδώ.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 5:12 pm

Baader έγραψε:
Τρί Μαρ 31, 2020 4:47 pm
Έχω χάσει τις πιο ένδοξες μέρες του φόρουμ...

Απίστευτη φιγούρα ο Όστερταγκ. Στην κατηγορία της καλτίλας νομίζω δεν θα του πάρει ποτέ κανείς την πρωτιά.
Στην κατηγορία των χειρότερων νομίζω ο κατάλογος είναι ανεξάντλητος όταν έχουμε τόσο μεγάλα ρόστερ και παίχτες που περνάνε και δεν αγγίζουν. Είναι όμως πολύ δύσκολο να καταγραφούν όλοι. Αυτοί που κερδίζουν την προσοχή είναι αυτοί που πέρασαν από πολύ ψηλές θέσεις στα draft ή για κάποιο λόγο πήραν μυθικά συμβόλαια, τα οποία δεν δικαίωσαν ποτέ.

Στην εποχή που παρακολουθώ μπάσκετ, δεν μπορώ να θυμηθώ χειρότερη περίπτωση από τον Anthony Bennett που με κάποιον μαγικό τρόπο χτύπησε νο. 1 στο draft και δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του... Είχα μεγάλη περιέργεια να δω πώς θα έπαιζε στην Ευρωλίγκα όταν ήρθε για τη Φενέρ, λέω δεν μπορεί να πιάστηκε κορόιδο και ο Ζοτς, κάτι θα είδε. Κι όμως. Πόνεσαν τα μάτια μας κι εδώ.
Ποτέ δεν είναι αργά θέλω να πιστεύω ;)

Ναι προφανώς, οι πραγματικά χειρότεροι θεωρητικά είναι αυτοί που έπαιξαν 5-6 ματς κάποια σεζόν και μετά αναζήτησαν την τύχη τους σε άλλες λίγκες. Οπότε μιλάμε όντως για αυτούς που έπαιξαν αρκετά χρόνια στη λίγκα, ή έστω είναι αξιομνημόνευτοι για άλλους λόγους.

Για το ντραφτ υπάρχει κι άλλο τόπικ, τον Μπένετ τον "ξέχασα" εκεί γιατί ασχολήθηκα μόνο για περιπτώσεις μέχρι το 2010...

Οπότε για εδώ ας σπάσουμε το καλτόμετρο με λίγο White Mamba



0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 01, 2020 12:54 am

benchwarmer έγραψε:
Τρί Μαρ 31, 2020 5:12 pm
Ποτέ δεν είναι αργά θέλω να πιστεύω ;)

Ναι προφανώς, οι πραγματικά χειρότεροι θεωρητικά είναι αυτοί που έπαιξαν 5-6 ματς κάποια σεζόν και μετά αναζήτησαν την τύχη τους σε άλλες λίγκες. Οπότε μιλάμε όντως για αυτούς που έπαιξαν αρκετά χρόνια στη λίγκα, ή έστω είναι αξιομνημόνευτοι για άλλους λόγους.

Για το ντραφτ υπάρχει κι άλλο τόπικ, τον Μπένετ τον "ξέχασα" εκεί γιατί ασχολήθηκα μόνο για περιπτώσεις μέχρι το 2010...

Οπότε για εδώ ας σπάσουμε το καλτόμετρο με λίγο White Mamba

Νόμιζα ότι είναι συζήτηση για τους χειρότερους, τι δουλειά έχει ο GOAT White Mamba;

Από εκεί και πέρα πολλούς κακούς παίκτες μπορούμε να ξεθάψουμε από τη μνήμη μας, οπότε το μυαλό μου πάει σε overhyped παίκτες που εξελίχθηκαν σε τρελά busts όπως ο Bennett που αναφέρατε, ο Milicic, o Kwame και άλλοι.

Μία άλλη cult περίπτωση που θυμάμαι είναι ένας εκ των χειρότερων βασικών στα 00s, o Jason Collins. Θυμάμαι ένα άρθρο του General στο TheBuzzerBeater (πόσο μου λείπει αυτή η blogάρα, 7 χρόνια από το τελευταίο άρθρο και ακόμα χαζεύω άρθρα και γελάω μόνος μου) όπου είχε παραθέσει βίντεο που δυστυχώς δε διασώζεται σήμερα και το οποίο εν έτει 2008 είχε όλα τα καλάθια της τότε εφταετούς πορείας του Collins στο ΝΒΑ. Το κορυφαίο είναι ότι το βίντεο διαρκούσε περίπου 3 λεπτά! Και ο τύπος ήταν κάποιες χρονιές βασικός.

Θα μου έρθουν και άλλες cult περιπτώσεις πάντως αν σκεφτώ :D

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2333
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 21, 2020 7:18 pm

Lou Amusdon

The real Lou before Williams :banghead: . Toν πήραμε από μια σειρά του Χόλιγουντ. Δεν ξέρουμε ποτέ γιατί έπαιζε μπάσκετ. Πάντως ο Νας τον τάισε καλά στα χρόνια που όποιος ψηλός έπαιζε είχε γεμάτες στατιστικές κατηγορίες.
Εικόνα

Jake Tsakalidis
Δεν εχω ιδέα τι να γραπω για τον τζέικ. Το αφήνω ασχολίαστο και θεωρώ ότι πρέπει να βρίσκεται σε αυτήν την λίστα! :rofl:
Εικόνα

Žarko Čabarkapa
Cult παλτό από τα λίγα. Επιλέχθηκε στο #17 και στο #18 έφυγε ο West, #21 o Diaw, #25 Delfino, # 27 Perkins, # 29 Josh Howard. Οι πιθανότητες δηλαδή να διαλέξεις παλτό ήταν λίγες.
Εικόνα

Eric Piatkowski.
Συνταξιοδοτήθηκε στους Φοίνιξ αλλά η φιγούρα του στον πάγκο ήταν Cult φιγούρα που απλά έκανε διακοπές και ταξίδια!
Εικόνα

Gordan Giriček.
Hταν τίμιος αλλά πληρώνει όλο το Κροατικό λόμπι που πέρασε από Σανς (Bender/Saric). Eδώ σε μια φάση που ο Σακίλ απολογείται για τη λάθος πάσα του.
Εικόνα

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PeristeriBCfan

 a1greece
Reactions: 431
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:07 pm
Τοποθεσία: Περιστερι
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant-Kawhi Leonard
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 21, 2020 7:53 pm

Desagana Diop, απίστευτα αμπαλος κι ήταν μέρος των αθλίων Charlotte Bobcats που τελείωσαν με 7-59 μετά το lockout

Δεν ξερω αμα θυμάστε τον Τσεζαρι Τριμπανσκι που έπαιξε το 07-08 στο Περιστέρι στην Α2, αλλα πριν 3-4 χρόνια είχε " παίξει"στο NBΑ κι αυτός

1
1 Εικόνα
Favorite players: Kobe Bean Bryant
Άβαταρ μέλους
PeristeriBCfan

 a1greece
Reactions: 431
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:07 pm
Τοποθεσία: Περιστερι
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant-Kawhi Leonard
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 21, 2020 7:56 pm

SteveNashidis έγραψε:
Τρί Απρ 21, 2020 7:18 pm
Lou Amusdon

The real Lou before Williams :banghead: . Toν πήραμε από μια σειρά του Χόλιγουντ. Δεν ξέρουμε ποτέ γιατί έπαιζε μπάσκετ. Πάντως ο Νας τον τάισε καλά στα χρόνια που όποιος ψηλός έπαιζε είχε γεμάτες στατιστικές κατηγορίες.
Εικόνα

Jake Tsakalidis
Δεν εχω ιδέα τι να γραπω για τον τζέικ. Το αφήνω ασχολίαστο και θεωρώ ότι πρέπει να βρίσκεται σε αυτήν την λίστα! :rofl:
Εικόνα

Žarko Čabarkapa
Cult παλτό από τα λίγα. Επιλέχθηκε στο #17 και στο #18 έφυγε ο West, #21 o Diaw, #25 Delfino, # 27 Perkins, # 29 Josh Howard. Οι πιθανότητες δηλαδή να διαλέξεις παλτό ήταν λίγες.
Εικόνα

Eric Piatkowski.
Συνταξιοδοτήθηκε στους Φοίνιξ αλλά η φιγούρα του στον πάγκο ήταν Cult φιγούρα που απλά έκανε διακοπές και ταξίδια!
Εικόνα

Gordan Giriček.
Hταν τίμιος αλλά πληρώνει όλο το Κροατικό λόμπι που πέρασε από Σανς (Bender/Saric). Eδώ σε μια φάση που ο Σακίλ απολογείται για τη λάθος πάσα του.
Εικόνα
Τι μου θύμισες, Žarko Čabarkapa κι Piatkowski! Μορφές κι οι 2,ο Piatkowski είχε κι μια κομπλέ καριερα ως νεότερος

0
Favorite players: Kobe Bean Bryant
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 21, 2020 9:51 pm

Στα 90's υπήρχε ο κύριος Πετσέτας(Jack Haley ο δεξιός της φωτό). Δυστυχώς πέθανε πριν λίγα χρόνια από ανακοπή. Ωραία φάτσα αλλά...

Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
iron80

 junior
Reactions: 77
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 11:58 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 22, 2020 1:14 am

SteveNashidis έγραψε:
Τρί Απρ 21, 2020 7:18 pm
Lou Amusdon

The real Lou before Williams :banghead: . Toν πήραμε από μια σειρά του Χόλιγουντ. Δεν ξέρουμε ποτέ γιατί έπαιζε μπάσκετ. Πάντως ο Νας τον τάισε καλά στα χρόνια που όποιος ψηλός έπαιζε είχε γεμάτες στατιστικές κατηγορίες.
Εικόνα

Jake Tsakalidis
Δεν εχω ιδέα τι να γραπω για τον τζέικ. Το αφήνω ασχολίαστο και θεωρώ ότι πρέπει να βρίσκεται σε αυτήν την λίστα! :rofl:
Εικόνα

Žarko Čabarkapa
Cult παλτό από τα λίγα. Επιλέχθηκε στο #17 και στο #18 έφυγε ο West, #21 o Diaw, #25 Delfino, # 27 Perkins, # 29 Josh Howard. Οι πιθανότητες δηλαδή να διαλέξεις παλτό ήταν λίγες.
Εικόνα

Eric Piatkowski.
Συνταξιοδοτήθηκε στους Φοίνιξ αλλά η φιγούρα του στον πάγκο ήταν Cult φιγούρα που απλά έκανε διακοπές και ταξίδια!
Εικόνα

Gordan Giriček.
Hταν τίμιος αλλά πληρώνει όλο το Κροατικό λόμπι που πέρασε από Σανς (Bender/Saric). Eδώ σε μια φάση που ο Σακίλ απολογείται για τη λάθος πάσα του.
Εικόνα
Όχι και ο Γκίριτσεκ σε τέτοια λίστα, ντροπή...

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iron80

 junior
Reactions: 77
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 11:58 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 22, 2020 1:19 am

ssoulliss έγραψε:
Τρί Απρ 21, 2020 9:51 pm
Στα 90's υπήρχε ο κύριος Πετσέτας(Jack Haley ο δεξιός της φωτό). Δυστυχώς πέθανε πριν λίγα χρόνια από ανακοπή. Ωραία φάτσα αλλά...

Εικόνα
Όχι ρε φίλε κρίμα, είχε παίξει και ΑΕΚ ένα φεγγάρι

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 22, 2020 2:53 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Απρ 21, 2020 9:51 pm
Στα 90's υπήρχε ο κύριος Πετσέτας(Jack Haley ο δεξιός της φωτό). Δυστυχώς πέθανε πριν λίγα χρόνια από ανακοπή. Ωραία φάτσα αλλά...
Για το ΝΒΑ όντως καλτ μορφή, άσχετα με το παρουσιαστικό του. Παρεμπιπτόντως άλλος ένας παίκτης που πέρασε από Α1 και έφυγε νωρίς- τον είχα ξεχάσει τις προάλλες σε μια άτυπη λίστα που σκάρωσα, εκεί που κατά λάθος "πέθανα" τον Κάρεϊ Σκάρι. :oops:

Ο Χάλεϊ είχε περάσει και από Λιμνάνθρωπους ή τον μπερδεύω;

Καλτ μορφή πάντως ήταν κι ο Μαρκ Ήτον. :smile:

Συνημμένα
mark-eaton-basketball-91de1ca3-61f4-4dbb-b31b-60588ad86e7-resize-750.jpeg
mark-eaton-basketball-91de1ca3-61f4-4dbb-b31b-60588ad86e7-resize-750.jpeg (10.92 KiB) Προβλήθηκε 7802 φορές
Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 22, 2020 3:15 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Απρ 22, 2020 2:53 pm
ssoulliss έγραψε:
Τρί Απρ 21, 2020 9:51 pm
Στα 90's υπήρχε ο κύριος Πετσέτας(Jack Haley ο δεξιός της φωτό). Δυστυχώς πέθανε πριν λίγα χρόνια από ανακοπή. Ωραία φάτσα αλλά...
Για το ΝΒΑ όντως καλτ μορφή, άσχετα με το παρουσιαστικό του. Παρεμπιπτόντως άλλος ένας παίκτης που πέρασε από Α1 και έφυγε νωρίς- τον είχα ξεχάσει τις προάλλες σε μια άτυπη λίστα που σκάρωσα, εκεί που κατά λάθος "πέθανα" τον Κάρεϊ Σκάρι. :oops:

Ο Χάλεϊ είχε περάσει και από Λιμνάνθρωπους ή τον μπερδεύω;

Καλτ μορφή πάντως ήταν κι ο Μαρκ Ήτον. :smile:
Εικόνα

Δεν χαρακτηρίζουμε ποτέ τον αγαπημένο μου παίκτη σαν cult φιγούρα :D

Θα ήθελα να ήμουν coach στο NBA στα 80s να κατέβαζα πεντάδα με Manute Bol και Mark Eaton μαζί !

1
1 Εικόνα
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 22, 2020 3:59 pm

iron80 έγραψε:
Τετ Απρ 22, 2020 1:19 am

Όχι ρε φίλε κρίμα, είχε παίξει και ΑΕΚ ένα φεγγάρι
Αδερφέ μπράβο δεν το θυμόμουνα. Ο πεθερός του Μπουρούση τον είχε φέρει; :D

Ο Eaton ήταν ψιλουπαρκτός παίκτης, ο Haley ήταν μια ιλαροτραγωδία. Τον θυμάμαι σε Bulls, Spurs(μαζί με Rodman) και Lakers. Πιο πολύ τον είχαν για να τσιρίζει στον πάγκο, να κουνάει την πετσέτα και γενικώς να την σπάει στους αντιπάλους. :P :D

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 22, 2020 4:27 pm

BasketZilla έγραψε:
Τετ Απρ 22, 2020 3:15 pm


Δεν χαρακτηρίζουμε ποτέ τον αγαπημένο μου παίκτη σαν cult φιγούρα :D

Θα ήθελα να ήμουν coach στο NBA στα 80s να κατέβαζα πεντάδα με Manute Bol και Mark Eaton μαζί !
Ως μορφή ήταν σίγουρα καλτ. Θύμιζε λίγο Αντρέ δε Τζάιαντ. :smile: Ήταν λίγο τρομάρας ο Μαρκ. Εντυπωσιακά και τα μπλοκ του που παρέθεσες.

Εντάξει κι ο Μπολ ήταν και σίγουρα τούτος εδώ μιας που πιάσαμε τους γίγαντες.


Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 29, 2020 11:51 am

Εικόνα

Και επειδή cultiλα χωρίς Knicks δε γίνεται,Travis Knight. Μια εικόνα, χίλιες λέξεις...

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Retro NBA & History”