New York Knicks (4) vs Atlanta Hawks (5)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1146
Δημοσιεύσεις: 3039
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 20, 2021 5:19 pm

Εικόνα

Οι δύο ευχάριστες εκπλήξεις της φετινής Ανατολής. Δύο ομάδες με διαφορετικό στυλ, διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε μια σειρά που θα έχει αμείωτο ενδιαφέρον.

Η Νέα Υόρκη, μετά από πολλά χρόνια φαγούρας και έλλειψης λογικής στις κινήσεις της, αναγεννήθηκε μέσα σε μια χρονιά. Η αιτία; Τομ Θίμποντο. Ο πρώην προπονητής του Σικάγο παρουσίασε μια σκληροτράχηλη αμυντικά ομάδα, η οποία πάλευε σε κάθε παιχνίδι. Ο Julius Randle έκανε μια MVP χρονιά οδηγώντας την ομάδα, ο Barrett ανέβηκε επίπεδο και οι βετεράνοι της ομάδας (Rose, Gibson, Burks, Noel) πρόσφεραν την απαραίτητη ώθηση. Τελείωσαν δυναμικά τη χρονιά και δείχνουν έτοιμοι να παλέψουν για ό,τι καλύτερο μπορούν στα playoffs.
Η Ατλάντα είναι μια ομάδα με περισσότερο επιθετικό ταλέντο αλλά χειρότερη αμυντική λειτουργία από τη Νέα Υόρκη. Μετά το μουδιασμένο τους ξεκίνημα, πήραν τα πάνω τους ύστερα από την αλλαγή του προπονητή. Βασίζονται αρκετά στο τρίποντο, αφού διαθέτουν πολλούς σουτέρ (Young, Williams, Gallinari, Bogdanovic). Η προσθήκη του Williams μέσω ανταλλαγής είναι μια πολύ σημαντική βοήθεια από τον πάγκο. Στα συν το γεγονός ότι θα έχουν 45% πληρότητα στην έδρα τους, ενώ η Νέα Υόρκη θα έχει γύρω στο 20%.

Στην κανονική περίοδο η Νέα Υόρκη κέρδισε και τις τρεις αναμετρήσεις. Και οι δύο ομάδες δεν έχουν ιδιαίτερη εμπειρία στα playoffs, ώστε να δώσουμε προβάδισμα σε κάποια από τις δύο σε αυτόν τον τομέα. Θεωρώ όμως πως η πιο δυνατή αμυντικά ομάδα θα επιβιώσει σ' αυτή τη σειρά. Η πρόβλεψή μου είναι Knicks στα 6 παιχνίδια.

Εικόνα
Εικόνα

4
1 Εικόνα 3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3245
Δημοσιεύσεις: 6063
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 20, 2021 9:34 pm

Ξανασυναντήθηκαν το 1999 στο δεύτερο γύρο και τότε οι Knicks "σκούπισαν" τους Hawks. Τότε είχαν πολύ περισσότερο επιθετικό ταλέντο από τους αντιπάλους τους. Τώρα το περισσότερο ταλέντο μάλλον το έχουν οι Hawks. Δύσκολο ζευγάρι. :-?



2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1146
Δημοσιεύσεις: 3039
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 21, 2021 5:46 am

Είναι ίσως το πιο αμφίρροπο της Ανατολής. Η πρόβλεψη που έκανα, βασίστηκε στην εικόνα της κανονικής περιόδου και στο γεγονός ότι οι πιο δυνατές αμυντικά ομάδες τα καταφέρνουν καλύτερα σε μια σειρά αγώνων. Δε θα μου προκαλέσει όμως έκπληξη, αν τελικά περάσει η Ατλάντα, αφού οι ομάδες είναι πολύ κοντά σε δυνατότητες.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1146
Δημοσιεύσεις: 3039
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 21, 2021 2:17 pm

https://www.espn.com/nba/story/_/id/314 ... season-far

Τελικά, το Garden θα έχει περισσότερο κόσμο. Με δεδομένη την ανυπομονησία των οπαδών να δουν αγώνα πλέι οφ μετά από τόσα χρόνια, μάλλον θα είναι από τις δύσκολες έδρες.

0
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 21, 2021 2:40 pm

NY καμια 15ρια χρόνια. Μου άρεσε που στο 2k είχαν το χειρότερο σαλαρυ καπ και το χειρότερο ροστερ, σαν τσαλεντζ rebuilding.

Απτό πουθενά λοιπόν play off.
Ξέρω πλέον ελάχιστους παίχτες. Ο randle δεν μαρεσει που ναι τόσο φουσκωμένος., Τον barret θα θελα να τον δω να τσεκάρω τι ποτενσιαλ εχει.

Αν κάνουμε πορεία (πχ τελικοί ανατολής) και ο ροουζ κάνει πράγματα και θάματα έπαιρνα και μπλούζα του πιθανώς. City edition κιόλας για το φλεξ :p

https://www.nbastore.eu/en/new-york-kni ... -r0c0:po-0

Μου άρεσε(και μου θύμιζε και το δικό μου) πάντα το μπασκετικό στυλ του. Σχετικά κοντός. Μέτριο σουτ. Και φουλ αθλητικότητα κόντρα στα μεγάλα παιδιά.

Αχ ωραίες εποχές..
Πάμε ντερικ πάμε team thibo

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3245
Δημοσιεύσεις: 6063
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 24, 2021 12:31 pm

Αυτός ο Young αδικείται πολύ από την προβολή που τυγχάνει από τα ΜΜΕ. Ειδικά στα μέρη μας τα ευρωπαϊκά ξεχνούμε πως μπορεί να είναι ισάξιος του Doncic (πιστεύω θα γίνει καλύτερος τελικά).

Ωραίο το φλοτεράκι, ωραίες οι πάσες του στο τέλος γενικά παρατηρώ έναν παίκτη με καθαρό μυαλό στα δύσκολα και μ'αρέσει. Η φάση που ισοφαρίζει ο Rose σε 105-105 θυμίζει καυτή πατάτα :D . Όχι εγώ, ο επόμενος. Ούτε εγώ, ο παραεπόμενος. Τελικά ο Rose σούταρε.



0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1146
Δημοσιεύσεις: 3039
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 24, 2021 2:27 pm

Είναι όντως καλός παίχτης αλλά με εκνευρίζει που προσπαθεί συνεχώς να εκμαιεύσει το φάουλ. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα από η φάση στο 103-103 δεν υπάρχει. Έχει δίκιο ο yorgos σε αυτά που γράφει για το θέμα των φάουλ σε άλλο τόπικ. Έπρεπε να έπαιζε ο Oakley για να καταλάβαινε τι εστί πραγματικό φάουλ. Μπορεί να σου φαίνομαι υπερβολικός αλλά αυτό το πράγμα μου την έδινε στα νεύρα από τότε που ήμουν ενεργός παίχτης. Προτιμούσα να αντιμετωπίζω έναν σκληρό παίχτη παρά έναν θεατρίνο.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 780
Δημοσιεύσεις: 4038
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 24, 2021 2:39 pm

ggr έγραψε:
Δευ Μάιος 24, 2021 2:27 pm
Είναι όντως καλός παίχτης αλλά με εκνευρίζει που προσπαθεί συνεχώς να εκμαιεύσει το φάουλ. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα από η φάση στο 103-103 δεν υπάρχει. Έχει δίκιο ο yorgos σε αυτά που γράφει για το θέμα των φάουλ σε άλλο τόπικ. Έπρεπε να έπαιζε ο Oakley για να καταλάβαινε τι εστί πραγματικό φάουλ. Μπορεί να σου φαίνομαι υπερβολικός αλλά αυτό το πράγμα μου την έδινε στα νεύρα από τότε που ήμουν ενεργός παίχτης. Προτιμούσα να αντιμετωπίζω έναν σκληρό παίχτη παρά έναν θεατρίνο.
Δυστυχώς το αν ένας παίκτης εκμαιεύει το φάουλ εξαρτάται από το κατά πόσο επιτρέπονται εύκολα σφυρίγματα σε κάθε επαφή. Εγώ μέχρι να τα παρατήσω στο τέλος του πτυχίου έπαιζα μπάσκετ και πόλο. Και στα δύο αθλήματα έβλεπες θεατρινισμούς, στο μεν να πετάγεται ο καθένας σαν να τον χτύπησαν με ρεύμα ή να πέφτει κάτω, στο δε (που πέφτει απίστευτο ξύλο) να μην προλαβαίνεις να πας πάνω στον άλλο και να παριστάνει ήδη τον πνιγμένο να πάρει φάουλ.

Όταν ζούμε καλώς ή κακώς στην εποχή που παίκτες σαν τον Harden βαράνε σε κάθε παιχνίδι 13 βολές μέσο όρο και ειδικά σε κάποιες επιδιώκει επαφή, απλώνει πόδια κτλ, τότε όλο και περισσότεροι θα το δουν σαν συνταγή να μπουκάρουν για την επαφή και το φάουλ. Τις προάλλες έβλεπα ένα βίντεο, δε θυμάμαι για ποιον παίκτη, ο οποίος χαρακτηριζόταν άτολμος επειδή δε βάραγε βολές, δηλαδή η παραδοχή ήταν δε βαράς πολλές βολές, άρα δε μπουκάρεις, άρα είσαι άτολμος. Δε λέω να γυρίσουμε σε εποχές Oakley ή Bad Boys Pistons να πρέπει να βάλεις μούσκουλα να μη νιώθεις, αλλά και το να επιβραβεύεται η συνταγή Harden δε με ενθουσιάζει :peace:

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 24, 2021 3:00 pm

Xωρις να λεω πως ειμαι υπερ ή κατα. Το να μπορεις να παιρνεις το φαουλ ειδικα στο σουτ, ειναι μια τεχνη εξισου σημαντικη με το πχ το χορευτικο στο ποστ.Δεν μπορουν να το κανουν ολοι (να παιρνουν τα φαουλ εννοω, ειδικα σε κρισιμες κατοχες), ασχετα αν δεν ειναι ωραιο να το βλεπεις ή οσο εντυπωσιακο θα ειναι ενα χορευτικο στο ποστ, που θα κανει τους αμυντικους να χοροπηδανε σε λαθος χρονους.Ειναι ωστοσο αποτελεσματικο και κρινει παιχνιδια.

1
1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3245
Δημοσιεύσεις: 6063
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 24, 2021 3:16 pm

ggr έγραψε:
Δευ Μάιος 24, 2021 2:27 pm
Είναι όντως καλός παίχτης αλλά με εκνευρίζει που προσπαθεί συνεχώς να εκμαιεύσει το φάουλ. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα από η φάση στο 103-103 δεν υπάρχει. Έχει δίκιο ο yorgos σε αυτά που γράφει για το θέμα των φάουλ σε άλλο τόπικ. Έπρεπε να έπαιζε ο Oakley για να καταλάβαινε τι εστί πραγματικό φάουλ. Μπορεί να σου φαίνομαι υπερβολικός αλλά αυτό το πράγμα μου την έδινε στα νεύρα από τότε που ήμουν ενεργός παίχτης. Προτιμούσα να αντιμετωπίζω έναν σκληρό παίχτη παρά έναν θεατρίνο.
Στο 103-103 πάει να σκοράρει δεν πάει να εκμαιεύσει το φάουλ. Παλληκαρίσιο καλάθι που θα έλεγε και μια ψυχή :D . Τώρα αν είχε τον Oakley μπροστά του, πιθανότατα να ήταν γκολ-φάουλ η φάση και ο Young questionable για το game 2 :P :dribble:

Meanwhile που λένε και στο χωριό μου :D



0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1146
Δημοσιεύσεις: 3039
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 24, 2021 3:16 pm

nikolas12 έγραψε:
Δευ Μάιος 24, 2021 2:39 pm
Δε λέω να γυρίσουμε σε εποχές Oakley ή Bad Boys Pistons να πρέπει να βάλεις μούσκουλα να μη νιώθεις, αλλά και το να επιβραβεύεται η συνταγή Harden δε με ενθουσιάζει :peace:
Κατανοώ τι λες και εν μέρει συμφωνώ αλλά σκέψου και το εξής. Το γεγονός ότι ο Jordan θεωρείται κορυφαίος, έχει να κάνει και με το γεγονός ότι αντιμετώπισε τις άμυνες των Pistons και των Knicks και τα έβγαλε πέρα (έστω κι αν τους πρώτους χρειάστηκε 3 χρόνια μέχρι να τους νικήσει :D ).

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1146
Δημοσιεύσεις: 3039
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 24, 2021 3:19 pm

ssoulliss έγραψε:
Δευ Μάιος 24, 2021 3:16 pm


Στο 103-103 πάει να σκοράρει δεν πάει να εκμαιεύσει το φάουλ. Παλληκαρίσιο καλάθι που θα έλεγε και μια ψυχή :D . Τώρα αν είχε τον Oakley μπροστά του, πιθανότατα να ήταν γκολ-φάουλ η φάση και ο Young questionable για το game 2 :P :dribble:

Meanwhile που λένε και στο χωριό μου :D

Πάντως ο εκφωνητής είπε χαρακτηριστικά "he sold the contact". Σίγουρα πήγαινε για καλάθι αλλά αφού είδε ότι μπορούσε να του κάτσει, "τσίμπησε" και ην επαφή για παν ενδεχόμενο και του βγήκε. Τέλος πάντων, θεωρώ ότι αυτή η σειρά θα τραβήξει αρκετά, ίσως και μέχρι τα 7 παιχνίδια.

Υ.Γ. Με τον Ιταλό μπερδεύτηκα και στην αρχή σκεφτόμουν αν είχε αποκτήσει η Ατλάντα τον Gortat και μου είχε ξεφύγει.

0
reignman

allstar
Reactions: 1139
Δημοσιεύσεις: 3510
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 24, 2021 3:30 pm

Πέραν του οτι το τελευταίο φάουλ εκτός απο σοφτ (ειδικα για Playoff game) είναι ο ορισμος του "ωχ ενιωσα επαφη κατσε λιγο να κανω πως σουταρω μια real quick"

Aπο εκει και περα ο Τιμποντο το χειριστηκε πολυ λαθος το παιχνιδι. Ειχε καυτο τον Μπερκ και τον Ροουζ να εχει ηδη ξελασπωσει με ενα buzzer beater για την ισοφαριση την ομαδα πριν λιγο.
Αποφασιζει στην τελευταια αμυνα των νικς να βαλει μεσα τον Ντιλινκινα (ο οποιος κυριολεκτικα δεν παιζει σχεδον ποτε) και να τον βαλει on an island να μαρκαρει 1vs1 τον Young ο οποιος παιζει να μην εχει χασει layup & floater στο χθεσινο ματς. Οπου και εγινε αυτο που ολοι περιμεναν, σκοραρε ευκολα.
Παιρνει ταιμ και η επιλογη του ηταν να δωσει την μπαλα μετα απο σκρινς (με 1" να απομενει) στον μακραν του 2ου χειροτερο του χθες παιχτη , ο οποιος στην τελικη περαν του οτι εριξε ασυλληπτο τουβλο , ηταν και εκπροθεσμος.

Δικο τους παιχνιδι για να το χασουν ηταν και το εχασαν.

Παντως σχετικα με τα φαουλ ειναι και διαφορετικος ο τροπος που σφυριζουν τους παιχταραδες , τους λιγο πιο κατω απο superstars και τους οριακα allstars πχ

Επειδη αγαπαω το Chicago και οτι και να γινει , οσο χαλια και να ειναι η ομαδα , βλεπω πολλα παιχνιδια , ο Lavine δεν ξερω ποσες φορες εχει τελειωσει ματς με ματωμενα χερια απο φαπες , γρατσουνιες κτλ , ειναι στο τοπ 10 των σκορερ , παιρνει 20 σουτ 10 ντραιβς - 2-3 mid range και 7 τριποντα και εχει 5 βολες μεσο ορο. το προβλημα για εμενα ειναι ο διαφορετικος τροπος αντιμετωπισης αναλογα με το ποιος ειναι ο αποδεκτης του φαουλ.

0
Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1146
Δημοσιεύσεις: 3039
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 24, 2021 3:33 pm

reignman έγραψε:
Δευ Μάιος 24, 2021 3:30 pm

Δικο τους παιχνιδι για να το χασουν ηταν και το εχασαν.
Διαχρονικό πρόβλημα αυτό. Έχουν κάνει και χειρότερα, βλ. 1ο μας με Ιντιάνα το 1995. Ένας λόγος που είδα το παιχνίδι, αν και ήξερα το αποτέλεσμα, ήταν για να δω το πόσο μεγάλη θα ήταν η Knickιά στο τέλος.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 2:29 am

1-1 Λοιπον. Ισως η πιο fun to watch σειρα για καποιον αντικειμενικο φιλαθλο (με την εννοια οτι δεν υποστηριζει καποια ομαδα) η σειρα ειναι γεματη ενταση, με εναλλαγες στο προβαδισμα και την μπαλα να ανεβοκατεβαινει συνεχως, δυνατες μονομαχιες και πληθωρα παικτων που θελουν να αποδειξουν πραγματα.Δεν περιμενα να δω τοσο ετοιμο τον Young ειναι η αληθεια.

Θα πρεπει να προσεξει λιγο την διαχειριση του D.Rose ο Thibodeau , καθως ζηταει πολλα πραγματα απο τον ιδιο σε σημειο που τον κανει overuse και με τετοιο ιστορικο τραυματισμων δεν ειναι και το πιο συνετο.Κατανοω οτι Rose ειναι ο κουμανταδορος και χρειαζεται στο παιχνιδι καθως και την αναγκη για νικη σημερα, ωστοσο θα πρεπει να βρεθει μια ισορροπια.Ο ανθρωπος σημερα στα 10.40 της 3ης περιοδου φαινοταν εξαντλημενος.

0
Μέχρι φέτος
Απάντηση

Επιστροφή στο “2020-2021 Regular Season + Playoffs”