New York Knicks (4) vs Atlanta Hawks (5)

Συντονιστής: Captains

reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 2:34 am

Στο τελος κατι τετοια του ελεγε ο Kenny στην συνεντευξη και τα πηρε ο Rose. Εχω αλλαξει τον τροπο παιχνιδιου μου απο την αρχη, εχω δουλεψει ασταματητα , κανεις δεν μπορει να μου πει ποσο θα παιξω , κανεις δεν ξερει καλυτερα το κορμι μου απο εμενα (μεσες ακρες)

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 2:49 am

reignman έγραψε:
Πέμ Μάιος 27, 2021 2:34 am
Στο τελος κατι τετοια του ελεγε ο Kenny στην συνεντευξη και τα πηρε ο Rose. Εχω αλλαξει τον τροπο παιχνιδιου μου απο την αρχη, εχω δουλεψει ασταματητα , κανεις δεν μπορει να μου πει ποσο θα παιξω , κανεις δεν ξερει καλυτερα το κορμι μου απο εμενα (μεσες ακρες)
Αυτο δεν το ειδα . Απειρα respect για τον Rose , αλλοι παικτες με τους μισους τραυματισμους απο τον ιδιο , θα ηταν στους γατοπαρδους της Γκουανγκζου ή θα το ειχαν γυρισει στο golf. :P
Aυτος ξερει καλυτερα μακαρι να εχει υγεια.

1
1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 6:24 am

Ξεκίνησε τις" Goat χωρίς γόνατα" εμφανίσεις ο ντερικ. Μια χαρά.
Φέρτε τον εμπιιντ. Ποιος young ωρε; Αυτό είναι το nba σας;

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 11:51 am

Θα είναι πολύ ωραία σειρά. Θέλω να δω αν στο γήπεδο των Hawks θα επικρατεί αυτή η ατμόσφαιρα που υπάρχει στο Μάντισον. Πραγματικά, είναι απολαυστικοί οι φίλοι των Knicks. Μαζί με αυτούς των Suns πρέπει να είναι οι πιο "φασαριόζοι" σ' αυτή την ποστ σίζον.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 12:53 pm

Αυτό είναι το σήμα κατατεθέν των Knicks και ελπίζω να μην το αλλάξουν ποτέ



Εχθές:



1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 29, 2021 10:11 am

Από τα μέχρι στιγμής παιχνίδια φαίνεται ότι η καλύτερη ομάδα στη σειρά είναι η Ατλάντα. Όσο κι αν δε μου αρέσει ο Young λόγω του στυλ του, δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πως παίζει πολύ καλά για πρωτάρης στα πλέι οφ, τη στιγμή που ο αντίστοιχος πρωτάρης της Νέας Υόρκης, ο Ραντλ, δεν έχει καταφέρει να εγκλιματιστεί ακόμη. Ο πλέι μέικερ της Ατλάντα πρωταγωνιστεί και με το σκοράρισμα αλλά και με τ δημιουργία του. Ο Ρόουζ είναι ο καλύτερος παίχτης της Νέας Υόρκης, είναι συγκινητικός, αλλά αν δεν βοηθήσουν και οι υπόλοιποι στο σκοράρισμα, δύσκολα θα περάσουν. Must win το επόμενο παιχνίδι για τους Knicks. Αν μείνουν πίσω με 3-1, τελείωσε.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 29, 2021 10:49 am

ggr έγραψε:
Σάβ Μάιος 29, 2021 10:11 am
Από τα μέχρι στιγμής παιχνίδια φαίνεται ότι η καλύτερη ομάδα στη σειρά είναι η Ατλάντα. Όσο κι αν δε μου αρέσει ο Young λόγω του στυλ του, δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πως παίζει πολύ καλά για πρωτάρης στα πλέι οφ, τη στιγμή που ο αντίστοιχος πρωτάρης της Νέας Υόρκης, ο Ραντλ, δεν έχει καταφέρει να εγκλιματιστεί ακόμη. Ο πλέι μέικερ της Ατλάντα πρωταγωνιστεί και με το σκοράρισμα αλλά και με τ δημιουργία του. Ο Ρόουζ είναι ο καλύτερος παίχτης της Νέας Υόρκης, είναι συγκινητικός, αλλά αν δεν βοηθήσουν και οι υπόλοιποι στο σκοράρισμα, δύσκολα θα περάσουν. Must win το επόμενο παιχνίδι για τους Knicks. Αν μείνουν πίσω με 3-1, τελείωσε.
Το είδα όλο το παιχνίδι εψές :dribble: και πραγματικά στο δεύτερο δωδεκάλεπτο ο Young κατάπιε όλη τη άμυνα των Knicks. Σε εκείνο το σημείο (περίπου στο 18') οι Hawks έτρεξαν ένα σερί 22-3 και το παιχνίδι τελείωσε.

Το ανησυχητικό για τους Knicks είναι η εικόνα παράδοσης από το ημίχρονο και η ελλειψη διάθεσης(;) κάποιων παικτών όπως προανέφερες. Ο Young δε, αν εχθές ήταν λιγότερο ομαδικός θα κατάρριπτε το ρεκόρ του Pettit σε σύνολο πόντων στα πρώτα του τρία παιχνίδια σε Play-offs.

Θετικότατη εντύπωση μου έκανε ο Huerter (το παιδί είναι σκύλος), ο Hunter και φυσικά ο Bogdanovic. Από τη Νέα Υόρκη μόνο ο Rose, μετά το χάος.

Γενικά νομίζω πως οι Knicks έκαναν μεγάλη υπέρβαση, αξίζει ένα μπράβο στο Thibodeau (αρχικά πίστευα πως θα τα έκανε μαντάρα), όμως δεν νομίζω πως είναι η ώρα τους για κάτι παραπάνω.

*Ο McMillan μάλλον κλείνει στόματα, εκεί στην Indiana.
*Φυσικά και δεν έχει τελειώσει η σειρά, όμως θεωρώ πως και στα τρία παιχνίδια οι Hawks ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού και δύσκολα θα αλλάξει αυτό.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 29, 2021 12:09 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Μάιος 29, 2021 10:49 am


Γενικά νομίζω πως οι Knicks έκαναν μεγάλη υπέρβαση, αξίζει ένα μπράβο στο Thibodeau (αρχικά πίστευα πως θα τα έκανε μαντάρα), όμως δεν νομίζω πως είναι η ώρα τους για κάτι παραπάνω.


*Φυσικά και δεν έχει τελειώσει η σειρά, όμως θεωρώ πως και στα τρία παιχνίδια οι Hawks ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού και δύσκολα θα αλλάξει αυτό.
Όλο το ζουμί σε 4 γραμμές. Η Νέα Υόρκη ξεπέρασε κάθε προσδοκία φέτος. Αν χάσει, θα αποκλειστεί από μια ομάδα που απλά είναι καλύτερη. Η Ατλάντα είναι πιο γεμάτη επιθετικά. Πρέπει οι Knicks να σκυλιάσουν αμυντικά και ταυτόχρονα να υποστηρίξουν οι δύο σταρ τον Ρόουζ στην επίθεση. Δεν έχουν έλλειψη διάθεσης αλλά εμπειρίας. Τα πλέι οφ είναι άλλη υπόθεση, γι' αυτό και είμαι κάθετος στην άποψη ότι όταν μια ομάδα μπορεί να μπει στα πλέι οφ, πρέπει να το κάνει κι ας χάσει με 4-0. Δεν χτίζεις νοοτροπία νικητή με το tanking.

1
1 Εικόνα
reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 29, 2021 4:27 pm

Περαν των γνωστων (τρομερος/καταπληκτικος Rose , αορατοι και φουλ αρνητικοι Randle & RJ) , να πω κατι που μου κανει τρομερα αρνητικη εντυπωση με τους παιχτες των Knicks.
Οπως ξερουμε σχεδον ολες (λεω σχεδον γιατι αναγκαστηκα βγαζω τους Wolves απεξω) οι ομαδες του Thibs εχουν ως βασικη αρχη τους την αμυνα.
Ετσι και οι Νικς. Αυτο που μου κανει εντυπωση με τους παιχτες ειναι πως λειτουργουν ΑΝΑΠΟΔΑ με το πως λειτουργουν οι ομαδες που εχουν τον αμυντικο προσανατολισμο τους ως την αιχμη του δορατος. Δηλαδη... Αυτες οι ομαδες συνηθως απο την αμυνα τους παιρνουν την δυναμη , την ενεργεια κτλ που ειναι απαραιτητα για να τα "μεταφρασουν" στην επιθεση τους. Οι Νικς ομως κανουν ακριβως το αντιθετο, οταν δεν τραβανε επιθετικα γινονται πολυ κακοι και αμυντικα. Κακες βοηθειες , κακο spacing , πολυ νωθροτητα.
Δεν ξερω τι αλλο μπορει να κανει ο Ροουζ πραγματικα. Τα νουμερα του ειναι παρομοια(και καλυτερα ποσοστιαια) με αυτα που ειχε στα playoffs του 15. Ανετα θα ειχε 10 ασσιστ μεσο ορο στην σειρα αν απλα βαζανε τα μισα απο τα ελευθερα σουτ που δημιουργει για τους συμπαιχτες του.
Χθες ολη οι παιχτες των ΝΥΚ ειχαν 16/60 και ο Ροουζ 13/20.
Κατι ακομα , ο Ροουζ και ο Μπουλοκ(3) ήταν οι μοναδικοί παίχτες των ΝΥΚ με 3 ή παραπανω ευστοχα σουτ εντος πεδιας.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 29, 2021 6:45 pm

reignman έγραψε:
Σάβ Μάιος 29, 2021 4:27 pm
Περαν των γνωστων (τρομερος/καταπληκτικος Rose , αορατοι και φουλ αρνητικοι Randle & RJ) , να πω κατι που μου κανει τρομερα αρνητικη εντυπωση με τους παιχτες των Knicks.
Οπως ξερουμε σχεδον ολες (λεω σχεδον γιατι αναγκαστηκα βγαζω τους Wolves απεξω) οι ομαδες του Thibs εχουν ως βασικη αρχη τους την αμυνα.
Ετσι και οι Νικς. Αυτο που μου κανει εντυπωση με τους παιχτες ειναι πως λειτουργουν ΑΝΑΠΟΔΑ με το πως λειτουργουν οι ομαδες που εχουν τον αμυντικο προσανατολισμο τους ως την αιχμη του δορατος. Δηλαδη... Αυτες οι ομαδες συνηθως απο την αμυνα τους παιρνουν την δυναμη , την ενεργεια κτλ που ειναι απαραιτητα για να τα "μεταφρασουν" στην επιθεση τους. Οι Νικς ομως κανουν ακριβως το αντιθετο, οταν δεν τραβανε επιθετικα γινονται πολυ κακοι και αμυντικα. Κακες βοηθειες , κακο spacing , πολυ νωθροτητα.
Θεωρώ ότι ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω: έλλειψη εμπειρίας. Στην κανονική περίοδο αυτό που περιγράφεις δούλευε, στα πλέι οφ όμως τους παίρνει εύκολα από κάτω και αποπροσανατολίζονται, χάνουν την αυτοπεποίθησή τους. Αυτό είναι δείγμα απειρίας. Το Σικάγο του 2011 είχε παίχτες που είχαν συμμετάσχει στα πλέι οφ και δεν ήταν πρωτάρηδες (ειδικά η σειρά του 2009 με τη Βοστόνη). Ό,τι και να κάνει ένας προπονητής, αν ο παίχτης θολώσει, φασκελοκουκούλωσ' τα!

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 31, 2021 12:33 pm

Μετά και το 4ο παιχνίδι, δεν βλέπω πως θα χάσει η Ατλάντα τη σειρά. Ίσως κερδίσουν οι Knicks στο 5ο ματς αλλά στο 6ο θα τελειώσει σίγουρα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 02, 2021 2:16 pm

Με τόσες "φιλοφρονήσεις" που έχουν ανταλλάξει οι παίχτες και των δύο ομάδων εντός και εκτός γηπέδου, θεωρώ ότι το σημερινό παιχνίδι θα έχει πολύ ενδιαφέρον!

0
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 356
Δημοσιεύσεις: 6292
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 03, 2021 9:02 pm

Έλληνας δημοσιογράφος από το CosmoteTV είχε χαρακτηρίσει τον Trae Young ότι είναι παίκτης για τα πανηγύρια (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων). Κάποιοι θα πρέπει να προσέχουν τι λένε, αλλιώς θα επιβεβαιώνουν εμένα και τον κάθε εμένα που επιμένουμε ότι οι μπασκετικοί δημοσιογράφοι αυτής της χώρας δεν ξέρουν από NBA.

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
FIBA sucks!
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 04, 2021 12:18 pm

Μόνο στην Ελλάδα μπορεί να κάνει δημοσιογράφος τέτοια έκφραση και να μείνει στην θέση του

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1124
Δημοσιεύσεις: 3004
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 04, 2021 2:32 pm

Υπερβολικός ο χαρακτηρισμός "για τα πανηγύρια". Να πει κάποιος ότι τον εκνευρίζει το στυλ του, εντάξει, αλλά όχι κι έτσι. Ούτε εγώ τον συμπαθώ αλλά δεν γίνεται να μην αναγνωριστεί η αξία του.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “2020-2021 Regular Season + Playoffs”