Remembering Kobe

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 343
Δημοσιεύσεις: 6277
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 24, 2021 9:34 am

ggr έγραψε:
Σάβ Ιαν 23, 2021 2:17 pm
Μιας και σε λίγες μέρες συμπληρώνεται ένας χρόνος από το θάνατό του, αποφάσισα να ανεβάσω αυτό το βίντεο, που παρουσιάζει την προσομοίωση της μοιραίας πτήσης. Πραγματικά, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά αυτοί που το έφτιαξαν.

Δεν ξέρω το λόγο που δημιουργούνται τέτοιου είδους βίντεο, ειδικά για τις οικογένειες των θυμάτων πρέπει να είναι τραγικό να παρακολουθούν κάτι τέτοιο. Δεν θέλω καν να το δω..

1
1 Εικόνα
FIBA sucks!
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 24, 2021 12:12 pm



0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1213
Δημοσιεύσεις: 5402
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 26, 2021 4:49 pm

Υπέροχη κίνηση.



3
1 Εικόνα 1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 27, 2021 1:17 pm



Αυτό που αναφέρει στο τελευταίο κομμάτι, είναι και το δικό μου "πιστεύω" γι' αυτόν τον παίχτη. Μπορεί ο Lebron να έχει μεγαλύτερη διάρκεια και ίσως καλύτερα νούμερα σε μ.ο. αλλά ο συγχωρεμένος ήταν πραγματικά ο ορισμός της μπασκετικής αρμονίας. Χαιρόσουν να τον βλέπεις στο γήπεδο. Σ' αυτό το κομμάτι μόνο αυτός και ο Τζόρνταν αγγίζουν την τελειότητα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 27, 2021 1:35 pm

Γεια σου μικρέ,

Είμαι ο τύπος με τη λευκή φανέλα σε αυτήν την φωτογραφία και μου πήρε δύο μέρες για να επεξεργαστώ αυτό που συνέβη.

Γεια σου μικρέ, όπως σου έλεγα για μένα θα είσαι για πάντα το παιδί στο Piattelli Trophy στο Montecatini Terme το 1989: ένα αδύνατο παιδί με μακριά λεπτά πόδια, με ζωηρά μάτια και ένα χαμόγελο που, αργότερα, θα γοητευε όχι μόνο το μπάσκετ αλλά και τον κόσμο στο σύνολό του.

Ένα παιδί που ένα βράδυ, πριν από τριάντα χρόνια, έκανε κάτι μοναδικό και ανεπανάληπτο, μπήκε στο γήπεδο μαζί με τον πατέρα του «Μπίλι Τζο», με τους «μεγάλους» κατά τη διάρκεια των τελικών ενός θερινού τουρνουά, με τη φανέλα του να φτάνει στα γόνατά και το θράσος του πρωταθλητή, ακόμα κι αν ήσουν μόλις έντεκα. Προσπάθησες να αφήσεις ένα σημάδι στο παιχνίδι με το να είσαι πρωταγωνιστής, όπως θα έκανες άλλωστε αργότερα και για το υπόλοιπο της καριέρας σου.

Οι τελικοί ενός θερινού τουρνουά, πιθανώς ένα από τα πιο σημαντικά τουρνουά εκείνη την εποχή που γινόταν στο Montecatini στα καλύτερα χρόνια του μπάσκετ της Τοσκάνης. Στο γήπεδο υπήρχαν μόνο ενήλικες παίκτες, από τις Serie A, Serie B, Serie C και Serie D. από Montecatini, Pistoia, Livorno, Siena και Florence και κανείς δεν ήθελε να χάσει, ήταν σοβαρή δουλειά…

Θέματα τοπικής αντιπαλότητας και τιμής, «ιταλικά προάστια», αλλά συναισθήματα και εφόδια που θα έπαιρνες μαζι με το τεράστιο ταλέντο σου στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

«Ένα παιδί στο γήπεδο, πόσο χαριτωμένο!», ηταν η σκέψη των 1.000 ανθρώπων στις κερκίδες, ανάμεσά τους η μητέρα σου, που σε κοιτάζει συνεπαρμένη.

«Ένα παιδί στο γήπεδο, τι βλακεία!», σκέφτηκαν οι παίκτες.

«Τι πρέπει να κάνω τώρα;», η σκέψη του άντρα που έπρεπε να σε μαρκάρει

Και αυτός ο άνθρωπος, καλώς ή κακώς, ήμουν εγώ, ένας μέτριος παίκτης από τις χαμηλές κατηγορίες της Τοσκάνης.

Και ο μικρός πιάνει την μπάλα…και λέω στον εαυτό μου «μην κουνηθείς μην κάνεις τίποτα… είναι ένα παιδί!»

Ο μικρός σουτάρει για τρείς … τίποτα άλλο παρά μόνο δυχτάκι, το πλήθος τρελαίνεται και οι συμπαίκτες μου δείχνουν σημάδια αποδοκιμασίας.

Επόμενη φάση, ο μικρός παίρνει ξανά την μπάλα ... πλησιάζω αλλά δεν σηκώνω τα χέρια ... είναι παιδί!

Το παιδί, ατρόμητο, ρίχνει και άλλο τρίποντο … και σκοράρει ξανά! Το πλήθος φωνάζει ξανά, οι συμπαίκτες μου γκρινιάζουν ξανά, ο προπονητής μου που δεν ήθελε να χάσει (κανένας δεν ήθελε) καλεί ένα τάιμ άουτ και απαιτεί να παίξω άμυνα.

Επιστρέφουμε στο γήπεδο.

Και πάλι το παιδί έχει την μπάλα.

Όλο το γήπεδο θέλει το παιδί να σουτάρει. Και το ενθαρρύνει.

Όλοι οι συμπαίκτες μου θέλουν να το παίξω άμυνα. Και μου φωνάζουν "μην το αφήσεις να σουτάρει!"

"Γαμώτο" σκέφτομαι "τι πρέπει να κάνω τώρα;"

Πλησιάζω στο παιδί και με τα μάτια μου προσπαθώ να του πω «μην το κάνεις, σε παρακαλώ»

Δεν υπάρχει περίπτωση, έχει απόλυτη αποφασιστικότητα στα μάτια του (υπήρχε ήδη η νοοτροπία mamba;)

Το πλήθος είναι εκτός εαυτού, σούταρε! Ξανά!

Σηκώνω τα χέρια μου χωρίς καν να κοιτάζω το παιδί.

Απερίσκεπτο όπως πριν, παίρνει την μπάλα, μεγαλύτερη και βαρύτερη από αυτό και σουτάρει.

Αθέλητα και αναπόφευκτα, του κάνω τάπα, τι θα σκέφτηκε η μητέρα του για μένα;

Η κερκίδα μου φωνάζει απογοητευμένη, οι συμπαίκτες μου συνεχίζουν να παίζουν σαν να μην συνέβη τίποτα…

Αρχίζω να γελάω αντιμετωπίζοντας αυτήν την τραγικοκωμική κατάσταση και λέω στον προπονητή «ή με βγάζεις έξω ή έλα εσύ να μαρκάρεις τον μικρό»

Σωστά ... Ο μικρός ... Αυτός ο μικρός που σε λίγα χρόνια θα είχε δώσει στο μπάσκετ τόσα πολλά συναισθήματα που κανείς δεν θα μπορούσε ποτέ να φανταστεί, συμπεριλαμβανομένης της καλύτερης επιστολής αγάπης, το καλύτερο αντίο που έχει γράψει κάποιος.

Αντίο μικρέ…

Τώρα θα κάνεις τους αγγέλους να ερωτεύονται το μπάσκετ, κάθε σου καλάθι και ένα θεϊκό «σχέδιο»!

Ίσως μια μέρα θα παίξουμε ξανά 1 με 1 και, χωρίς αμφιβολία, θα μου δώσεις πίσω αυτό το γελοίο μπλοκ, ενώ η κόρη σου θα μας παρακολουθεί και θα γελάει.

5… 4… 3… 2… 1…

Αντίο, Κόμπε. Ήταν όμορφο.

https://www.ilriformista.it/ciao-bimbo- ... nte-41451/

Συνημμένα
FB_IMG_1611754475210.jpg
FB_IMG_1611754475210.jpg (7.62 KiB) Προβλήθηκε 3917 φορές
3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 343
Δημοσιεύσεις: 6277
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 17, 2021 5:00 am

Σαν χθες..



Και πιο συγκεκριμένα..



2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
FIBA sucks!
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 17, 2021 6:41 am

Σκέτη απόλαυση ο άτιμος.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 23, 2021 9:08 am

Εικόνα

Σαν σήμερα θα γινόταν 43 ετών. Είχε πολλά ακόμα να δώσει ως επιχειρηματίας και ίσως καλλιτέχνης, είχε δύο πολύ μικρές κορούλες να μεγαλώσει, είχε να καμαρώσει τη Gianna να εξελίσσεται, είχε πολλά ακόμα χρόνια μπροστά του...

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 23, 2021 10:11 am

Για όποιον έχει το NBA TV, υπάρχει διαθέσιμο ένα ωραίο αφιέρωμα με τίτλο "Kobe Bryant, through the yaers".

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Retro NBA & History”