Houston Rockets - The Hakeem years

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 21, 2020 11:24 am



Ματσάρα! Ίσως ένα από τα καλύτερα παιχνίδια τελικών NBA. Ο Shaq εκείνη τη χρονιά ήταν οδοστρωτήρας και στο πρώτο ματς των τελικών οι Magic αυτοκτόνησαν. Τέτοια ματς μπορεί να καταστρέψουν καριέρες και ο Nick Anderson το ένιωσε αυτό. Τέσσερις χαμένες βολές στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα ,buzzer-beater τρίποντο από τον Kenny Smith και παράταση. Εκεί ματσάρα μέχρι που ήρθε το χέρι του Hakeem(Στο 1:57:10). Τέζα οι Magic, τέλος και η σειρά.

*Τρομερή η εμφάνιση και από τον Hakeem και από τον Shaq. Βασικά δεν υπήρχε κάποιος που να υστέρησε.
* Στο Orlando έπαιζε(λίγο) ο Bowie που πήρε το κύπελλο Πρωταθλητριών με τη Ζαλγκίρις και μετέπειτα ήρθε στην ΑΕΚ. Παιχτάρα.
*Ο Andeson ίσως ήταν ο κορυφαίος του αγώνα μέχρι εκείνες τις βολές. (Μετά το 1:38:00)

Υ.Γ. Αν οι Magic έπαιρναν το πρωτάθλημα νομίζω πως θα άλλαζε η ιστορία του ΝΒΑ. Πιθανόν ο Shaq θα έμενε στο Ορλάντο και οι Lakers δε θα έφτιαχναν την ομαδάρα λίγο αργότερα.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 24, 2020 1:28 am

Τα στατς εκείνης της σειράς τελικών:
https://www.basketball-reference.com/pl ... magic.html

Το χαρακτηριστικό για τους Rockets εκείνης της χρονιάς είναι ότι είχαν τερματίσει μόλις 6οι στην Δύση, δηλαδή κέρδισαν όλες τις σειρές των playoff έχοντας μειονέκτημα έδρας. Είναι τα playoff που γέννησαν μία από τις διαχρονικότερες ατάκες του παγκόσμιου μπάσκετ: "Μην υποτιμάτε την καρδιά του πρωταθλητή", του κόουτς Tomjanovich.

Οι Magic δεν ξέρω κατά πόσον βρέθηκαν όντως κοντά στον τίτλο. Αν δηλαδή ευθύνεται αυτή η ήττα στο 1ο ματς για την κατάρρευσή τους στην συνέχεια, ή αν ούτως ή άλλως θα βλέπαμε την ανώτερη ομάδα να κατακτά το δαχτυλίδι όπως και να 'χει.



1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2332
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 21, 2020 10:36 am


Εικόνα



Όταν το 3-1 γίνεται 3-4 τότε τα πράγματα αποκτούν ανατροπή τρομερών διαστάσεων για εκείνη την εποχή. Νομίζω οι Σανς έγιναν η πρώτη ομάδα, που με πλεονέκτημα χάνει μια σειρά από 3-1. Επικές μάχες έγιναν σε όλα τα παιχνίδια και εμείς χάσαμε μια ακόμα ευκαιρία να πάρουμε ένα πρωτάθλημα. Ο Elie το μπουμπούνισε από το τρίποντο και για άλλη μια φορά πήγαμε διακοπές.

Olajuwon, Drexler , Cassell , K. Smith, Horry, ήταν αρκετά σκληροί για να πεθάνουν και άξιζαν με 1000 εκείνο το πρωτάθλημα.

Από την άλλη Barkley , K. Johnson, A.C. Green, Ainge και ο - Dragan Bender των 90s- Majerle πλήρωσαν την επιλογή των παλτών στη θέση 5, σε μια εποχή που δέσποζαν οι dominate Center. O Barkley δεν είχε βοήθεια στη ρακέτα με αποτέλεσμα να ξοδεύει αρκετή ενέργεια και στις 2 άκρες του γηπέδου.Εικόνα
Ενώ ο παικταράς ο Johnson αν είχε και αυτός ένα αξιοπρεπή γκαράκι θα είχε κατακτήσει κάτι με την φανέλα των Σανς.
Εικόνα

O Barkley ήξερε ότι ήταν η τελευταία του ευκαιρία για δαχτυλίδι.

Οι Ρόκετς από τη θέση #6 , με δυσκολία πέρασαν την Γιούτα (των Στοκτον,Μαλοουν, Χόρνατσεκ) 3-2 από την πρώτη φάση. 4-3 τους Σανς, 4-2 τους Σπερς (του Ρόμπινσον) και με σκούπα στους τελικούς το Ορλαντο με 4-0, οι οποίοι είχαν Shaq,Hardaway, Horace Grant.

O αγώνας προσφέρεται σε καλή ανάλυση από το ΝΒΑ στο Twitch

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 21, 2020 2:05 pm

Στο 3-1 οι "γνώστες" τους είχαν τελειωμένους τους Rockets και αν θυμάμαι καλά έκραζαν τον Clyde. Στο τελευταίο ματς ο "Glide" έκανε το καλύτερο του παιχνίδι στη σειρά.

* Ο Kevin Johnson ,που σωστά λες ήταν παιχτάρα από τις λίγες, είχε 21/21 βολές πριν χάσει την κρίσιμη βολή στο τελευταίο λεπτό. Μετά ήρθε η τριποντάρα του Elie και τέζα.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 21, 2020 3:04 pm

SteveNashidis έγραψε:
Πέμ Μάιος 21, 2020 10:36 am
...
Toν θυμάμαι τον αγώνα. Αμφότερες ήταν αγαπημένες ομάδες μου τότε κι ήμουν διχασμένος, αλλά τελικά υπέρ των Ρόκετ ως το τέλος, λόγω Ολάζουον που είναι μες τους 3 αγαπημένους παίκτες έβερ.
Φαν του Μπάρκλεϊ και τον Κ. Τζόνσον που τον θεωρώ μέσα στην κορυφαίa 12αδ- 15αδα των pg. Και του Νταν Μάρλι.
Νομίζω είχε συμμετάσχει και σε μία εκ των πρώτων Ντριμ-τιμς.

Τον συσχετισμό Μάρλι - Μπέντερ δεν τον κατάλαβα. ΤΟν Μάρλι τον θυμάμαι ως πολύ σκληρό παίκτη,(tough mother fucker :smile: ) κι ως all star ή οριακά έστω all star. Δεν παίζουν και τη ίδια θέση, επιπλέον. Φυσιογνωμικά το λες;

Κατά τα άλλα, ο συνδυασμός Χακίμ με Ντρέξλερ ήταν μάλλον, αδύνατο νομίζω να ματσαριστεί....

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2332
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 21, 2020 3:16 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Μάιος 21, 2020 3:04 pm
SteveNashidis έγραψε:
Πέμ Μάιος 21, 2020 10:36 am
...


Τον συσχετισμό Μάρλι - Μπέντερ δεν τον κατάλαβα. ΤΟν Μάρλι τον θυμάμαι ως πολύ σκληρό παίκτη,(tough mother fucker :smile: ) κι ως all star ή οριακά έστω all star. Δεν παίζουν και τη ίδια θέση, επιπλέον. Φυσιογνωμικά το λες;

Κατά τα άλλα, ο συνδυασμός Χακίμ με Ντρέξλερ ήταν μάλλον, αδύνατο νομίζω να ματσαριστεί....
Kαι οι 2 όλοι νόμιζαν οι ειδικοί ότι ειναι καλοί. Στις δύσκολες στιγμές φάνηκαν λίγοι ! :D
Ο Majerle έχει πολλές φάσεις στο ενεργητικό του που έχανε στην πιο κρίσιμη στιγμή το μαρκάρισμα του, βάλε και το airball από τα 4 μέτρα στη σειρά των Μπουλς, δε θέλει και πολύ (φυσιογνωμικά/παικτικά) να τα "ακούσει". :mrgreen:

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 25, 2020 10:51 am

Δεν θέλω να τη θυμάμαι καθόλου αυτή τη σειρά. Αν και μου άρεσε ο Olajuwon, ο Barkley ήταν λατρεία. Ήθελα πολύ να κερδίσουν οι Suns, δεν επιθυμούσα να ξαναπάρει το Χιούστον το πρωτάθλημα. Δυστυχώς, το Phoenix τα έκανε σαλάτα μετά το 3-1. Όταν έχασαν οι Suns, ήξερα ότι οι Rockets θα έφταναν ως τους τελικούς, μιας και οι προ Duncan Spurs ήταν λούζερ στα playoffs και έτσι έγινε.

Υ.Γ. Η εξέλιξη αυτής της σειράς ήταν ο λόγος που καταχάρηκα τη σκούπα των Rockets από τους Supersonics την επόμενη χρονιά!

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Retro NBA & History”